freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar


دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: آغاز‌ کننده هیچ گزینه‌ای که برجام را نقض کند نیستیم.

روند شکننده بازار نفت، طولانی نیست/ استمرار بدعهدی‌ها در برجام، راهکارهای ایران را به جریان می‌اندازد/ قدرت مانور ما بازدارنده است
به گزارش حوزه دفاعی امنیتی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی در گفت‌وگویی، در پاسخ به سوالی در خصوص تصمیماتی که وزیر نفت ایران برای اجلاس اوپک اتخاذ می‌کند، در جلسه‌ای با شورای عالی امنیت ملی به بحث گذاشته شده است گفت: خیر. در این موارد بحثی نمی‌شود. نیازی هم نیست. چون این مسئله از وظایف ذاتی وزارت نفت است، اما تصمیم راهبردی توسعه (افزایش) تولید نفت و افزایش سهم صادرات، تصمیم کاملاً درستی است که ممکن است در تاکتیک، زیان‌های اقتصادی مختصری داشته باشد، ولی در راهبرد، درست است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی در پاسخ به این سوال که به نظر شما ایران تا چه میزان باید تولید نفت خود را افزایش دهد، گفت: هر چقدر که بازار کشش داشته باشد و تابع میزان تولید نفت جمهوری اسلامی ایران در قبل از تحریم‌ها باشد.

دریادار شمخانی در خصوص سیاست نفتی ترامپ و تأثیرش بر سرمایه‌گذاری نفتی ایران نیز اظهار داشت: فکر می‌کنم بیش از موضوع برجام، سیاست نفتی ترامپ ممکن است تأثیراتی در پی داشته باشد. سیاست او گشادگی عرضه نفت و از بین‌ بردن محدودیت‌های مربوط به تولید و صادرات نفت از خاک آمریکاست. این سیاست به‌طور قطع می‌تواند روی بازار نفت مؤثر باشد و روند شکننده فعلی بازار نفت را دچار اختلال کند که البته این نمی‌تواند درازمدت باشد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی در خصوص تاثیر انتخاب ترامپ بر جذب سرمایه‌گذاری در صنعت نفت ایران نیز گفت: تأثیرات کوتاه‌مدت و بلندمدت این انتخاب متفاوت است. برخی چنین پیش‌بینی‌هایی کرده‌اند، اما توجه داشته باشید که ایران برای توسعه و سرمایه‌گذاری مخصوصاً در حوزه نفت، جزیره ثبات بوده و منطقه بکری است. بازار گسترده و موقعیت ژئوپلیتیکی مناسبی دارد و در قیاس با همسایگانش از امنیت پایداری هم برخوردار است. به نظرم حتماً نکات مثبت دارایی‌های موجود امنیتی، جغرافیایی و بکربودن اقتصادی می‌تواند بر هر نوع نیت بدی غلبه کند.

دریادار شمخانی درباره احتمال نقض برجام و پاسخ ایران نیز اظهارداشت: راه‌های متعددی برای این موضوع داریم. ایران تاکنون طرف ناقض برجام نبوده است. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هر آنچه را از گزارش فنی در ارتباط با اجرای تعهدات جمهوری اسلامی ایران فراهم کرده است، حتی با تنگ‌نظری، حکایت از این دارد که جمهوری اسلامی در اجرای تعهداتش عالی عمل کرده و این کارکرد مثبت طبیعتاً نیازمند پاسخ مثبت است. تا این لحظه بدعهدی‌هایی در برخی ابعاد برجام از سوی طرف غربی و آمریکایی مشاهده شده که استمرارش می‌تواند راهکارهای برنامه‌ریزی‌شده‌ای را که وجود دارد فعال کند.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای‌ عالی امنیت ملی در پاسخ به این سوال که آیا ایران برنامه‌های مدونی برای بدعهدی‌های طرف غربی در برجام دارد یا خیر نیز اظهار داشت: ما گزینه‌های مختلفی داریم، اما به‌ طور حتم آغاز‌ کننده هیچ گزینه‌ای که این تعهد بین‌المللی را نقض کند نیستیم. چون برجام یک تعهد بین‌المللی است و باید طرف‌های مختلف وافی به عهدی باشند که امضا کرده‌اند. ما نگران نیستیم چراکه قدرت مانوری که در برابر هر کارکرد منفی طرف مقابل در اختیار داریم به‌طور قطع، قدرت بازدارنده‌ای است.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری باشگاه خبرنگاران ارسال به :
انتشار : سه شنبه ۹ آذر ۱۳۹۵ - ۱۴:۱:۲۲ دیده شده : ۵۱بار نویسنده : admin
دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۱۰۰۲۰
  • تعداد حاضران : ۱۶۸
  • آخرین بروزرسانی : ۴ ماه پيش
تبلیغات
آخرین جستجوها