freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar


یکی از مهم‌ترین اجزای فریم‌ورک Codeigniter کتابخانه‌های آن است. این فریم‌ورک شامل تعداد زیادی کتابخانه‌ی از پیش آماده بوده که به صورت غیر مستقیم می‌تواند سرعت توسعه و ساخت یک اپلیکیشن تحت وب را افزایش دهد. در ادامه با زومیت همراه باشید تا شما را با کتابخانه‌ها در فریم‌ورک مورد بحث آشنا کنیم.

همانطور که در جلسات پیشین گفته بودیم، کتابخانه‌های سیستمی فریم‌ورک در مسیر system/libraries قرار گرفته‌اند. برای استفاده از هر کدام از کتابخانه‌های موجود در این مسیر باید ابتدا آن‌ها را بارگذاری کنیم. بدین منظور می‌توان از کدی شبیه به کد زیر استفاده کرد:

$this->load->library('class name');

کد بالا به جای عبارت class name باید نام کتابخانه‌ی مورد نظری که قصد بارگذاری‌اش را داریم، وارد کنیم. اگر بخواهیم چندین کتابخانه را به صورت همزمان با یک دستور بارگذاری کنیم، می‌توان این کار را با ارسال آرگومان به تابع ()library انجام داد. به عنوان مثال با استفاده از کد زیر دو کتابخانه‌ی email و table را به صورت همزمان و با یک خط کد بارگذاری کرده‌ایم.

$this->load->library(array('email', 'table'));

کلاس‌های کتابخانه

هر کدام از کلاس‌هایی که در مسیر system/libraries قرار گرفته‌اند، شمال توابع مختلفی هستند که کار توسعه اپلیکیشن‌های تحت وب را برای ما بسیار آسان و ساده می‌کنند. در جدول زیر لیستی از پر استفاده‌ترین کتابخانه‌های فریم‌ورک Codeigniter را به همراه توضیحات آن‌ها مشاهده می‌کنید.

شماره  کلاس کتابخانه و توضیحات
1

Benchmarking Class

کلاس بنچمارکینگ همیشه در حال فعالیت بوده و فاصله‌ی زمانی بین هر دو زمان مورد نظری که به آن داده شود را محاسبه می‌کند.

2

Caching Class

این کلاس از تمام صفحات سایت، نسخه‌ی کش تهیه می‌کند تا دسترسی به آن صفحات سریع‌تر و آسان‌تر انجام شود.

3

Calendaring Class

با استفاده از این کلاس می‌توانید به صورت داینامیک، تقویم‌های جدیدی را ایجاد کنید.

4

Shopping Cart Class

این کلاس همانطور که از نامش پیداست به منظور افزودن یا حذف آیتم به سبد خرید آنلاین به کار گرفته می‌شود. آیتم‌ها در Session ها ذخیره شده و تا زمانی که کاربر وب‌سایت شما را مرور می‌کند به صورت فعال باقی خواهند ماند.

5

Config Class

تنظیمات مربوط به پیکربندی را می‌توان با استفاده از این کلاس دریافت کرد. این کلاس نیز به صورت خودکار فعال است. 

6

Email Class

این کلاس توابع مختلفی را برای کار با ایمیل در اختیار شما قرار می‌دهد که از جمله می‌توان به ارسال یا پاسخ به ایمیل‌ها اشاره کرد.

7

Encryption Class

این کلاس دو روش مختلف را به منظور رمزنگاری داده‌ها در اختیار شما قرار می‌دهد.

8

File Uploading Class

این کلاس توابع لازم برای آپلود فایل را در اختیار توسعه‌دهندگان قرار می‌دهد. شما می‌توانید تنظیمات مختلفی را برای این کلاس تعریف کنید که از جمله این تنظیمات می‌توان به تعیین نوع فایل‌های مجاز، برای آپلود شدن، حجم فایل‌ها و ... اشاره کرد.

9

Form Validation Class

این کلاس توابع لازم برای اعتبارسنجی مقادر وارد شده در فرم‌ها را در اختیارتان می‌گذارد.

10

FTP Class

این کلاس نیز شامل توابع مختلفی برای کار با FTP است. از جمله قابلیت‌های این کلاس می‌توان به امکان انتقال یا حذف، تغییر نام یا جابجا کردن فایل‌ها به سرور اشاره کرد.

11

Image Manipulation Class

این کلاس امکاناتی را برای کار با تصاویر در اختیار شما قرار می‌دهد. از جمله قابلیت‌های این کلاس می‌توان به تغییر اندازه، ایجاد تصویر بندانگشتی، برش، چرخاندن، نوشتن متن واترمارک و ... اشاره کرد.

12

Input Class

این کلاس شامل پردازش‌های از قبل انجام شده برای داده‌های ورودی است تا از این طریق امنیت بیشتری برقرار شود.

13

Language Class

این کلاس برای بین‌المللی سازی اپلیکیشن تحت وب شما بکار می‌رود. در واقع برای ایجاد سایت‌های چند زبانه می‌توانید از این کلاس بهره بگیرید.

14

Loader Class

این کلاس می‌تواند فایل‌های مختلفی از جمله، فایل‌های ویو یا نما، درایورها، هلپرها، مدل‌ها و ... را در فریم‌ورک بارگذاری کند.

15

Migrations Class

این کلاس شامل توابعی است که با استفاده از آن‌ها می‌توان داده‌های موجود در یک دیتابیس را به دیتابیس‌های دیگر منتقل کرد. 

