freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar

دارنده نشان خرس قهوه ای 1395:
کاری از دست سمن ها برای احیاء دریاچه ارومیه بر نمی آید
سرویس آذربایجان غربی- اعتراض به نقض حقوق حیوانات و کشتار اسب های کاسبکاران مناطق مرزی غرب کشور در حضور ریاست جمهوری، در شهر مهاباد، توسط «پخشان قلندری» فعال محیط زیست، «نشان خرس قهوه ای ۱۳۹۵» را در پنجمین دوره ی گرامیداشت روز مبارزه با خشونت علیه حیوانات برای وی به ارمغان آورد.
«قلندری» مدیرعامل سمن زیست محیطی سبز اندیشان جوان مهاباد در گفت وگو با کردپرس می گوید عمق فاجعه دریاچه ارومیه به حدی زیاد است که دیگر کاری از دست سمن ها جهت احیاء آن ساخته نیست و من به عنوان یک فعال زیست محیطی از کشته شده کاسبکاران و اسب های ان ها ناراحت شدم.
متن کامل این گفت وگو به شرح زیر است:
کردپرس؛ لطفا در رابطه با تاریخچه احداث انجمن سبز اندیشان جوان و راستای فعالیتهای این انجمن توضیح دهید؟
قلندری؛31 تیر 94 با طرح بازیافت نیاز(جمع آوری بطری و درب بطری پلاستیکی) در مهاباد آغاز به کار کردیم و مقرر شد در ازای دریافت بطری های پلاستیکی و تحویل آن ها به مراکز بازیافت ویلچر جهت کمک به افراد نیازمند کم بضاعت تهیه نماییم. پس از این حرکت زیست محیطی تصمیم به گسترش اقدامات و فعالیت ها در همین راستا گرفته شد و جهت اخذ مجوز برای ایجاد یک انجمن فرهنگی- زیست محیطی به نام انجمن (سبز اندیشان جوان) اقدام کردیم که عمده فعالیت های آن در راستای حفاظت محیط زیست است.
کردپرس؛ چرا فعالیت در حوزه ی زیست محیطی را انتخاب کردید؟
قلندری؛ به دلیل اینکه در شهر مهاباد از نظر دیدگاههای زیست محیطی سکوت حاکم بود و انجمن های محیط زیستی موجود هم چندان فعال نبودند این نیاز در من شکل گرفت که در این زمینه به فعالیت بپردازم و این دغدغه انگیزه ی شکل گیری انجمن سبز اندیشان جوان در مهاباد بود.
کردپرس؛ آیا از کارشناسان متخصص محیط زیست در سمن تان استفاده می کنید؟
قلندری؛ بله قطعا، در زمینه های علمی مختلف از نظرات آنها بهره می گیریم و حتی درخواست کردیم تا کارشناسان کارگاه های آموزشی برای اعضای سمن برگزار کنند. البته سمن ها سازمان مردم نهادند و اعضای آن نیز از میان مردم تشکیل شده است به همین دلیل حضور کارشناسان حرفه ایی در سمن ها اجبار نیست در عین حال که همکاری بین آنها و سمن ها تداوم دارد. اقدامات محیط زیستی اعضای سمن ها به نوعی علاقه ی آن ها به حفظ و نگه داری محیط زیستشان تلقی می شود و ضرورت دارا بودن سطح علمی بالا در این زمینه دیده نمی شود و تنها همکاری مابین سمن ها زیست محیطی با کارشناسان کفایت می کند.
کردپرس؛ در قالب انجمن سبز اندیشان جوان با سایر سمن های زیست محیطی در شهرستان و استان در ارتباط هستید؟ و این ارتباط چگونه است؟
قلندری؛ بله، با اکثر انجمن های زیست محیطی در مهاباد، استان و حتی در سطح کشور از طڕیق فضای مجازی و یا حضوری در ارتباط هستیم و سعی می کنیم اقدامات و طرح های خود را باهم به اشتراک بگذاریم و از نقطه نظرات یکدیگر استفاده کنیم. البته باید اشاره کنم که زمینه همکاری ما با انجمن های زیست محیطی در سایر شهرهای کشور مانند سنندج، کرمانشاه، لرستان و ... بسیار مساعد است ولی این فضا در مهاباد متاسفانه کمتر شکل گرفته است.
