freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar


محققان هندی کاغذی آغشته به ژلاتین، کیتوزان و نانوذرات نقره ساختند که می توان با آن تخم مرغ را تا یک ماه سالم نگه داشت. عمر این کاغذ 9 ماه است و می توان با کمک آن زمان نگهداری مواد غذایی را افزایش داد.

این گروه تحقیقاتی معتقد است که با توسعه این روش می توان ابزاری ساخت که به دامداران و مزرعه داران کمک کند تا محصولات خود را مدت طولانی تری ذخیره کنند و دیگر نگران زوال و فساد آنها نباشند.
گوپال دیناکارراج از دانشگاه علوم دامپزشکی تامیل نادو (TANUVAS) در این مورد گفت: این یک کاغذ آغشته به نانوذرات نقره، کیتوزان و ژلاتین است که می توان به راحتی با یک اسپری ساده آن را تولید کرد. در صورتی که تخم مرغ در میان این کاغذ آغشته با این ترکیبات قرار داده شود، از گزند آلودگی باکتری ها مصون می ماند. دلیل دور ماندن باکتری ها از این تخم مرغ آن است که یون های نقره خواص آنتی باکتریال دارند.
در صورتی که از این کاغذ استفاده شود، می توان زمان ماندگاری تخم مرغ را از 10 تا 14 روز به 25 تا 30 روز رساند.
وی افزود: فعالیت های قوی آنتی باکتریال نانوذرات نقره می تواند محیط امن برای مواد غذایی ایجاد کند به طوری که باکتری هایی نظیر Escherichia coli, Staphylococcus aureus, Streptococcus و Salmonella به سرعت از بین می روند.
مشکل این روش آن است که روی سطح پلاستیک قابل انجام نیست؛ این گروه معتقد است که هزینه تولید یک ورق کاغذ برای حفظ 6 عدد تخم مرغ بین 4 تا 5 روپیه است اما اگر این کاغذ بازیافت شود، هزینه آن کاهش می یابد. با توجه به این که عمر این کاغذ تقریبا 9 ماه است، می توان در درازمدت از آن استفاده کرد.نتایج این پروژه در قالب مقاله ای در بولتن علم مواد به چاپ رسیده است.

منبع : کانون فرهنگی آموزش قلم چی ارسال به :
انتشار : پنجشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۵ - ۴:۲۰:۴۵ دیده شده : ۳۶بار نویسنده : admin
دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۹۶۴۳
  • تعداد حاضران : ۲۴۸
  • آخرین بروزرسانی : ۴ ماه پيش
تبلیغات
آخرین جستجوها