freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar


آینده خودروها به کدام سمت می‌رود؟ خودروهای کاملا خودکار یا خودروهای هیدروژنی؟ شاید هر دو. تویوتا میرای امیدی برای خودروهای هیدروژنی است.

از زمانی که شبکه‌ی پمپ‌های سوخت هیدروژن اروپا شروع به توسعه و گسترش یافتن کرده‌اند، توجه ما هم به جمع خودروهایی که از این سوخت آینده‌دار استفاده می‌کنند، معطوف شده است.

دعوت‌نامه‌ی ITM Power، تنها متخصص اروپا در زمینه‌ی تولید و انبار کردن هیدروژن، به این صورت است:

به جمع خودروهای هیدروژنی بپیوندید. در یکی از پمپ‌های هیدروژن موجود، به ما بپیوندید، به سراغ پمپ‌های جدیدی که قرار است در رینهام و اسکس افتتاح شوند، بروید تا متوجه شوید سواری با خودرو بدون حتی ورود یک مولکول گازهای آلاینده به هوا، چه حسی دارد.

گراهام کولی، مدیر ITM، در آخرین مصاحبه‌ی خود مردم را متقاعد کرد خودروهای هیدروژنی قابل اعتماد هستند و شبکه‌ی سوخت‌رسانی به این خودروها، در حال گسترش است. به پیش‌بینی‌ ایجاد ۶۵ ایستگاه پمپ هیدروژن اروپا غالبا توجهی نمی‌شد؛ تا اینکه چند ماه پیش، یک تویوتا میرای جدید مورد آزمایش قرار گرفت و ظرفیت و قدرت خودروهای دارای سوخت سلول‌های هیدروژنی را برای من - که راننده‌ی آن بودم - به نمایش گذاشت.

هدف ما از این تست پیوستن به کولی و خدمه‌اش در پمپ هیدروژن تازه تأسیس آن‌ها در نزدیکی آزمایشگاه ملی فیزیکی واقع در تدینگتن، میدلسکس در جنوب غربی لندن و سپس پیمودن ۶۰ مایل دیگر تا یک ایستگاه نیروی خورشیدی در رینهام، اسکس بود - جایی که چند ITM در حال ساخت هستند. در اینجا، نیروی خورشیدی برای تولید هیدروژن از آب، بدون کمک هیدروکربن‌های آلاینده مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سواری یک سواری کاملا پاک و سبز بود.

برنامه این بود که من تویوتا میرای را برانم و در عین حال همکارم جیم هولدر هیوندای شاسی‌بلند ix35  را همراه خودش بیاورد. ما رأس ساعت ۱۰ صبح که قرارمان بود، در تدینگتن به هم رسیدم و بعد از زمانی که صرف عکس‌برداری‌ها و اشتراک‌گذاری تجربه‌ای که از سواری‌ داشتیم؛ رفتیم به سراغ پر کردن باک خودروها.

پر کردن باک یک خودروی هیدروژنی ساده است. کارت خود را وارد کارت‌خوان می‌کنید؛ وقتی پاسخ مثبت را روی صفحه مشاهده کردید؛ شلنگ سوخت را بر‌می‌دارید؛ آن را در محل تحویل سوخت باک خودرو قفل می‌کنید؛ در این لحظه یک حلقه چراغ قرمزرنگ در اطراف لوله‌ی گاز مشاهده می‌کنید که باعث می‌شود پمپ از طریق تابش‌های فروسرخ با خودرو ارتباط برقرار کند. وقتی سیستم خودش را تست کرد و تائید کرد که کاملا قفل شده و آماده است، آن موقع جریان هیدروژن با فشار ۷۰۰ بار شروع به جاری شدن می‌کند.

در پایان، صدایی بلند به گوش می‌رسد که بیانگر اتمام سوخت‌گیری است و از شما درخواست می‌شود لوله را جدا کنید و کار تمام است. میرای، که ۶۰ لیتر سوخت می‌گیرد، با باک پر می‌تواند بیش از ۳۰۰ مایل طی کند؛ اما تفاوت اینجا است که ۶۰ لیتر بنزین وزنی حدود ۴۰ کیلوگرم دارد، اما یک باک پر هیدروژن تنها یک‌هشتم وزن باک پر بنزین به وزن خالص میرای اضافه می‌کند.

