freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar


به گزارش ایسنا، مسعود گودرزی در جمع خبرنگاران، با مقایسه تدوین برنامه‌ در کشورهای ایران و کره جنوبی و با تصریح اینکه در تدوین برنامه مهم نیست چه می‌نویسیم، مهم چگونگی عمل به آن است، گفت: تمام کشورهایی که بر مبنای منطق و تدبیر برنامه‌ریزی و برنامه‌ها را در زمان‌بندی مشخص اجرا کردند، همواره موفق بودند.

وی گفت: در ایران ما سه سند بالادستی برنامه‌ریزی داریم که باید در عمل به آن‌ها توجه می‌شد اما این اسناد تنها نوشته  و کمتر اجرا می‌شود و در یک برآورد کمی، شکافی که میان نوشته و عمل وجود دارد به‌خوبی مشاهده می‌شود.

گودرزی با بیان اینکه سند چشم‌انداز بیست‌ساله، برنامه‌های پنجساله توسعه و برنامه‌های سالانه توسعه اسناد بالادستی در برنامه‌ریزی محسوب می‌شوند گفت: براساس آمار، بالغ بر 85 درصد از برنامه‌های سند پنجساله توسعه پنجم در دولت قبل اجرایی نشده بنابراین ما در اجرای برنامه‌های سالانه هم که برای هموار شدن تحقق برنامه پنجساله تدوین شده است، موفق عمل نکرده‌ایم.

این نماینده مجلس ادامه داد: اجرایی نشدن کامل برنامه پنجم، به معنای این است که ما در نظام مدیریتی و قانون بودجه برنامه نداریم و این سندها یا منطبق بر گنجایش‌های راستین کشور نیست یا کاغذبازی اداری و دردسرها، پروانه اجرایی شدن آن را نمی‌دهد.

وی با بیان اینکه سه‌پایه توسعه در این استان با لغزش، اشتباه و ایراد همراه است، گفت: در بخش نخست یعنی ارتباطات، در سرتاسر استان پهناور فارس با وجود گنجایش‌های بسیار، آزادراه نداریم. از نظر آب، اگر نگوییم بحرانی در یک جایگاه نگران‌کننده قرار داریم و در به‌کارگیری آب‌های زیرزمینی، غیرکارشناسی عمل کرده‌ایم و نیاز به یک کار بنیادی برای مدیریت آب در این استان داریم. سومین پایه لغزان توسعه فارس هم فقدان به‌کارگیری صنایع پایین‌دستی باوجود نزدیکی به کانون‌های انرژی بوده و نداشتن صنایع مادر، یک چالش بنیادی دیگر فارس است.

گودرزی اعتقاد دارد که اگر این سه محور پایه‌ای مد نظر قرار گیرد، فارس توسعه پیدا خواهد کرد و شهرستان‌های رستم و ممسنی در هر سه بخش توانایی‌های بسیاری دارد.

نماینده مردم رستم و ممسنی همچنین از نوشتن یک نامه به رئیس جمهور در خصوص لزوم تسریع در احداث سد پارسیان ممسنی خبر داد و با تاکید براینکه سد مورد نظر دارای توجیه‌های فنی و اقتصادی لازم است، ضرورت تسریع در فاینانس خارجی برای تامین 320 میلیارد تومان منابع مالی مورد نیاز این سد برای احداث را یادآور شد.

این نماینده مجلس در پاسخ به پرسشی پیرامون توسعه روستاها گفت: باید با مردم صادق باشیم و با شعار کار درست نمی‌شود؛ ما امروز نتوانسته‌ایم مناسب با فناوری روز، روستاها را توانمند کنیم.

او اضافه کرد: نبود ابزارها در روستاها مایه کوچ و حاشیه‌نشینی در شهرها شده است و باید گفت به روستا که یاری نکردیم هیچ، برای شهر نیز چالش درست کردیم. برای برون‌رفت از این چالش، باید فرآوری را در روستا رواج دهیم که نیازمند انرژی‌های نوین و به‌روز است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران در خصوص سرانجام برجام و انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا گفت: برجام کارکرد ستودنی دولت در پهنه جهانی برای دادرسی حق آشکار کشورمان بود. سیاست بنیادی جمهوری اسلامی پیش از برجام بر پایه ناروا بودن جنگ‌افزار هسته‌ای به‌طور کامل آشکار و این غرب بود که نسبت به موضع ایران بی‌توجهی کرد.

 گودرزی به سرانجام رسیدن برجام را موجب ایجاد انرژی برای جمهوری اسلامی در مناسبات بین‌المللی دانست و تاکید کرد که مخالفان برجام بیش از آنکه با نگاهی کارشناسانه به موضوع توجه داشته باشند، نگاهی سیاسی به این دست‌آورد بزرگ داشته و دارند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس تصریح کرد: در برجام توافقی بین ایران و 5+1 انجام شده و این توافق پایدار خواهد بود، حتی در دوران ریاست‌جمهوری ترامپ. این توافق محصول یک شرایط جدید و اراده مجموعه‌ای از کشورها است نه آمریکا.

