freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar


کد خبر: ۳۱۸۸۶۱

۱۲  بازدید

ماهنامه همشهری تندرستی - بهاره جلالوند: همین چند وقت پیش بود، دختری جوان که از همکلاسی هایش دلگرمی می خواست چون مادرش روی تخت بیمارستان بود. ته دلش شور می زد، تصور اینکه مادرش را نبیند او را ویران می ساخت؛ اما انگار دیگر خیلی دیر شده بود. مرگ مادر برای یک دختر 23 سال مسئله چندان کوچکی نیست، درست مثل ریختن آوار روی سر است؛ اما چرا مادر فوت کرد، چون به سرطان روده بزرگ مبتلا شده بود و سلول های سرطانی رد سرتاسر بدنش جولان می دادند.

 البته این خانم به دلیل عدم توجه به علائم سرطان روده جان خود را از دست داده بود و سرنوشت همه افرادی که به این بیماری دچار می شوند، مرگ نیست و با تشخیص به موقع می توان به زندگی عادی ادامه داد. سرطان روده بزرگ سومین سرطان شایع دنیاست. «دکتر محمدجعفر فردوش» متخصص داخلی، فوق تخصص گوارش و آندوسکوپی و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره این سرطان می گوید.


سرطان روده بزرگ به چه دلیل ایجاد می شود؟

سرطان روده بزرگ دقیقا چه تعریفی دارد و آیا این مسئله درست است که سومین سرطان شایع دنیا محسوب می شود؟

سرطان روده بزرگ درواقع، کولون «COLON» (راست روده» و رکتوم «RECTAL» (قسمت انتهایی دستگاه گوارش) را درگیر می کنند. سرطان روده بزرگ نسبت به سرطان روده کوچک شایع تر است. چون مدفوع در تماس با مخاط روده قرا رمی گیرد. سرطان روده بزرگ سومین سرطان شایع در دنیاست و در کشورهای توسعه یافته و صنعتی شیوع بیشتری دارد. این نوع سرطان در کشور ما نیز به دلیل تغییر در سبک زندگی، شایع شده است.

چه دلایلی می تواند در ابتلا به این سرطان نقش داشته باشد؟

دلایل زیادی می توانند در ابتلا به سرطان روده بزرگ نقش داشته باشد که مهم ترین آن مصرف بیش از اندازه چربی به ویژه چربی حیوانی و پروتئین مخصوصا گوشت قرمز است. یکی دیگر از دلایلی که می تواند در ابتلا به سرطان روده نقش داشته باشد، ماشینی شدن زندگی و شهرنشینی است که پیامد آن عدم تحرک است. همچنین اضافه وزن و چاقی، احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می دهد.

 به طور کلی سرطان روده بزرگ در افرادی که از نظر اقتصادی و اجتماعی در سطح بالاتری هستند دیده می شود و احتمال ابتلا به این بیماری در افرادی با سطح اقتصادی و اجتماعی پایین، کمتر وجوددارد. ابتلا به سرطان روده بزرگ به طور معمول در حدود سن 50 سال به بالاست ولی در زیر 20 سال نیز ابتلا به این سرطان دیده شده است که البته این مسئله بسیار نادر محسوب می شود.

معمولا افرادی که مبتلا به سرطان روده می شوند چه علائمی دارند؟

سرطان روده بزرگ در مراحل اولیه ابتلا دارای علائمی است که می توان به خوردن در مدفوع (این خون می توان به شکل مخفی در مدفوع باشد)، شکم درد، تغییر در اجابت مزاج و احساس ضعف و بی حالی اشاره کرد. یکی از نشانه های مهم که باید جدی گرفته شود، کم خونی به ویژه کم خونی در آقایان است که این مسئله باید به دقت مورد بررسی قرار بگیرد. در برخی از موارد سرطان روده بزرگ می تواند بدون علامت باشد و فرد با شکم درد شدید، انسداد و سوراخ شدن روده، به شکل اورژانسی برای جراحی مراجعه کند و بعد از آن مشخص شود که فرد به سرطان روده بزرگ مبتلاست.

