freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar


کد خبر: ۴۲۹۹۱۳

۱۲۱  بازدید

هفته نامه تجارت فردا - پرستو فخاریان: تورگردانان و مدیران آژانس‌های مسافرتی معتقدند سفر ایرانی‌ها به گرجستان افزایش یافته است. آژانس‌ها اعلام کرده‌اند که برای رزرو هتل برای تورهای ایرانی، بعضاً دچار مشکل می‌شوند و اغلب هتل‌ها اشغال است. به باور این افراد دلایل مختلفی از جمله کودتای ترکیه و ممنوعیت سفر به این کشور برای یک دوره قریب به یک ماه، می‌تواند منجر به رشد سفرها به این مقصد شده باشد. به گواه آنها، دست کم 10 درصد از مشتریان ترکیه در تابستان امسال راهی گرجستان شده‌اند.

 گردشگران ایرانی؛ به نام ترکیه، به کام گرجستان (فوری)


اما کارشناسان از دو زاویه به این موضوع نگاه می‌کنند؛ یکی از دیدگاه عرضه و دیگری از دیدگاه تقاضا. به باور آنها به صورت معمول، زمانی که عرضه‌کنندگان با چالش‌ها و محدودیت‌هایی در کالاهای مورد عرضه مواجه می‌شوند به استراتژی‌های جایگزین روی می‌آورند و در برخی موارد سعی می‌کنند محصول خود را نیز تغییر دهند. در چنین شرایطی آنها سعی می‌کنند برای محصول جدید یا تغییری که در محصول پیشین ایجاد شده، تقاضای جدید بیافرینند. کارشناسان در مورد بازار سفرهای خارجی ایرانی‌ها نیز معتقدند، محدودیت‌هایی که مقصد ترکیه پیش‌روی آژانس‌ها قرار داد (از جمله چالش حملات تروریستی، اختلافات سیاسی داخلی دولت با گروه‌های مخالف و همچنین کودتای نافرجام در این کشور)، دفاتر مسافرتی را بر آن داشت تا مقاصد جدیدی را مطرح کنند و درصدد جذب گردشگران به این مقاصد بربیایند.

به گفته این کارشناسان، چنین اتفاقی از سوی دیگر برای گردشگران ورودی به کشور نیز رخ داده است. آژانس‌داران پس از شکل‌گیری جنگ در منطقه، تمام سعی خود را به کار گرفتند تا مشتریان سفر به کشورهایی نظیر مصر، لیبی و دیگر کشورهای منطقه را که مقاصد فرهنگی و تاریخی محسوب می‌شوند به ایران جذب کنند؛ چه اینکه تورهایی که پیش از این به آن کشورها می‌رفتند حالا به دلیل وقوع جنگ‌های داخلی و منطقه‌ای، از سفر به این کشورها خودداری می‌کنند و ایران می‌تواند مقصد جایگزینی برای آنها باشد. لغو ویزا بین ایران و گرجستان نیز البته از دلایل مهم افزایش این سفرها عنوان می‌شود؛ چه اینکه هزینه و بعضاً روند اداری پیچیده دریافت ویزا همواره به عنوان یکی از موانع سفرهای خارجی به شمار می‌رود.

حالا این لغو ویزای متقابل گرچه هنوز روی افزایش گردشگران گرجی ایران تاثیر چندانی نداشته است اما براساس شواهد موجود، موجب رشد سفر ایرانی‌ها به گرجستان شده است. از سوی دیگر ارائه سرویس مناسب نیز موضوع دیگری است که کارشناسان آن را دلیلی برای افزایش سفر به گرجستان می‌دانند. به اعتقاد آنها، مراکز ارائه خدمات گردشگری در این کشور توانسته‌اند متناسب با میزان هزینه‌هایی که گردشگران متحمل می‌شوند، خدمات مناسبی را به آنها ارائه دهند. در طرف دیگر نیز تقاضاکنندگان قرار دارند؛ متقاضیانی که مقاصد ارزان، باکیفیت و امن را ترجیح می‌دهند.

