freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar


نامه سرگشاده یک استاد دانشگاه به نماینده سقز و بانه در مجلس
سرویس کردستان- دکتر بختیار عزت پناه فعال مدنی و عضو هیئت علمی دانشگاه در نامه ایی سرگشاده به محسن بیگلری ضمن بر شمردن مشکلات و مطالبات مردم سقز و بانه خواستار تلاش برای افزایش تعداد نمایندگان کردستان در مجلس و تفکیک حوزه بانه و سقز به دو حوزه شده است.

به گزارش کردپرس متن این نامه به شرح زیر است:

بنام یکتای حق

جناب آقای مهندس محسن بیگلری

نماینده محترم مردم بزرگوار شهرستانهای سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی

با اهدای سلام و تحیت

همانطوریکه مستحضر هستید بعد از سالها سکوت در مورد اجرای اصل 64 قانون اساسی مبنی بر اینکه "از تاریخ همه‌پرسی سال 1368 هجری شمسی پس از هر 10 سال، با در نظر گرفتن عوامل انسانی، ‌سیاسی، جغرافیایی و نظایر آنها حداکثر 20 نفر نماینده می‌تواند اضافه شود" طرح افزایش تعداد نمایندگان مجلس شورای اسلامی دوباره در صحن علنی مجلس مطرح شده است. از آنجاییکه بر اساس لایحه اصلاح جداول حوزه‌های انتخابیه مجلس شورای اسلامی و تعداد نمایندگان آنها، هیچگونه افزایشی در تعداد نمایندگان استان کردستان در نظر گرفته نشده است این امر دلالت بر عدم کارشناسانه بودن این لایحه و ناعادلانه بودن آن دارد. از طرف دیگر آنچه مایه شگفتی بیشتر مردم محروم کردستان شده عدم تحرکات موثر نمایندگان استان و بخصوص منفعل بودن جنابعالی بعنوان نماینده دو شهرستان بزرگ و اثرگذار سقز و بانه در رابطه با افزایش تعداد نمایندگان کردستان میباشد. در حالیکه شرایط و قرائن بیانگر اینست که افزایش سهم تعداد نمایندگان کردستان در مجلس شورای اسلامی ضرورتی انکارناپذیر بوده و لذا همواره جزو مطالبات برحق مردم علی الخصوص در حوزه های انتخابیه بزرگی همچون سقز و بانه بشمار رفته است.

نماینده محترم سقز و بانه

با توجه به اینکه آمارهای رسمی نشان از آن دارند که جمعیت شهرستانهای سقز و بانه در آستانه 400 هزار نفری قرار گرفته است و همچنین سایر مؤلفه های انسانی، جغرافیایی و سیاسی همچون وسعت زیاد و شرایط ناگوار دسترسی، نرخ رشد نسبتاً بالای جمعیت بخصوص در شهر بانه، انباشت مشکلات اقتصادی و نرخ بالای بیکاری بویژه در سقز، وضعیت نامناسب پروژه های عمرانی و نیمه کاره بودن تعدادی از آنها بعد از سالیان متمادی (همچون فرودگاه، شهرک صنعتی، بیمارستانها، سدها و...)، ضعف عملکردها در زمینه حمایت و نظارت دقیق و اصولی بر فرآیند تصویب منطقه آزاد تجاری صنعتی بانه-مریوان و همچنین تداوم مشکلات بازارچه های سیرانبند و سیف، نابسامانی در حوزه های گردشگری و کشاورزی، پایین بودن شاخصهای سلامت و سرانه های درمانی و.. بیانگر ضرورت افزایش تعداد نماینده در حوزه انتخابیه سقز و بانه جهت بالا بردن قدرت چانه زنی نمایندگان در مجلس شورای اسلامی در راستای تدوین قوانین و نظارت بر امور اجرایی دولت با هدف کاهش مشقتها و آلام مردم محروم منطقه دارد شما با کدام استدلال و منطقی از انجام همفکری و هم اندیشی با آگاهان و اهل فن در راستای ارائه یک طرح کارشناسی شده جهت تفکیک این حوزه انتخابیه پرهیز نموده هیچگونه فعالیت و پیگیری قابل توجهی جهت تحقق این مطالبه برحق و قانونی مردم انجام نداده اید؟مطالبه ای که ریشه در مشکلات عدیده دیگری هم دارد که شمه ای از آنها محض یادآوری تقدیم حضورتان میگردد:

 آیا شنیده اید تنها در طول کمتر از یکسال گذشته فقط در شهرستان سقز 16 نفر جهت فرار از گرفتاریها و واقعیات تلخ زندگی همچون فقر و افسردگی با خودکشی به حیات خود خاتمه داده اند؟

آیا خبر دارید کمبود امکانات و متخصصین و حتی خطاهای پزشکی در بیمارستانها و مراکز درمانی حوزه انتخابیه شما تعداد زیادی از مردم را به کام مرگ فرستاده است؟

آیا به سمع و نظر شما رسانده اند که سقز در زمینه آمار کشته های تصادفات جاده ای رکوردار است و محور سقز-بانه خطرآفرین ترین جاده استان بشمار میرود؟

