freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar

کردپرس گزارش می دهد؛
جاذبه پتانسیل ها و دافعه نبود زیرساخت های اقتصادی کرمانشاه برای جذب سرمایه گذاران خارجی
سرویس کرمانشاه- استان کرمانشاه با دارا بودن بیش از دو میلیون نفر جمعیت و 370 کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق و داشتن ظرفیت ها و پتانسیل های فراوان در بخش های کشاورزی، گردشگری، معادن و... همواره مشکلات اقتصادی فراوانی داشته بطوریکه نیمی از کارخانجات و واحدهای تولیدی آن دچار رکود شده اند و مقام اول بیکاری کشور را به خود اختصاص داده است، بنظر می رسد با وجود محدودیت منابع مالی دولت، سرمایه گذاری بخش خصوصی بویژه سرمایه گذاری خارجی می تواند به رفع مشکلات اقتصادی آن کمک کند.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، عموم استان های مرز نشین منطقه غرب کشور در دوران پیش از طلوع انقلاب اسلامی چندان مورد توجه حکومت پهلوی قرار نداشتند، پس از آنکه انقلاب اسلامی ایران در سال 57 به پیروزی رسید و صدام جنایتکار با همدستی ابرقدرتهای دنیا به ایران حمله کرد، این استان کرمانشاه و دیگر استان های این منطقه بودند که بر قامتشان زخم نخستین گلوله ها و خمپاره ها نشست.
وقوع جنگ تحمیلی 8 ساله زمینه عقب افتادگی  استان کرمانشاه را در بسیاری از حوزه ها سبب شد. سرمایه گذاران وقتی امنیت خود را در مخاطره دیدند سرمایه های خود را جمع کردند و فرار را بر قرار ترجیح دادند. پس از جنگ تحمیلی نیز باز سازی ها صورت گرفت، امنیت کامل بازگشت اما مخاطراتی که یک استان مرزی دارد عاملی شد تا حضور سرمایه گذارانh کمرنگ شود.
 استان کرمانشاه با دارا بودن بیش از دو میلیون نفر جمعیت و 370 کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق و داشتن ظرفیت ها و پتانسیل های فراوان در بخش های کشاورزی، گردشگری، معادن و... همواره مشکلات اقتصادی فراوانی داشته بطوریکه نیمی از کارخانجات و واحدهای تولیدی آن دچار رکود شده اند و مقام اول بیکاری کشور را به خود اختصاص داده است، بنظر می رسد با وجود محدودیت منابع مالی دولت، سرمایه گذاری بخش خصوصی بویژه سرمایه گذاری خارجی می تواند به رفع مشکلات اقتصادی آن کمک کند.
 امنیت، نیروی کار فراوان، بازار مصرف، شرایط اقلیمی مناسب، ظرفیت بسیار خوب کشاورزی، موقعیت استراتژیک جغرافیایی، وجود 5 بازارچه مرزی، معادن غنی، وجود پتانسیل های بی نظیر گردشگری و... ازجمله ظرفیت ها و پتانسیل های استان کرمانشاه است که می تواند سرمایه گذاران خارجی را به سوی خود جذب کند.
اما در سوی دیگر باید دید که استان کرمانشاه تا چه اندازه ای بسترهای نرم افزاری و سخت افزاری را برای ورود سرمایه گذاران خارجی فراهم کرده است.
بوروکراسی های بسیار پیچیده اداری، مالیات های سنگین، جا نیفتادن فرهنگ حضور سرمایه گذار خارجی و نگاه به سرمایه گذار خارجی به عنوان یک رقیب، قوانین و مقررات دست و پا گیری که راه را برای ورود سرمایه گذار خارجی تنگ می کند، نبود امکانات زیرساختی در شهر کرمانشاه، عدم وجود سیستم بانکی بین المللی و ... از مشکلاتی است که سرمایه گذاران خارجی را جهت سرمایه گذاری در استان با مشکل مواجه می کند.

