freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar


تانک‌های M۶۰ ترکیه که بعد از ارتقا توسط اسرائیل به "صبرا" مشهور هستند؛ در نبرد الباب از سوی دولت ترکیه مورد استفاده قرار گرفتند.

به گزارش خبرنگار دفاعی امنیتی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ تانک‌های M۶۰ ترکیه که بعد از ارتقا توسط اسرائیل به "تانک‌های صبرا" مشهور هستند؛ در نبرد الباب شرکت دارند. اف۱۶ های ارتش ترکیه نیز در حال بمباران شهر الباب هستند. حال سوالی که پیش می‌آید، این است که آیا در الباب، مردم غیرنظامی زندگی نمی‌کنند که این هجمه نظامی به این شهر انجام می‌شود؟

ارتش امپراطوری عثمانی، تا قبل از فروپاشی، متشکل از ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار سرباز بود. پس از جنگ جهانی اول، در قرارداد صلحی که بین طرفین امضا شد، امپراطوری عثمانی ملزم شد قوای مسلح خود را به ۵۰ هزار نفر تعدیل کند. این قرارداد، آغازی بر استقلال ترکیه شد و مصطفی کمال پاشا که در آن دوران، تشکیلاتی را برای مقاومت در برابر ارتش‌های بیگانه در جریان تهاجم به عثمانی سازماندهی کرده بود، به عنوان قهرمان ملی معروف شد. وی، جمهوری ترکیه را بر مبنای سکولاریسم در سال ۱۹۲۳ پایه‌گذاری کرد و پس از آن به «آتاتورک» ملقب شد.

تانک M۶۰ ترکیه؛ هدیه اسرائیل برای کوبیدن الباب

پس از استقلال ترکیه، نیروهای مسلح این کشور تحت عنوان TSK زیر نظر وزارت دفاع تشکیل شد. طبق قانون اساسی ترکیه، رئیس جمهور فرمانده کل قوا می‌باشد. پس از رئیس جمهور، عالی‌ترین مقام نظامی ترکیه، رئیس ستاد مشترک ارتش ترکیه است که وظیفه سیاستگذاری، هماهنگی و فرماندهی بین کلیه قوای مسلح این کشور را برعهده دارد. ارتش ترکیه، شامل سه نیروی زمینی، هوایی و دریایی است که دو واحد دیگر به نام ژاندارمری و گارد ساحلی نیز جزو نیروهای مسلح ترکیه محسوب می‌شوند که فرماندهی آن‌ها زیر نظر وزارت کشور است. ترکیه از سال ۱۹۵۲ به عضویت ناتو در آمده و هم‌اکنون یکی از اعضای آن است.

تانک M۶۰ ترکیه؛ هدیه اسرائیل برای کوبیدن الباب

ام 60 به کجای تاریخ تعلق دارد؟

تانک M-60 یکی از موفق‌ترین طرح‌های زرهی بلوک غرب در سال‌های جنگ سرد محسوب می‌شود که نزدیک به 15 هزار دستگاه از آن تولید و به تعداد زیادی از کشورهای متحد آمریکا در سراسر جهان صادر شده است. این تانک از 4 نفر خدمه بهره برده و وزن آن، بسته به مدل آن بین 50 تا 52 تن است. این تانک از یک توپ خان‌دار 105 میلی‌متری به همراه یک قبضه تیربار 12.7 و یک قبضه تیربار 7.62 میلی‌متری بهره می‌برد.

این تانک در جنگ سال 1973 اعراب با رژیم صهیونیستی، جنگ تحمیلی علیه ایران و عملیات طوفان صحرا در سال 1991 میلادی حضور داشته است و منابع غربی اعتقاد دارند که ام 60 های ایرانی در جریان جنگ ایران و عراق، عملکرد بسیار موفقی علیه تانک‌های روسی ارتش عراق داشتند.

تانک M۶۰ ترکیه؛ هدیه اسرائیل برای کوبیدن الباب

در جریان عملیات طوفان صحرا نیز ام 60 های تفنگداران دریایی ارتش آمریکا که خصوصاً در بخش زره ارتقاء یافته بودند، توانستند عملکرد قابل قبولی را با نابودی تانک‌های عراقی از خود به نمایش بگذارند.

ام۶۰ پاتون، نخستین تانک رزمی اصلی آمریکایی بود که در سال ۱۹۶۰ تولید شد و سال‌ها مورد استفاده آمریکا و متحدان آن در جنگ سرد قرار داشت. ام۶۰ هرچند در ارتش آمریکا با ام۱ آبرامز جایگزین شده است؛ اما استفاده از آن هنوز در بسیاری از کشورها ادامه دارد.

تانک M۶۰ ترکیه؛ هدیه اسرائیل برای کوبیدن الباب

طراحی ام۶۰ بر اساس تانک متوسط ام ۴۸ پاتون صورت گرفت که تا پیش از تولید ام ۶۰ تانک اصلی ارتش آمریکا بود. پیشرفت‌های ام ۶۰ نسبت به‌ام ۴۸ شامل استفاده از توپ نیرومندتر ۱۰۵ میلی‌متری به جای توپ ۹۰ میلی‌متری ام۴۸، استفاده از چرخ‌های آلومینیومی به جای فولادی، زره قوی‌تر و ضخیم‌تر، موتور دیزلی قوی‌تر با توان ۷۵۰ اسب بخار و افزایش برد عملیاتی به ۴۸۰ کیلومتر می‌شد.

به طور کلی می‌توان ارتش ترکیه را یک کلکسیون آمریکایی - اسرائیلی در نظر گرفت. حتی اگر اروپا را هم به این صف اضافه کنیم بیراه نیست؛ چراکه ساختار این ارتش، بر پایه تجهیزات غربی و نفرات غربی است. البته طی سال‌های اخیر، ترکیه تلاش فراوانی در زمینه بومی کردن دانش تولید تجهیزات نظامی داشته که درخور توجه است اما با این حال، قسمت اعظم و گسترده‌ای از ارتش این کشور، ساختار غربی و بعضاً صهیونیستی دارد.

گزارش از حمیدرضا قربانی

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری باشگاه خبرنگاران ارسال به :
انتشار : سه شنبه ۷ دی ۱۳۹۵ - ۱:۸:۳۲ دیده شده : ۴۶بار نویسنده : admin
دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۱۲۱۶۱
  • تعداد حاضران : ۱۱۵
  • آخرین بروزرسانی : ۵ ماه پيش
تبلیغات
آخرین جستجوها