سرطان روده بزرگ به چه دلیل ایجاد می شود؟

چقدر ابتلا به بیماری های مختلف می تواند منجر به سرطان روده بزرگ شود؟

معمولا قبل از اینکه علائم سرطان به وجود بیایند ابتلا به پولیپ «POLYP» (برجستگی مخاطی در دستگاه گوارش) مطرح است و حدود 80 درصد سرطان های روده به دلیل پولیپ به وجود می آید. حدود 30 درصد افراد زیر 50 سال در روده خود پولیپ دارند و حدود 40 تا 50 درصد، پولیپ ها تبدیل به سرطان نمی شوند و تنها یک درصد از آن ها می توانند تبدیل به سرطان شوند. ابتلا به سرطان به غیر از پولیپ می تواند به دلایل ناشناخته نیز به وجود بیاید و سلول ها بدون علت مشخص، شروع به تکثیر کنند.

یکی دیگر از دلایلی که می تواند در سرطان روده بزرگ نقش داشته باشد، ابتلا به برخی از بیماری هاست به طوری که برخی از افراد مبتلا به بیماری های التهابی روده مثل کرون و کولیت اولسروز، ممکن است به سرطان روده بزرگ مبتلا شوند. گاهی سرطان مستقیما روی سطح سلول های روده بزرگ ایجاد می شود و دلیل به وجود آمدن آن وابسته به عامل دیگری نیست. ژنتیک هم می تواند تا حدود کمی در ابتلا به این نوع سرطان نقش داشته باشد.

آیا این مسئله درست است که برخی از بیماران با مشاهده خو ن در مدفوع آن را چندان جدی نمی گیرند. آن را به بیماری های دیگر ربط می دهند؟

بله. گاهی بیماران دلیل وجود خود در مدفوع را به بیماری هایی مثل بواسیر (هموروئید) و شقاق ربط می دهند و از مراجعه به پزشک اجتناب می کنند که این مسئله در شرایطی که فرد به سرطان روده بزرگ مبتلا باشد، می تواند عواقب جدی ای را برای بیمار به وجود بیاورد به همین دلیل با دیدن خون در مدفوع یا حتی با دیدن خون در ناحیه مقعد باید به متخصص گوارش مراجعه و از خوددرمانی پرهیز کرد.

یکی از علائم سرطان روده بزرگ شکم دردهای شدید است، آیا ا فراد در صورت ابتلا به شکم درد باید حتما نگران شوند و به پزشک مراجعه کنند؟

در رابطه با ابتلا به شکم دردهای کوتاه مدتی که بیش از یکی دو روز طول نکشند، چندان جای نگرانی نیست اما در شرایطی که شکم درد یک تا دو هفته طول بکشد باید جدی گرفته شود به ویژه در شرایطی که با علائم دیگری نیز همراه باشد. به طور کلی درد به ما نشان می دهد که در بدن اتفاقی افتاده ست و نباید آن را نادیده گرفت.

سرطان روده بزرگ به چه دلیل ایجاد می شود؟

به این مسئله اشاره کردید که ابتلا به سرطان روده بزرگ همیشه همراه با علائم نیست. در چنین شرایطی چه طور می توان به سرطان پی برد؟

برای تشخیص به موقع سرطان روده بزرگ در بسیاری از کشورهای پیشرفته غربالگری از طریق کولونوسکوپی (COLONOSVOPY) انجام می شود. تمام افراد از 50 سالگی که سن شیوع غربالگری این نوع سرطان است باید غربالگری را انجام بدهند. انجام آزمایش سالانه بررسی خون مخفی در مدفوع نیز ضروری به نظر می رسد ولی کولونوسکوپی روش دقیق تری محسوب می شود.

آن دسته از افرادی که ریسک ابتلا به سرطان روده بزرگ در آن ها بیشتر است باید 10 سال زودتر یعنی از 40 سالگی کولونوسکوپی را انجام بدهند. زمانی که فرد علائم نداشته باشد و به بیماری خاصی مبتلا نباشد می تواند بعد از کولونوسکوپی با توجه به صلاح دید پزشک، انجام مجدد این کار را به 10 سال بعد موکول کند.