 گردشگران ایرانی؛ به نام ترکیه، به کام گرجستان (فوری)

در این مورد ما با گردشگران ایرانی طرفیم که تا پیش از این بیشتر از هر کشوری، با ترکیه آشنا بودند و در غالب موارد این کشور را برای سفر خارجی خود انتخاب می‌کردند. بر اساس تحلیل کارشناسان اقتصادی و فعالان گردشگری، این گروه از گردشگران غالباً ترکیه را به دلیل سواحل دریای سیاه،‌ مراکز خرید مناسب و از همه مهم‌تر هزینه‌های معقول و اقتصادی انتخاب می‌کردند. حالا گرجستان توانسته این امکانات را کم‌وبیش در اختیار گردشگران قرار دهد و بخشی از این بازار را به سمت خود بکشد. البته بسیاری از کارشناسان تاکید می‌کنند که گرجستان دست‌کم به دلیل عدم تنوع در بخش گردشگری خرید، نمی‌تواند به صورت تمام و کمال جایگزین ترکیه شود اما در این شرایط نیز امتحان کردن یک مقصد جدید توجیهی برای رشد سفرها به این کشور عنوان می‌شود.

در همین حال گردشگران ترجیح می‌دهند به مقاصدی سفر کنند که فرهنگ مشابهی با آنها داشته باشد. در این خصوص نیز گرجستان می‌تواند مقصد خوبی برای گردشگران ایرانی باشد. حالا براساس آمار اداره توریسم گرجستان، سال گذشته حدود ۶۰ هزار ایرانی به این کشور سفر کردند و اکنون طبق پیش‌بینی تورگردانان ایرانی، این تعداد امسال به حدود ۱۵۰ هزار نفر خواهد رسید؛ افزایشی حدود 5 /2 برابر. به نظر می‌رسد گرجستان، پس از ارمنستان دارد اندک‌اندک یکه‌تازی ترکیه را در بازار سفر ایران از بین می‌برد.

 
به نام ترکیه، به کام گرجستان

 محمدحسن کرمانی - رئیس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر مسافرتی و گردشگری ایران: یافته‌های علمی در مطالعات گردشگری نشان می‌دهد موفقیت و رشد پایدار این صنعت در گرو عملکرد مناسب و هماهنگ عناصر و مولفه‌های متعددی است که با هم ارتباط تنگاتنگی دارند. از مهم‌ترین این مولفه‌ها «امنیت گردشگران و مقاصد گردشگری» است. درواقع امنیت به عنوان مهم‌ترین و زیربنایی‌ترین اصل در تدوین استراتژی توسعه گردشگری در جهان به شمار می‌آید. به گواه پژوهش‌های متعدد، میان گردشگری، ثبات، توسعه و امنیت رابطه‌ای تعریف‌شده وجود دارد و هرگونه بروز ناامنی و به‌کارگیری خشونت در سطوح مختلف، زیان‌های جبران‌ناپذیری به این صنعت وارد می‌سازد.

 
از سوی دیگر، زمانی که یک مقصد گردشگری با ناامنی مواجه شود، می‌تواند منتظر این باشد که مشتریانش به زودی یا دست‌کم در کوتاه‌مدت جذب مقاصد دیگر شوند؛ حتی اگر مقاصد جدید نتوانند جایگزین تمام و کمالی برای مقصد ناامن‌شده باشند.


تمام این تئوری‌ها، در حوادث تروریستی و در پی بی‌ثباتی داخلی در ترکیه جامه واقعیت پوشید. در شرایطی که تابستان به عنوان فصل اوج سفر ایرانی‌ها به این کشور شناخته می‌شد، با کاهش سفر هموطنانمان به این کشور روبه‌رو شدیم و بسیاری از آنها مقاصد دیگری را جایگزین ترکیه کردند؛ یعنی در یک چشم برهم زدن، ترکیه نه‌تنها شاهد ریزش تعداد گردشگرانش بود بلکه مشتریان همیشگی‌اش را در حال سفر به دیگر مقاصد مشابه خود یافت.


