freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar


کد خبر: ۴۳۱۲۵۶

۲۵۸  بازدید

ماهنامه دانشمند - فائزه پورمتشکر: شاید تا به حال برای تان پیش آمده باشد که به شهری برای نخستین بار سفر کنید و به مکانی دیدنی بروید و حین مشاهده آنجا ناگهان حس کنید که همه چیز در نگاه تان آشنا است و انگار در زمانی دور آن مکان را دیده اید.

حتی ممکن است این حس را در جمع گروهی خود با دوستان تان داشته باشید؛ مثلا دور میزی نشسته اید و شام می خورید و با یکدیگر درباره مسائل روز حرف می زنید، ناگهان احساس می کنید که تمام صحنه ها از جمله بحث جاری، میز شام و جمع دوستان را قبلا دیده و آنها را تجربه کرده اید. از این حالت با نام «دژاوو» یاد می شود. دژاوو کلمه ای فرانسوی و به معنای «قبلا دیده شده» است.

دژاوو پدیده ای روانشناسی و نسبتا پیچیده است و نظریات متفاوت بسیاری پیرامون اینکه «چرا دژاوو رخ می دهد» وجود دارد. پژوهشگر سوئیسی «آرتور فانکهاوسر» معتقد است چندین حالت دژاوو و حقایق مرتبط به آن وجود دارد و در واقع بهتر است که با جزییات روی این پدیده مطالعه شده و تفاوت های ریز میان تجربیات مشخص شوند. در واقع فانکهاوسر سوئیسی دو حالت بروز دژاوو یکی به معنای «قبلا دیده شده» و دیگری به معنای «قبلا تجربه شده یا زندگی شده» را در نظر دارد.

در پژوهشی که سال 2003 گروهی از دانشمندان دانشگاه کوماموتو در ژاپن انجام دادند بیش از 70 درصد مردم گفتند که حالت هایی از دژاوو را تجربه کرده اند و بیشترین میزان تجربه مربوط به افراد بین 15 تا 25 سال بوده است.

بررسی یکی از اسرارآمیزترین پدیده های مغزی با نام «دژاوو»

دژاوو یقینا با صرع لوب گیجگاهی در ارتباط است. بر اساس گزارش ها دژاوو درست پیش از تشنج لوب گیجگاهی رخ می دهد. کسانی که از حملات صرعی رنج می برند می توانند دژاوو را در مدت وقوع حملات یا لحظه های بین تشنج ها تجربه کنند.
از آنجایی که این امر هم در افراد با دلایل پزشکی خاص و هم در افراد سالم رخ می دهد، باعث ایجاد گمانه های بسیاری شده است که چرا و چگونه این پدیده پیش می رود.

روانکاوهای بسیاری دژاوو را به یک امر فانتزی ساده یا مرتبط با پایان دادن یک رویا نسبت می دهند، در حالی که برخی روانپزشکان آن را نتیجه عدم تطابق مغز می دانند که باعث می شود اتاق کنترل مرکزی بدن در تشخیص حال و گذشته دچار اشتباه شود.

بسیاری از فراروانشناسان بر این باور هستند که این پدیده به تجربه ای در زندگی گذشته افراد بر می گردد. البته آشکار است که باید در این زمینه تحقیقات بیشتر و گسترده تری انجام شود به خصوص که حالت زودگذر و غیرقابل پیش بینی بودن آن، بررسی چگونگی عملکرد و مطالعه اش را مشکل کرده و به همین دلیل در طولانی مدت از آن موضوعی اسرار آمیز ساخته است.

راز دژاوو و ارتباطش با خاطرات ما

احساس می کنید که شما قبلا این مطلب را خوانده اید؟ خیلی از ما آدم ها حتی به صورتی محو، دژاوو را تجربه کرده ایم. اولین اسکن های مغزی که از این پدیده تهیه شده اند، نشان می دهند مغز در حال بررسی خاطرات است. پیش از این، باورها چنین بود که دژاوو در اثر خاطرات جعلی رخ می دهد اما ماه گذشته، گروهی از پژوهشگران به سرپرستی آکیرا اُکانر در دانشگاه سنت اندروز انگلیس خلاف این نظریه را نشان دادند.

