freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar


یک روزنامه صهیونیستی از احتمال وارد شدن ضربه دیگری به اسرائیل پس از تصویب قطعنامه محکومیت شهرک‌سازی خبر داد.

نتانیاهو باد کاشته است و طوفان درو خواهد کرد
به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان؛ روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارونوت نوشت: ضربه‌ای که اسرائیل روز جمعه در سازمان ملل متحمل شد به احتمال بسیار زیاد این هفته نیز زمانی که جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا طرح کلی خود را برای توافق صلح اسرائیل و فلسطینیان ارائه می‌کند، تکرار خواهد شد. 

این روزنامه صهیونیستی در پایگاه اینترنتی خود و در تفسیری به قلم ناهوم بارنی افزود: اگر یکی از اعضای شورای امنیت تصمیم بگیرد ظرف سه هفته آینده متن این سخنرانی را به قطعنامه تبدیل کند، به‌طور قطع باید انتظار یک نمایش دیگر را در نیویورک داشت. 

جان کری قرار بود چهارشنبه گذشته سخنرانی خود را انجام دهد اما به دلیل رأی‌گیری شورای امنیت سازمان ملل مجبور شد آن را به تعویق بیاندازد. این سخنرانی این هفته انجام خواهد شد.  

سخنرانی کری بر پارامترها و اصولی تصریح خواهد کرد که می‌توانند راهنمای اسرائیل و فلسطینیان باشند ازجمله مرزهای دو طرف منطبق بر خطوط سال 1967، تشکیل کشور غیرنظامی فلسطین، حق بازگشت آوارگان به کشور فلسطین و غیره. این سخنرانی و نه قطعنامه ضد شهرک‌سازی در شورای امنیت همان موضوعی بود که کابینه اسرائیل در چند ماه گذشته از آن واهمه داشت و به لابی‌های آشکار در واشنگتن و در جامعه بین‌المللی ازجمله اظهارنظرهای تند مقامات اسرائیلی ضد کری و باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا منجر شد. 

سخنرانی وزیر امور خارجه‌ای که به‌زودی از سمت خود برکنار می‌شود، خیلی تعیین‌کننده نخواهد بود. به گفته یک منبع در کاخ سفید دولت اوباما قصد ندارد اکنون اقدامی بیشتری انجام دهد که باعث نگرانی اسرائیل شود. اما اگر یکی از کشورهای عضو تصمیم بگیرد متن این سخنرانی را به یک قطعنامه تبدیل کند که ظرف سه هفته آینده در شورای امنیت به رأی گذاشته شود، شاهد نمایش دیگری در نیویورک خواهیم بود. برای دولت اوباما دشوار خواهد بود قطعنامه‌ای را که منعکس‌کننده اظهارات یکی از اعضای ارشد کابینه اوباما است، وتو کند. نتیجه آن تهدید دیگری- خیلی شدیدتر- برای اسرائیل خواهد بود.  

بنیامین نتانیاهو باد کاشته است و اسرائیل توفان درو خواهد کرد

لحن صریحی که نتانیاهو در واکنش شنبه‌شب خود به رأی ممتنع آمریکا در شورای امنیت به کاربرد، از شدت ضربه حکایت داشت. 

وی اقدام دولت اوباما را دامی شرم‌آور خواند و از کلماتی استفاده کرد که یک نخست‌وزیر اسرائیلی نباید درباره یک رئیس‌جمهور آمریکایی به کار ببرد. نتانیاهو فکر می‌کند می‌تواند هر کاری دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا به او اجازه می‌دهد، انجام دهد.   

نویسنده در ادامه با اشاره به اینکه اوباما که برای گذراندن تعطیلات کریسمس در هاوایی به سر می‌برد، درباره رأی‌گیری شورای امنیت با کری، سامانتا پاور - سفیر آمریکا در سازمان ملل و دیگر مقامات شورای امنیت ملی و وتوی این قطعنامه تبادل‌نظر کرده بود، نوشت: برخلاف آنچه گفته می‌شود، هیئت آمریکایی از مطرح‌شدن این پیشنهاد متعجب نشده بود. شایعات درباره آن چند روز زودتر آغازشده بود. تصمیم اولیه وتو کردن این پیشنهاد بود با این توضیح که از توازن لازم برخوردار نیست. هیئت فلسطینی با پیچیدگی‌های بسیار درصدد تعدیل پیشنهاد برآمد و آن را با سیاست‌های آمریکا منطبق ساخت. دولت آمریکا می‌گوید به‌هیچ‌عنوان در این اقدام مداخله نداشته است.   