او با قبول اینکه هنوز هم ایران در تعاملاتش با جامعه جهانی زیر فشار تحریم‌های نخستین آمریکا خصوصا در مبادلات ارزی و بانکی قرار دارد،‌ حل شدن بسیاری از مسائل به واسطه برجام را نیازمند زمان دانست و گفت: ما البته هنوز نتوانسته‌ایم میزان آسیب‌پذیری سرمایه‌گذاری در کشور را بهبود ببخشیم و طرف مقابل نیز انگیزه‌ای نشان نداده و نمی‌توان در کوتاه‌مدت نتایج برجام را دید.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی همچنین تاکید دارد که نتایج انتخابات آمریکا نشان‌دهنده تاکید مردم این کشور بر تغییر نگاه دولت‌مردان از بیرون به درون جامعه است و تاکید دارد که ایران اسلامی نیز اقدامات خود را براساس منافع و مصالح ملی دنبال کرده و می‌کند و نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نه موجب خوشحالی است نه ناراحتی.

گودرزی همچنین با اشاره به مواضع تازه مسؤولان آمریکایی در برابر ایران پس از انتخابات، بیان داشت: آمریکا بر پایه منافع ملی خود کار می‌کند و ما در برابر این انتخاب نه خوش‌بین هستیم و نه بدبین اما به منافع ملی خودمان نظر داریم.

نماینده مردم ممسنی و رستم همچنین در پاسخ به پرسشی در خصوص پیوستن استان فارس به دریا،‌ یک بی‌تدبیری در مرحله اجرایی را عامل مسکوت ماندن این مصوبه مهم دانست و تاکید کرد که تمام ابعاد این مصوبه با دقت و نکته سنجی مطالعه و بررسی و تصویب شده بود و نمایندگان فارس پیگیر اجرایی شدن آن هستند.

او در پاسخ به سئوال خبرنگاری که پرسیده بود آیا رخ‌دادهای اخیر جایگاه در راس امور بودن مجلس را مخدوش نمی‌کند؟ گفت: قطعا مجلس در راس امور قرار دارد و نباید در این تردیدی داشت، امروز آنچه که قوه مجریه باید اجرا کند و آنچه که براساس آن قوه قضائیه احکامی را صادر می‌کند، محصولات مجلس بوده و نشان می‌دهد راهبری و جهت‌دهی با مجلس است.

گودرزی با تصریح اینکه رخدادهای اخیر باید در بستر قانونی خود مورد بررسی قرار گرفته و دنبال شود، گفت: قانون برای تمام مسئولان خصوصا مسئولان قوا این را مشخص کرده است که قبل و بعد از مسئولیت باید دارائی‌های خود را اعلام کنند.

او شفاف‌سازی مسائل را یک ضرورت دانستن گفت: به نظر می‌رسد آنچه در ذهن شهروندان ایجاد شده باید شفاف شود، البته نباید با این ذهنیت که مفسده‌ای اتفاق افتاده، مسائل را دنبال کرد، اما باید همه مسائل شفاف‌سازی شود. به نظر من هیچ ابهامی نباید بی‌پاسخ بماند زیرا تفسیر ابهامات خود مشکلات بیشتری ایجاد می‌کند.

گودرزی در خصوص مسائل پیش‌آمده در مشهد و سخنرانی نایب رئیس مجلس نیز گفت: براساس قانون تمام روند هر سخنرانی از زمان ارائه درخواست تا انجام آن، مشخص شده است اینکه درخواست دهنده چگونه کار را دنبال کرده و تامین کننده امنیت چه دستگاهی باشد و روند به چه شکل دنبال شود.

وی با تصریح اینکه حوادث رخ‌داده در خصوص سخنرانی آقای مطهری را باید در بستر قانونی بررسی کرد،‌ گفت: باید توجه داشت که دادستان براساس قانون نمی‌تواند برای آقای مطهری به‌عنوان نماینده مجلس تعیین کند که می‌تواند سخنرانی انجام دهد یانه. در موضوع تامین امنیت هم شورای تامین در سه سطح محلی و منطقه‌ای و ملی در خصوص مسائل تصمیم‌گیری می‌کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس شورای اسلامی گفت: اعضای شورای تامین هم براساس قانون نظراتشان مشورتی است و نظر نهایی و اجرایی آن نظری است که رئیس شورای تامین دارد. یعنی اگر تمام اعضای شورا با امری مخالف باشند و رئیس موافق، ملاک نظر رئیس شورا خواهد بود.

گودرزی در عین‌حال تصریح کرد: باید دید اگر دادستان برخلاف قانون عملکرده رسیدگی شود، اگر در این موضوع خلاء قانونی وجود دارد، این خلاء رفع شود. با حرکت در مسیر قانون می‌توان به تمام آنچه دلخواه مردم و جامعه هست، رسید اگرنه هر روز باید اتفاقی بیفتد و هیچ یک از دلسوزان نظام اسلامی هم از چنین وقایعی خرسند نیستند.

نماینده مردم شهرستان‌های ممسنی و رستم همچنین تعامل بین نمایندگان استان فارس در این دوره را مطلوب دانست و تصریح کرد که مطلوبیت تعامل به معنای این نیست که باید نمایندگان مدیر انتخاب و منصوب کنند بلکه به معنای پیشبرد منافع استان در ابعاد مختلف است.

انتهای پیام

منبع : ایسنا ارسال به :
انتشار : دوشنبه ۸ آذر ۱۳۹۵ - ۱۴:۳۰:۴۶ دیده شده : ۲۶بار نویسنده : admin
دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۹۸۶۹
  • تعداد حاضران : ۲۳۹
  • آخرین بروزرسانی : ۴ ماه پيش
تبلیغات
آخرین جستجوها