freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar


اسماعیل اسفندیاری پور روز یکشنبه در حاشیه سفر به قزوین که به منظور بررسی وضعیت کشت گندم در این استان انجام شد، با بیان اینکه نیاز و تقاضای بازار کشور در همه بخش ها از جمله مصارف مربوط به خبازی و صنعتی برای گندم 13 میلیون و 500 هزار تن برآورد شده بود،افزود: در سال زراعی امسال 14 میلیون و 590 هزار تن گندم در کشور تولید شد. وی اظهار کرد: از این میزان 11 میلیون و 500 هزار تن گندم به شکل تضمینی از کشاورزان خریداری شد. مجری طرح گندم کشور از برنامه‌ریزی برای کاهش سطح زیر کشت گندم در هر دو بخش آبی و دیم با حفظ تولید خبر داد و گفت: در طرح جامع گندم کشور تا افق 1404 پیش بینی شده سطح زیر کشت این گندم در روش ابی از دو میلیون و 400 هزار هکتار به یک میلیون و 900 هزار هکتار و سطح کشت دیم نیز از چهار میلیون هکتار به 3.5 میلیون هکتار کاهش یابد.

اسفندیاری پور، هدف از کاهش سطح زیر کشت گندم در کشور را صرفه جویی در مصرف آب و حفاظت از خاک دانست و اظهار داشت: هدف ما رشد تولید به صورت افقی با اجرای مجموعه فعالیت هایی است که به ارتقای بهره‌وری در کشت این محصول کمک می‌کند. وی، خودکفایی در محصولات کشاورزی اساسی مانند گندم را مورد تاکید مقام معظم رهبری خواند و اظهار داشت: 80 درصد بازار گندم دنیا با حجم 150 میلیون تن در اختیار کشورهای اتحادیه اروپا، کانادا، آمریکا، استرالیا و آرژانتین است و منطقی نیست میهن ما به لحاظ نیاز گندم به این کشورها وابسته باشد. اسفندیاری پور با بیان اینکه با مجموعه برنامه ریزی و تدارک‌های صورت گرفته و حمایت های مجلس و دولت شاهد استمرار خودکفایی گندم در کشور خواهیم بود، اظهار کرد: البته در این زمینه نیازمند سرمایه گذاری های بیشتر هستیم تا بتوانیم روش های کاشت و برداشت و آبیاری خود در خصوص این محصول را ارتقا و بهبود ببخشیم.

ضایعات گندم، 25 روز نیاز مردم کشور به این محصول را پاسخ می دهد

وی از لزوم برنامه ریزی برای کاهش ضایعات گندم سخن گفت و افزود: با ارزش ضایعات گندم سالیانه در کشور می توان پنج هزار دستگاه کمباین به ارزش هرکدام یک میلیارد و 420 میلیون ریال را برای بخش کشاورزی تهیه و تامین کرد. مجری طرح گندم کشور اظهار کرد: با کمک به گندم کاران برای تجهیز و نوسازی ماشین آلات خود می توان از حجم ضایعات این محصول در کشور کاست. اسفندیاری پور همچنین از افزایش تولید بذور اصلاح شده گندم در کشور خبر داد و گفت: در سال زراعی گذشته 441 هزار تن بذر تهیه و به گندم کاران ارایه شد که این رقم امسال به 472 هزار تن می رسد. وی اظهار کرد: این بذرها از 56 رقم گندم می باشد که 44 مورد آنها مربوط به کشت ابی و 12 مورد نیز به کشت دیم اختصاص دارد. مجری طرح گندم کشور، مزیت استفاده از بذور اصلاح شده را افزایش عملکرد محصول دانست و اظهار کرد: کاهش علف هرز و رشد تولید از مزایای استفاده از این بذور است که مقرر شده تا 45 درصد مزارع دیم و 65 درصد مزارع ابی کشور از این نوع بذور بهره بگیرند.

اختصاص پنج میلیون 750 هزار تن از اراضی کشاورزی کشور به کشت گندم

وی در ادامه از اختصاص پنج میلیون و 750 هزار تن از اراضی کشاورزی کشور به کشت گندم برای امسال خبر داد و گفت: پیش بینی می کنیم این رقم تا پنج میلیون و 826 هزار هکتار نیز افزایش یابد. مجری طرح گندم کشور در پایان اظهار کرد: امیدواریم با تحقق سیاست‌های کشاورزی کشور که افزایش سرمایه‌گذاری در این بخش جزو آنها است، شاهد تولید پایدار و حفظ خودکفایی در گندم به عنوان محصول استراتژیک برای سال‌های آینده باشیم.

منبع : ارانیکو ارسال به :
انتشار : یکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۹:۵۳:۴۴ دیده شده : ۳۹بار نویسنده : admin
دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۹۷۹۸
  • تعداد حاضران : ۲۴۶
  • آخرین بروزرسانی : ۴ ماه پيش
تبلیغات
آخرین جستجوها