بررسی یکی از اسرارآمیزترین پدیده های مغزی با نام «دژاوو»

این گروه که نتایج یافته های شان را در کنفرانس بین المللی حافظه در بوداپست ارائه داده اند، از روشی استاندارد برای اینکه نشان دهند خاطرات جعلی در ذهن انسان ها چگونه برانگیخته می شوند، استفاده کرده اند. این گونه که به شخص مورد آزمایش فهرستی از کلمات مرتبط را مانند بالش، شب، تختخواب و رویابینی و ... ارائه دادند اما کلمه کلیدی و ارتباطی آنها را که «خوابیدن» است، نگفتند.

هنگامی که مدتی بعد از فرد درباره آنچه شنیده است، سوال می شود، او فکر می کند که آن کلمه کلیدی را هم شنیده است و این نمونه ای از خاطرات جعلی است. برای ایجاد حس دژاوو، سرپرست گروه پژوهشی ابتدا از داوطلبان پرسید آیا واژه ای که با حرف «خ» (S) آغاز شود را شنیده اید؟ و آنان پاسخ منفی دادند. این جواب نشان می دهد هنگامی که از آنها سوال شد آیا کلمه «خوابیدن» (Sleep) را شنیده اید، قادر بودند به یاد بیاورند که نشنیده اند اما همزمان هم، این کلمه به نظرشان آشنا می آمد.

ذهن سالمن

اگر صحت نتایج- تحقیقات آکیرا اُکانر اثبات شود به این معنا خواهد بود که دژاوو علامتی است که می گوید «دستگاه کنترل حافظه» مغز شما به درستی کار می کند و شما در به یاد آوردن وقایع کمتر دچار خطا می شوید. این با آنچه ما قبلا درباره اثرات سن روی حافظه می دانستیم تطابق دارد زیرا دژاوو در افراد جوان تر بیشتر و در افراد مسن، کمتر رخ می دهد.

اُکانر می گوید: «ممکن است دستگاه کنترل عمومی حافظه رو به افول باشد و همین مسئله سبب می شود که قدرت تشخیص خاطرات اشتباه در شما کاهش یابد.» او در ادامه توضیح می دهد: «اگر کسی هرگز دژاوو را تجربه نکرده می تواند به این معنا باشد که از اول، دستگاه کنترل حافظه بهتری داشته است. بنابراین وقتی خاطرات اشتباه نمی سازد علتی هم برای اینکه دژاوو را تجربه کند وجود ندارد.»

وجود تعارض در مغز

تیم تحقیقاتی دانشگاه سنت اندروز با استفاده از روش fMRI (تصویرسازی تشدید مغناطیسی کارکردی) که نوعی روش تصویربرداری در ام آر آی است، مغز 31 نفر از داوطلبان را حین تجربه دژاوو اسکن کردند. پیش از دستیابی به نتایج انتظار می رفت که ناحیه هایی از مغز که درگیر خاطرات هستند، مانند هیپوکامپ که مرکز یادگیری است، هنگام این پدیده فعال باشند ما این تحقیق عکس این موضوع را نشان داد زیرا نواحی قدامی مغز که در تصمیم گیری نقش دارند، فعال بود.

بررسی یکی از اسرارآمیزترین پدیده های مغزی با نام «دژاوو»

آکیرا اُکانر بر این باور است که احتمالا نواحی قدامی مغز لابلای خاطرات مان در حال کنترل این مسئله هستند که آیا انواعی از اشتباه خاطره ای وجود دارد یا خیر تا در صورت وجود، هشدار دهند. در واقع میان آنچه واقعا تجربه کرده ایم و آنچه فکر می کنیم تجربه کرده ایم، تضاد و درگیری است.

استفن کوهلر از دانشگاه آنتاریوی غربی در کانادا می گوید: «این نتایج نشان می دهد که احتمالا هنگام بروز دژاوو، مغز دچار تعارض و ناسازگاری در تفکیک سازی امور می شود.»

او در ادامه می گوید: «ما هنوز نمی دانیم که دژاوو مفید است یا نه. ممکن است تجربیات آن، مردم را هوشیارتر کند زیرا آنها متوجه می شوند نباید خیلی هم به حافظه شان اعتماد کنند اما در این زمینه هنوز شواهدی در دست نداریم.»