هر کسی که با سواری در اسکس از غرب لندن آشنایی داشته باشد؛ می‌داند که باید بین مسیر ۵۰ مایلی با مشکلات رانندگی شهری یا مسیر طولانی، اما آرامش‌بخش‌تر ۶۸ مایلی کمربندی M25، یکی را انتخاب کند. ما مسیر دوم را انتخاب کردیم. خیلی راحت پا را روی گاز گذاشتیم و تویوتا و هیوندای همان کاری را کردند که خودروهای الکتریکی در انجام آن بهترین هستند؛ یعنی خیلی نرم و ساکت با سرعت ۶۰ تا ۷۰ مایل بر ساعت حرکت کردند. میرای جادار و لوکس‌تر بود اما ix35 تفاوت چندانی با خودروهای معمولی نداشت. هر دو خودرو تجربه رانندگی بسیار چشمگیر و خوبی ارائه کردند و مهم‌تر اینکه سواری ساده و راحتی نیز داشتند.

در طول مسیر، کولی بارها دلایلش برای وقف زندگی‌ و اشتیاقش برای خودروهای هیدروژنی را توضیح داد. همان‌طور که بیشتر مردم می‌دانند؛ هیدروژن یک سوخت پاک است و اکنون سیستم‌های مناسبی طراحی شده‌اند تا سوخت‌رسانی هیدروژن ساده و آسان شود. مخازن سلول سوختی، روز به روز در حال کوچک‌تر و ارزان‌تر شدن هستند و قرار دادن آن‌ها در خودرو نیز ساده‌تر شده است. تویوتا درست به همان اندازه که ۲۰ سال پیش برای پریوس   سرمایه گذاشت، اکنون برای میرای و مشتریان آینده‌اش (۷۰۰ خودرو در سال فروش رفتند و قرار است ۳۰ هزار خودرو هم برای سال ۲۰۲۰ آماده شوند) سرمایه می‌گذارد. جالب توجه است که فروش پریوس هیبریدی، سال گذشته از مرز ۸ میلیون واحد در سطح جهان گذشت. این نتیجه‌ی امیدبخشی است.

اما نکته‌ی بزرگ کولی این است که هیدروژن، پتانسیل لازم را برای تبدیل شدن به یک منبع متوسط انرژی در مقیاسی بزرگ دارد. زیاد پیش آمده که  ظرفیت و پتانسیل ملی برای تولید برق بیش از تقاضا بوده است؛ درست مثل زمانی که باد، در شب توربین‌های بادی را می‌چرخاند، ولی با این حال انرژی به هدر می‌رود؛ چون ما وضعیت و تجهیزات اقتصادی لازم برای ذخیره‌ی آن انرژی را نداریم. در آینده، تولید‌کننده‌های هیدروژن سبک ITM، می‌توانند قدرت هیدروژن را مهار کنند، آن را در شبکه‌ی گازی (که سه برابر شبکه‌ی برق است) ذخیره کنند و برای تبدیل‌شدن به برق در مواقع نیاز آن را بازیابی کنند. این روش هم به‌صرفه و هم سریع است، طبق گفته‌ی کولی؛ به این روش متعادل‌سازی شبکه می‌گویند و دولت این مسئله را بسیار جدی گرفته است. در چنین محیطی، یک زیرساخت هیدروژنی برای خودروها می‌تواند عملی به نظر برسد و شرکت Shell، که ITM با آن یک قرارداد اولیه تنظیم کرده است هم چنین نظری دارد.

وقتی به اسکس رسیدیم، من به طور وحشتناکی تحت تأثیر قرار گرفته بودم. عملکرد میرای کمک کرد برای طی کردن هر ۶۸.۵ مایل فقط از یک کیلوگرم سوخت استفاده کنیم که قیمت آن برای هر کیلوگرم ۹.۹۵ یورو است. هیوندای آقای هولدر هم همین‌طور بود. در چنین مسیری، مصرف بنزین برای این دو خودرو ۱۰.۸ لیتر در صد کیلومتر بود. در کل می‌توان گفت میرای در این مسیر ۳۶۰ مایلی یک خودروی لوکس و راحت و عالی بود. در زمان فعلی، هزینه‌ی هیدروژن تقریبا یک‌سوم هزینه‌ی بنزین است؛ اما کولی گفته است این قیمت حتی کمتر هم می‌شود. او گفت: «در آینده خواهید دید که هیدروژن چطور جایگاهش را در دنیا پیدا خواهد کرد.»

