freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar


 به گزارش جام جم آنلاین ، حتی سازمان بهداشت جهانی، چندی پیش درباره بیماری‌های قلبی جوانان هشدار داد. این سازمان، عوامل محیطی و اقتصادی، استرس کاری و خانوادگی، آلودگی هوا و کم شدن سلامت روانی افراد در عصر حاضر را مهم‌ترین دلایل ابتلای جوانان به ناراحتی‌های قلبی ـ عروقی اعلام کرده است. این پدیده در کشور ما نیز روند نگران‌کننده‌ای را طی کرده تا جایی که ما را بر آن داشت تا به بهانه روزجهانی قلب، عوامل موثر بر بروز چنین روندی را از نگاه متخصصان قلب و عروق بررسی کنیم .

دکتر محراب مرزبان، فوق‌تخصص قلب با اشاره به این که میانگین سن ابتلا به بیماری‌های عروق کرونر در دنیا در مردان 65 سالگی و در زنان 68 سالگی و در ایران 10 سال کمتر است، به جام‌جم می‌گوید: البته میزان بیماری‌های عروق کرونر در 20 سال گذشته در کشورمان رو به افزایش و سن ابتلا نیز کاهش یافته است که دلایل مختلفی دارد و البته همه شناخته شده نیست، اما بی شک،تغییر الگوی زندگی، استرس محیطی، آلودگی زیست‌محیطی، کم‌تحرکی، تغذیه نامناسب، مصرف سیگار و عدم کنترل صحیح عوامل خطر از علل عمده چنین روندی محسوب می‌شود.‌

دکتر مریم مهرپویا، متخصص قلب و عروق نیز معتقد است، استعمال سیگار، مصرف زیاد قند و نمک، چاقی، فست‌فودها، دیابت، استرس و آلودگی هوا از مهم‌ترین عواملی هستند که می‌توانند فرد را به بیماری‌های قلبی ـ عروقی مبتلا کنند.

جوان‌ها از بیماری‌های قلبی پیشگیری نمی‌کنند

اصولا بیماری‌های مادرزادی قلب و بعضی بیماری‌های دریچه‌ای و آئورت در جوانان شایع‌تر است و بیماری عروق کرونر در جوان‌ها معمولا با سکته‌های وسیع‌تر همراه است.‌

دکتر مرزبان با بیان مطالب فوق می‌افزاید: متاسفانه در جوان‌ها متعاقب تنگی عروق، زمان کافی برای تشکیل عروق جانبی وجود ندارد و از طرف دیگر در سنین پایین‌تر کمتر به این بیماری فکر می‌شود و ممکن است تشخیص بموقع داده نشود .

دکتر مهرپویا نیز در این باره به جام‌جم می‌گوید: مهم‌ترین مساله برای پیشگیری از بیماری‌های قلبی، پرهیز از عوامل و ریزفاکتورهای بیماری‌های قلبی است و اگر مردم بتوانند به مسائل تغذیه‌ای و بهداشتی خود توجه داشته باشند، بار بیماری‌های قلبی و عروقی در آنان کاهش خواهد یافت. لذا مصرف غذاهای دریایی، کاهش مصرف گوشت قرمز و فست‌فود و افزایش مصرف میوه و سبزیجات از جمله راهکارهای تغذیه‌ای در پیشگیری از بیماری‌های قلبی است.

از قلبتان محافظت کنید

عوامل خطرزای قلبی تا حد زیادی قابل پیشگیری است و کنترل قند و چربی و فشار خون، ورزش کردن، دوری از دخانیات و کنترل وزن بدن از عوامل موثر است.‌

دکتر مرزبان با تاکید بر این که تغییر الگوی تغذیه، تحرک کافی، دوری از استرس، استراحت کافی و کنترل وزن به پیشگیری از بیماری‌های قلب و عروق کمک چشمگیری می‌کند، هشدار می‌دهد: توجه داشته باشید، دردهای قفسه سینه، دست چپ، شانه‌ها، فک، بین مهره‌ها، تنگس نفس، خستگی زودرس، تپش قلب و سنکوپ، علائم هشدار‌دهنده هستند و باید مورد پیگیری قرار بگیرند.‌

دکتر مهرپویا نیز تاکید می‌کند: توجه به تغذیه مناسب، مصرف کم نمک، کاهش استرس و هیجان، عدم استعمال سیگار، اجتناب از مصرف مواد مخدر تزریقی و استفاده از میوه‌های تازه و سبزیجات به جای فست‌فود و شیرینی از راه‌های پیشگیری از بیماری‌های قلبی ـ عروقی است.

درد قلبی در جوان‌ها متفاوت است

به گفته دکتر مهر پویا، علائم دردهای قلبی در جوانان قدری متفاوت است و بسیاری اوقات، سکته حاد قلبی فقط با کاهش سطح هوشیاری و از حال رفتن ناگهانی خود را نشان می‌دهد. البته درد قفسه سینه و تپش قلب باید در این افراد جدی گرفته شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به این که بیماری‌های قلبی دریچه‌ای و مادرزادی در جوانان شایع‌تر است، می‌افزاید: توجه داشته باشید، در افراد مصرف‌کننده مواد مخدرتزریقی،سکته قلبی زودرس و کشنده می‌تواند رخ دهد.

غذای چرب، قلبتان را می‌کشد

به عقیده متخصصان قلب و عروق، گرفتگی عروق کرونر قلبی، باعث بروز سکته قلبی می‌شود که این عارضه، براثر رسوب چربی در درازمدت در دیواره‌های عروق به وجود می‌آید. عواملی همچون فشار خون بالا، دیابت، کشیدن سیگار و داشتن سابقه خانوادگی در زمینه ابتلا به بیماری‌های قلبی و چربی بالا موجب خواهد شد تا رسوب بافت چربی درون رگ‌ها ایجاد شود.