در صورتی که مشخص شود فرد به سرطان روده بزرگ مبتلاست، در مان به چه شکل است؟

درمان کاملا به مرحله سرطان و قسمتی از روده که به سرطان مبتلا شده است بستگی دارد. اگر سرطان در مراحل اولیه و فقط مخاط را درگیر کرده باشد، برداشتن آن قسمت از مخاط که سرطانی شده است به وسیله کولونوسکوپی انجام می شود ولی در صورتی که سرطان از مخاط عبور کرده و به سلول های دیگر رسیده باشد، باید با جراحی قسمتی از روده را برداشت.

سرطان روده بزرگ به چه دلیل ایجاد می شود؟

 گاهی باید روده به طور کامل برداشته شود و به جای روده، کیسه (روده مصنوعی) گذاشته شود. در صورتی که متاستاز (سرطانی شدن قسمت های دیگر بدن به دلیل پیشرفت بیماری) مطرح باشد، شیمی درمانی هم باید انجام شود. اگر راست روده (رکتوم) دچار سرطان شده باشد علاوه بر شیمی درمانی، رادیوتراپی نیز ضرورت دارد.

اگر منشا سرطان روده بزرگ جای دیگری از بدن باشد درمان به چه شکل است؟

اگر سرطان روده بزرگ به دلیل متاستاز به وجود بیاید، یعنی تخمدان، رحم یا پروستات دچار سرطان شوند و به روده بزرگ متاستاز کنند، در چنین شرایطی درمان سخت تر خواهدبود. چون منشا سرطان روده بزرگ نیست و همه چیز به منشا سرطان بستگی دارد. درمان در چنین شرایطی بسیار متفاوت خواهدبود.

به عنوان سوال آخر، در صورت ابتلا به سرطان روده بزرگ و درمان آن، طول عمر بیمار به چه شکل خواهدبود؟

این مسئله نیز به شدت سرطان روده بزرگ بستگی دارد در شرایطی که سرطان روده بزرگ زود تشخیص داده شود و تنها مخاط روده را درگیر کند، طول عمر این دسته از افراد تفاوتی با افراد عادی ندارد، اما در صورت متاستاز پس از درمان، در 5 سال تنها 20 درصد احتمال زندگی وجود دارد.

منبع : برترین ها ارسال به :
انتشار : یکشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۵ - ۸:۲۱:۳۱ دیده شده : ۱۴۴بار نویسنده : admin

