freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar


احتمال احداث خط لوله نفتی سلیمانیه اقلیم کردستان به ایران
سرویس ایران- در جریان سفر وزیر نفت ایران به عراق احداث خط لوله نفتی سلیمانیه به ایران مورد بررسی و پیگیری قرار خواهد گرفت.
به گزارش کردپرس، بیژن زنگنه، وزیر نفت هفته آینده به منظور مذاکره در خصوص 5 موضوع نفتی و گازی از جمله احداث خط لوله انتقال نفت و فراورده و قرارداد صادرات گاز با همتای عراقی خود به بغداد سفر خواهد کرد.
خبرگزاری فارس در این خصوص نوشت: وزیر نفت هفته آینده به منظور مذاکره با مقامات عراقی از جمله جبار علی اللعیبی وزیر نفت عراق به بغداد سفر خواهد کرد.
برنامه بیژن زنگنه حاکی از آن است که وی علاوه بر مذاکره در خصوص آینده بازار نفت و نقش ایران و عراق در اوپک چند موضوع مهم را نیز پیگیری خواهد کرد.
یکی از این موارد مورد بحث مربوط به سوآپ نفتی اقلیم کردستان از طریق ایران است که در این خصوص احداث خط لوله نفتی سلیمانیه به ایران مورد بررسی و پیگیری قرار خواهد گرفت.
چندی قبل مقامات اقلیم کردستان عراق اعلام کرده بودند مذاکرات جدی در خصوص سوآپ نفت خام با ایران در حال انجام است. اقلیم کردستان تلاش می‌کند از این طریق به بازارهای جدید منطقه دست پیدا کند و راه جایگزینی برای صادرات نفت این اقلیم بیابد.
همچنین در این سفر قرار است موضوع احداث خط لوله انتقال نفت از بصره به پالایشگاه آبادان و مسیر معکوس آن یعنی خط لوله انتقال فرآورده‌های نفتی از آبادان به بصره نیز مورد بررسی قرار گیرد.
یکی دیگر از مواردی که در این سفر پیگیری خواهد شد موضوع مربوط به انتقال گاز ایران به بغداد است که حل و فصل نشدن مشکلات مالی موجب شده است با وجود وعده‌های مکرر هنوز گاز ایران به بغداد نرسد.
مشکلاتی از قبیل معین نبودن بانکی که بهای گاز ایران باید از طریق آن منتقل شود، معین نبودن ارز مورد معامله ایران و عراق و همچنین مشکلات باز کردن LC برای پرداخت بهای گاز موجب تاخیر در آغاز اجرای قراردادی گازی ایران و عراق شده است.
براساس قرارداد صادرات گاز ایران به بغداد باید روزانه 25 میلیون متر مکعب از طریق خط لوله صادراتی به نیروگاه های بغداد صادر شود که علی رغم احداث این خط لوله و آمادگی دو طرف هنوز گاز ایران به بغداد وصل نشده است.
موضوع دیگری که قرار است در این سفر مورد ارزیابی قرار گیرد قرارداد احداث سایت آموزش آتش نشانی در حوزه نفت و گاز است که توسط نیروهای خبره HSE ایرانی به طرف عراقی آموزش داده خواهد شد.
این قرارداد که در نوع خود قرارداد بزرگی محسوب می‌شود مدت‌ها پیش به درخواست طرف عراقی منعقد شده و زمین بزرگی نیز برای ایجاد این سایت در اختیار یک شرکت خبره ایرانی قرار گرفته است اما به دلیل مشکلات اداری در عراق هنوز این قرارداد به صورت جدی اجرایی نشده است.

کد مطلب: 121059  |  تاريخ: ۱۳۹۵/۱۰/۱۲  |  ساعت: ۲۰ : ۱۹

منبع : کردپرس ارسال به :
انتشار : یکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ - ۲۰:۴۰:۱۷ دیده شده : ۲۸بار نویسنده : admin
دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۹۹۱۲
  • تعداد حاضران : ۲۱۵
  • آخرین بروزرسانی : ۴ ماه پيش
تبلیغات
آخرین جستجوها