freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar

استاد ارتباطات دانشگاه صلاح الدین اربیل در گفتگو با کردپرس:
روزنامه‌نگاری جنگ در اقلیم کردستان نوپا است
سرویس عراق و اقلیم کردستان – استاد ارتباطات دانشگاه صلاح الدین اربیل گفت: «با شروع جنگ داعش، رسانه کُردی نیز در برابر جنگ روانی و مدرنی قرار گرفت. درست است این نوع جنگ ها شاید برای کشورهای دیگر قدیمی باشد، اما برای ما تازه بود. این تازگی باعث شده که در مواردی اشتباهاتی هم در رسانه های ما دیده شود.»
دکتر صادق محمد غریب استاد ارتباطات دانشگاه صلاح الدین اربیل با ابراز خوشحالی از سفر به همراه جمعی از اصحاب رسانه و نهادهای فرهنگی اقلیم کردستان به ایران طی مصاحبه ای به کردپرس گفت: بازدید اصحاب رسانه از منطقه ای به منطقه دیگر و از کشوری به کشور دیگر کار مهم و ضروری است، بخاطر آن که یکی از مهمترین وظایف رسانه هر آن طور که 《هارولد لاسول》 در سال 1948 بر آن تاکید می کند، عبارت است از پل ارتباطی اقشار و طبقه های یک جامعه با جامعه دیگر یا حتی ارتباط کشوری با کشور دیگر است.
وی ادامه داد: به همان اندازه یکی دیگر از وظایف که آن هم بسیار مهم و ضروری است انتقال رسم و رسوم و فرهنگ نسلی به نسل دیگر است. از این دیدگاه روزنامه نگاران و دستگاه های رسانه ای وظیفه دارند تلاش کنند تا به پل ارتباطی میان اقشار و همچنین شناساندن جامعه ای که در آن زندگی می کنند به جوامع دیگر باشند، به همین خاطر بود که جمعی از روزنامه نگاران و مسئولان و مدیران برخی از دستگاه های رسانه ای مکتوب و شنیداری و تصویری برای دیدار از جمهوری اسلامی به ایران آمدیم.
محمد غریب با بیان اهداف سفر این هیات به ایران توضیح داد: ما با این هدف به ایران سفر کردیم که بتوانیم از سویی از شیوه و سبک حوزه اطلاع رسانی، رسانه های ایرانی و تجارب غنی ایران در حوزه رادیویی و تلویزیونی و از همه مهمتر در حوزه رسانه های جنگ آن مطلع شویم و از سویی یکی دیگر از اهدافمان در این سفر شناساندن توانایی های اقلیم کردستان در حوزه رسانه یی است.
وی افزود: اقلیم در چند سال گذشته پیشرفت بسیار خوبی در حوزه رسانه داشته است. بعد از آزاد شدن اقلیم کردستان در سال 1991 روزنامه نگاری در اقلیم کردستان بسیار به سرعت توسعه پیدا کرد و این پدیده را می توانیم یکی از مراحل گذار بسیار مهم تاریخ کاروان روزنامه نگاری کردی به ویژه روزنامه نگاری در اقلیم کردستان عراق بدانیم.
استاد ارتباطات دانشگاه صلاح الدین به تازگی رسانه ها در اقلیم کردستان عراق اشاره نمود و اذعان کرد: تا پیش از سال 91،رسانه ما فقط رسانه رادیویی مربوط به احزاب انقلابی مان در کوهستان بود و البته به هیچ صورت ما رسانه تصویری نداشتیم. بعد از سال 91 آرام آرام پخش تلویزیونی آغاز به کار کرد و روزنامه های روزانه نیز منتشر شدند، این دوره یکی از دوره های تغییر و دگرگونی در اقلیم کردستان بود. الان در موضوع رسانه صاحب سرمایه بزرگی در مقایسه‌ با کشورهای منطقه هستیم و می خواهیم آن را به سمع و نظر دوستان خبری در ایران برسانیم.