منبع : برترین ها ارسال به :
انتشار : سه شنبه ۹ آذر ۱۳۹۵ - ۹:۲۷:۴۰ دیده شده : ۶۶بار نویسنده : admin

بررسی یکی از غزلیات حافظ پدیده های انتقال پدیده های انتقال برد پدیده های انتقال در مهندسی مواد پدیده های انتقال برد فارسی پديده هاي انتقال پدیده های انتقال گسکل پدیده های انتقال+مهندسی شیمی پدیده های انتقال پیشرفته پدیده های انتقال حرارت پدیده های انتقال در مهندسی شیمی پدیده های طبیعی ایران پدیده های طبیعی ایران ویکی پدیا پدیده های طبیعی ایران با ذکر منبع پديده هاي طبيعي ايران کتاب پدیده های طبیعی ایران تحقیق پدیده های طبیعی ایران تحقیق در مورد پدیده های طبیعی ایران مقاله در مورد پدیده های طبیعی ایران پدیده های طبیعی در ایران مقاله پدیده های طبیعی ایران پدیده های فیزیکی پدیده های فیزیکی جالب پدیده های فیزیکی در طبیعت پدیده های فیزیکی نور پدیده های فیزیکی در قرآن پدیده های فیزیکی ساده پدیده های فیزیکی و شیمیایی پدیده های فیزیکی درقران پديده هاي فيزيكي در قران پدیده های فیزیک پدیده های طبیعی پدیده های طبیعی در قرآن پدیده های طبیعی چیست پدیده های طبیعی جهان پدیده های طبیعی اندازه گیری زمان پدیده های طبیعی استان مازندران پدیده های طبیعی به انگلیسی پدیده های طبیعی تکرار شونده پدیده های اجتماعی پدیده های اجتماعی چیست پدیده های اجتماعی خرد و کلان پدیده های اجتماعی جدید پدیده های اجتماعی در جوامع امروزی پديده هاي اجتماعي انواع پدیده های اجتماعی تحلیل پدیده های اجتماعی پدیده های جهان اجتماعی تعریف پدیده های اجتماعی پدیده های جالب فیزیکی پدیده های جالب فیزیک پدیده های جالب علم فیزیک پدیده های فوتبال ایران پدیده های خردسال فوتبال ایران پدیده های جدید فوتبال ایران پدیده های جوان فوتبال ایران پدیده های آینده فوتبال ایران پدیده های نوجوان فوتبال ایران پدیده های زمین شناسی پدیده های زمین شناسی ایران پدیده های زمین شناسی بردسکن پدیده های زمین شناسی ایلام پدیده های زمین شناسی جالب پدیده های زمین شناسی شهرستان بردسکن پدیده های زمین شناسی مازندران پدیده های زمین شناسی در ایران پدیده های زمین شناسی استان کرمانشاه پدیده های زمین شناسی کرمان پدیده های فوتبال جهان پدیده های فوتبال دنیا پدیده های جوان فوتبال جهان پدیده های جدید فوتبال جهان پدیده های نوجوان فوتبال جهان پدیده های انتقال برد ترجمه کتاب پدیده های انتقال برد دانلود پدیده های انتقال برد دانلودکتاب پدیده های انتقال برد دانلود کتاب پدیده های انتقال برد فارسی حل المسائل پدیده های انتقال برد ترجمه کتاب پدیده های انتقال برد دانلود کتاب پدیده های انتقال برد به زبان فارسی مغز بادام مغز بادام درختی مغز بادام زمینی مغز بادام تلخ مغز بادام پوست کنده مغز بادام خام مغز بادام در بارداری مغز بادام در خواب مغز بادام میزان کالری و خواص مغز بادام میزان کالری گرم بارش مغزی بارش مغزی چیست بارش مغزی Pdf بارش مغزی یعنی چه بارش مغزی Ppt بارش مغزی در کودکان بارش مغزي روش بارش مغزی چیست؟ تکنیک بارش مغزی فن بارش مغزی خواص مغز بادام درختی قیمت مغز بادام درختی فروش مغز بادام درختی فواید مغز بادام درختی بارش مغزی در تدریس بارش مغزی و تفکر خلاق روش بارش مغزي روش تدریس بارش مغزی چیست مغز بادام زميني خواص مغز بادام زمینی فواید مغز بادام زمینی قیمت مغز بادام زمینی خاصیت مغز بادام زمینی خواص مغز بادام تلخ قیمت مغز بادام تلخ خوردن مغز بادام تلخ روغن مغز بادام تلخ بازی مغزی بازیهای مغزی مغز بادوم هدیه خانوم مغز بادوم تعبیر خواب مغز بادوم تاثیر بارش مغزی در تدریس بررسی یکی از اسرارآمیزترین پدیده های مغزی با نام «دژاوو»

دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۱۲۱۵۰
  • تعداد حاضران : ۱۲۳
  • آخرین بروزرسانی : ۵ ماه پيش
تبلیغات
آخرین جستجوها