آیا فرصت داشتید حداقل در مراسم ترحیم جوانان کولبری حضور یابید که قربانی طبیعت خشن رودخانه ها و کوهستانهای صعب العبور و یا مین گذاری و حتی تیر مستقیم مرزبانان بوده  جانشان را برای لقمه نانی به حراج گذاشته اند؟

آیا میدانید که بیش از 50هزار نفر از اهالی شهرهای سقز و  بانه جزو سکونتگاههای غیررسمی و حاشیه شهر محسوب میشوند که زمستان را در نبود گاز و در میان گل و لایی به سر میبرند؟

آیا خبر دارید که حدود 150 روستای شهرستان سقز به گاز دسترسی ندارند و در تعدادی از روستاها دانش آموزان در حسرت رفتن به مدارس راهنمایی و دبیرستان بسر برده و دختران روستایی در آرزوی مشق نوشتن هستند؟

آیا میدانستید که 70درصد راه های روستایی در شهرستان بانه و 65 درصد راه های روستایی در شهرستان سقز بصورت خاکی هستند و در زمستانها برای مدتها هیچگونه ارتباطی با خارج از روستا ندارند؟

 آیا از آمار آسیبهای اجتماعی همچون اعتیاد، طلاق، سرقت، مشکلات مسکن، ایدز و دهها مورد دیگر در سایر حوزه های سیاسی، زیست محیطی، ورزشی، خدماتی و ...اطلاعی دارید؟

مسلماً اگر در سالهای اول وکالت خودتان حتی اسامی اماکن تاریخی و گردشگری حوزه انتخابیه خودتان را بدرستی نمیدانستید و مجموعه تخت سلیمان در تکاب را به اشتباه جزو آثار تاریخی بانه میپنداشتید! امروزه بعد از 5 سال تجربه نمایندگی بر سطح دانستنیهای تان افزوده به مسائل و مرارتهای موجود واقف گردیده اید اما آنچه از آن غافل مانده اید عدم پایبندی و یا بهتر بگوییم ناتوانایی و عجز شما در عمل به وعده ها و شعارهای انتخاباتی تان به جمعیت بیشماری است که در دو شهر بزرگ(سقز و بانه) و چهار شهر کوچک(صاحب، بوئین، آرمرده و کانیسور) و حدود 470 روستا پراکنده شده اند که انصافاً هم عمق محرومیتها آنهم در میان جمعیت انبوهی که هر کدام دچار دهها مشکل هستند آنچنان بالاست که قانونگزاری و نظارت دقیق و مداوم بر نحوه عملکرد مسئولین اجرایی از توان و ظرفیت یک نماینده خارج است بخصوص اگر این نماینده فاقد یک تیم قوی متخصص و آگاه بوده اعتقادی به خرد جمعی نداشته باشد و مهمتر از همه اینکه در حیطه عزل و نصبهای دولتی بصورت انحصاری و غیراصولی اعمال نفوذ نماید مزید بر علت شده دامنه عقب ماندگیها و پایمال شدن حقوق و کرامت انسانها وسیعتر میگردد.

جناب آقای بیگلری

 شما بعنوان وکیل مردم در مجلس سوگند یاد کرده اید که از حقوق ملت دفاع نموده به تعهدات خودتان پایبند خواهید بود. حال که اجرای یکی از مهمترین اصول قانون اساسی که برای مدتها بر زمین مانده بود مجدداً از طرف مجلس جهت اصلاحات نهایی طرح به دولت واگذار شده است انتظار میرود که شما و سایر نمایندگان استان فراتر از امیال و مصالح شخصی و گروهی احتمالی که دارید نسبت به تحقق منافع عمومی و برآورده نمودن خواسته های قانونی موکلین خود که با انبوهی از دردها و رنجهای طاقت فرسای فوق الذکرروبرو هستند انجام وظیفه نمایید و در فرصت باقی مانده طرحی را با کمک نخبگان و کارشناسان محلی جهت تفکیک و افزایش تعداد نماینده حوزه انتخابیه سقز و بانه تهیه و به دولت ارائه دهید تا در لایحه مذکور گنجانده شود و بدین صورت گامی موثر در جهت تحقق یکی از آرزوهای دیرینه اهالی این دو شهرستان بردارید و مطمئناً با افزایش تعداد نماینده هم بر میزان و نحوه انعکاس واقعی خواسته های مردم در مجلس و هم اینکه بر قدرت چانه زنی و اعمال نفوذ در مراکز تصمیم گیری و کمیسیونهای مجلس و همچنین پتانسیل جذب بودجه بیشتر هم افزوده شده سبب توسعه و ارتقای موقعیت منطقه خواهد شد.

خرّم آن کس که در این محنت‌گاه                    خاطری را سبب تسکین است. )پروین اعتصامی(

با تقدیم احترام و آرزوی توفیقات برای شما - دکتر بختیار عزت پناه، عضو هیئت علمی دانشگاه

کد مطلب: 120894  |  تاريخ: ۱۳۹۵/۱۰/۱۰  |  ساعت: ۸ : ۱۰

منبع : کردپرس ارسال به :
انتشار : جمعه ۱۰ دی ۱۳۹۵ - ۸:۱۶:۴۶ دیده شده : ۲۴بار نویسنده : admin
دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۹۸۱۶
  • تعداد حاضران : ۱۳۸
  • آخرین بروزرسانی : ۴ ماه پيش
تبلیغات
آخرین جستجوها