freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar


پروژه امحای زباله های خطرناک به کمک پلاسما که توسط واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی و با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری آغاز شده است، وارد فاز اصلی شد.

مدیر گروه کارشناسی ارشد فیزیک مرکز تحقیقات فیزیک پلاسمای این واحد با اشاره به آغاز فعالیت پروژه امحای زباله های خطرناک به کمک پلاسما در اسفند ماه 1394 با اختصاص 10 میلیارد ریال گفت: این پروژه در مرحله اول به صورت پایلوت و سپس در ابعاد صنعتی اجرا خواهد شد و تمام تجهیزات لازم برای این پروژه در داخل کشور تولید می شود.
دکتر شهروز ساویز خاطرنشان کرد: گرایش فتونیک از امسال در واحد علوم و تحقیقات راه اندازی شده است که مباحثی همچون ساخت لیزرها، قطعات اپتیکی – الکترونیکی، رادارها و مایکرویو در آن مطرح می شود.
وی ادامه داد: رشته اتمی – مولکولی که پلاسما از زیرمجموعه های آن به شمار می آید، جزو گرایش های پیشرفته و به روز در دنیا است که به دلیل کاربردهای گسترده، مورد استقبال و توجه زیادی واقع شده است.
ساویز با یادآوری اینکه رشته نانوفیزیک نیز از علوم روز دنیا است، گفت: از آنجایی که مواد در اندازه های مختلف به ویژه ابعاد نانو خواص متفاوتی از خود نشان می دهند، علم نانو از گستردگی فضای فعالیت، تحقیق و پژوهش در این زمینه برخوردار است.
وی سیاست اصلی مرکز تحقیقات فیزیک پلاسما را ارائه آموزش های کاربردی، خروج از فاز آزمایشگاهی و حرکت به سمت تولید صنعتی و درآمدزایی عنوان و اظهار کرد: بر این اساس با برنامه ای مدون در سال 1395 با همکاری تعدادی از اعضای هیات علمی واحد علوم و تحقیقات اقدام به راه اندازی شرکتی با عنوان 'آراز طیف پلاسما' کردیم که با توجه به ظرفیت ها و امکانات موجود، حدود یک ماه پیش درخواست دانش بنیان شدن آن به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ارائه و مجوز آن صادر شد؛ به این ترتیب این شرکت اولین شرکت دانش بنیان در واحد علوم و تحقیقات خواهد بود.
به گزارش ایرنا، روش گازی سازی پلاسما از پیشرفته ترین، پیچیده ترین و بهترین روش های بازیافت و تولید انرژی از زباله در جهان به شمار می آید.
در این روش قابلیت پردازش انواع زباله از جمله زباله های صنعتی، شهری، بیمارستانی و زباله های خطرناک وجود دارد و یکی از مهمترین و با اهمیت ترین قابلیت این سیستم افزون بر قابلیت پردازش تمام زباله ها، عدم نیاز به جداسازی زباله برای انجام فرایند است.
این سیستم علاوه بر بازیافت مواد فلزی و شیشه ای و تبدیل آنها به مواد اولیه، می تواند حجم زیادی از انرژی حاصل از شکسته شدن پیوندهای مواد پایه کربن را به سوخت، انرژی حرارتی یا الکتریسیته تبدیل کند.
از جمله مزایای فناوری پلاسما می توان به دوستدار طبیعت بودن، بازده بسیار بالای مشعل های پلاسمایی، بی خطرسازی زباله های خطرناک و عفونی و تولید انرژی پاک و نو اشاره کرد.

منبع : کانون فرهنگی آموزش قلم چی ارسال به :
انتشار : پنجشنبه ۹ دی ۱۳۹۵ - ۴:۳۶:۱۲ دیده شده : ۲۵بار نویسنده : admin
دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۹۸۴۱
  • تعداد حاضران : ۲۵۶
  • آخرین بروزرسانی : ۴ ماه پيش
تبلیغات
آخرین جستجوها