به این ترتیب بسیاری از ایرانی‌هایی که در صف سفرهای خارجی تابستان بودند،‌ با اندکی تغییر مقاصد خود را انتخاب کردند و آنهایی که اغلب ترکیه را برای سفر برمی‌گزیدند، مجبور شدند مقاصد جدیدی را برای سفر درنظر بگیرند. ارمنستان، آذربایجان، گرجستان و بلغارستان از جمله این مقاصد جدید هستند که در کنار ترکیه، لیست مقاصد خارجی ایرانی‌ها را در تابستان امسال تشکیل داده‌اند.

گردشگران ایرانی؛ به نام ترکیه، به کام گرجستان (فوری) 


در حقیقت اتفاقاتی که در ترکیه افتاد، موجب شد رقبای این کشور از این فرصت به نفع خود بهره‌برداری کنند و برای آنکه سهمی از بازار مشتریان ترکیه بگیرند، به صورت جدی فعال شوند؛ گرچه به نظر نمی‌رسد که آنها بتوانند چه به لحاظ خدمات و چه به لحاظ جاذبه‌ها، جایگزین ترکیه باشند.


گرجستان یکی از این رقباست که در این میان با فراهم کردن برخی شرایط از جمله تسهیل صدور ویزا، گام‌های موثری برای جذب گردشگران ایرانی ترکیه برداشت؛ چه اینکه هم‌اکنون ایرانی‌ها برای سفر به گرجستان نیاز به ویزا ندارند و همین امر علاوه بر کاهش هزینه‌های گردشگران، آژانس‌ها و گردشگران انفرادی را از پروسه اداری دریافت ویزا رها کرده است. در واقع گرجستان هم‌اکنون از نظر ویزا برای ایرانی‌ها، در شرایط برابری با ترکیه قرار دارد و همین امر به خودی خود یکی از مشوق‌های سفر به این کشور شده است.

آیا گرجستان ظرفیت دارد؟

حالا درحالی با رشد تعداد تورهای گرجستان در ایران مواجه هستیم که لازم است به ظرفیت‌های ارائه خدمات در این کشور نیز توجه کنیم و به این سوال پاسخ دهیم که آیا سیستم گردشگری گرجستان می‌تواند پاسخگوی تعداد روبه افزایش گردشگران ما باشد یا خیر؟ و آیا اساساً عرضه و تقاضا در این بازار با هم تناسب دارند یا نه؟ پیش از این متاسفانه ما در برخی مقاصد با مشکلاتی از این دست مواجه شده‌ایم؛ آژانس‌ها بدون درنظر گرفتن ظرفیت‌های اقامتی و خدماتی یک مقصد، برنامه تور را تدوین و سپس اجرا کرده‌اند اما گردشگر پس از سفر به آن مقصد با مشکلات متعددی روبه‌رو شده است. مثلاً چنین اتفاقی اخیراً در مورد برخی تورهای روسیه رخ داد و گردشگران پس از سفر به آن مقصد، با خدماتی مغایر آنچه مطابق قرارداد باید دریافت می‌کردند، مواجه شده‌اند. از این رو ما شاهد آن بودیم که گردشگر از این موضوع گلایه‌مند است. مشابه این اتفاقات و بدعهدی در قراردادها البته پیش از این در ترکیه نیز رخ داده و آژانس‌های ایرانی و گردشگرانشان را دچار چالش کرده بود.


