freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar


لایحه بودجه 96 و تداوم کم ­توجهی به مناطق کردنشین
سرویس ایران- لایحه بودجه سال 1396 در 14 آذر 1395 به‌وسیله آقای دکتر حسن روحانی تقدیم رئیس مجلس شد. از هفته جاری نیز (یکشنبه 5 دی‌ماه) کلیات این لایحه، در کمیسیون تلفیق بودجه 96 مجلس مورد بررسی قرار گرفته است. این لایحه به‌زودی در صحن علنی مجلس مورد بررسی و تأیید قرار خواهد گرفت و درنهایت به‌صورت مصوبه مجلس جنبه اجرایی به خود می‌گیرد.
کردپرس- استان کردستان به صورت ویژه و مناطق کردنشین به صورت کلی از قدیم‌الایام، در هنگام تقسیم بودجه مورد بی‌مهری‌های کم و زیاد دولت‌های مختلف قرار می‌گرفت. حسن روحانی در ایام انتخابات ریاست جمهوری این مهم را در برنامه‌ها و شعارهای انتخاباتی خود قرار داد و در نهایت توانست نظر جمعیت کثیری از مناطق کردنشین به‌ویژه استان کردستان را به خود جلب کند.
موقعیت دولت در سال 1396 از اهمیت بسیار حساسی برخوردار است. چرا که سال 1396 آخرین فرصت دولت برای اجرایی نمودن شعارها و قول‌های مطرح‌شده دولت است. از سوی دیگر با نزدیک شدن به ایام انتخابات ریاست جمهوری، دولت باز نیز لازم است نظرات مردم را به خود جلب نماید. یکی از ابعاد مهم در جذب آرای انتخاباتی عملکرد دولت است. بی‌شک عملکرد دولت در هر منطقه از کشور با بررسی میزان تخصیص بودجه‌ها قابل ارزیابی است.
از همین منظر این گزارش سعی دارد به بررسی لایحه بودجه 1396 دولت آقای حسن روحانی بپردازد تا از این منظر به توان تصور روشنی از عملکرد دولت در سال 1936 در غرب کشور داشته باشیم.
سهم بودجه استانی از کلان بودجه استانی
مقدار کل کلان بودجه استانی کشور مبلغی برابر با 16 هزار و هشتصد و بیست‌ و دو میلیارد و چهارصد و پانزده میلیون تومان است؛ که میانگین سهم هر استان برابر است با مبلغ 542 میلیارد تومان است. بر این اساس با مراجعه به سهم بودجه استان کردستان (441 میلیارد تومان)، سهم بودجه ایلام (331 میلیارد تومان) و سهم بودجه کرمانشاه (525 میلیارد تومان)؛ بی توجهی دولت به توسعه مناطق کردنشین با وضوح بیشتری نمایان می گردد.
استان‌های کردنشین دیگر محروم نیستند!
با نگاهی به شاخص‌های استان‌های مختلف همواره شاهدیم که استان‌های کردنشین در رتبه‌بندی‌های میزان توسعه یافتگی کشور، همواره در ردیف‌های آخر قرار می‌گیرند. علاوه براین برنامه توسعه میان‌مدت و حتی بلندمدت کشوری از استان‌های کردنشین به‌عنوان استان‌های محروم یاد می‌شود. این در حالی است که در لایحه بودجه 1396 ملی شاهدیم که از میان 57 طرح مطرح شده کمیسیون ماده 23 با اولویت مناطق محروم و کم برخوردار در سطح ملی؛ در کمال ناباوری هیچ اسمی از استان‌های محروم کردنشین وجود ندارد بلکه در عوض چندین ردیف بودجه اختصاصی برای طرح های ملی استان‌های تهران، اصفهان، البرز و ... تخصیص یافته است.
نابرابری در تعریف طرح‌های استانی
در این لایحه بودجه 287 طرح کلان مطالعاتی و اجرایی ردیف 39 برای استان‌های مختلف و گاهاً مشترک برای چند استان تعریف شده است. با بررسی وضعیت طرح های اختصاصی به وجود نابرابری در توزیع پروژه‌ها در میان استان های مختلف پی می‌بریم. برای نمونه سهم استان کردستان از طرح‌های مطالعاتی و اجرایی ردیف 39،  تنها 6 طرح، سهم آذربایجان غربی 6 طرح و سهم ایلام 7 طرح است. در حالی که تعدادی از استان‌های کشور با نگاهی سخاوتمندانه چندین برابر استان‌های کردنشین طرح مطالعاتی و اجرایی برایشان تعریف‌شده است.
بی‌توجهی به توسعه علم و فناوریِ استان‌های کردنشین در لایحه بودجه 1396
با توجه رویکرد نوین نظام بر اساس دستور مقام معظم رهبری مبنی بر توجه به توسعه مرزهای علمی کشور و بر اساس سیاست‌های کلی ابلاغی علم و فناوری مقام معظم رهبری مبلغی بالغ بر9000 میلیارد تومان به پیشرفت علم در کشور اختصاص یافته است. اگر به صورت میانگین حساب شود؛ میانگین اختصاصی هر استان مبلغی بالغی ‌بر 290 میلیارد تومان است. این در حالی است که این مبلغ در چهار استان کردنشین مبلغ 27 میلیارد تومان است؛ که ارقام خرد آن به شرح زیر است.
1-    پارک علم و فناوری آذربایجان غربی 3 میلیارد تومان
2-    پارک علم و فناوری کردستان 6.5 میلیارد تومان
3-    پارک علم و فناوری کرمانشاه 5 میلیارد تومان
4-    پارک علم و فناوری ایلام 4 میلیارد تومان
5-    پژوهشکده مطالعات دریاچه ارومیه 7 میلیارد تومان
6-    پژوهشکده کردستان شناسی 1.5 میلیارد تومان
اعتبارات موقت و باز نیز بی‌توجهی
در بخش اعتبارات موقت مطرح‌شده در لایحه 1396 مبلغ 9000 میلیارد تومان تخصیص یافته است که سهم هر استان می توانست در حدود 290 میلیارد تومان باشد. در این مورد نیز شاهدیم که صرفاً دو استان کردستان آذربایجان غربی هر کدام مبلغ 100 میلیارد تومان مصوب شده است. در حالی که دو استان ایلام و کرمانشان نیز از این تقسیم بودجه بی سهم مانده اند.
کردستان هیچ شخص حقوقی برای دریافت کمک هزینه‌های مالی را ندارد!
در لایحه بودجه سال 1396 مبلغ 230 میلیارد تومان به اشخاص حقوقی غیردولتی اختصاص یافته است که جای خالی اشخاص فعال در جغرافیای کردستان در این لیست خالی است.
تهیه و تنظیم گزارش: امیر شریفی

کد مطلب: 121015  |  تاريخ: ۱۳۹۵/۱۰/۱۲  |  ساعت: ۲۰ : ۴۷

منبع : کردپرس ارسال به :
انتشار : یکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ - ۲۱:۱۷:۳۶ دیده شده : ۶۷بار نویسنده : admin
دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۸۴۳۶
  • تعداد حاضران : ۱۸۷
  • آخرین بروزرسانی : ۳ ماه پيش
تبلیغات
آخرین جستجوها