کردپرس؛ از دیدگاه شما یک فعال محیط زیستی تنها باید نسبت به جغرافیای خاصی متعهد باشد؟
قلندری؛ خیر، مسئله محیط زیست به هیچ عنوان دارای مرز و حدود مشخص نیست و همه ی عوامل محیطی در ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر و در یک چرخه قرار دارند و تعهد و تعلق تنها به یک منطقه برای فعالان محیط زیستی به هیچ عنوان نمی تواند امکان داشته باشد. برای آنها کره ی زمین مانند خانه است که در عین حال باید جهانی بیاندیشند و اگر خسارتی شکل بگیرد کل جهان در ضرر و زیان آن سهیم هستند.
کردپرس؛ شعار «نه به کشتن اسب ها ی کاسبکاران کرد» در سفر ریاست جمهوری به مهاباد توسط شما بازتاب ویژه ایی داشت و نشان خرس قهوه ایی را هم به همین خاطر دریافت کردید، انگیزه و هدف شما از این اقدام چه بود؟
قلندری؛ مسئله کشتن اسب ها در فضای مجازی به صورت عکس، فیلم منتشر می شد و آمار زیادی از این کشتار به گوش می رسید، به همین خاطر تصمیم گرفتم تا در سفر دکتر روحانی به مهاباد اقدامی انجام دهم و کشتار کولبران و کاسبکاران را در حرکتی نمادین نشان دهم حتی انتقادات زیادی را به خاطر این اقدام و طرح این شعار متحمل شدم. من به عنوان یک فعال زیست محیطی از کشته شده کاسبکاران و اسب های ان ها ناراحت شدم ولی تاکید من بر روی اسب ها صورت گرفت که بعدها توسط دیگران در زمینه های مختلف مطرح شد و به وضعیت اقتصادی منطقه هم اشاره رفت. در هنگام نشان خرس قهوه ای در تهران به این مسئله هم اشاره کردم که کولبران و کاسبکاران ضرری به اقتصاد کشور وارد نمی کنند و مسئله ی قاچاق فراتر از این ها است و مسئله ی به غرب کشور نمی شود. کشتار اسب ها و یا حتی شترهای کاسبکاران در جنوب کشور قابل تایید نیست و مخالفت من در این راستا بود چرا که می توان این حیوانات را توقیف کرد و به محیط بانان تحویل داد.
کردپرس؛ محیط زیست ارتباط تنگاتنگی با اخلاق در جامعه دارد، چگونه می توانیم عموم مردم را به صحنه ی فعالیت های زیست محیطی ترغیب نماییم؟
قلندری؛ محیط زیست نیز ماندد سایر عرصه ای دیگر به فرهنگ سازی نیاز دارد و این مسئله باید به اندازه ی پررنگ شود تا هر فردی قادر باشد به طور ملموس ببیند و حس کند تا به صورت یک الگو و عادت در میان آن ها تبدیل شود. کودکان بهترین گزینه برای فرهنگ سازی در این مورد تلقی می شوند. می توان با ایجاد کمپین ها، یادآوری روزها و مناسبت های مربوطه، استفاده از وسایل ارتباط جمعی و فضاهای مجازی اهمیت محیط زیست را به مردم یادآوری کنیم. گاها حتی با مواردی برخورد کرده ایم که اقدامات مردم تنها از روی عدم آگاهی بوده و پس از مطلع شدن از کار نادرست خود سعی در تغییر الگوی خود برآمده اند.
باید به این مسئله هم اشاره کنم که اولویت نبودن مسئله محیط زیست در میان مردم به مشکلی جدی تبدیل شده است به گونه ایی که دریاچه ی ارومیه تا زمانی که خشک نشد برای مردم و حتی مسئولین نیز اهمیتی پیدا نکرد و تازه به عمق فاجعه پی بردند و زنان روستایی را جهت استفاده ی صحیح از آب آموزش می دهند در حالیکه اگر این هزینه ی گزاف را 20 سال و یا حتی 10 سال قبل در راستای آموزش و ترغیب مردم به کار می بردند وضعیت کنونی دریاچه بدین منوال نبود و این امر می تواند در سایر مصادیق هم صحت داشته باشد. لازم است تا در این زمینه ها اطلاع رسانی صورت بگیرد مسئله ی بی آبی اکنون کشور را تهدید می کند در حالیکه در موارد زیادی حتی در سطح شهرستان مهاباد مصرف بی رویه آب جهت مصارف شهری و کشاورزی دیده می شود. از سویی دیگر کشاورزی غیر علمی حتی به پدیده های کوه خواری و دره خواری نیز منجر شده است.
