freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar


"مریوان، یک شهر یا یک فرهنگ"
سرویس فرهنگی-نجات جان یک حیوان توسط سرباز مریوانی در گوشه پادگان شده که در سیم‌های خاردار گرفتار شده بود و به قیمت از دست دادن یک پایش می شود نشان از آن است که مریوان یک مکتب مشخص است.

کردپرس-بارها بە مریوان سفر کردەام و از نزدیک طبیعت زیبا و خُلق و خوی مردم آنجا را لمس کردەام، این بە تنهایی برای شناخت مردمانی دارای فرهنگ و ارادەی انسانی همچون مریوان کافی است و نیازی نیست که با آنها باشی و با آنها زندگی کنی تا به میزان شعور اجتماعی آنان پی ببری.

آنچه در چند سال اخیر و به لطف رسانه های جمعی و فضای مجازی بر ما آشکارتر شد اینکه مریوان خود به تنهایی یک فرهنگ است، یک فرهنگ منحصر به فرد و دارای فاکتورهای هنرکردن، خلق کردن، فداشدن و انسان بودن.

حرکت فداکارانه معلم مریوانی برای حمایت و اعلام همدردی با دانش آموز بیمار، شکستن تفنگ های شکارچی و خودداری از شکار حیوانات، اقدام جمعیِ تعمیرکاران مریوانی برای یاری رسانی و ارائه سرویس رایگان به مسافران نوروزی،  نجات جان یک حیوان توسط سید محمد باختر سرباز مریوانی در پادگان عجب شیر که متوجه گرفتار شدن یک سگ در گوشه پادگان شده و برای نجات جان سگ وارد عمل می شود اما در هنگام خارج کردن سگ که در سیم‌های خاردار گرفتار شده بود، یک مین منفجر شده و به قیمت از دست دادن یک پایش می شود و دەها اتفاق انسانی مثبت دیگر نشان از آن است که مریوان یک مکتب مشخص است، یک جریان است، یک جریان اجتماعی برخواسته از فرهنگ اهالی آن که کمتر در شهرها و مناطق دیگر با این تعدد و کثرت روی میدهد و میتوان بزرگترین پروژەهای تحقیقاتی و پژوهشی حوزە جامعە شناسی را از دل آن بیرون آورد و حتی آن را وارد واحدهای درسی مدارس کرد.

مریوان در طی این سالها تبدیل به کانون و تالاری پرشکوه برای اجرای دل انگیزترین سمفونی های انسانی شده و فارغ از هرگونه هیاهو و جنجال تبلیغاتی فقط عشق و انسانیت را می نوازد، همین مسئله باعث جلب توجه افکار عمومی نه تنها در ایران بلکه در سراسر جهان شده و این میتواند بیشتر از پیش ذهن ما را معطوف به این مسئله کند که در مریوان چه خبر است؟

چه چیزی باعث شده که در کوران قهرمان سازیهای رسانەای و صرف هزینه هنگفت برای القا و تعمیم فرهنگهای غالب، مریوانیها اینگونه انسانیت را آبروداری میکنند؟

خوب است که به خودمان و کودکانمان دوباره یادآوری کنیم که ما نیز میتوانیم فارغ از هرگونه داعیەای و بدون آنکه زمین و زمان را به هم بدوزیم، صرفا با در نظر گرفتن صفات والای انسانی انسان و خادم باشیم و برای جامعه مفید باشیم، همانگونه که مردم مریوان ثابت کردەاند انسانیت بە عمل است نە بە شعار.

 کاوه منتظری-کرمانشاه

کد مطلب: 120849  |  تاريخ: ۱۳۹۵/۱۰/۹  |  ساعت: ۱۱ : ۳۴

منبع : کردپرس ارسال به :
انتشار : پنجشنبه ۹ دی ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۰:۱۶ دیده شده : ۳۵بار نویسنده : admin
دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۱۰۰۱۲
  • تعداد حاضران : ۱۰۷
  • آخرین بروزرسانی : ۴ ماه پيش
تبلیغات
آخرین جستجوها