وی با تحسین رسانه های ایرانی از شنیدن توانایی رسانه ای در اقلیم کردستان، خاطر نشان کرد: ما به چند مرکز خبری و آژانس رسانه ای ایرانی، از قبیل الوفاق و ایران و فارس در تهران سری زدیم و سعی کردیم از دستاوردهای اقلیم برای آن ها بگوییم. برای آن ها جای شگفتی بود که ما چگونه در اقلیم کردستان در مدت زمان کوتاهی ، توانسته ایم رسانه های مطرحی داشته باشیم که رسانه های بزرگ جهان مانند سی ان ان و ...از ما به عنوان منبع خبری یاد کنند.
محمد غریب در پاسخ به این سوال که نقش رسانه های کُرد در اقلیم کردستان عراق طی جنگ با داعش را چگونه ارزیابی می کنید،گفت: بنده به عنوان کسی که رسانه را در مرحله چهارم بخش رسانه کالج ادبیات دانشگاه صلاح الدین تدریس می کنم در موضوع رسانه های ویژه (رسانه ویژه سیاسی، نظامی، اقتصادی، اجتماعی و...) همواره تاکید می کنم که جنگ داعش نمونه تازه ای از کارکرد های رسانه ای در قرن معاصر است.
وی تصریح کرد: این نوع کاکرد رسانه در اقلیم کردستان که عبارت است از "رسانه جنگ" شیوه تازه رسانه ای برای اقلیم کردستان است. درست است ما قبلا رسانه جنگ تحت عنوان رادیو جنگ در کوهستان ها داشته ایم، اما این رسانه ها بصورت حرفه ای و علمی نبوده و اکثرا آن هایی که این کار را انجام می دادند نیز شناخت آنچنانی از دنیای رسانه نداشتند.
وی اذعان کرد: با شروع جنگ داعش رسانه کردی نیز در برابر جنگ روانی و مدرنی قرار گرفت. درست است این نوع جنگ ها شاید برای کشورهای دیگر قدیمی باشد، اما برای ما تازه بود. این تازگی باعث شده که در مواردی اشتباهاتی هم در رسانه های ما دیده شود.
استاد ارتباطات دانشگاه صلاح الدین با توصیف مشخصات خبرنگاران جنگ، یادآور شد: خبرنگار جنگی بخشی از رسانه جنگ است. خبرنگار جنگ باید چندین اصول مهم علمی را بداند. یکم باید از لحاظ بدنی در وضعیت بسیار آماده ای باشد. دوم باید از لحاظ تکنولوژیکی تجهیزات قوی و اساسی همراهش باشد. سوم روش های چگونگی کسب و انتقال خبر را در درجات عالی فرا گرفته باشد.
محمد غریب لازمه برد در فضای رسانه جنگ در برابر دشمن را گفتمان متحد رسانه ای در داخل دانست و اظهار کرد: به نظر من وجود یک گفتمان متحد در انتشار اخبار جنگی بسیار مهم است و این شرایط، جنگ و بازی دشمن را تا حدودی خنثی می کند.
به گزارش کردپرس،جمعی از اصحاب رسانه و نهادهای فرهنگی اقلیم کردستان که روز 7 دی از طریق کاردار فرهنگی کنسولگری ایران در اربیل به تهران سفر کرده بودند، پس از دیدار از چندین نهاد فرهنگی و رسانه‌ای به مشهد و قم رفتند.
لینک ورود به کانال رسمی تلگرام کردپرس؛

کد مطلب: 120985  |  تاريخ: ۱۳۹۵/۱۰/۱۵  |  ساعت: ۱۱ : ۵۳

منبع : کردپرس ارسال به :
انتشار : چهارشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۳:۴۳ دیده شده : ۲۲بار نویسنده : admin
دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۹۷۷۳
  • تعداد حاضران : ۲۳۸
  • آخرین بروزرسانی : ۴ ماه پيش
دیگران می خوانند
تبلیغات
آخرین جستجوها