کردپرس؛ انجمن سبز اندیشان و یا شخص شما به عنوان یک فعال محیط زیستی، در راستای برنامه های حفظ دریاچه ی ارومیه چه اقداماتی را در نظر دارید؟
قلندری؛ عمق فاجعه دریاچه ارومیه به حدی زیاد است که دیگر کاری از دست سمن ها جهت احیاء آن ساخته نیست و اکنون سمن ها تنها می توانند در راستای آموزش مردم در جهت مصرف صحیح آب اقدام کنند. اکوسیستم دریاچه ارومیه و انواع آبزیان موجود در آن به طور کلی از بین رفته اند زیرا روابط جای منطق و اصول را گرفته و کند بودن جریانات بروکراسی نیز این فاجعه را یاری می دهند. دریاچه ارومیه نباید به این وضع دچار می شد زمانی که آبیاری سنتی، زمین خواری و ... به تسریع روند خشک شدن دریاچه کمک کردند دیگر بازسازی آن ممکن نخواهد بود.
کردپرس؛ با توجه به نقش آموزشی زنان در خانواده، اهمیت شرکت آنان را در حفظ محیط زیست چگونه ارزیابی می کنید؟
قلندری؛ مدیریت در منزل، آموزش کودکان و نسل آینده بر عهده ی زنان است از این رو تاکید ما به عنوان یک سمن زیست محیطی بیشتر و بیشتر بر روی زنان خواهد بود و نقش انان در این زمینه بسیار پرنگ است، اتفاقا مقرر شده تا کمیته ی به نام «ژنان ژینگه پارێز» (زنان محافظ محیط زیست) تشکیل و کارگاه های آموزشی برای زنان برگزار شود اکنون نیز بخشی از برنامه های سمن ما نشر قصه های زیست محیطی برای کودکان است.
کردپرس؛ مباحث محیط زیستی امروزه به نوعی مد و مد گرایی تبدیل شده است فعالیت حقیقی در این راستا باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟
قلندری؛ امیدوار بودم که این مسائل مد باشند تا شاید مردم ترجیح بدهند در انجام آن ها از هم پیشی بگیرند. امروزه تنور محیط زیست گرم است و هر کس با هر هدفی از اهداف و اقدامات محیط زیستی سواستفاده می کنند و این مسئله خطرناک است چرا که نمی توان اعتماد مردم را به آسانی جلب کرد. هر سازمان زیست محیطی باید صادقانه جهت جلب رضایت مردم و فعالیت راستین در این زمینه اقدام کنند و مردم نیز آگاهانه به انتخاب بپردازند.
کردپرس؛ به نظر شما تعدد سازمان ها و سمن های زیست محیطی مهاباد را می توان مثبت تلقی کرد؟
قلندری؛ تعدد مسئله نیست بلکه هدف سمن ها مهم است. تعدد این سمن ها در نوع خود مثبت است اما همانطور که عنوان کردم در صورتی که اهداف سازمان ها بر خلاف اساسنامه و در خصوص مواردی غیر از محیط زیست باشد، وضعیت بغرنج خواهد بود.
کردپرس؛ تا کنون به این اندیشیده اید که در حوزه ی محیط زیست نشریه ی محلی به انتشار برسانید؟
قلندری؛ همانطور که در اساس نامه سمن ها آمده ما میتوانیم به چاپ و پخش نشریه اقدام کنیم، اما این کار به زمان و تجربه نیاز دارد انجمن ما در ابتدای کار قرار دارد از سویی دیگر هزینه ی مورد نیاز برای این کار واقعا زیاد است.
کردپرس؛ آیا کنش های انجمنهای محیط زیستی تنها در حد یک جهت گیری رسانه ایی و یا در فضای مجازی باقی خواهد ماند؟
قلندری؛ فضای مجازی شمشیر دو طرفه است و تا کنون توانسته بهترین یاری رسان ما در امر زیست محیطی باشد. قدرت این فضا بسیار زیاد است به نحوی که هر گونه تخلف یا اقدام مثبت در این زمینه بلافاصله در فضای مجازی منتشر شده و ما از آن مطلع خواهیم شد و سعی خواهیم کرد از این فضا و حتی رادیو و تلویزیون جهت آگاهی و نشر مطالب استفاده نماییم.
