freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar


مشکلات مالی, مانع اصلی رشد فیلم کوتاه در کردستان
سرویس کردستان؛ کردستان با بهره مندی از ظرفیت ها, توانایی ها و استعدادهای درخشان در حوزه فیلم سازی, یکی از قطب های فیلم کوتاه در کشور محسوب می‌شود که برای حفظ این جایگاه نیاز به حمایت بیشتر مسئولان می باشد.

کردپرس؛ بسیاری از فیلم سازان مطرح کشوری فعالیت کاری خود را از ساخت فیلم های کوتاه شروع کردند و از دوام این بخش, سینمای ملی هم تشکیل می شود و بسیاری از فیلم سازان ما که در حال ساخت فیلم های بلند هستند اما باتوجه به نقش و جایگاه آن در عرصه سینما, متاسفانه فعالان این عرصه برای ساخت و تولید آثار سینمایی با مشکلات مالی مواجه هستند و ادعا می کنند که از ساخت فیلم های کوتاه در کشور حمایت نمی شود.نبود گیشه و عدم نمایش فیلم های کوتاه را از موانع اصلی در رشد آن عنوان می کنند.

رئیس انجمن سینمای جوانان ایران- دفتر سنندج  اظهار می کند: کردستان با بهره مندی از ظرفیت ها, توانایی ها و استعدادهای درخشان در حوزه فیلم سازی, یکی از قطب های فیلم کوتاه در کشور محسوب می‌شود که برای حفظ این جایگاه نیاز به حمایت بیشتر مسئولان می باشد.

«سیروس ثنایی» با اشاره به وضعیت ساخت فیلم کوتاه در استان  می گوید: فیلم کوتاه در کردستان از جایگاه بسیار خوبی برخوردار است و می توان گفت که کردستان قطب فیلم کوتاه کشور است.

وی اضافه می کند: کردستان با توجه به بهره مندی از ظرفیت های هنری و لوکشن های سینمایی و همچنین تلاش هنرمندان و فیلم سازان کردستانی  برای حضور در عرصه جشنواره های ملی و بین المللی توانسته است به عنوان یکی از قطب های فیلم کوتاه در کشور معرفی شود.

ثنایی در ادامه با اشاره به سابقه فعالیت انجمن سینمای جوان در کردستان عنوان می کند: انجمن سینمای جوان کردستان در طول 31سال فعالیت خود در استان در حوزه آموزشی و تولید آثار سینمایی توانسته است درخشش  بسیار خوبی را در سطح کشور داشته باشد.

رئیس انجمن سینمای جوانان ایران- دفتر سنندج به مشکلات حوزه تولید فیلم های کوتاه در استان اشاره می کند و ادامه می دهد: متاسفانه فیلم کوتاه گیشه و فروش ندارد و کسانی هم که در این عرصه فعالیت می کنند تنها با دید و نگاهی هنری و خدمت به فرهنگ و هنر استان مشغول به فعالیت هستند و درآمدزایی آنچنانی را برای فعالان حوزه فیلم سازی ندارد.

ثنایی اضافه می کند: مسئولان و مدیران فرهنگی استان باید به این بخش به صورت ویژه نگاه کنند و با حمایت از ساخت و تولید فیلم های کوتاه در استان بتوانیم این حوزه را توسعه دهیم.

وی همچنین ادامه می دهد: از دوام این بخش, سینمای ملی هم تشکیل می شود و بسیاری از فیلم سازان ما که در حال ساخت فیلم های بلند هستند از تولید فیلم های کوتاه شروع به فعالیت کرده اند و باید به این حوزه توجه شود و تحقق این امر می تواند در سیمای استان نیز تاثیر گذار باشد.

رئیس انجمن سینمای جوانان ایران- دفتر سنندج با اشاره به نمایش عمومی فیلم های کوتاه بر پرده سینماهای کشور و استان عنوان می کند: در برنامه های سینمایی کشور نمایش عمومی فیلم های کوتاه بر پرده سینماهای کشور اتفاق می افتد و این امر در استان ها هم می تواند رخ دهد.

ثنایی در ادامه به حضور بخش خصوصی در این عرصه اشاره می کند و می گوید: بخش خصوصی می تواند با تنظیم قراردادهایی با فیلم سازان متولی نمایش فیلم های سینماگران را برعهده بگیرند.

وی ادامه می دهد: در سال های گذشته بخش خصوصی با تهیه پکیجی از فیلم های کوتاه به صورت فیلم های خانگی در بازار عرضه شده است.

رئیس انجمن سینمای جوان کردستان در ادامه به چشم انداز فیلم کوتاه در کردستان اشاره می کند و می گوید: رشد و توسعه این صنعت در استان نیازمند حمایت مسئولان و متولیان فرهنگی است که باید یارانه به فیلم کوتاه نیز اختصاص داده شود و مسئولان می توانند در راستای حمایت از این بخش بودجه های فرهنگی ادارات وسازمان های دولتی استفاده شود که متاسفانه در استان کمتر به این امر توجه شده است.

«سیروس ثنایی» اضافه می کند: انجمن به عنوان یک نهاد آموزشی سینمایی و یک مدرسه سینمایی فعالیت می کنیم و هر ساله دو دوره فیلم سازی را برگزار می کنیم و این آموزش ها نیازمند اعتبارات است و متاسفانه از لحاظ بودجه و امکانات با مشکل مواجه هستیم.

وی با اشاره به اختصاص اعتبارات برای خرید تجهیزات سینمایی, می گوید: در سالجاری اتفاق خوبی در استان افتاد و با حضور رئیس سینمایی کشور در استان اعتبار 100میلیون تومان تجهیزاتی را برای استان خریداری کردندو در کنار این حمایت ها نیاز به حمایت مسئولان استانی در استان هم هستیم که فیلم سازان در استان توانمند شوند که باید در استای تولید فیلم, بحث آموزش و برگزاری جشنواره ها کمک کنند زیرا در حال حاضر کردستان به عنوان قطب تولید فیلم کوتاه در کشور شناخته شده است اما متاسفانه با همه توانایی ها و ظرفیت هایی که در این حوزه داریم قدرت و توانایی برگزاری جشنواره را نداریم  به طور مثال برای برگزاری جشنواره فیلم کوتاه ژیار در استان با مشکل مالی مواجه هستیم.

رئیس انجمن سینمای جوانان ایران- دفتر سنندج اضافه می کند: بودجه و اعتبارات انجمن سینمای جوان کردستان در آن حد و اندازه نیست که بتوانیم چنین جشنواره های رابرگزار کنند و نیاز به اعتبارات استانی است  با این اوصاف در اعتبارات استانی به حوزه سینما کم تر توجه شده است.

کد مطلب: 120847  |  تاريخ: ۱۳۹۵/۱۰/۹  |  ساعت: ۱۲ : ۶

منبع : کردپرس ارسال به :
انتشار : پنجشنبه ۹ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۰:۳۴ دیده شده : ۳۵بار نویسنده : admin
دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۹۸۱۷
  • تعداد حاضران : ۱۴۷
  • آخرین بروزرسانی : ۴ ماه پيش
تبلیغات
آخرین جستجوها