freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar

در گفتگوی اختصاصی کردپرس با تشریح شد؛
فعالیت های کلینیک مددکاری اجتماعی "نسیم" در دهگلان
سرویس کردستان- کلینیک پدیده ای نوظهور در کشور است و سابقه آن به بیش از 15 سال نمی رسد. کلینیک مددکاری اجتماعی "نسیم" حدود 2 سال و نیم است که در شهرستان دهگلان در زمینه های آسیب های اجتماعی با حضور 3 خواهر در زمینه مددکاری فعالیت دارد.

"نسیم پدید" موسس کلینیک در خصوص نحوه فعالیت این کلینیک گفت: تمام گروه های اجتماعی می توانند با این کلینیک ارتباط داشته باشند. ما برای حل مشکلات ترجیحاً به صورت تیمی وارد عمل می شویم.

وی گفت: در مدت دو سال و نیم تعدادی پرونده اجتماعی و توان بخشی به ما واگذار شده است و اولویت کاری پرونده های اجتماعی در زمینه زنان سرپرست خانوار، دختران خودسرپرست و مردان از کار افتاده ای که کمیسیون بهزیستی تشخیص می دهد که توانایی اشتغال و ادامه کار را ندارند.

پدید افزود: در پرونده هایی که در اختیار ما قرار دارد، اطلاعات کامل خانوار ثبت شده است و خدماتی همچون پرداخت مستمری، برگزاری دوره های آموزشی، برگزاری مراسماتی به مناسبت های مختلف، ارائه خدمات به دانشجویان و دانش آموزان، پرداخت وام های اشتغالزایی و موردی و ... به آنها ارائه می کنیم.

پدید گفت: پرونده های توان بخشی که در حال حاضر در اختیار داریم 2 دسته هستند. دسته اول پرونده های ذهنی است که معمولاً معلولانی هستند که آسیبشان از لحاظ کمیسیون پزشکی شدید و خیلی شدید است و توانایی انجام کار را ندارند و هیچ اقدامی برای بازتوانی شان نمی توان انجام داد.

وی در ادامه افزود: دسته دوم، پرونده های مربوط به معلولان جسمی-حرکتی است که باز هم با اینکه آسیبشان در حد شدید و خیلی شدید است اما خوشبختانه شرایط برای کار کردن با آنها برای فعالیت و بازتواناییشان بیشتر است. ما برای این افراد و خانواده هایشان دوره های آموزشی در زمینه پیشگیری از معلولیت ها، اعتیاد و مهارت های زندگی  برگزار می کنیم.

تیم کلینیک مددکاری اجتماعی "نسیم":

موسس کلینیک مددکاری اجتماعی "نسیم" در توضیح و تشریح نحوه کار تیم کلینیک گفت: تیم ما شامل 2 روانشناس بالینی، یک روانپزشک، یک وکیل و 4 مددکار است که در صورتی که موضوع فرد مراجعه کننده در حیطه مددکاری باشد خودمان ارائه خدمت می دهیم و در صورتیکه از  حیطه توانمندی ما خارج باشد و نیاز به روانشناس و روانپزشک باشد طی نامه ای به تیم مان ارجاع می دهیم و این پدیده ای جدید در کلینیکهاست.

نسیم پدید افزود: علاوه بر مشاوره در مرکز، مشاوره در موقعیت نیز داریم که حدود 60 درصد مشاوره هایمان در موقعیت، 20 درصد در مرکز و 20 درصد از پیگیری ها تلفنی است.

وی با تأکید بر این موضوع که حرفه مددکاری سعی می کند حل مسئله در موقعیت باشد عنوان کرد: هر شخصی شرایط منحصر به فرد خود را دارد و تلاش می شود با حضور در موقعیت و درک این شرایط، طبق شرایط هر شخص به او مشاوره داده شود.   

اعتیاد و طلاق بالاترین آمار آسیب اجتماعی در دهگلان:

موسس کلینیک مددکاری اجتماعی "نسیم" گفت: متأسفانه اعتیاد بالاترین آمار را در آسیبهای اجتماعی در شهر دهگلان به خود اختصاص داده است و طلاق رتبه بعدی را دارد که خود پدیده طلاق تحت تأثیر طلاق و نداشتن مهارت های زندگی است.

وی در ادامه با ابراز نگرانی از این موضوع گفت: اعتیاد واقعاً برای شهر دهگلان آسیب است و بیشترین پرونده هایی که در مورد زنان داریم مربوط به پرونده های طلاق است که به خاطر اعتیاد همسر بوده است.