کردپرس؛ انتقادات و انتظاراتی که از سازمان های محیط زیست کشور دارید کدامند؟ آیا اعتبار و بودجه ایی در اختیار سمن های زیست محیطی قرار می گیرد؟
قلندری؛ هیچگونه اعتباری در اختیار ما قرار نمی گیرد البته ما درخواست یک اتاق جهت برگزاری جلسات هستیم که آن نیز به بهانه های مختلف و نامه های اداری تنها در حد یک وعده باقی بانده است. هیچکدام از ادارات و سازمان ها نیز از نظر مالی ما را مورد حمایت قرار نمی دهند و همه ی سمن ها با این وضعیت رو به رو هستند. نقش و اهمیت سازمان های زیست محیطی در شهرستان درک نشده است زیرا تنها ما در قبال پدیده های زیستی مسئول نیستیم و به همکاری های چند جانبه مردم و مسئولین احتیاج داریم. چندین بار از اداره ی محیط زیست درخواست کردیم که در صورتی که مایل نیستید اقدامات نمایشی از سمن ها مشاهده بکنید بهتر است جهت انجام فعالیت حقیقی بودجه در اختیار سمن ها قرار بگیرد. بهتر است سازمانی در حمایت از سازمان های مردم نهاد در مهاباد ایجاد شود تا سمن های دغدغه ی اعتبار لازم را نداشته باشند.

کد مطلب: 115224  |  تاريخ: ۱۳۹۵/۷/۱۱  |  ساعت: ۱۲ : ۱

منبع : کردپرس ارسال به :
انتشار : یکشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۲:۵۱ دیده شده : ۹۸بار نویسنده : admin

کاری از دستم بر نمیاد آنلاینه ولی کاری از دستم بر نمیاد کاری از سروش رضایی کارهای سروش رضایی کار سروش رضایی داستانهای کهن کاری از سروش رضایی دهن بازها کاری از سروش رضایی رستم و مبانی اقتصاد کاری از سروش رضایی کاری از به انگلیسی کار به انگلیسی کاری نداری به انگلیسی کاری نکردم به انگلیسی کاری داشتی به انگلیسی کار از کار گذشته به انگلیسی از کار افتاده به انگلیسی کاری از بچه های مارالان کاری از بچه های مارالان تبریز کاری از بچه های تبریز مارالان 2 کاری از بچه های تبریز مارالان 3 دانلود کاری از بچه های مارالان کاری از بچه های تبریز مارالان 4 کاری از بچه های تبریز مارالان کار ازاد كار ازاد کار ازاد با درامد بالا کار ازاد پردرآمد کار ازاد در کانادا کار ازاد و پردرآمد کار ازاد در ترکیه کار ازاد در ایران کار آزاد با سرمایه کم کار آزاد یا دولتی کار از طریق اینترنت کار از طریق اینترنت در منزل کار از طریق اینترنت در ایران کار از طریق اینترنتی كار از طريق اينترنت کار ترجمه از طریق اینترنت کار تایپ از طریق اینترنت کسب کار از طریق اینترنت کسب و کار از طریق اینترنت دیدن محل کار از طریق اینترنت کار از دیدگاه اسلام کار از دیدگاه اسلام چیست کسب و کار از دیدگاه اسلامی کار از نظر اسلام اهمیت کار از دیدگاه اسلام فرهنگ کار از دیدگاه اسلام اخلاق کار از دیدگاه اسلام کسب و کار از دیدگاه اسلام کسب و کار از دیدگاه اسلام Pdf کسب و کار از دیدگاه اسلام مقاله کار از راه دور كار از راه دور کار از راه دور چیست کار از راه دور Tele Working استخدام کار از راه دور مفهوم کار از راه دور دوركاري (كار از راه دور) مزايا و راهكارها کنترل محل کار از راه دور کار برنامه نویسی از راه دور نحوه کار کنترل از راه دور ارزش كار از نظر اسلام ارزش کار از نظر اسلام بهترین کار از نظر اسلام ریا کاری از نظر