از این‌رو نکته‌ای که آژانس‌ها درباره مقصدی همچون گرجستان باید درنظر بگیرند، وضعیت ظرفیت‌های موجود خدمات گردشگری در این کشور و محکم کردن قراردادهای فی‌مابین است. نگارنده دقیقاً مطلع نیست در حال حاضر دفاتر مسافرتی ایرانی برای همکاری با طرف‌های گرجی چه تضامینی رد و بدل و چگونه قراردادهای خود را محکم می‌کنند اما در چنین شرایطی که همکاری آژانس‌های ایرانی با گرجی‌ها همچنان جوان است و هنوز عمیق نشده، بهتر آن است که همکاری‌ها صرفاً بر پایه اعتماد صورت نگیرد و تضامین محکم‌تری در این زمینه از طرف گرجی دریافت شود؛ چه اینکه در غیر این صورت، رخ دادن تخلفات از سوی عرضه‌کنندگان خدمات گردشگری و کارگزاران گرجی دور از ذهن نیست و در صورت رخ دادن چنین اتفاقاتی دیگر دست آژانس‌های ایرانی برای احقاق حقوق مسافران به متخلفان نخواهد رسید. از سوی دیگر، چنانچه آژانس‌ها بدون درنظر گرفتن ظرفیت‌های اقامتی و کیفیت خدمات به ‌رزرو هتل‌های بی‌کیفیت بپردازند، مشتریان نسبت به این مقصد دیدگاه منفی پیدا خواهند کرد.

گردشگران ایرانی؛ به نام ترکیه، به کام گرجستان (فوری) 

البته هنوز گزارشی از ارائه خدمات نامناسب در گرجستان ارائه نشده و از آنجا که به تازگی این مقصد با اقبال گردشگران ایرانی روبه‌رو شده، نمی‌توان ارزیابی دقیقی از این موضوع داشت اما ترجیح بر این است تا با انعقاد قراردادهای محکم و همچنین نگاه واقع‌بینانه به ظرفیت‌های گردشگری موجود این کشور از تخلفات جلوگیری شود. تجربه نشان داده وقتی یک یا دو تور به یک مقصد دچار چالش‌های اینچنینی می‌شوند، انعکاس این اخبار در جامعه مردم را نسبت به آن مقصد و آژانس‌های گردشگری بدبین می‌کند و باعث می‌شود آنها بعضاً چنین مشکلاتی را به تمام تورها تعمیم دهند. حتی ممکن است در چنین شرایطی دفاتر مسافرتی و مقصد مورد نظر مورد حمله و هجوم افکار عمومی قرار گیرند.

تعریف مقاصد با‌کیفیت


اما همان‌طور که اشاره شد در حال حاضر ایرانی‌ها به سمت مقاصدی همچون گرجستان، ارمنستان، آذربایجان و بلغارستان اقبال نشان داده‌اند؛ اقبالی که بخش مهمی از آن ناشی از همخوانی هزینه‌ها و شرایط این مقاصد با تقاضاکنندگان ایرانی است. با این همه نمی‌توان گفت توسعه این سفرها، تعریف مقاصد جدید به صورت هدفمند است؛ به این معنی که آژانس‌ها مقاصدی را برای سفرهای خارجی هموطنان تعریف کنند که به لحاظ اقتصادی و فرهنگی از ما پیشرفته‌تر هستند و سفر به آنها می‌تواند به انتقال تجارب در زمینه‌های مختلف بینجامد. در حقیقت سفرهایی به مقاصد خارجی شکل بگیرد که به لحاظ کیفی و دانشی برای مردم دستاوردهایی داشته باشد.


این در حالی است که مقاصدی همچون گرجستان، ارمنستان، آذربایجان یا بلغارستان چندان از کشورمان توسعه‌یافته‌تر نیستند و ایران هم به لحاظ فرهنگی و هم به لحاظ اقتصادی و صنعتی از این کشورها پیشرفته‌تر است. از این رو، می‌توان گفت چنین مقاصدی برای ایرانی‌ها صرفاً مقصدی برای استراحت است و نمی‌تواند چندان با انتقال تجارب مهم در بخش‌های مختلف همراه باشد و صرفاً به دلیل سهولت در سفر و ارزان بودن هزینه‌ها، از سوی هموطنان انتخاب می‌شود.