معاون استاندار کرمانشاه: تمام زیرساخت های جذب سرمایه گذار خارجی در کرمانشاه فراهم است

مجتبی نیک کردار معاون عمرانی استاندار کرمانشاه معتقد است که تمام زیرساخت های جذب سرمایه گذار خارجی در کرمانشاه فراهم است، وی در گفتگو با خبرنگار کردپرس ضمن معرفی زیرساخت ها به دو نوع زیرساخت نرم افزاری و سخت افزاری، اظهارداشت: امنیت یکی از مقوله های زیرساختی نرم افزاری است که در استان کرمانشاه به خوبی مشاهده می شود.
وی تاکید کرد: استان کرمانشاه از نظر امنیت در جایگاه مناسبی در بین استان های کشور برخوردار است و نویدی به سرمایه گذاران است که سرمایه های خود را در جای امنی قرار می دهند.
معاون عمرانی استانداری کرمانشاه تصریح داست: مسئولین استان در دستگاه های مختلف نسبت به جذب سرمایه گذار خارجی توجه ویژه دارند و تمام عزم خود را بکار می بندند تا بتوانند نهایت تسهیلات و امکانات را برای سرمایه گذار خارجی فراهم کنند.
وی ادامه داد: از سوی دیگر استان کرمانشاه در بخش ها و حوزه های مختلف قابلیت سرمایه گذاری دارد.
نیک کردار اضافه کرد: ارتباطات شامل سیستم و ناوگان حمل و نقل، راه ارتباطی و ریلی و انرژی شامل آب، برق، گاز و ... مهمترین مباحث در زیرساخت ها هستند که استان کرمانشاه در این زیرساخت ها از وضعیت مناسبی برخوردار است.
وی خطوط لوله و گاز، فرودگاه، تولید برق دوبرابر مصرف داخل استان را از زیرساخت های مناسب استان برای سرمایه گذار خارجی برشمرد و افزود: برای رفع مشکلات بورورکراسی اداری از چند سال پیش پنجره واحد را در استان تاسیس نمودیم که درآنجا به نیابت از سرمایه گذار مکاتبات لازم با ادارات انجام می شود.
قطعا نشان دادن و معرفی ظرفیت ها و پتانسیل های موجود در هر منطقه یکی از راه های جذب سرمایه گذاران خارجی است، در این راستا از سوی اتاق بازرگانی کرمانشاه در سالجاری بازرگانان و نمایندگان بخش های خصوصی و دولتی از کشورهای ترکیه، عراق، افغانستان، هند و پاکستان به کرمانشاه دعوت شدند تا ظرفیت ها و پتانسیل های استان کرمانشاه را ببینند و ترغیب شوند تا سرمایه های خود را بیاورند.
رئیس اتاق بازرگانی سلیمانیه عراق در سفری که 22 آذر ماه به کرمانشاه داشت، در همایش "توانمندی های تولیدی و فرصت های سرمایه گذاری استان کرمانشاه" ضمن برشمردن ظرفیت های فراوان استان کرمانشاه برای سرمایه گذاری به چند نکته مهم اشاره کرد، وی در بخشی از سخنان خود به مسئولان استان کرمانشاه توصیه کرد که برای معرفی ظرفیت های استان برنامه ریزی کنند.
وی به نکته مهمی دیگر پرداخت و آن تقویت زیرساخت های اقتصادی استان بود، رئیس اتاق بازرگانی سلیمانیه عراق خواستار ایجاد سیستم بانکی جدید و بین المللی در استان شد تا تولید کنندگان بتوانند به سهولت درآمدهای خود را جابجا کنند.
در طرف دیگر آرش رضایی شهردار کرمانشاه نیز در این همایش به کمبودها و امکانات شهر کرمانشاه برای استقرار سرمایه گذاران خارجی اشاره کرد و گفت: امکانات لازم برای استقرار سرمایه گذاران در شهر کرمانشاه وجود ندارد اما ظرفیت های آن را دارد.
وی در ادامه شهربازی، تله کابین، هتل های پنج ستاره، پروژه های سیتی سنترال، قطار شهری و ساماندهی مشاغل آلاینده و مزاحم سطح شهر را از مهمترین ظرفیت هایی دانست که در سطح شهر کرمانشاه قابلیت سرمایه گذاری دارند.