اسلام کسب و کار از نظر اسلام اهمیت کار از نظر اسلام تعریف کار از نظر اسلام حقوق کار از نظر اسلام کار گروهی از نظر اسلام سمند دست دوم سمند دست دوم Lx سمند دست دوم تمیز سمند دست دوم یا پراید صفر سمند دست دوم ارزان سمند دست دوم اصفهان سمند دست دوم Se سمند دست دوم باما سمند دست دوم قسطي سمند دست دوم قسطی قیمت سمند دست دوم Lx سمند Lx دست دوم فروشی قیمت خودرو دست دوم سمند Lx فروش سمند Lx دست دوم قیمت ماشین دست دوم سمند Lx قيمت سمند Lx دست دوم فروش ماشین دست دوم سمند Lx سمند Lx دوگانه سوز دست دوم سمند Lx Ef7 دست دوم سمند دست دو قیمت سمند دست دوم تمیز فروش سمند دست دوم در اصفهان خرید سمند دست دوم اصفهان قیمت سمند دست دوم اصفهان سمند ال ایکس دست دوم اصفهان قیمت سمند دست دوم در اصفهان خرید سمند دست دوم در اصفهان ماشین سمند دست دوم در اصفهان قیمت دست دوم سمند Se فروش سمند Se دست دوم قیمت خودرو دست دوم سمند Se خرید سمند Se دست دوم سمند دست 2 بهترین ها برای اندروید بهترین ها برای اندروید 4 بهترین بازی ها برای اندروید بهترین تم ها برای اندروید بهترین برنامه ها برای اندروید 4 بهترین فیلترشکن ها برای اندروید بهترین بازی ها برای اندروید 4 بهترین ویجت ها برای اندروید بهترین مارکت ها برای اندروید بهترین اپلیکیشن ها برای اندروید عاشقانه ها برای همسرم عاشقانه ها برای همسر بهترین عاشقانه ها برای همسرم عاشقانه ترین ها برای همسرم عاشقانه ها برای شوهرم عاشقانه ها براي همسرم عاشقانه ها به همسرم عاشقانه ها با همسرم زیباترین عاشقانه ها برای همسرم عاشقانه ها همسرم کد ها برای وبلاگ کد دانستنی ها برای وبلاگ کد رنگ ها برای وبلاگ انواع کد ها برای وبلاگ بهترین کد ها برای وبلاگ کد آهنگ ها برای وبلاگ کد ها برای وبلاگ بلاگفا کد ها جاوا برای وبلاگ تمام کد ها برای وبلاگ کد شکلک ها برای وبلاگ جدیدترین ها برای اندروید جدیدترین برنامه ها برای اندروید جدیدترین بازی ها برای اندروید جدیدترین تم ها برای اندروید جدیدترین ویجت ها برای اندروید جدیدترین رمان ها برای اندروید جدیدترین فیلترشکن ها برای اندروید جدیدترین لانچر ها برای اندروید جدیدترین اپلیکیشن ها برای اندروید جدیدترین گیم ها برای اندروید عاشقانه ها برای عشقم عاشقانه ترین ها برای عشقم بهترین عاشقانه ها برای عشقم عاشقانه ها براي عشقم عاشقانه ها عشقم عاشقانه ترین متن ها برای عشقم عاشقانه ترین حرف ها برای عشقم عاشقانه ترین جمله ها برای عشقم عاشقانه ها برای تو عاشقانه ها برای تولد این عاشقانه ها برای توست عاشقانه ها تو عاشقانه ها با تو عاشقانه ها یم برای تو عاشقانه ترین ها برای تو عاشقانه ها من برای تو بهترین عاشقانه ها برای تو عاشقانه ها تولد دانستنی ها برای کودکان کتاب دانستنی ها برای کودکان دانستنی ها کودکان دانستنی ها کودکانه دانستنی ها درباره کودکان دانستنی ها ی کودکانه دانستنی ها سایت کودکان شکلک ها برای وبلاگ انواع شکلک ها برای وبلاگ شکلک ها برای عنوان وبلاگ شكلك ها براي وبلاگ شکلک ها در وبلاگ شکلک ها متحرک و زیباسازی برای وبلاگ بهترین شکلک ها برای وبلاگ جدیدترین شکلک ها برای وبلاگ شکلک ها زیبا برای وبلاگ کد ها برای بلاگفا انواع کد ها برای بلاگفا بهترین کد ها برای بلاگفا کد دانستنی ها برای بلاگفا کد رنگ ها برای بلاگفا کد ها بلاگفا کد اهنگ معراجی ها برای بلاگفا همه ی کد ها برای بلاگفا کد اهنگ لحظه ها برای بلاگفا بازی ها برای اندروید بازی میوه ها برای اندروید بازی کرم ها برای اندروید دانلود بازی ها برای اندروید بازی فوتبالیست ها برای اندروید بازی ماشین ها برای اندروید بازی مینیون ها برای اندروید بازی زامبی ها برای اندروید احیاء دریاچه ارومیه احیا دریاچه ارومیه احياء درياچه اروميه طرح احیا دریاچه ارومیه راههای احیا دریاچه ارومیه راهکارهای احیا دریاچه ارومیه کارگروه احیا دریاچه ارومیه اخبار احیا دریاچه ارومیه اعتبار احیا دریاچه ارومیه ستاد احیاء دریاچه ارومیه ستاد احیای دریاچه ارومیه ستاد احیای دریاچه ارومیه شریف ستاد احياي درياچه اروميه سایت ستاد احیای دریاچه ارومیه سایت ستاد احیا دریاچه ارومیه ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه ستاد احیای دریاچه ارومیه کلانتری اعضای ستاد احیای دریاچه ارومیه ارومیه برای زندگی ارومیه برف ارومیه برفی برف ارومیه امروز برف ارومیه 93 بارش برف ارومیه تصاویر برف ارومیه آدم برفی ارومیه ارتفاع برف ارومیه جشنواره برف ارومیه هوای برفی ارومیه عکس برفی ارومیه روز برفی ارومیه ارومیه برنامه کلاسی پیام نور برنامه کلاسی پیام نور ارومیه نیمسال اول 92-93 برنامه کلاسي پيام نور اروميه برنامه کلاسی پیام نور ارومیه نیمسال اول 93-94 برنامه کلاسی پیام نور ارومیه نیمسال دوم 92-93 برنامه کلاسی پیام نور ارومیه 92-93 برنامه کلاسی پیام نور ارومیه 93-94 برنامه کلاسی پیام نور ارومیه مدیریت دولتی برنامه کلاس پیام نور ارومیه برنامه کلاسی پیام نور مرکز ارومیه ارومیه برج برجهای ارومیه کافه برج ارومیه بلندترین برج ارومیه چهار برج ارومیه كافه برج اروميه بزرگترین برج ارومیه پروژه برج ارومیه رزیدانس برق ارومیه برق ارومیه استخدام برق اروميه قبض برق ارومیه فیش برق ارومیه صورتحساب برق ارومیه نیروگاه برق ارومیه اتفاقات برق ارومیه خیابان برق ارومیه انجمن برق ارومیه شركت برق اروميه قبض برق اروميه فيش برق اروميه استخدام اداره برق اروميه صورتحساب برق اروميه نيروگاه برق اروميه عکس برف امروز ارومیه بارش برف در ارومیه امروز بارش برف امروز ارومیه پردیس ارومیه پردیس ارومیه دکترا پردیس ارومیه ارشد پردیس ارومیه دکتری پردیس ارومیه دانشگاه فرهنگیان پردیس ارومیه پزشکی پردیس ارومیه ازاد پردیس ارومیه بدون کنکور پردیس ارومیه فرهنگیان پردیس ارومیه علامه طباطبایی برجهای دوقلوی ارومیه ویندوز بالا نمی آید ویندوز بالا نمی آید چه باید کرد؟ ويندوز بالا نمي آيد وقتی ویندوز بالا نمی آید چرا ویندوز بالا نمی آید ویندوز 7 بالا نمی آید ویندوز 8 بالا نمی آید ویندوز Xp بالا نمی آید ویندوز کامپیوتر بالا نمی آید ویندوز سیستم بالا نمی آید کاری از دست سمن ها برای احیاء دریاچه ارومیه بر نمی آید

دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۹۹۲۶
  • تعداد حاضران : ۱۵۱
  • آخرین بروزرسانی : ۴ ماه پيش
دیگران می خوانند
تبلیغات
آخرین جستجوها