freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar

معاون سواد آموزی کردستان:
مبادی بی سوادی در استان کردستان بسته شده است
سرویس کردستان- معاون سواد آموزی استان کردستان گفت: با درایت و همکاری مدیران آموزش و پرورش مبادی بی سوادی در 2 سال اخیر در استان کردستان بسته شده است.
به گزارش خبرنگار کردپرس، رمضان یوسفی در مراسم که به مناسبت هفته سواد آموزی در سالن اجتماعات خوابگاه پسرانه حضرت رسول بانه برگزار شد، افزود: استان کردستان در 2 سال اخیر در راستای بسته شدن مبادی بی سوادی و مبارزه با بی سوادی رتبه نخست را کشور کسب می کند
وی خاطر نشان کرد: . بسترها و حمایت ها دولت از طرف سیستم آموزشی دولت برای از بین بردن بی سوادی فراهم شده است.
وی گفت: آموزش پرورش می تواند از والدینی که بدون دلیل از رفتن فرزندان به مدرسه امتناع می کنند شکایت کند و دادگاه می تواند حکم زندان را برای والدین صادر کند.
 
وی اظهار کرد: در بین 16 منطقه آموزشی استان کردستان بانه به لحاظ نرخ بی سوادی در جایگاه سوم استان قرار دارد.
وی خاطر نشان کرد: با توجه به پیشینه، جایگاه فرهنگی بانه، وجود افراد خوشنام و مفاخر در بانه قرار گرفتن این شهر در رتبه سوم استان زیبنده نیست که ما انتظار داریم هم مردم و هم ارگان ها تلاش بکنید که شهر بانه رتبه اول باسوادی در استان را داشته باشد.
یوسفی به عملکرد شهرستان بانه در سال جاری اشاره کرد، گفت: در سال جاری با توجه به آمارها با سوادی در بانه رشد خوبی داشته ودر هر سه دوره تحکیم، انتقال و سواد آموزی خوب عمل کرده که امیدوارم این روند تا رسید به هدف نهای همچنان ادامه داشته باشد.
 به گفته یوسفی افراد بی سواد با وجود کسب موفقیت در کسب و کار اما به لحاظ اجتماعی در زندگی آنها خلاء وجود دارد که خلاء بحث سواد است.
وی افزود: با پیشرفت های علمی در دنیا افراد بی سواد که در این مسیر هستند آسیب پذیر می شوند و اولین پیامدهای پیشرفت تکنولوژی بازخورد بد آن به قشر بی سواد و کم سواد جامعه است که این افراد نمی توانند خود را با تکنولوژی های روز تطبق بدهند.
معاون سواد آموزی استان خاطر کرد: جامعه ای که مسیر توسعه و پیشرفت را طی می کند این خلاء بزرگی است که شهروندان از انجام حداقل کارهای روزانه همراه با پیشرفت تکنولوژی ناتوان باشند.
وی اظهار کرد: در استان کردستان سال گذشته صد نفر و در سال جاری دویست نفر آموزش "ای سی دی ال" را در حوزه سواد آموزی در دوره انتقال یاد گرفتند این  صد نفر در قالب 10 کلاس،سه کتاب و 16 ساعت آموزش زبان انگلیسی و کلمات پر کاربرد در رایانه آموزش داده شدند.
وی تصریح کرد: آموزش سخت افزار و نرم افزار 20 ساعت و آموزش مهارت های رایانه 24 ساعت برگزار شد که احساس نیاز در زمینه آموزش رایانه این افراد را وادار به آموزش کرد.
وی گفت: استان کردستان در عملکرد آموزش "ای سی دی ال" در بین پنج استان  که به عنوان پایلوت انتخاب شده بودند به عنوان استان برتر انتخاب شد و تمام افراد شرکت کننده رتبه قبولی را کسب کردند و گواهی نامه بین المللی را دریافت کردند.
وی یوسفی در ادامه به دلایل بی سوادی و کم سوادی افراد در جامعه اشاره کرد، افزود: این افراد در مقطع زمانی خاص در سالهای اول تحصیلی شکست خوردند و ترک تحصیل کردند و یا امکان رفتن به مدرسه برای انها فراهم نشده که باید در راستا با سواد کردن این افراد اقدام شود.
وی خاطر نشان کرد: هیچکدام از کشورهای جهان در زمینه ریشه کن کردن بی سوادی مانند ایران تلاش نکرده در هیچ کشوری معلم به صورت رایگان آموزش نمی دهد و کتاب و بسته های آموزشی رایگان توزیع نمی شود.
معاون سواد آموزی استان افزود: هم اکنون به کسانی که در کلاس های سواد آموزی شرکت می کنند 20 درصد پاداش پرداخت می شود.
وی به شیوه خودآموز به عنوان یکی از راه های با سواد کردن افراد بی سواد اشاره کرد، ادامه داد: در این روش افراد کتاب و بسته های آموزشی را تحویل می گیرند و در منزل به کمک افراد با سواد خانواده آموزش داده می شود که در پایان بعد از قبولی 6 میلیون و نصد 50 هزار ریال پاداش دریافت می کنند.
یوسفی به چهره های موفق استان که از نهضت سواد آموزی شروع به تحصیل کردند اشاره کرد،افزود: هم اکنون در استان کردستان 134 نفر از چهره های موفق استان افرادی هستند که از نضهت سواد آموزشی شروع به تحصیل کردند.
معاون سواد آموزی استان از مردم درخواست که مانع تحصیل فرزندان خود نشوند چراکه جامعه به این افراد نیاز دارد و در صورت با سواد شدن می توانند برای خود جامعه مفید باشند.
35 دانش اموز دوره ابتدایی ترک تحصیل کردند
 در ادامه این مراسم رئیس اداره آموزش و پرورش شهرستان بانه گفت:: در سال جاری 35 نفر از افراد لازم التعلیم دوره ابتدایی در کلاس های درس حاضر نشدند که این آمار خوبی برای جمعیت بیش از 17 هزارنفری دانش آموزان بانه است.
رضا خضری افزود: برای این تعداد از افراد که ترک تحصیل کردند برنامه های در نظر گرفته شده که برای چند نفر از این دانش آموزان یک نفر را مسئول کردیم که  این دانش آموزان را دوباره جذب کنند.
وی اظهار کرد: یکی از برنامه های ما جذب دانش آموزانی است که ترک تحصیل کردند و امیدواریم بتوانیم صد در صد دانش آموزان را جذب کنیم.
وی افزود: در صورتی که این دانش آموزان بدون هیچ بهانه ای ترک تحصیل کرده باشند در مرحله اول از اولیا این دانش آموزان درخواست می شود که دانش آموزان را دوباره به مدرسه بفرستند در صورتی که خواسته ما را قبول نکنند آموزش و پرورش از طریق دادگستری اقدام می کند.
وی خاطر نشان کرد: آموزش پرورش به عنوان شاکی از والدین این دانش آموزان شکایت می کند چراکه بدون هیچ بهانه ای مانع ادامه تحصیل فرزندان خود می شوند و قانون هم این اجازه را به ما می دهد.
 وی عمده ترین مشکل ترک تحصیل دانش آموزان را مسائل فرهنگی عنوان کرد، گفت: با همت خیرین شهرستان بانه حتی یک دانش آموز به خاطرمسائل اقتصادی ترک تحصیل نمی کند و واحدهای شبانه روزی آمادگی پذیرش دانش آموزان متوسطه اول و دوم را دارد.
وی عدم پوشش تحصیلی به موقع را دلایل اقتصادی، محیط درونی و بیرونی، عوامل فرهنگی و اجتماعی عنوان کرد، افزود: ترک تحصیل دانش آموزان در بانه بویژه برای دختران به مسائل فرهنگی و اجتماعی بستگی دارد و  کم سوادی و بی سوادی والدین و تعصبات خانوادگی و محلی بویژه در روستاها از دیگر دلایل مهم در ترک تحصیل دختران است.
وی خاطر نشان کرد: والدین بی سواد یا کم سواد برای با سوادی فرزندان خود اسرار ندارد که باید والدین بی سواد دانش آموزان را با سواد کنیم از ترک تحصیل افراد لازم التعلیم جلو گیری می شود.
مدیر آموزش و پرورش بانه گفت: ازدواج زودهنگام دختران یکی دیگر از دلایل مهم ترک تحصیل دختران است دانش اموز کلاس هفتم به خاطر ازدواج مدرسه را ترک کرده است که باید سطح آگاهی مردم نسبت به معضلات ازدواج زود هنگام دختران را افزایش دهیم.
وی به آمار بی سوادان در خود اظهاری سال 90 بانه اشاره کرد، افزود: در شهرستان بانه با وجود تلاش های بسیار در راستای باسواد کردن جامعه حدود 11 هزار نفر افراد بی سواد در جامعه 10 تا 49 سال وجود دارد که رسالت آموزش و پرورش بانه نسبت به شهرهای دیگر سنگین تر است.