یک عضو هئیت علمی دانشگاه:  توان همکاری با سرمایه گذار مهم تر از خود سرمایه و جذب سرمایه است

دکتر فرشید نمامیان در گفتگو با خبرنگار کردپرس، با اشاره به اینکه در جذب سرمایه توجه به مدیریت سرمایه پذیر و تفکر کارآفرینی مدیران دستگاه های تاثیرگذار و همچنین شرکای پروژه های نیازمند به سرمایه یکی از مهمترین الزامات سرمایه گذاری در استان کرمانشاه است، اظهارداشت: برای جذب سرمایه گذاران، توان همکاری با سرمایه گذار مهم تر از خود سرمایه و جذب سرمایه است.
وی ادامه داد: درک موقعیت توسعه ای استان، موقعیت رقابتی، توجه به تفکر استراتژیک و مدیریت حرفه ای اهمیت ویژه ای دارد.
این عضو هئیت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه تاکید کرد: تغییر نگرش در رویکردهای مدیریت مدیران دستگاه های اجرایی و پروژه های نیازمند سرمایه به علت جلب همکاری با سرمایه گذار از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
وی تصریح داشت: باید باورداشت های مدیران درخصوص اداره دستگاه های تحت مدیریت خود را از مدل کارمندی به مدل کارآفرینی تغییر داد.
دکتر نمامیان در ادامه به بیان برخی نکات در راستای دست یابی به این هدف اشاره کرد و افزود: دیدگاه جذب سرمایه گذار را به عنوان یک رقیب تغییر داده و سرمایه گذار را به عنوان یک همکار تسهیل کننده در تولید و اشتغال ببینند.
وی با بیان اینکه مدل مدیریتی کارمندی دستگاه های اجرایی باید به مدل مدیریتی کارآفرینی تغییر یابد، گفت: در دستگاه های اجرایی خطر بیکاری تنها یک عامل تک بخشی دیده نشود بلکه بیکاری را فراتر از همه سطوح توسعه در نظر بگیرند.
این عضو هئیت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه اضافه کرد: استفاده از نظرات مدیران دولتی و خصوصی موفق کشور جهت جذب و حفظ سرمایه، خروج از مدل توسعه پروژه محور به مدل توسعه مردم محور و خروج از مدل رونق کسب و کار با فعالان بومی به مدل رونق کسب و کار با فعالان از نکات دیگری است که مدیران دستگاه های اجرایی در راستای جذب سرمایه گذاران به آن توجه کنند.
وی بیان داشت: تمرکز روی پروژه هایی که همچون موتور محرک سایر بخش ها و دیگر پروژه ها را به حرکت در می آورد باید مورد تاکید قرار گیرد.
دکتر نمامیان در پایان یادآورشد: الزامات نرم افزاری همچون تغییر نگرش مدیریت استفاده از مدیران جسور در تصمیم سازی ها و استقرار تفکرات استراتژیک در تصمیم گیری ها ضروری تر از عوامل سخت افزاری بنظر می رسد.

در خاتمه باید گفت، با وجود آنکه استان کرمانشاه دارای ظرفیت ها و پتانسیل های بسیار خوب در بخش های مختلف است که امکان ورود سرمایه گذار خارجی را سبب می شود اما باید توجه داشت که حضور سرمایه گذار خارجی مستلزم بسترها و زیرساخت هایی نرم افزاری و سخت افزاری است که مدیران دستگاه های اجرایی نسبت به فراهم نمودن آن باید اهتمام ورزند زیرا که تنها صرف بیان حمایت از ورود سرمایه گذار راه به جایی نخواهد برد.

کد مطلب: 121127  |  تاريخ: ۱۳۹۵/۱۰/۱۵  |  ساعت: ۲۳ : ۵۰

منبع : کردپرس ارسال به :
انتشار : چهارشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۵ - ۲۳:۵۲:۳۳ دیده شده : ۵۷۰بار نویسنده : admin
دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۹۸۵۰
  • تعداد حاضران : ۱۶۵
  • آخرین بروزرسانی : ۴ ماه پيش
تبلیغات
آخرین جستجوها