freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar


خیزش دوست داران محیط زیست برای احیای جنگلهای بلوط در شهرستان بدره
سرویس ایلام- وضعیت بغرنج و نگران کننده جنگلهای بلوط حوزه زاگرس در استان ایلام باعث شده که در سالهای اخیر توسط گروههای زیست محیطی حرکتهای خوب و امیدوارکننده ای در زمینه احیای جنگلهای بلوط این مناطق صورت گیرد.

به گزارش خبرگزاری کردپرس در دو هفته اخیر در قالب طرح جنگلانه منابع طبیعی استان ایلام چند برنامه درختکاری در شهرستانهای مهران، دره شهر و ملکشاهی با حضور انبوه دوست داران طبیعت برگزار گردید که عمده این حرکتهای مردمی در زمینه کاشت بذر بلوط بوده که امسال بصورت انبوه در جنگلهای زاگرس و استان ایلام وجود دارد.
در ادامه این برنامه های زیست محیطی امروز جمعه مردم دوست دار طبیعت در شهرستان بدره با همکاری اداره منابع طبیعی این شهرستان یک خیزش عمومی را در زمینه کاشت بذر بلوط و در راستای احیای بخشی از جنگلهای بلوط در دامنه های زیبای کبیرکوه در این شهرستان را تدارک دیده و برای کاشت بلوط به دل جنگلهای بلوط یکی از مناطق این شهرستان آمدند.
عضور شورای شهر بدره و یکی از اعضای گروه زیست محیطی « بدره تشنه آب سیمره» در حاشیه این آیین در گفتگو با خبرگزاری کردپرس گفت: از آنجایی که زندگی جنگلهای بلوط در سالهای اخیر در استان ایلام و به تبع آن شهرستان بدره وضعیت نگران کننده ای پیدا کرده است و خشکیدگی جنگلها، آتش سوزی، چرای بی رویه دام و اسیب های دیگر خسارات زیادی به این جنگلها وارد کرده است تصمیم گرفته شد با همکاری دوست داران طبیعت و همراهی منابع طبیعی این شهرستان یک حرکت مردمی مثمر ثمری را آغاز کنیم.
هادی صی هاشمی با بیان اینکه این آیین با عنوان جشن بلوط برای نخستین بار است که در شهرستان بدره و در منطقه الویزان برگزار می شود خاطرنشان کرد: این جشن به همت گروه بدره تشنه آب سیمره تدارک دیده شده و کلیه هزینه ها جهت جشن و اهدای جوایز را اعضای این گروه که جمعی از طبیعت دوستان و نخبگان شهرستان بدره هستند تقبل کرده اند.
کاشت همزمان بذر و نهال بلوط توسط 600 نفر از دوست داران محیط زیست بدره
وی با اشاره به این که چنین حرکتهای سودمندی می تواند فرهنگ نگهداری از جنگل و عرصه های طبیعی را همگانی کند تصریح کرد:جهت ثبت این حرکت فرهنگی در سطح ملی و استمرار آن در سالهای آینده، نیازمند حضور گسترده همه طرفداران طبیعت هستیم.
عضو شورای اسلامی شهر بدره با بیان اینکه قرار هست همه ساله در اولین جمعه دیماه و در شهرستان بدره این آیین انجام شود افزود: در آیین امروز بصورت همزمان هم کاشت بذر بلوط و هم نهال بلوط برای کاشت در اختیار شرکت کنندگان قرار گرفت.همچنین جهت تشویق حضور مردم در چنین برنامه هایی جوایزی نیز به قید قرعه به شرکت کنندگان اهداء گردید.
وی با ابراز رضایت از استقبال مردمی در اولین برنامه جشن بلوط بدره گفت: دراین مراسم حدود 600نفر ازمردم خوب و طبیعت دوست بصورت خانوادگی در دامان طبیعت بکر وزیبای تنگه الویزان در دامنه های کبیرکوه حضوریافتند ونسبت به کاشت نهال وبذربلوط وگونه های مختلف دیگر اقدام نمودند.
صی هاشمی در پایان با بیان اینکه باید فرهنگ مراقبت از منابع طبیعی و درختان و جنگل ها در جامعه نهادینه شود.گفت: حراست از منابع طبیعی و درختان سبب می شود انسان ها در محیطی شاداب و سالم همراه با نشاط و پویایی زندگی کنند.
درختان و منابع طبیعی اماناتی در دست انسانها هستند
امام جمعه شهرستان بدره نیز که به همراه گروههای طرفدار محیط زیست در این آیین شرکت کرده بود در سخنانی گفت: درختان جنگلی و منابع طبیعی امانتهایی در اختیار ما انسانها هستند و لازم است با تمام وجود از این امانتها محافظت نماییم.
حجت الاسلام زمانی موسوی افزود: وظیفه همه ما است که در نگهداری و حفاظت از این جنگلها باشیم و این منابع ارزشمند را در اختیار آیندگان قرار دهیم.
وی همچنین گفت: در روایات و احادیث متعدد بر کاشتن و حفظ درختان و نگهداری از محیط زیست ومنابع طبیعی تاکید شده که تشریح و تبیین این روایات توسط ائمه جمعه و جماعات می تواند به توسعه فرهنگ درختکاری و حراست از محیط زیست و طبیعت منجر شود.

