freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar


خون دماغ از جمله مشکلات شایع در کودکان است. دلایل آن چیست؟ چه روش‌هایی برای درمان آن وجود دارد؟ چه زمانی باید نگران خون دماغ شد؟ 

به گزارش فرادید*، بند آوردن خون دماغ کاری نیست که همه در آن خوب باشند! البته چند قلق وجود دارد که اگر آن‌ها را بلد باشید، به خوبی می‌توانید از پس این کار برآیید.

خون دماغ تقریبا می‌تواند برای هر کسی پیش آید اما در کودکان بیشتر شایع است. همین مسئله گاهی اوقات موجب نگرانی یا حتی گریه آن‌ها شود. البته بازتاب این اتفاق در والدین نیز چیزی جز سراسیمگی نیست.

آناتومی بینی به شکلی است که رگ‌های خونی داخلی در سطح آن قرار گرفته‌اند. مخاط بینی نیازمند رطوبت است و اگر رطوبت کافی به آن نرسد، احتمال خونریزی بیشتر می‌شود. خون دماغ بیشتر در قسمت پایینی بینی رخ می‌دهد؛ یعنی همان‌جایی که بیشتر قابل دسترس است. بنابراین، اگر برای مثال به یک بیابان بروید، احتمال خشک شدن قسمت پایینی بینی بیش از قسمت بالایی آن است. علت خون دماغ شدن در خواب نیز با این قضیه بی‌ارتباط نیست.

• دلایل خون دماغ شدن چیست؟

خون دماغ علاوه بر تروما چندین دلیل دیگر نیز دارد که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت:

1. خشکی بینی

همانطور که قبلا گفتم، هوای خشک باعث خشکی بینی شده که در نهایت موجب خونریزی بینی می‌شود. بنابراین افرادی که در آب و هوای خشک، برای مثال کالیفرنیای جنوبی در ایالات متحده، زندگی می‌کنند، بیشتر مستعد خون دماغ هستند.

2. انواع ویروس

هر چیزی که به محیط داخلی بینی آسیب برساند می‌تواند عامل خون دماغ باشد. برای نمونه، «عفونت دستگاه تنفسی فوقانی» به خاطر وجود انواع ویروس موجب خونریزی داخلی بینی می‌شود. بنابراین، ابتلا به سرماخوردگی یا آنفلوانزا می‌تواند موجب خون دماغ شود.

3. آلرژی
یک علت دیگر خون دماغ وجود ترکیبات آلرژی زا در هوا (مثل چمن، گرده افشانی، غبار، قارج و غیره) است که موجب ملتهب شدن مجرای داخلی بینی و متعاقبا خون دماغ می‌شود.

4. انگشت کردن داخل بینی
احتمالا این مورد را حدس زده باشید: انگشت کردن داخل بینی؛ این اتفاق علاوه بر کودکان حتی بین بزرگسالان نیز دیده می‌شود. بنابراین هیچ جای توضیح برای این مورد وجود نداشته و باید این ماجراجویی را کنار بگذارید! 

5. رقیق کننده‌های خون
آسپرین، داروهای ضد التهابی (ایبوپروفن، ناپروکسن و غیره)، کومادین، و دیگر رقیق کننده‌های خون که برای درمان ناراحتی‌های قلبی خاص و همچنین اختلالات انعقادی استفاده می‌شوند، باعث رقیق شدن خون و در نهایت خون دماغ می‌شوند. نکته دیگر این که هرگز آسپیرین را به کودکان ندهید زیرا خطر سندرم ری و سمی شدن کبد وجود دارد.

6. مصرف انواع داروها
داروهایی مانند آنتی هیستامین که موجب خشکی بینی می‌شوند.

منبع : کانون فرهنگی آموزش قلم چی ارسال به :
انتشار : پنجشنبه ۹ دی ۱۳۹۵ - ۱۹:۴۹:۱۹ دیده شده : ۵۶بار نویسنده : admin
دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۹۷۵۵
  • تعداد حاضران : ۱۲۷
  • آخرین بروزرسانی : ۴ ماه پيش
تبلیغات
آخرین جستجوها