وی گفت: از سال 91 تاکنون چهار هزار و 875 نفر در دوره های سواد آموزی، تحکیم و انتقال ثبت نام کردند و تعداد زیادی از این افراد از نعمت سواد بهره مند شدند.
خضری تصریح کرد: هم اکنون بیش از 6 هزار نفر در بانه بی سواد هستند که انتظار داریم معلمان نسبت به جذب این تعداد دانش اموز در کلاس های سواد آموزی با جدیت اقدام کنند.
وی، مهمترین چالش در با سواد کردن افراد بی سواد در شهرستان بانه را جذب این افراد دانست، ادامه داد: افراد بی سواد در سطح شهرستان شناسایی شده که انگیزه ای برای با سواد شدن ندارند و از همه مسئولین می خواهیم که نسبت به تشویق و ترغیب و یا الزام و اجبار در راستای با سواد کردن این افراد اقدام کنند.
این مسئول خاطر نشان کرد: در سال جاری یک هزار و 130 نفر سهمیه تعین شده که تحت پوشش کلاس های سواد آموزی قرار بگیرند که تاکنون در دوره سواد آموزی 500 نفر در دوره تحکیم 77 نفر و در دوره انتقال 200 نفر جذب شده است.
وی افزود: در دوره انتقال صد درصد، در دوره تحکیم یک صد و 10 درصد و در دوره سواد آموزی با آرمانی که تعیین شده فاصله زیادی داریم.
وی، برگزاری کلاس های سواد آموزی در زندان، کمیته امداد و بهزیستی را از اقدامات مهم در در راستای باسواد کردان جامعه است
وی خاطر نشان کرد: بی سوادی ریشه بسیاری از آسیب های اجتماعی است و بسیاری از آسیب های اجتماعی که امروزه دامنگیر جامعه شده ناشی از بی سوادی و کم سوادی جامعه است.
خضری تاکید کرد: معلمان که دغدغه تعلیم و تربیت را به عنوان یک وظیفه بر عهده گرفته اند باید نسبت به باسواد کردن جامعه قاطعانه تلاش کنیم و جامعه را با سواد و آگاه کنند.
وی افزود: این امر خطیر زمانی به سرانجام می رسد که مردم نیز دغدغه با سوادی را داشته باشند. 
خضری سواد اموزی را یکی از دستاوردهای مهم نظام مقدس جمهموری اسلامی ایران دانست،تصریح کرد: نهضت سواد آموزی با فرمان تاریخی امام رحل(ره) در هفتم دی ماه سال58 رقم خورد که قبل از انقلاب 35 درصد و هم اکنون بیش 90 درصد جامعه از نعمت سواد برخوردار هستند.
به گفته این مسئول، بی سوادی یک معضل فرهنگی و اجتماعی است که معلول نبود پوشش کامل و به موقع افراد لازم التعلیم است بنابراین دو رسالت بسیار مهم بر دوش معلمان است اول مبادی بی سوادی را ببندید و اجازه ندهید افراد لازم التعلیم از نعمت سواد محروم شود و دوم اینکه افرادی که بی سواد هستند به کلاسهای سواد آموزی هدایت کنید که معضل بی سوادی در جامعه به حداقل برسد.
وی فراگیری علم به اندازه امنیت و یا بیشتر از امنیت در زندگی انسان ضروری دانست،ادامه داد: فراگیری علم به اندازه کسی که به شهادت می رسد اهمیت و ضرورت دارد چراکه در صدر اسلام افراد زیادی در راه علم و دانش به شهادت رسیدند.
خضری با اشاره به تاکید ویژه دین اسلام به سواد آموزی خاطر نشان کرد: پیامبر اسلام  هم به عمل و هم به گفتار تاکید ویژه ای به بحث سواد اموزی داشته است چرا که پیامبر گرانقدر اسلام در ازای با سواد کردن هر 10 نفر یک اسیر جنگی را آزاد می کردند که از این عمل چنین استنباط می شود "به دنبال علم و سواد آموزی می رویم حتی اگر از دشمنان باشد".

کد مطلب: 120991  |  تاريخ: ۱۳۹۵/۱۰/۱۲  |  ساعت: ۳ : ۱۰

منبع : کردپرس ارسال به :
انتشار : یکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ - ۸:۱۱:۳ دیده شده : ۲۸بار نویسنده : admin
دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۹۹۳۱
  • تعداد حاضران : ۱۸۱
  • آخرین بروزرسانی : ۴ ماه پيش
تبلیغات
آخرین جستجوها