freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar


دلایل خروج شرکت های نفتی از اقلیم کردستان
سرویس جهان- شرکت نفتی اکسون موبیل آمریکا سه حوزه از شش حوزه ی اکتشاف نفت را که در اقلیم کردستان داشت، ترک کرد. این شرکت نفتی بزرگ آمریکایی از حوزه های بتواته، عربت و قره هنجیر در استان سلیمانیه خارج شد و پرسش های بسیاری را درباره ی این اقدام ناگهانی برانگیخت.

هیمن هورامی رئیس دفتر روابط خارجی حزب دموکرات کردستان روز 26 دسامبر در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که خروج اکسون به خاطر کاهش تولید بوده و هیچ انگیزه ی سیاسی ندارد.

هورامی گفت:"کردستان به لحاظ نفت و گاز طبیعی غنی است و تمام شرکت های نفتی آرزوی شان این است که اینجا کار کنند. اکسون موبیل الآن به دنبال بهره برداری از گاز طبیعی است."

آشتی هورامی وزیر منابع طبیعی کردستان در گزارش ششم دسامبر نفت عراق گفت که دلیل خروج اکسون آن است که این شرکت نمی توانست قراردادش با حکومت اقلیم را عملی کند. از هورامی اینطور نقل قول شد:"برخی شرکت ها در مهلت مقرر در قرارداد کارشان را انجام ندادند و طبق قرارداد باید حوزه های شان را ترک می کردند."

شرکت های نفت بین المللی از آگوست 2014 و به دنبال آغاز جنگ با داعش در عراق، اقدام به ترک حوزه های اکتشافی در کردستان زده اند.

در پایان سال 2015 شورون دومین شرکت نفتی بزرگ آمریکا پس از اکسون موبیل، از حوزه ی رووی در استان دهوک خارج شد اما به فعالیت در منطقه ی سارته ادامه داد.

شرکت های نفت بین المللی روی هم رفته علاقه شان به 19 حوزه ی اکتشافی در کردستان را از دست داده اند. خروج این شرکت ها از این حوزه ها نگرانی های بسیاری را برای حکومت اقلیم کردستان که همین حالا هم با بحران اقتصادی روبه روست، ایجاد می کند.

بلال سعید مجری برنامه ای به نام "طلای سیاه" در رادیو روداو به المانیتور گفت که خروج اکسون مستقیماً بر بخش نفتی در استان سلیمانیه و در کل اقلیم کردستان تأثیر می گذارد.

او گفت:"دلیل خروج این غول نفتی آمریکایی، نفوذ ایران است. گمان بر این است که سلیمانیه با توجه به چیزهایی که قبلاً رخ داده، وابسته به محور ایران باشد. شرکتی مانند اکسون نمی خواهد در منطقه ای سرمایه گذاری کند که وابسته به ایران است."

بلال سعید با گفتن اینکه "اکتشاف نفت در نواحی سلیمانیه نتایج دلگرم کننده ای نداشته است"، مسائل فنی را هم دلیل دیگری برای خروج اکسون موبیل دانست.

اکسون موبیل به جذب دیگر شرکت های بین المللی مانند شورون، توتال و گازپروم به منطقه کمک کرده بود. حکومت اقلیم کردستان روز پنجم دسامبر در یک همایش نفت و گاز در لندن اعلام کرد که در اوایل سال 2017 مناقصه ای برای اکتشاف نفت و گاز در 20 حوزه ی حفاری نفت برگزار می کند. با این حال خروج اکسون موبیل از سه حوزه ی اکتشافی شرکت های بزرگ نفتی را از سرمایه گذاری در حوزه های جدید دلسرد می کند.

گوران مصطفی از پژوهش گران "مؤسسه ی کردی و آمریکایی پژوهش های اقتصادی" در اربیل انتظار دارد که کاهش بهای نفت برخی شرکت های نفتی را به رها کردن سرمایه گذاری های شان در اقلیم کردستان وادار کند. او به المانیتور گفت:"این سقوط ممکن است یکی از نتایج خروج اکسون موبیل از سه حوزه ی حفاری در منطقه باشد اما این شرکت فعلاً در نواحی دیگر فعالیت دارد و هنوز اعلام نکرده است که قصد ترک اقلیم کردستان را دارد."

او افزود:"دلیل دیگر خروج اکسون موبیل از این سه حوزه،بی ثباتی سیاسی در استان سلیمانیه است."

علاوه بر جنگ با داعش و سقوط بهای نفت، شهر سلیمانیه از دهم اکتبر 2015 به شکل ادواری شاهد راه پیمایی هایی در اعتراض به وضعیت سخت اقتصادی کارمندان و کارکنان بخش های آموزشی به خاطر تأخیر در پرداخت حقوق آنها و کم کردن حقوق شان به عنوان بخشی از اقدامات ریاضتی صورت گرفته توسط حکومت اقلیم کردستان بوده است.

طبق آخرین گزارش وزارت منابع طبیعی کردستان که در ماه نوامبر صادر شد، مجموع نفت صادر شده و مصرف شده ی میدان های نفتی حکومت اقلیم کردستان در این ماه بالغ بر 19552432 بشکه است که به طور متوسط از قرار روزی 651748 بشکه در روز می شود. این گزارش همچنین نشان گر آن است که در مجموع 17629368 بشکه از قرار متوسط روزی 587646 بشکه به بندر جیهان در ترکیه صادر شده در حالی که مقدار نفت پالایش شده در خود حکومت اقلیم کردستان به 1923065 بشکه رسیده است.

ریواس فائق از اعضای کمیسیون انرژی و منابع طبیعی پارلمان حکومت اقلیم کردستان به المانیتور گفت که سه عامل منجر به خروج شرکت های نفتی از اقلیم کردستان شده که مهم ترین آنها این است که حکومت اقلیم کردستان نتوانسته به تعهداتش در زمینه ی پرداخت به موقع دستمزد به این شرکت ها عمل کند.

او افزود:"علاوه بر آن وضعیت عمومی که در کردستان شاهد آن هستیم و نارضایی احزاب سیاسی و مردم از روند سیاسی نیز وجود دارد که موجب ایجاد ترس و نگرانی هایی در میان شرکت های نفتی شده و حس امنیت و ایمنی را از دست داده اند. نیازی نیست که به جنگ با داعش نیز اشاره کنیم."

ریواس فائق خاطرنشان کرد که راه  حل این مشکل جلب دوباره ی اعتماد این شرکت هاست و اینکه کاری کنیم که آنها دوباره در منطقه احساس امنیت کنند. او گفت:"حکومت اقلیم کردستان باید به دنبال ایجاد اعتماد بین مردم و شرکت های نفتی باشد و این مانع خروج شرکت های دیگر می شود."

منبع: المانیتور

ترجمه: خبرگزاری کردپرس- سرویس جهان

لینک ورود به کانال رسمی تلگرام کردپرس؛

کد مطلب: 120962  |  تاريخ: ۱۳۹۵/۱۰/۱۱  |  ساعت: ۱۳ : ۳۴

منبع : کردپرس ارسال به :
انتشار : شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵ - ۱۴:۷:۶ دیده شده : ۵۳بار نویسنده : admin
دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۹۹۰۷
  • تعداد حاضران : ۲۵۵
  • آخرین بروزرسانی : ۴ ماه پيش
دیگران می خوانند
تبلیغات
آخرین جستجوها