freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar


‌به گزارش ایسنا، سیدمهدی مقدسی در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان مرکزی افزود: ظرفیت بانک‌ها در ارائه تسهیلات رونق تولید بسیار بیشتر از ارقام داده شده است.

وی تصریح کرد: منابع بانک‌های دولتی و خصوصی قابل توجه است، اما میزان پرداختی‌های تسهیلات متناسب نیست و انتظار مشارکت بیشتری از آنها می‌رود. استان مرکزی با نزدیک به سه هزار واحد صنعتی و تولیدی و ظرفیت‌های بزرگ اقتصادی، زمینه رشد بسیار دارد که بانک‌ها باید این مهم را هدایت کنند و از خروج منابع از استان جلوگیری به عمل آورند.

این نماینده مجلس افزود: 181 میلیارد تومان پرداختی بانک‌ها به واحدهای تولیدی در برابر منابع شبکه بانکی استان اصلا رقم قابل قبولی نیست و در طرح فعلی بهین‌یاب در صورت قدرت جذب، 246 میلیارد تومان اعلام شده به عنوان سقف اولیه را می‌توان افزایش داد.

وی بر نقش تامین اجتماعی در ستاد تسهیل و رونق تولید نیز تاکید و تصریح کرد: آمارها در مقایسه با وضعیت کشور مهم است از این رو جایگاه پرداختی بانک‌ها را باید با سایر استان‌ها مقایسه کنیم و وضعیت را در خصوص رسالت شبکه بانکی در مقابل تولید کننده‌ها بسنجیم.

مقدسی گفت: آمارهای موجود در حوزه سرمایه‌گذاری نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاری در شهرستان‌هایی که از مرکز کشور دورتر هستند، بسیار کم است که این مهم با فراهم کردن شرایط و زیرساخت‌ها برای جذب سرمایه‌گذار حاصل می‌شود.

وی با اشاره به میزان اشتغال بین سال‌های 93 و 95 ادامه داد: در سال 93 سهم اشتغال در بخش کشاورزی 19.1 درصد بود و امسال این رقم حدود 17.5 درصد شده یعنی شاغلین بخش کشاورزی حدود 1.6 کاهش یافته است. در بخش صنعت نیز این سهم 42.1 بوده و امسال این رقم به 41.3 رسیده که شاهد کاهش اشتغال 0.8 درصدی در این بخش بوده‌ایم. این رقم در بخش خدمات بر عکس و 2.4 درصد افزایش یافته است.

مقدسی گفت: رشد در بخش خدمات در کشورهای توسعه یافته اشکال ندارد چرا که دارای تنوع در مشاغل خدماتی هستند؛ اما در کشور ما بخش خدمات فاقد تنوع است و واحدهای خرد این رقم را پر کرده‌اند که رشد مناسب اقتصادی محسوب نمی‌شود.

وی تصریح کرد: دولت در بخش کشاورزی اقدام مثبتی را انجام داده و 103 میلیارد تومان اعتبار برای آبیاری‌های نوین اختصاص داد. آبیاری نوین نیاز به یک نهضت دارد و با 15 هزار هکتار آبیاری نوین می‌توان در بخش کشاورزی یک تحول شگرف ایجاد کرد چراکه جنگ آینده جنگ آب است و در برخی کشورها این جنگ آغاز شده است.

مقدسی افزود: با کمک دولت به بخش آبیاری نوین می‌توان به رشد صنعت نیز کمک کرد و باید از این فرصت بهره‌مند شد چرا که در صنایع هم تزریق منابع و هم کاهش هزینه‌های تولید ایجاد شده است.

این نماینده مجلس اظهار کرد: رشد 7.4 درصدی در اقتصاد با احتساب رشد نفت واقعی و قابل قبول است.

وی افزود: لایحه برنامه ششم در مجلس در دست بررسی است و در حال حاضر این لایحه 144 ماده شده و تغییراتی پیدا کرده است.

مقدسی با بیان اینکه به دنبال این هستیم که انحراف از برنامه ششم کمتر شود، تصریح کرد: متاسفانه در دولت نهم و دهم انحراف از چشم‌انداز و برنامه زیاد بود. براساس آمارها بیش از 10 سال است که از چشم‌انداز گذشته و تحقق برنامه باید حداقل به 50درصد می‌رسید، اما به طور خوش‌بینانه رقم تحقق حدود 25درصد است.

وی ادامه داد: از نظر کارشناسان و علمای برنامه‌ریزی در دنیا انحراف از برنامه تا حدود پنج درصد قابل قبول است، اما وقتی این رقم به 25درصد برسد دیگر این برنامه قابل قبول نیست.

این نماینده مجلس اضافه کرد: با تعامل بین دولت و مجلس به دنبال عملیاتی شدن هر چه بهتر برنامه و بهره‌مندی از پتانسیل‌ها هستیم، اما این روند کند است.

وی با تاکید بر بهره‌مندی از اتاق‌های فکر در کمیسیون‌های تخصصی گفت: شورای گفت‌وگو و انجمن‌های همگن ظرفیت بسیار بالایی دارند و درخواست می‌شود که انجمن‌های همگن فعالیت تخصصی خود را ادامه دهند و پیشنهادات به موقع در مسائل مختلف ارائه دهند.

مقدسی اظهار کرد: انجمن‌های صنعت نفت و گاز و پتروشیمی به راحتی می‌توانند به صورت کنسرسیوم در پروژه‌های بزرگ نفتی شرکت کنند که این مهم مستلزم حمایت و ایجاد بازار کار در پروژه‌های ملی همچون در عسلویه است که زمینه‌های رشد را بیشتر فراهم می‌کند. 


انتهای پیام

منبع : ایسنا ارسال به :
انتشار : پنجشنبه ۹ دی ۱۳۹۵ - ۱۷:۴۶:۴۹ دیده شده : ۲۸بار نویسنده : admin
دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۱۲۲۰۸
  • تعداد حاضران : ۲۱۰
  • آخرین بروزرسانی : ۵ ماه پيش
تبلیغات
آخرین جستجوها