freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar


احیاء کارخانه بازیافت مطالبه به حق کامیارانی ها
سرویس کردستان-راه انداری کارخانه بازیافت در شهرستان کامیاران که حجم زباله های این شهرستان را از 100 درصد به کمتر از 20 درصد کاهش داده بود، از مطالبات و خواسته بحق شهروندان کامیارانی است که بایستی در رآس برنامه های شهرداری قرار گیرد.
به گزارش کردپرس: بحث داغ «زباله» یا «مواد زائد» از جمله مباحث مهم زیست محیطی ناشی از حرکت جهان به سمت متمدن شدن است که با کشف فواید و مزایایی که این ماده کثیف دارد در میان فعالان و حامیان محیط زیست به طلای کثیف ملقب شده، زباله در روزگار ما به طلای کثیف شهرت یافته چراکه با روش‌‌های نوین بازیافت، می‌توان علاوه بر نجات محیط‌زیست از نابودی تدریجی طبیعیت در راستای رونق اقتصاد شهرها یا کشورها کمک کرد.
امروزه یکی از معضلاتی که جهان بخصوص کشورهای در حال توسعه را با مشکلات عدیده مواجه کرده است بحث طلای کثیفی است که موجب مشکلات عدیده ای دراطرافمان بخصوص در محیط زیست و طبیعت بکر شده که اگر به درستی مورد بهره برداری و بازیافت قرار گیرد موجب حفظ محیط‌زیست، حفظ ظاهر زیبا و طبیعی اطرافمان و بخصوص رونق اقتصاد و خودکفایی جامعه می شود.
اقتصاد مقاومتی یعنی مقاوم کردن اقتصاد کشور با تکیه برتوانایی ها و سرمایه های داخلی و این فرمان همه مردم را بر لزوم فعال شدن در حوزه های مختلف اقتصادی در بر می گیرد که در این راستا واز آنجا که بازیافت، بازگشت سرمایه‌های خدادادی و طبیعی می‌باشد پس بدیهی است که تفکیک زایدات، جمع آوری و بازگرداندن آن‌ها به چرخه طبیعت نقش مؤثری در اقتصاد و خودکفایی جامعه خواهد داشت.
 یکی از مباحث مهمی که در راستای نهادینه کردن اهیمت و لزوم بازیافت زباله ها در جامعه باید به آن توجه ویژه کرد بحث آموزش است که خوشبختانه این مهم از سیاست های مهم سازمان بازیافت بوده که سطح اطلاعات و آگاهی افراد پیرامون بازیافت و مزایای آن را افزایش می‌دهد و ارتباط مستقیم با همکاری مردم در طرح تفکیک از مبدأ دارد.
آموزش به شیوه های مختلف، دیدگاه و نگرش مردم جامعه وشهروندان را تغییر می‌دهد و به سمت هدف موردنظر که ارتقای بینش مناسب درجهت همکاری در زمینه بازیافت و تفکیک از مبدأ است را سوق می‌دهد، از این رو اطلاع‌رسانی و آموزش‌‌های عمومی از اولویت ویژه‌ای برخوردار است. 
اگرچه اهمیت و گستردگی استفاده و بازیافت طلای کثیف در کردستان به درستی اجرا نشده است اما این روزها به خوبی شاهد فعالیت های خوبی و مفیدی در راستای بازیافت و استفاده و بهره برداری از طلای کثیف در راستای اشغال زایی، رونق اقتصادی و بهبود فضاهای طبیعی و محیط زیست این استان بوده ایم اما این مهم در شهرستانکامیارانکه روزانه چندین هزاران کیلو زباله ی خانگی تولید میکندهیچ تغییری نکرده و در این مهم شاهد گامی موثر از سوی مسئولان ذیربط آن نیوده ایم.
متآسفانه اقدامات شهرداری کامیاران برای بهره برداری از این طلای کثیف و رونق اقتصادی شهرستان با بهره برداری و بازیافت از این ماده کثیف نه تنها موثر نبوده و بلکه امروزه شاهد تجمع هکتارهای زباله و جاری شدن آب این زباله ها در مزارع زراعی و کشاورزان شهروندان این شهرستان هستیم.
با توجه به اینکه شهرستان کامیاران دارای جمعیتی بیش از 110 هزار نفر است، ایجاد و راه اندازی کارخانه بازیافت و یا حمایت از سرمایه گذاران این مهم می تواند یکی از اولویت های و برنامه های اصلی شهرداری شهرهای این شهرستان باشد.
 اگرچه در این شهرستان طی سالهای گذشته شاهد پاگرفتن کارخانه بازیافت توسط سرمایه گذاران بومی بودیم اما این مهم با سنگ اندازی و عدم حمایت مسئولان شهرداری و شورای شهر زیاد به طول نینجامید و کارخانه ای که می توانست از نابودی تنها منبع تولید طلای این شهرستان جلوگیری کند متوقف شده و همچنان به شیوه گذشته این طلای کثیفی در بیش از 20 هکتار این شهرستان جمع آوری شده و به حال خود رها می شود.
راه انداری کارخانه بازیافت در این شهرستان که موجب اقدامات خوبی در راستای بازیافت و بازگردانی آن به چرخه طبیعت و استفاده مجدد بخش عظیمی از زباله های تولیدی این شهرستان شده بوده که در نهایت حجم زباله های این شهرستان از 100 درصد به کمتر از 20 درصد کاهش داده بود، با چشم تنگی های افرادی که خود باید حامی این مهم می شدند خاموش و راکد ماند.
با توجه به اینکه در کامیاران تجمع زباله ها در زمینی که دورتا دور آن را زمین های کشاوزی در برگرفته صورت می گیرد، شهرداری مکلف به اقدامی جدی و فوری در راستای راه اندازی و یا احیای تنها کارخانه بازیافت این شهرستان است که امیدواریم آن را به آینده موکول نکند.
راه اندازی و یا احیای تنها کارخانه راکد مانده بازیافت این شهرستان یکی از مطالبات و خواسته بحق شهروندان کامیارانی است که از اینرو برداشتن گامهای موثر و اساسی در زمینه مواد زاید جامد شهری ضروری بوده و بایستی در رآس برنامه های شهرداری قرار داشته باشد.
 آوات یوسفی- کامیاران

کد مطلب: 121102  |  تاريخ: ۱۳۹۵/۱۰/۱۴  |  ساعت: ۹ : ۱۵

منبع : کردپرس ارسال به :
انتشار : سه شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۵ - ۹:۵۳:۰ دیده شده : ۳۱بار نویسنده : admin
دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۹۹۱۹
  • تعداد حاضران : ۱۶۷
  • آخرین بروزرسانی : ۴ ماه پيش
تبلیغات
آخرین جستجوها