freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar


کیهان‌شناسان لهستانی با انجام محاسبات تازه‌ای به این نتیجه رسیدند که ستاره عظیمی که به سوی منظومه خورشیدی در حال حرکت است، به فاصله‌ای بسیار نزدیک‌تر از برآوردهای قبلی خواهد رسید و زمین را به سوی نابودی خواهد برد.

به گزارش گروه علم و فناوری آنا به‌ نقل از Gizmodo، در سال 1999 میلادی کیهان‌شناسان دریافتند که ستاره Gliese 710 که در فاصله 66 سال نوری از زمین قرار دارد به سوی منظومه خورشیدی در حرکت است. این ستاره که با سرعت 51 هزار کیلومتر به سوی ما می‌آید آنقدر بزرگ است که می‌تواند بخشی از کمربند اطراف منظومه را با خود ببرد و بخش بزرگتری را به سمت داخل پرتاب کند.

این کمربند در اطراف منظومه خورشیدی حاوی میلیون‌ها جرم فضایی از غبار بین ستاره‌ای گرفته تا دنباله‌دارها و سیارک‌های بزرگ است و حرکت آن به سوی داخل می‌تواند هزاران بارش شهاب‌سنگی را برای سیاره‌های منظومه ما رقم بزند.

اکنون محققان دانشگاه آدام میکیییچ لهستان با انجام محاسباتی که بر اساس داده‌های بسیار دقیق‌تر حاصل از رصدگر «گایا» اروپا انجام شده است اعلام کرده‌اند که این ستاره به فاصله‌ای بسیار نزدیک‌تر از آنچه قبلا برآورد شده است خواهد رسید و از جایی که تنها 77 روز نوری با منظومه ما فاصله دارد، عبور خواهد کرد.

اگرچه این محاسبات نیز همچنان 50 درصد خطا را پیش‌بینی کرده است اما آنقدر نزدیک است که باید مشغول تصور اتفاق آن روز باشیم چراکه مقدار خطا ممکن است این ستاره را تا فاصله 40 روز نوری نیز به منظومه خورشیدی نزدیک کند.

آیا این ستاره پایان انسان را رقم می‌زند؟

کمربند «کیپر» در اطراف منظومه خورشیدی از منطقه‌ای در فاصله 0/8 سال نوری تا 3/16 سال نوری از خورشید را در بر می‌گیرد و میلیون‌ها جرم کوچک و بزرگ در آن به دام جاذبه منظومه ما می‌افتند و در خورشید می‌چرخند. در واقع این کمربند یک سد در مقابل اجرام سرگردان در کائنات است و از بارش‌های شهاب‌سنگی کشنده به داخل منظومه جلوگیری می‌کند.

65 میلیون سال قبل نیز یک ستاره به‌ مراتب کوچک‌تر از Gliese 710 از فاصله‌ای چنین نزدیک به منظومه شمسی عبور کرد و میلیون‌ها جرم موجود در کمربند را به داخل این منظومه پرتاب کرد که نتیجه آن بارش شهاب‌سنگی به کره زمین و نابودی دایناسورها بود.

بنابر اعلام دانشگاه لهستان، محاسبات نشان می‌دهند این اتفاق نزدیک به 100 میلیون سال دیگر رخ خواهد داد و تا آن زمان نوادگان 40 هزار نسل بعد ما، قطعا راه‌حل‌های بسیاری برای مقابله با آن اندیشیده‌اند یا زمین را به مقصد سیارات دیگر ترک کرده‌اند.

منبع : کانون فرهنگی آموزش قلم چی ارسال به :
انتشار : پنجشنبه ۹ دی ۱۳۹۵ - ۵:۵۵:۳۵ دیده شده : ۲۹بار نویسنده : admin
دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۸۱۶۸
  • تعداد حاضران : ۱۱۴
  • آخرین بروزرسانی : ۳ ماه پيش
تبلیغات
آخرین جستجوها