به باور نگارنده بهتر آن است ما بتوانیم سفر به کشورهای توسعه‌یافته اروپایی را در میان آن بخش از گردشگران خروجی بالقوه ایران تقویت کنیم؛ گرچه سفر به چنین مقاصدی به دلیل دشوار بودن مراحل دریافت ویزا و همچنین هزینه‌های بالا به نسبت مقاصد آسیایی، بعضاً مانع سفر عموم تقاضاکنندگان برای سفرهای خارجی می‌شود. به نظر می‌رسد بهبود روابط سیاسی با چنین کشورهایی نظیر گشایش در روابط ایران با کشورهای قدرتمند غربی می‌تواند مقدمه‌ای برای توسعه دوجانبه گردشگری بین کشورهای اروپایی و ایران باشد. از سوی دیگر گام بعدی تسهیل صدور ویزاست که پیشتر به اهمیت آن در انتخاب مقاصد سفر اشاره شد. البته همین تسهیل در صدور ویزا خود پیش از هرچیز نیازمند بهتر شدن روابط سیاسی کشورها با هم است.


در همین مقوله، آنچه بعضاً در سفارت‌های کشورهای غربی مانع تسریع و تسهیل صدور ویزا می‌شود، کمبود نیروی انسانی است. از این‌رو پیشنهاد نگارنده به این سفارت‌ها، برون‌سپاری برخی مراحل صدور ویزا به آژانس‌ها و انجام مراحل امنیتی‌تر در خود سفارت است. به این ترتیب تشکلی همچون انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران می‌تواند طی مذاکراتی با این سفارتخانه‌ها، چند و چون، سازوکار و جزییات این همکاری را تبیین کند.


در پایان باید این نکته را به‌خاطر داشت که گرچه گرجستان در تابستان امسال توانست بخشی از مسافران ترکیه را به سمت خود جذب کند، اما همچنان تضمینی برای جایگزینی این مقصد و مقاصد مشابه‌اش به‌جای ترکیه در بلندمدت وجود ندارد.

منبع : برترین ها ارسال به :
انتشار : شنبه ۶ آذر ۱۳۹۵ - ۱۵:۴۰:۱۰ دیده شده : ۵۲بار نویسنده : admin

