freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar

رئیس بنیاد خانی اقلیم کردستان در گفتگو با کردپرس:
رسانه های ایران و اقلیم کردستان نباید با دید سیاسی و ایدولوژیک به هم بنگرند
سرویس عراق و اقلیم کردستان - رئیس بنیاد خانی که به همراه جمعی از اصحاب رسانه و نهادهای فرهنگی اقلیم کردستان عراق به ایران سفر کرده است با بیان این مطلب که کُرد و فارس و تمام ایرانی‌ها از یک ریشه تاریخی و فرهنگی هستند، تأکید کرد که‌ رسانه‌های ایران و اقلیم کردستان نباید با دید سیاسی و ایدئولوژیک به هم بنگرند.
فریدون سامان در گفتگو با کردپرس با اشاره به خرسندی خود از سفر به ایران گفت: وقتی شنیدم که تعدادی از رسانه و نهادهای فرهنگی اقلیم قصد سفر به ایران را دارند خوشحال شدم چرا که دوستان نویسنده و هنرمند زیادی در ایران دارم.
وی افزود: ایران، کشور بزرگ و مهمی با تاریخ عظیمی است که همواره به‌عنوان همسایه روابط خوبی با ما داشته است.
سامان با تأکید بر مراودات فرهنگی بین اقلیم و ایران، اذعان کرد: من معتقدم رسانه‌های ما در دو سوی مرز نباید با دید سیاسی و ایدئولوژیک به هم نگاه کنند چراکه ما ارتباطات فرهنگی قوی با یکدیگر داریم.
وی تصریح کرد: کرد و فارس ریشه‌های تاریخی و جغرافیایی فرهنگی مشترکی با هم دارند و ما باید تعامل بیشتری با هم داشته باشیم و از ظرفیت‌های فرهنگی یکدیگر استفاده کنیم.
رئیس بنیاد خانی، کردها و ایرانی‌ها را دارای سرنوشت مشترکی دانست و گفت: ما در منطقه‌ای زندگی می‌کنیم که چه بخواهیم و چه نخواهیم سرنوشت مشترکی داریم.
وی خاطرنشان کرد: من معتقدم ارتباط بین اقلیم کردستان و ایران متفاوت با ارتباط بین اقلیم و عربستان و ترکیه است زیرا علاوه بر ریشه‌های تاریخی، ایران در گذشته همواره حامی ما بوده است.
فریدون سامان با اشاره به اهداف تشکیل سازمان خانی توضیح داد: بنیاد خانی به‌منظور پژوهش‌های حوزه فکر و اندیشه بنا نهاده شده است.
وی افزود: این پژوهش و تحقیقات در خصوص فرهنگ‌های مختلف کُرد از قبیل ایزدی، فیلی، شبک، کاکه‌یی و کردهای خراسان و کردهای قفقاز و اقلیت‌های قومی که کُرد نیستند و در کردستان زندگی می‌کنند و انواع مسائل فرهنگی و اجتماعی و تاریخی مربوط به کردها با هدف شناخت تاریخ و فرهنگ کردها انجام می‌شود.
وی به برخی از کارهای انجام در این بنیاد اشاره نمود و خاطرنشان کرد: ما تحقیقات مهمی درباره کردهای فیلی که اولین گروه از کردها بودند که مورد انفال قرار گرفتند، انجام دادیم. نزدیک به نیم میلیون کُرد فیلی به ایران آواره شدند. همچنین درباره کردهای ایزدی که در عراق و ترکیه و سوریه و ارمنستان و آذربایجان و ...پراکنده‌اند، 3 سمینار در مورد نسل‌کشی آن‌ها در طول تاریخ برگزار کردیم و نمایشگاه نقاشی چندی پیش با همین موضوع در شهر سلیمانیه برپا کردیم. و به همین صورت سال گذشته با همکاری نهاد وژین سمیناری در خصوص مشکلات زبان کُردی در حوزه رسانه و آموزش در مریوان برگزار نمودیم.
به گزارش کردپرس، جمعی از اصحاب رسانه و نهادهای فرهنگی اقلیم کردستان که روز 7 دی از طریق کاردار فرهنگی کنسولگری ایران در اربیل به تهران سفر کرده‌اند، طی دیدار از چندین نهاد فرهنگی و رسانه ایی، روز چهارشنبه گذشته به مشهد رفتند و قرار است فردا یکشنبه پس از بازگشت از این شهر، دیداری از شهر قم داشته‌ باشند.

کد مطلب: 120926  |  تاريخ: ۱۳۹۵/۱۰/۱۱  |  ساعت: ۱۱ : ۳۶

منبع : کردپرس ارسال به :
انتشار : شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۲:۱۸ دیده شده : ۳۵بار نویسنده : admin
دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۱۲۱۶۱
  • تعداد حاضران : ۱۱۵
  • آخرین بروزرسانی : ۵ ماه پيش
تبلیغات
آخرین جستجوها