سرطان روده سرطان روده علائم سرطان روده كوچك سرطان روده بزرگ بدخیم سرطان روده چیست سرطان روده بزرگ درمان سرطان روده بزرگ چیست سرطان روده باریک سرطان روده و معده سرطان روده و کبد علائم سرطان روده بزرگ علائم سرطان روده کوچک علائم سرطان روده بزرگ چیست؟ علائم سرطان روده كوچك سرطان روده و علائم آن سرطان روده چه علائمی دارد علائم سرطان روده بزرگ در کودکان سرطان روده و علائم علائم سرطان روده بزرگ در مردان سرطان روده کوچک چیست درمان سرطان روده كوچك بيماري سرطان روده كوچك سرطان روده ی بزرگ بدخیم سرطان روده چيست علت سرطان روده چیست نشانه سرطان روده چیست علامت سرطان روده چیست عوامل سرطان روده چیست نشانه های سرطان روده چیست؟ علایم سرطان روده بزرگ چیست؟ سرطان روده بزرگ درمان دارد سرطان روده بزرگ درمان پذیر است سرطان روده بزرگ درمان میشود طول دوره درمان سرطان روده بزرگ سرطان روده بزرگ قابل درمان است آیا سرطان روده بزرگ درمان دارد سرطان روده بزرگ شیمی درمانی ايا سرطان روده بزرگ درمان دارد سرطان روده بزرگ و شیمی درمانی علت سرطان روده بزرگ چیست نشانه های سرطان روده بزرگ چیست علائم سرطان روده بزرگ چيست سرطان روده ی بزرگ چیست علاعم سرطان روده بزرگ چیست درمان سرطان روده بزرگ چیست علامت سرطان روده بزرگ چیست سرطان روده کوچک درمان سرطان روده باریک نشانه های سرطان روده باریک سرطان روده ی باریک سرطان های روده باریک علائم سرطان روده و معده درمان سرطان روده و معده علاعم سرطان روده و معده عوامل سرطان روده و معده علایم سرطان روده و معده چیست جلوگیری از سرطان روده و معده سرطان معده و روده بزرگ تشخیص سرطان روده و معده سرطان روده معده سرطان روده و كبد سرطان روده بزرگ و کبد علائم سرطان روده و کبد علایم سرطان روده و کبد سرطان روده کبد سرطان روده متاستاز کبد سرطان روده به کبد سرطان روده بزرگ کبد سرطان روده متاستاز کبدی بزرگ به انگلیسی روده بزرگ به انگلیسی بزرگ خاندان به انگلیسی بزرگ منشی به انگلیسی بزرگ به انگليسي مادر بزرگ به انگلیسی پدر بزرگ به انگلیسی کلمه بزرگ به انگلیسی مرد بزرگ به انگلیسی حروف بزرگ به انگلیسی بزرگ به زبان آذری مادر بزرگ به زبان آذری بزرگ به زبان ترکی برادر بزرگ به زبان ترکی مادر بزرگ به زبان ترکی کلمه بزرگ به زبان ترکی بزرگ به ترکی مادر بزرگ به ترکی معنی بزرگ به ترکی پدر بزرگ به ترکی بهاره بزرگ زادگان خلبان بهاره بزرگ زادگان بهترین بزرگ کننده بهترين بزرگ كننده بهترین کرم بزرگ کننده بهترین دستگاه بزرگ کننده بهترین اسپری بزرگ کننده بهترين كرم بزرگ كننده سينه بهترين قرص بزرگ كننده سينه بهترين قرص بزرگ كننده كير چگونه بزرگ به نظر برسیم مادربزرگ به انگلیسی معنی مادربزرگ به انگلیسی مادر بزرگ به زبان انگلیسی معنی کلمه مادر بزرگ به انگلیسی به چه دلیل سگ نجس است به چه دلیل تتلو دستگیر شد به چه دلیل ریپورت میشویم به چه دلیل ازدواج میکنیم به چه دلیل ازدواج کنیم به چه دلیل روزه میگیریم به چه دلیل امامان واسطه هستند به چه دلیل باید ازدواج کرد به چه دلیل پریود میشویم به چه دلیل صورت جوش میزند به چه دلیل نماز میخوانیم ایجاد میانبر در اندروید برنامه ایجاد میانبر در اندروید ایجاد میانبر در گوشی اندروید ایجاد میانبر اندروید جلوگیری از ایجاد میانبر در اندروید ایجاد میدان مغناطیسی ایجاد میدان مغناطیسی قوی ایجاد میدان مغناطیسی یکنواخت روش ایجاد میدان مغناطیسی چگونگی ایجاد میدان مغناطیسی نحوه ایجاد میدان مغناطیسی نحوه ایجاد میدان مغناطیسی قوی علت ایجاد میدان مغناطیسی زمین ایجاد یک میدان مغناطیسی قوی طریقه ایجاد میدان مغناطیسی قوی ساخت میدان مغناطیسی قوی ایجاد میانبر در تلگرام ایجاد میل ایجاد میل سرور ایجاد میل در یاهو ایجاد میل جدید ایجاد میل یاهو ایجاد میل فارسی ایجاد میل جدید در یاهو ایجاد