freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar


به گزارش ايسنا، متن اين بيانيه به شرح زير است:

بسم الله الرحمن الرحیم
مدادالعلما افضل من دماء الشهدا
امام جعفر صادق(ع)

رحلت عالم مجاهد و فقیه مبارز حضرت آیت الله العظمی  سید عبدالکریم موسوی اردبیلی را به حوزه علمیه قم، روحانیون مبارز،  روشنفکران متدین و جامعه‌ی شیعه ایران تسلیت می‌گوییم.
آن فقیه بزرگ مردی از نسل نهضت امام خمینی (ره) بود که به دو تحول بزرگ از درون حوزه‌های علمیه دست زدند:
اول، تحول در نگاه سیاسی فقیهان و ورود آنان به عرصه عمومی و مبارزه سیاسی و تاسیس حکومت اسلامی
دوم،  تحول در نگاه فرهنگی فقیهان و پیوند آنان با روشنفکران متدین و و فعالیت در جامعه مدنی اسلامی.
مرحوم آیت الله موسوی اردبیلی با وجود تلاش برای براندازی حکومت استبدادی پهلوی، لحظه‌ای از فعالیت فرهنگی و اجتماعی  در عرص‌ی مدنی  غفلت نکرد و با تاسیس موسسات مستقل  دینی از جمله مکتب امیرالمومنین، مکتب توحید، مدرسه‌های مفید و سرانجام دانشگاه مفید  تلاش کرد در اوج مبارزه سیاسی،  اهمیت فعالیت فرهنگی را نیز نشان دهد و از جمله پیشتازان پیوند حوزه و دانشگاه بود. جلب و جذب  و پیوند استادان حوزه و دانشگاه و فراهم آوردن زمینه‌ی  طرح و تعلیم و تعلم جدی‌ترین و جدیدترین مباحث علمی و دینی به ویژه در حوزه علوم انسانی  در  دانشگاه  مفید قم میراث گرانقدر آن مرحوم  در مقام یک مرجع تقلید مدافع تحقیق است که بی شک به عنوان باقیات الصالحات برجای خواهد ماند.
از سوی دیگر در مقام سیاست‌ورزی نیز آن مرحوم پیش از انقلاب اسلامی در زمره‌ی چهره‌های مورد اعتماد رهبری انقلاب بود و به همین سبب به عضویت شورای انقلاب درآمد  و در عالی‌ترین سطوح به مدیریت انقلاب اسلامی یاری رساند. پس از پیروزی انقلاب و تاسیس جمهوری اسلامی نیز ایشان در شمار  فقهای انقلابی و نوگرایی‌ای  قرار گرفت که مسوولیت تاسیس ارکان  حکومت  را برعهده گرفت و  به خصوص در قوه قضاییه توانست میان ساختار سنتی و  شرایط انقلابی  نظام قضایی کشور پیوند خوبی برقرار کند و دوران گذار  نظام قضایی ایران از نهضت به نظام  را به خوبی مدیریت  کند. در شرایطی که انقلابیون چپ و راست مانند مطالبه چپ روانه انحلال ارتش، خواستار انحلال دادگستری بودند حمایت امام و مرحوم شهید دکتر بهشتی از تداوم نهاد دادگستری راهبرد مهمی بود که بعدا با مدیریت مرحوم اردبیلی در راس شورای عالی قضایی ادامه یافت.  حفظ نهاد " دادگستری" و قضات عالی رتبه دیوان عالی کشور  در کنار دادگاه‌های انقلاب و رعایت اعتدال در دستگاه قضا با وجود زمزمه‌های تندروهایی که خواهان انحلال کل دستگاه قضایی قبل از انقلاب بود، نمونه‌ای از مدیریت معتدل مرحوم موسوی اردبیلی با حمایت مرحوم امام  بود  تا جایی که افراطیون را از تسلط بر  نهاد قضایی کشور نا امید کرد.
مرحوم اردبیلی در عرصه حزبی نیز در زمره فقهای نواندیشی بود که به عنوان عضو هیئت موسس حزب جمهوری اسلامی به اجتهادی مهم دست زد و میان نهاد روحانیت و نهاد حزب پیوند ایجاد کرد  و با وجود فقیهانی که تحزب را دون شأن روحانیت می‌دانستند، نشان داد هیچ تضادی میان نهاد روحانیت و نهاد تحزب وجود ندارد؛ مشابه همان پیوندی که بعدا میان فقه سنتی و فقه پویا با حمایت از مجتهدان جوان و نواندیش در عرصه معارف اسلامی و علوم انسانی انجام داد، این پیوندهای بین رشته ای میان سنت و تجدد ، روحانیت و تحزب، فقه و حقوق، معارف اسلامی و علوم انسانی از آن مرحوم ، مرد معتدل و محتاطی ساخته بود که هیچ نوع سیاست‌بازی نمی‌توانست شخصیت او را استحاله و به نفع این و آن مصادره کند. پایداری ایشان بر خط امام و انقلاب و استواری ایشان بر عهد قدیم و دوستان سابق حتی در ایام غبار‌آلود روزگار از ایشان مردی با وفا و اهل صلح و آشتی ساخته بود که گرچه در این موارد اهل احتیاط بود اما  هرگز اهل افراط و تفریط نشد. بدین معنا می‌توان ایشان را به معنای دقیق کلمه مجتهدی مصلح خواند که در سالهای مرجعیت خویش نگذاشت چراغ این نحله فکری در حوزه خاموش شود.  
حزب کارگزاران سازندگی ایران درگذشت این فقیه بزرگوار را تسلیت و تعزیت می‌گوید و میراث علمی و سیاسی و اخلاقی او را پاس می دارد و از خداوند بزرگ  و  شاگردان آن مرحوم میخواهد که راهش را بی رهرو نگذارند که این بهترین عاقبت است‌.
حزب کارگزاران سازندگی ایران
آذر ماه ۱۳۹۵
انتهاي پيام

منبع : ایسنا ارسال به :
انتشار : شنبه ۶ آذر ۱۳۹۵ - ۳:۲۰:۱۶ دیده شده : ۳۳بار نویسنده : admin
دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۹۸۶۹
  • تعداد حاضران : ۲۳۹
  • آخرین بروزرسانی : ۴ ماه پيش
تبلیغات
آخرین جستجوها