freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar

اختصاصی کردپرس؛
روبوسکی؛ داغی که در دل مادران کُرد باقی مانده است
سرویس ترکیه- با افزایش فشارهای سیاسی بر روی کردهای ترکیه بعد از کودتای نافرجام 15 جولای در این کشور و دستگیری سیاسیون و شهرداری های کرد شرق و جنوب شرق ترکیه این پرونده نیز تحت تاثیر این جریان ها قرار گرفته است و امیدها برای برملا شدن حقیقت بیش از پیش کمرنگ تر شده است.
پنچ سال گذشت؛ پنچ سال از عمر مادرانی که در غم از دست دادن فرزندانشان اشک می ریزند. پنچ سالی که پدران هنوز داغدار جوانان خود هستند. 28 دسامبر 2011، پنچ سال پیش دقیقا همین روزسال بود که ساعاتی پس از نشست شورای امنیت ملی ترکیه یکی از مبهم ترین جنایت های تاریخ جمهوریت ترکیه رقم خورد. جنگنده های ارتش ترکیه روستای مرزی روبوسکی در منطقه قلابان از توابع شرناخ را با این ادعا که نیروهای نظامی پ.ک.ک در حال نفوذ به داخل ترکیه هستند بمباران کردند. بمبارانی که از یک اطلاعات بی پایه و اساس و اشتباه نشات گرفته بود. 34 غیرنظامی که برای امرار معاش در شرایط سخت اقدام به کولبری می کردند و 12 الی 18 سال سن داشتند با اصابت مستقیم موشک جنگنده های F-14 ترکیه جان خود را از دست دادند.
کشتاری که نه تنها در رسانه های ترکیه بازتاب خاصی نداشت و هیچ اقدامی در این راستا صورت نگرفت بلکه با سخنان بی تفاوت رجب طیب اردوغان نخست وزیر وقت ترکیه {ما فکر کردیم تروریست هستند ولی عده ای قاچاقچی بودند} داغی دیگر بر دل داغدیده مادران کردی برجای گذاشت که عزیزان خود را از دست داده بودند.
امروز 5 سال از آن تاریخ گذشته است. در این پنچ سال جریان های سیاسی و وکلای کرد ترکیه تلاش های زیادی برای باز ماندن پرونده این کشتار نمودند و اقدامات و فداکاری های زیادی از خود نشان دادند اما همواره دولت و دستگاه قضایی ترکیه از مطرح شدن بحث این جنایت دردناک طفره رفته و به نوعی پرونده را به یک وضعیت بلاتکلیف کشانده اند.
با افزایش فشارهای سیاسی بر روی کردهای ترکیه بعد از کودتای نافرجام 15 جولای در این کشور و دستگیری سیاسیون و شهرداری های کرد شرق و جنوب شرق ترکیه این پرونده نیز تحت تاثیر این جریان ها قرار گرفته است و امیدها برای برملا شدن حقیقت بیش از پیش کمرنگ تر شده است. با دستگیری ولی اینجو، رئیس انجمن روبوسکی که شبانه در خانه خود با حکم قضایی توسط پلیس مبارزه با ترور بازداشت شد دولت ترکیه بار دیگر نشان داد که به هیچ عنوان قصد رسیدگی به ابعاد گسترده این پرونده را ندارد. خانواده کشته شدگان در این جنایت 275 هفته است که با تجمع صلح آمیز از جمهوری ترکیه می خواهند تا عاملان این جنایت را مشخص کند. ولی دولت ترکیه نه تنها تلاشی در این راه صورت نداده است بلکه همواره در این 5 سال فشارها را افزایش داده  و با دستگیری وکلای پرونده، فعالان سیاسی در این زمینه و خانواده قربانیان عرصه را تنگ تر کرده است.
پرونده ای که همواره تاریک مانده و تلاش برای تاریک ماندن آن ادامه دارد. ماجرایی که دولت پیوسته از آن استفاده سیاسی کرده است، زمانی و روند مذاکرات صلح، دولت با عذرخواهی و مطرح کردن مسئله جبران این جنایت در تلاش برای پیشبرد اهداف سیاسی و مذاکره با کردها بود و در زمانی که این مذاکرات به شکست انجامید روبوسکی هم به دست فراموشی سپرده شد و کسی از کشته شدن ده ها جوان بی گناه حرفی به میان نیاورد. زمانی که کودتای نافرجام به وقوع پیوست و دولت ترکیه با جماعت گولن و گولنیست ها به مقابله برخواست، باز کشتار روبوسکی دست مایه اهداف سیاسی شد و از آن به عنوان جنایتی توسط گولنیست ها نام برده شد. جنایتی که در آن تنها چیزی که برای دولتمردان ترکیه اهمیت ندارد جان هایی است که قربانی شده اند.
امروز پنجمین سالگرد کشته شدن 34 جوان و نوجوان کردی است که برای امرار معاش در سخت ترین شرایط آب و هوایی در کوه ها و دره ها بارهایی به مراتب سنگین تر از وزن خود را به دوش میکشیدند تا دست در مقابل احدی دراز نکنند.
یادشان گرامی .....
محمد شریفی کرجان/ خبرگزاری کردپرس/ سرویس ترکیه

کد مطلب: 120787  |  تاريخ: ۱۳۹۵/۱۰/۸  |  ساعت: ۲۳ : ۵۵

منبع : کردپرس ارسال به :
انتشار : چهارشنبه ۸ دی ۱۳۹۵ - ۲۳:۵۹:۱۲ دیده شده : ۲۹بار نویسنده : admin
دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۸۱۶۹
  • تعداد حاضران : ۱۲۸
  • آخرین بروزرسانی : ۳ ماه پيش
دیگران می خوانند
تبلیغات
آخرین جستجوها