از عرصه های بذرکاری شده بلوط محافظت می شود
رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان بدره نیز در این مراسم بیان کرد: در سالهای اخیر آسیب های زیادی جنگلهای بلوط حوزه زاگرس و استان ایلام را در معرض تهدید قرار داده است که لازم است حرکت در زمینه محافظت و احیای جنگلهای بلوط سریع تر شود.
کامبیز منصوری افزود: به منظور حفاظت از این عرصه های بذرکاری شده افرادی بصورت نگهبان و قرق بان از این عرصه ها محافظت و در این مکانها مستقر خواهند شد.
وی با با بیان اینکه اولین سال جشن بلوط در این شهرستان بصورت مردمی و بانظارت کارشناسان منابع طبیعی انجام شده است گفت: تا پایان سال جاری برنامه های دیگری در زمینه درختکاری در این شهرستان انجام خواهد شد.
رئیس اداره منابع طبیعی بدره تصریح کرد: در نخستین برنامه جشن بلوط بدره که در دامنه کبیرکوه این شهرستان برگزار شد حدود 20 هکتار از عرصه های جنگلی این منطقه بذرکاری شده و حدود 700 نهال بلوط و گونه های درختی دیگر در این منطقه کاشته شد.
فرهنگ حفاظت از جنگل باید در حوزه زاگرس همه گیر شود
رئیس دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران نیز که در این آیین مردمی حضور یافته بود در سخنانی گفت: استفاده بهینه و درست از جنگل وفرهنگ گردشگری باید به مردم آموزش داده شود و بصورت فعالیتی همه گیر درآید.
دکتر غلامحسین کریمی دوستان افزود: یکی از مهمترین ابزارها در محافظت از طبیعت و جنگلهای زاگرس مشارکت گروههای مردمی است که لازم است زمینه های چنین کاری روز به روز گسترده تر شود.
وی ادامه داد: وضعیت جنگلهای بلوط و آسیب پذیر شدن آنها به شکلی است که حفاظت از جنگل .باید سرلوحه همه ماباشد تا در آینده شاهد همه گیر شدن فرهنگ حفاظت از منابع طبیعی در مناطق زاگرس نشین باشیم.
به گزارش کردپرس بسیاری از شرکت کنندگان در این مراسم از اعضای گروه زیست محیطی « بدره تشنه آب سیمره » که زمینه این حرکت بزرگ را فراهم کرده بودند تقدیر کردند.
گزارش: حشمت اله کرمی نژاد

کد مطلب: 120909  |  تاريخ: ۱۳۹۵/۱۰/۱۱  |  ساعت: ۳ : ۲۳

منبع : کردپرس ارسال به :
انتشار : شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵ - ۸:۲۵:۵۵ دیده شده : ۱۶۲بار نویسنده : admin
دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۹۹۰۷
  • تعداد حاضران : ۲۶۴
  • آخرین بروزرسانی : ۴ ماه پيش
دیگران می خوانند
تبلیغات
آخرین جستجوها