افراد چاق معمولا از غذاهای پرچرب، سرخ کرده و فست‌فود به مقدار زیاد استفاده می‌کنند و از طرفی فعالیت بدنی کمی دارند که مجموع این عوامل سبب می‌شود، کلسترول بالاتری داشته باشند و به‌دنبال آن، خطر ابتلا به افزایش فشارخون و بیماری‌های قلبی ـ عروقی افزایش یابد.

سکته قلبی بر اثر آلودگی هوا و استرس

بخشی از دلایل کاهش سن سکته قلبی، ناشی از زندگی شهری است.‌هرچه انسان، راحتی بیشتری به ‌دست آورد و به جای استفاده از عضلات، بیشتر از مغزش استفاده کند، ناخود‌آگاه خود را آماده سکته قلبی می‌‌کند.

بی‌شک، افزایش آمار سکته قلبی به مصرف زیاد غذاهای چربی و نمک مربوط می‌شود، اما استرس نیز به دو طریق میزان بروز بیماری‌های قلب و عروق را افزایش می‌دهد. زمان استرس هورمون‌های شیمیایی نظیر اپی نفرین‌ترشح و موجب تنگی عروق قلب و تشدید آترواسکلروز و پرفشاری خون می‌شود و نیز استرس، کاهش تحرک فعالیت جسمی و ورزش را به دنبال دارد. البته منظور از استرس، زندگی پرمشغله نیست.‌

منبع : کانون فرهنگی آموزش قلم چی ارسال به :
انتشار : یکشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۵ - ۱۳:۴۵:۹ دیده شده : ۸۳بار نویسنده : admin

بیماران قلبی چه بخورند بيماران قلبي چه بخورند بیماران قلبی چه غذاهایی بخورند بیماران قلبی چه باید بخورند بیماران قلبی چه غذاهایی نباید بخورند بیماران قلبی بیماران قلبی عروقی بیماران قلبی و هواپیما بیماران قلبی چه غذایی بخورند بیماران قلبی و روزه گرفتن بیماران قلبی زایمان طبیعی بیماران قلبی و ورزش بیماران قلبی و دندانپزشکی بیماری قلبی عروقی بیماری قلبی عروقی چیست بیماری قلبی عروقی ویکی پدیا بيماري قلبي عروقي بیماری قلبی عروق تغذیه بیماران قلبی عروقی علائم بیماری قلبی عروقی بیماری قلبی و عروقی آمار بیماری قلبی عروقی در ایران بیماری قلبی ورزشکاران بیماری قلبی و ورزش بیماری های قلبی و ورزش رابطه بیماری قلبی و ورزش تحقیق بیماری قلبی و ورزش بیماری قلبی ورزش بیماران قلبی چگونه ورزش کنند ورزش برای بیماران قلبی و عروقی در ایران ساعت چند است ايران ساعت چند است هم اکنون در ایران ساعت چند است در ایران شیطان پرستی ایا در ایران شیطان پرست وجود دارد شیطان پرستی در ایران+فیلم شیطان پرستی در ایران آپارات در مورد شیطان پرستی در ایران شیطان پرستی در ایران عکس شیطان پرستی در ایران و جهان شیطان پرستی در ایران دانلود شیطان پرستی در ایران مقاله شیطان پرستی در ایران ویکی پدیا در ایران چه خبر است در ایران چه خبر در ایران داعش در ایران داعش وجود دارد داعش در ایران است ایرانی در داعش ایا در ایران داعش وجود دارد ایا در ایران داعش است ایران در مقابل داعش ایران در برابر داعش نقش ایران در داعش ايران در مقابل داعش ايا در ايران داعش وجود دارد ایا داعش در ایران هم وجود دارد در ایران هم داعش وجود دارد؟ ایا ایرانی در داعش وجود دارد داعش در ایران وجود دارد یا نه ایا در ایران گروه داعش وجود دارد گروه داعش در ایران وجود دارد داعش در کجای ایران وجود دارد در ایران سفارت کانادا سفارت ایران در کانادا بازگشایی می شود سفارت ایران در کانادا اتاوا نمایندگی سفارت ایران در کانادا سفارت کانادا در ایران باز است سفارت ایران در کانادا بسته شد سفارت ايران در کانادا سفارت کانادا در ایران تهران سایت سفارت ایران در کانادا آدرس سفارت ایران در کانادا در ایران ابرو گوندش ابرو گوندش در ايران در ایران Bmw I8 در ايران Bmw I8 Bmw I8 در ایران قیمت Bmw I8قیمت در ایران در ایران عید فطر چه روزی است در ایران عید فطر در ايران عيد فطر چه روزي است فردا در ایران عید فطر است آیا فردا در ایران عید فطر است ؟ آیا امروز در ایران عید فطر است اخبار ایران در مورد عید فطر عيد فطر در ايران عید فطر در ایران کی است عید فطر در ایران 1393 در ایران قیمت دلار قيمت دلار در ايران امروز قیمت دلار در ایران امروز چنده قیمت دلار در ایران چند است قیمت دلار در ایران دیروز بیماران قلبی در ایران جوان‌تر می‌شوند

دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۱۲۲۰۲
  • تعداد حاضران : ۱۶۳
  • آخرین بروزرسانی : ۵ ماه پيش
تبلیغات
آخرین جستجوها