گردشگران ایرانی در ترکیه تصادف گردشگران ایرانی در ترکیه تعرض به گردشگران ایرانی در ترکیه گردشگران ایرانی در ارمنستان گردشگران ایرانی گردشگران ایرانی در مصر گردشگری ایرانیان گردشگری ایرانی باشگاه گردشگران ایرانیان مقصد گردشگران ایرانی آمار گردشگران ایرانی تصاویر گردشگران ایرانی در مصر عکسهای گردشگران ایرانی در مصر بی حجابی گردشگران ایرانی در مصر گردشگری ایرانیان اتریش گردشگری گروه ایرانیان گردشگري ايرانيان سایت گردشگری ایرانیان نگین گردشگری ایرانیان مقاصد گردشگری ایرانیان تور گردشگری ایرانیان اشگاه گردشگری ایرانیان گردشگری سلامت ایرانیان گروه گردشگری ایرانیتی باشگاه گردشگری ایرانیا انجمن ملی گردشگری ایرانیان آدرس باشگاه گردشگری ایرانیان اعضای باشگاه گردشگری ایرانیان باشگاه بانک گردشگری ایرانیان مدیرعامل باشگاه گردشگری ایرانیان مقصد گردشگری ایران آمار گردشگری ایران آمار گردشگری ایران در سال 90 آمار گردشگری ایران در سال 93 آمار گردشگري ايران آمار گردشگری ایران در سال 92 آمار گردشگران ایران به نام پدر به نام پدر پسر روح القدس به انگلیسی به نام پدر فیلم کامل به نام پدر پسر روح القدس به نام پدر Iranproud به نام پدر دانلود فیلم به نام پدر دانلود به نام پدر ایرلند به نام پدر پسر وروح القدس به نام پدر جیم شریدان به نام خدا به نام خداوند جان و خرد به نام خداوند خورشید و ماه به نام خداوند جان آفرین به نام خداوند رنگین کمان به نام خدا های ادبی به نام خداوند بخشنده مهربان به نام خداوند به نام خدایی که جان آفرید به نام خدا های مختلف به نام همه عاشقان وطن به نام همه عاشقان وطن قسم میخورم مرگ هم زندگیست به نام همه عاشقان وطن سالار به نام خداوند جان و خرد کزین برتر اندیشه برنگذرد به نام خداوند جان و خرد به انگلیسی به نام خداوند جان و خرد خوشنویسی به نام خداوند جان و خرد کزین به نام خداوند جان و خرد معنی به نام خداوند جان و خرد كزين برتر انديشه برنگذرد به نام خداوند جان و خرد معنی شعر به نام خداوند جان و خرد گنجور به نام خداوند جان و خرد نستعلیق به نام خداوند خورشيد و ماه به نام خداوند خورشید وماه علیرضا قربانی معنی شعر به نام خداوند خورشید و ماه دانلود آهنگ به نام خداوند خورشید وماه علیرضا قربانی متن شعر به نام خداوند خورشید و ماه به نام خداوند خورشید ماه ادامه شعر به نام خداوند خورشید و ماه به نام خداوند جان آفرین حکیم به نام خداوند جان آفرین طنز به نام خداوند جان آفرین رضا احسان پور به نام خداوند جان آفرين به نام خداوند جان آفرین به پیش جوانان ایران زمین معنی شعر به نام خداوند جان آفرین متن شعر به نام خداوند جان آفرین دکلمه به نام خداوند جان آفرین هیچکس به نام خداوند جان آفرین شعر به نام خداوند رنگین کمان سرود به نام خداوند رنگین کمان سرود به نام خداوند رنگین کمان دانلود دانلود آهنگ به نام خداوند رنگین کمان متن سرود به نام خداوند رنگین کمان متن شعر به نام خداوند رنگین کمان بنام خداوند رنگین کمان به نام خداوند رنگین کمان خداوند بخشنده ی مهربان آهنگ به نام خداوند رنگین کمان به نام همه عاشقانت قسم به نام ایران به نام ایران دعای پیران یوز پلنگان به نام ایران بخوان به نام ایران بخوان به نام ایران دانلود بخوان به نام ایران Pdf به نام خداوند ایران زمین آهنگ به نام ایران کلاهبرداری به نام ایرانسل جهنمی به نام ایران جمله های ادبی به نام خدا ترکیه به فارسی تركيه به فارسي نقشه ترکیه به فارسی دیکشنری ترکیه به فارسی ترجمه ترکیه به فارسی انلاین زبان ترکیه به فارسی دیکشنری ترکیه به فارسی آنلاین لغتنامه ترکیه به فارسی اخبار ترکیه به فارسی دیکشنری ترکیه به فارسی برای اندروید ترکیه به انگلیسی تركيه به انگليسي نوشتن ترکیه به انگلیسی ترکیه به زبان انگلیسی دیکشنری ترکیه به انگلیسی شهرهای ترکیه به انگلیسی ترجمه ترکیه به انگلیسی نقشه ترکیه به انگلیسی واحد پول ترکیه به انگلیسی نام کشور ترکیه به انگلیسی ترکیه بهتره یا دبی ترکیه بهتر است یا دبی تركيه بهتر است يا دبي برای سفر ترکیه بهتره یا دبی ترکیه بهتره یا دوبی ترکیه بهتره یا تایلند ترکیه بهتر است یا تایلند ترکیه بهتره یا مالزی ترکیه بهتر است یا مالزی سفر به ترکیه بهتره یا مالزی برای خرید ترکیه بهتر است یا دبی سفر به دبی بهتر است یا ترکیه سفر به مالزی بهتر است یا ترکیه برای سفر مالزی بهتر است یا ترکیه ترکیه بهتر است یا ایران زندگی در ترکیه بهتر است یا ایران ترکیه بهتره یا ارمنستان ترکیه بهتر است یا ارمنستان ترکیه بهتره یا قبرس ترکیه بهتر است یا قبرس گردشگران ایرانی؛ به نام ترکیه، به کام گرجستان

دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۹۷۱۹
  • تعداد حاضران : ۲۳۷
  • آخرین بروزرسانی : ۴ ماه پيش
تبلیغات
آخرین جستجوها