میل در گوگل ايجاد ميل المستقيم ايجاد ميل معادلة الخط المستقيم ایجاد میانبر در ورد ایجاد کلید میانبر در ورد ایجاد میانبر در Word نحوه ایجاد میانبر در ورد روش ایجاد میانبر در ورد ایجاد کلید میانبر در Word کلید میانبر ایجاد پاورقی در ورد ایجاد کلید میانبر برای یک کلمه در ورد ایجاد میانبر ایجاد میانبر در ویندوز 10 ایجاد میانبر در اکسل ایجاد میانبر در ویندوز 8 ایجاد میانبر در اتوکد ایجاد میانبر Lucky Try ایجاد میل سرور داخلی ساخت میل سرور ساخت ميل سرور ساخت میل سرور در ویندوز ایجاد ایمیل سرور نحوه ایجاد میل سرور آموزش ایجاد میل سرور نحوه ایجاد یک میل سرور ایجاد کلید میانبر در اکسل A Flying Jatt A Flying Jatt Songs A Flying Jatt Movie A Flying Jatt Songs Download A Flying Jatt Video Song A Flying Jatt Full Movie Online A Flying Jatt Trailer A Flying Jatt Release Date A Flying Jatt Collection A Flying Jatt Lyrics A Girl Like Her A Girl Like Her Movie A Girl Like Her Aftermath A Girl Like Her Cast A Girl Like Her Trailer A Girl Like Her True Story A Girl Like Her Wiki A Girl Like Her Review A Girl Like Her Full Movie A Girl Like Her 2 A Walk To Remember A Walk To Remember Cast A Walk To Remember Quotes A Walk To Remember Soundtrack A Walk To Remember Movie A Walk To Remember Trailer A Walk To Remember Book A Walk To Remember Pdf A Walk To Remember Full Movie A Walk To Remember Songs A Beautiful Mind A Beautiful Mind Cast A Beautiful Mind Full Movie A Beautiful Mind Quotes A Beautiful Mind Trailer A Beautiful Mind Korean Drama A Beautiful Mind Imdb A Beautiful Mind Book A Beautiful Mind Subtitles A Beautiful Mind Soundtrack A Day To Remember A Day To Remember Tour A Day To Remember Bad Vibrations A Day To Remember Setlist A Day To Remember Lyrics A Day To Remember Songs A Day To Remember Albums A Day To Remember Merch A Day To Remember New Album A Day To Remember Paranoia A Song Of Ice And Fire A Song Of Ice And Fire Wiki A Song Of Ice And Fire Pdf A Song Of Ice And Fire Reddit A Song Of Ice And Fire Map A Song Of Ice And Fire Book 6 A Song Of Ice And Fire Theories A Song Of Ice And Fire Fanfiction A Song Of Ice And Fire Audiobook A Song Of Ice And Fire Epub A Thousand Years A Thousand Years Lyrics A Thousand Years Chords A Thousand Years Mp3 A Thousand Years Piano A Thousand Years Piano Sheet Music A Thousand Years Piano Guys A Thousand Years Instrumental A Thousand Years Karaoke A Thousand Years Piano Chords A Boogie A Boogie Jungle A Boogie Bag On Me A Boogie Jungle Lyrics A Boogie Lyrics A Boogie Friend Zone Lyrics A Boogie Mixtape A Boogie Age A Boogie Not A Regular Person A Boogie Bag On Me Lyrics A Clockwork Orange A Clockwork Orange Book A Clockwork Orange Quotes A Clockwork Orange Full Movie A Clockwork Orange Trailer A Clockwork Orange Pdf A Clockwork Orange Cast A Clockwork Orange Soundtrack A Clockwork Orange Alex A Clockwork Orange Meaning A Serbian Film A Serbian Film Uncut A Serbian Film Review A Serbian Film Full Movie A Serbian Film Trailer A Serbian Film Online A Serbian Film Imdb A Serbian Film Download A Serbian Film Scene A Serbian Film Synopsis به چه دلیل سرطان روده بزرگ به چه دلیل ایجاد می شود؟

دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۱۰۰۲۶
  • تعداد حاضران : ۲۱۱
  • آخرین بروزرسانی : ۴ ماه پيش
دیگران می خوانند
تبلیغات
آخرین جستجوها