پدید یکی از اهداف کلینیک را به حداکثر رساندن میزان بازتوانی مددجو عنوان کرد و گفت: تلاش داریم که در واحد اجتماعی، شهر را به جایی برسانیم که دیگر نیازی به مراجعه به بهزیستی وجود نداشته باشد که یکی از این راهها ایجاد اشتغال برای زنان خانه دار است.

وی عدم وجود مراکز توان بخشی، نگهداری و آموزش افراد معلول را از جمله مشکلات پیش روی معلولان دانست و گفت: سعی داریم با ایجاد این مراکز از سوی کلینیک، شرایطی را مهیا کنیم که خانواده های معلولین برای دریافت این خدمات ناگزیر به مراجعه به شهرهای مجاور نباشند و در واقع با راه اندازی این مراکز بار سنگینی را از دوش این خانواده ها برخواهیم برداشت.  

مداخله در خانواده به منظور کاهش طلاق:

نسیم پدید یکی از راههای کاهش و پیشگیری از طلاق را در کشور ارائه دوره ملی " مداخله در خانواده به منظور کاهش طلاق " برای کلیلنک ها اعلام کرد و اظهار کرد: طی کردن این دوره دو مزیت اساسی دارد اول اینکه آمار پیشگیری از طلاق که به صورت کشوری توسط مراکز مشاوره ارائه شده است 10 درصد است در صورتی که در این طرح حدود 34 درصد امکان سازش وجود دارد و دوم اینکه می توانیم به عنوان یک منبع درآمد برای کلینیک از آن نام ببریم.

وی با اظهار گله مندی از دادگستری استان گفت: برای گذراندن دوره کارآموزی نیازمند به ارائه موارد آزمایشی از سوی دادگستری هستم که با وجود اعلام رایگان بودن و اطلاع دادگستری از میزان موفقیت این طرح در کاهش آمار طلاق، متأسفانه تاکنون هیچ موردی به من واگذار نشده است.

پدید با تأکید بر اینکه باید کلینیک ها بخشی از فرایند پیشگیری از طلاق قرار بگیرد تصریح کرد: در نهایت بار خانواده های طلاق بر دوش بهزیستی خواهد افتاد پس چه بهتر که قبل از اتفاق افتادن پدیده طلاق اقدام کنیم.

وی خاطرنشان کرد: با وجود اینکه مداخله ها در حد فوق تخصصی است اما به علت عدم همکاری دادگستری برای اجرای این طرح به مشکل برخورده ایم که امیدواریم با همکاری دادگستری این مشکل رفع شوددر کلینیک "نسیم" سه خواهر پدید به عنوان مددکار فعالیت دارند. نسیم پدید موسس کلینیک، کارشناس علوم اجتماعی و دانشجوی مددکاری، سونیا پدید مددکار توانبخشی و دانشجوی مددکاری و هنگامه پدید مددکار توانبخشی و دانشجوی مددکاری هستند.

 سونیا پدید که در پایان مصاحبه به جمع ما اضافه شد با بیان این موضوع که فعالیت کلینیک در روستا ها نیز گسترش دارد خواستار انعکاس این مطلب شد که با توجه به مراجعه حضوری مددکاران در روستاها نیاز به وجود تابلوهای راهنما در مسیر روستاها الزامیست و گفت: در مسیر بعضی از روستاها، یا تابلوی راهنمایی وجود ندارد و یا اسامی روستاها اشتباه نصب شده است که توسط اداره راه و شهرسازی شهرستان در این امر کم کاری صورت گرفته است.

وی همچنین از مسئولین خواست مجوز صندوق هایی خیریه به نام کلینیک مددکاری اجتماعی "نسیم" به آنها داده شود که عواید آن در جهت کمک به خانواده های معلولین صرف شود.

موسس کلینیک مددکاری اجتماعی "نسیم" در پایان افزود: با توجه به مشکلات موجود، گاهی به پایان خط می رسیدیم اما با حمایت های دلسوزانه اداره بهزیستی شهرستان و استان به ادامه کار دلگرم شدیم و به خاطر تمام این حمایت ها و دلگرمی ها از این مسئولین و همچنین والدین و همسرم قدردانی می کنم.
 

کد مطلب: 120975  |  تاريخ: ۱۳۹۵/۱۰/۱۵  |  ساعت: ۸ : ۷

منبع : کردپرس ارسال به :
انتشار : چهارشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۵ - ۸:۲۶:۵۹ دیده شده : ۳۶بار نویسنده : admin
دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۱۲۱۶۱
  • تعداد حاضران : ۱۱۵
  • آخرین بروزرسانی : ۵ ماه پيش
دیگران می خوانند
تبلیغات
آخرین جستجوها