منبع : کانون فرهنگی آموزش قلم چی ارسال به :
انتشار : چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۵ - ۲۳:۴۶:۱۴ دیده شده : ۳۷بار نویسنده : admin

برای اثبات دوست داشتن برای اثبات دوست داشتن چه باید کرد برای اثبات دوست داشتن نباید جنگید متن برای اثبات دوست داشتن جمله ای برای اثبات دوست داشتن جملاتی برای اثبات دوست داشتن اس ام اس برای اثبات دوست داشتن آینده داروسازی آینده داروسازی در ایران اینده داروسازی بالینی داروسازی اینده شغلی آینده رشته داروسازی آینده شغلی داروسازی در ایران آینده کاری داروسازی آینده شغلی رشته داروسازی آینده شغلی مهندسی داروسازی آینده کاری رشته داروسازی آینده دارترین بازیکنان جهان اینده دارترین بازیکنان ایران آینده دارترین بازیکنان زیر 23 سال جهان آینده رشته داروسازی در ایران آینده شغلی رشته داروسازی در ایران آینده دارترین زبان برنامه نویسی آینده دارترین رشته دانشگاهی آینده دارترین رشته های دانشگاهی آینده داران فوتبال ایران آینده داران پارس باشگاه آینده داران پارس اینده داران فوتبال جهان علت بالا بودن سوخت 206 علت بالا بودن مصرف سوخت 206 علت بالا رفتن مصرف سوخت 206 علت بالا رفتن سوخت 206 علت بالا بودن مصرف بنزین 206 دلیل بالا رفتن مصرف سوخت 206 علت بالا بودن سوخت و ساز بدن علت بالا بودن متابولیسم بدن پایین بودن سوخت وساز بدن پايين بودن سوخت و ساز بدن کم بودن سوخت و ساز بدن علت پایین بودن سوخت و ساز بدن علت کم بودن سوخت وساز بدن غنی بودن سوخت محدود بودن سوخت های فسیلی علت بالا بودن سوخت خودرو علت بالا رفتن مصرف سوخت خودرو علت بالا رفتن سوخت خودرو علت بالا بودن مصرف سوخت خودرو علت بالا رفتن سوخت ماشین تشخیص سوخته بودن کارت صدا نشانه سوخته بودن دیود بمب هیدروژنی بمب هیدروژنی فیلم بمب هیدروژنی ایران بمب هیدروژنی کره شمالی بمب هیدروژنی تزار بمب هیدروژنی کبالت بمب هیدروژنی روسیه بمب هیدروژنی امریکا بمب هیدروژنی اپارات بمب هیدروژنی شوروی پیوند هیدروژنی پیوند هیدروژنی در آب پیوند هیدروژنی بین مولکولی پیوند هیدروژنی در Dna پیوند هیدروژنی در آب سنگین پیوند هیدروژنی ویکی پیوند هیدروژنی مولکول آب پیوند هیدروژنی در آب و یخ پیوند هیدروژنی در یخ پیوند هیدروژنی آمونیاک سوخت هیدروژنی سوخت هیدروژنی چیست؟ سوخت های هیدروژنی انرژی هیدروژنی انرژی هیدروژنی چیست انرژی هیدروژنی و پیل سوختی انرژي هيدروژني موتور هیدروژنی موتور هیدروژنی خودرو موتور جت هیدروژنی طرز کار موتور هیدروژنی آموزش ساخت موتور هیدروژنی ساخت موتور هیدروژنی موتور خودروهای هیدروژنی روش کار موتور هیدروژنی خودروی هیدروژنی خودروی هیدروژنی تویوتا خودروهای هیدروژنی خودرو هیدروژنی خودروی هیدروژنی چیست خودروهاي هيدروژني طرز کار خودروهای هیدروژنی تاریخچه خودروهای هیدروژنی تردی هیدروژنی تردی هیدروژنی چیست؟ تردی هیدروژنی در جوشکاری تردي هيدروژني انواع تردی هیدروژنی دانلود مقاله تردی هیدروژنی پیل هیدروژنی پیل هیدروژنی چیست؟ پیل های هیدروژنی پیل های سوختی هیدروژنی میرای،نمونه‌‌ای مناسب برای اثبات آینده دار بودن سوخت هیدروژنی

دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۹۹۷۸
  • تعداد حاضران : ۲۵۱
  • آخرین بروزرسانی : ۴ ماه پيش
دیگران می خوانند
تبلیغات
آخرین جستجوها