به گفته یک مقام ارشد دولت اوباما به مدت هشت سال تلاش کرده بود از نتانیاهو حمایت کند اما این حمایت نه‌تنها نتیجه نداشت بلکه اثر آن معکوس بود. ازاین‌رو به اعتقاد وی رئیس‌جمهور به این نتیجه رسید این بار باید رأی ممتنع بدهد. 

حال این پرسش مطرح است که آیا مداخله دونالد ترامپ، بر این تصمیم تأثیر داشته است. پاسخ این است که  شاید. ترامپ هر شب دیدگاه‌های خود را درباره موضوعاتی که تحت اختیار رئیس‌جمهور کنونی هستند، بیان می‌کند. این رفتار غیرمعمول است اما بی‌سابقه نیست. درنتیجه اوباما تصمیم‌هایی اتخاذ می‌کند که تغییر دادن آن‌ها برای ترامپ بسیار دشوار خواهد بود. 

این در حالی است که کابینه اسرائیل در این زمینه به ترامپ متوسل شد و از وی خواست عبدالفتاح السیسی، رئیس‌جمهور مصر را برای خروج از این پیشنهاد تحت‌فشار قرار دهد. مقامات کاخ سفید متعجب شدند. آن‌ها هیچ‌گاه تصور نمی‌کردند مصر و اسرائیل برای خنثی کردن قطعنامه سازمان ملل ضد شهرک‌سازی‌ها با یکدیگر همکاری کنند. آن‌ها حتی تصور نمی‌کردند اسرائیل به‌طور محرمانه از روسیه بخواهد قطعنامه شورای امنیت را که آمریکایی‌ها تصمیم گرفته بودند به آن رأی ممتنع دهند، وتو کند.  

همه این نیرنگ‌های عجیب درنهایت به شکست منتهی شد. مصری‌ها عقب‌نشینی کردند اما نیوزیلند به حمایت از آن پرداخت. روس‌ها هم اعراب را به اسرائیل ترجیح دادند. از اوایل دهه 1950 روس‌ها همواره این کار را کرده‌اند.  

پیامدهای قطعنامه شورای امنیت بسیار محدود است. هر سه ماه یک گزارش درباره شهرک‌سازی‌ها به شورا ارائه خواهد شد. برخی پیشنهاد اعمال تحریم ضد اسرائیل را مطرح خواهند کرد. آمریکا هم‌چنین تصمیمی را وتو خواهد کرد. سرانجام این موضوع به دیوان کیفری بین‌المللی در لاهه ارجاع داده خواهد شد. آمریکا در این دادگاه عضویت ندارد. 

این قطعنامه پیامدهای دیگری نیز خواهد داشت. در کنگره آمریکا پیشنهاد‌هایی برای متوقف کردن کمک آمریکا به سازمان ملل و نهادهای آن مطرح خواهد شد. این پیشنهادها با سیاستی که ترامپ می‌خواهد به‌پیش برد، هماهنگ است و درنتیجه شانس زیادی برای به نتیجه رسیدن دارد. تیره‌وتار شدن روابط دولت آینده آمریکا و سازمان ملل می‌تواند کل نظام روابط بین‌المللی را تغییر دهد و این به‌طورقطع تازه آغاز کار است. ترامپ می‌خواهد تعادل شکننده‌ای را که بین قدرت‌های هسته‌ای جهان وجود دارد تغییر دهد. پیامد آنچه خواهد بود؟  

کابینه اسرائیل مجبور خواهد شد از آمریکا پیروی کند که نتیجه آن وابستگی بیشتر اسرائیل به آمریکا و کاهش احتمال ارتقای روابط آن با کشورهای نفت خیر و آفریقایی است. روز شنبه نتانیاهو سنگال را مجازات کرد و سفیر خود را از نیوزیلند فراخواند. همچنین برنامه دیدار خود با نخست‌وزیر اوکراین را به تعویق انداخت. اما سفرای خود را از مسکو، پکن، پاریس، لندن یا واشنگتن فرانخواند.  اما مشکل اصلی که نتانیاهو با آن مواجه است به امور داخلی مربوط می‌شود.  

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری باشگاه خبرنگاران ارسال به :
انتشار : سه شنبه ۷ دی ۱۳۹۵ - ۱:۳۸:۳ دیده شده : ۲۱بار نویسنده : admin
دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۸۳۹۶
  • تعداد حاضران : ۱۵۵
  • آخرین بروزرسانی : ۳ ماه پيش
تبلیغات
آخرین جستجوها