16

Output Class

این کلاس خروجی را به مرورگر ارسال کرده و صفحه‌ی وب مورد نظر را کش می‌کند.

17

Pagination Class

این کلاس قابلیت‌های مربوط به صفحه‌بندی را برای صفحات وب در اختیار توسعه دهندگان قرار می‌دهد.

18

Template Parser Class

این کلاس می‌تواند از متون ساده به منظور نمایش متغیرهای مختلف در فایل‌های نما یا ویو استفاده کند. با استفاده از این کلاس می‌توان متغیرهای ساده و نیز متغیرهای پیچیده‌تر مثل آرایه‌ها را در فایل ویو به نمایش درآورد.

19

Security Class

این کلاس شامل قابلیت‌های امنیتی چون فیلترینگ XSS، CSRF و ... است.

20

Session Library

این کلاس شامل توابعی برای مدیریت کامل سشن‌ها در اپلیکیشن‌های تحت وب شما است.

21

HTML Table

این کلاس برای ایجاد خودکار جداول بر اساس نتایج دریافت شده از بانک‌های اطلاعاتی یا یک آرایه به کار می‌رود.

22

Trackback Class

این کلاس توابعی دارد که شما را قادر می‌سازد تا داده‌های ترک‌بک مورد نظر خود را دریافت و ارسال کنید.

23

Typography Class

کلاس تایپوگرافی متدهایی دارد که برای فرمت‌بندی متون می‌توان از آن‌ها بهره برد.

24

Unit Testing Class

این کلاس شامل توابعی است که می‌تواند واحدهای مختلف اپلیکیشن شما را تست کرده و سپس نتیجه این تست را ایجاد کند.

25

URI Class

اگر از URI Routng استفاده می‌کنید این کلاس شامل متدهایی است که به شما کمک می‌کند تا اطلاعات را از رشته‌های متنی URI بیرون بکشید. 

26

User Agent Class

این کلاس نیز شامل توابعی است که به شما کمک می‌کند تا اطلاعاتی در مورد مرورگر، دستگاه موبایل یا رباتی که وب‌سایت را مشاهده می‌کند بدست آورید. علاوه بر این می‌توانید اطلاعات مربوط به وب‌سایت رجوع کننده، زبان و اطلاعات مربوط به نوع کاراکتربندی کاربر را با استفاده از این کلاس بدست آوردید.

27

XML-RPC and XML-RPC Server Classes

کلاس‌های XML-RPC در فریم‌ورک Codeigniter امکان ارسال درخواست به دیگر سرورها را برای شما محیا می‌کنند. همچنین می‌توانید سرور XML-RPC مخصوص به خود را برای دریافت درخواست از جانب دیگران ایجاد کنید.

28

Zip Encoding Class

این کلاس برای ایجاد فایل‌های فشرده‌ی زیپ از داد‌ه‌های شما مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ساختن کتابخانه‌ها

فریم‌ورک Codeigniter شامل کتابخانه‌های بسیار قدرتمندی است که می‌توانید آن‌ها را در مسیر system/libraries مشاهده کنید. اما این فریم‌ورک فقط به کتابخانه‌های پیش‌فرض محدود نشده و شما می‌توانید کتابخانه‌های مورد نظر خود را نیز ایجاد کرده و به آن اضافه کنید. کتابخانه‌های ایجاد شده توسط شما باید در مسیر application/libraries قرار بگیرند. برای ایجاد کتابخانه‌ی جدید می‌توانید از سه روش اقدام کنید.

 • ایجاد یک کتابخانه کاملا جدید
 • ارث‌بری از کتابخانه‌های پیش‌فرض فریم‌ورک
 • جایگزینی یک کتابخانه‌ی جدید با کتابخانه‌های پیش‌فرض

ایجاد یک کتابخانه‌ی کاملا جدید

- هنگام ساختن یک کتابخانه‌ی جدید باید نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 • نام فایل‌ کلاس شما باید با یک حرف انگلیسی بزرگ شروع شود. مثال: Myzoomit.php
 • نام خود کلاس نیز باید با یک حرف بزرگ انگلیسی شروع شود. مثال: Myzoomit
 • نام کلاس و نام فایل آن باید با یکدیگر یکسان باشند.

به عنوان مثال ما یک کتابخانه به نام Myzoomit.php در زیر ایجاد کرده‌ایم.

Myzoomit.php

<?php if ( ! defined('BASEPATH')) exit('No direct script access allowed');

  class Myzoomit {

   public function some_function() {
   }
  }

/* End of file Myzoomit.php */

بارگذاری کلاس ایجاد شده

برای بارگذاری کتابخانه‌های ایجاد شده‌ی خود می‌توانید از کدی مثل کد زیر استفاده کنید.

$this->load->library(‘myzoomit’);

نام myzoomit در واقع نام کتابخانه‌ی شما خواهد بود و باید آن را با حروف کوچک بنویسید. فرقی نمی‌کند که در نام فایل و نام خود کتابخانه‌ی ایجاد شده کدام حروف را بزرگ نوشته‌اید و در هنگام بارگذاری این کتابحانه‌های باید تمام حروف نام ان‌ها را با حروف کوچک تایپ کنید. همچنین پسوند php. را نیز در انتهای نام کلاس نمی‌نویسیم. پس از بارگذاری کلاس مورد نظر می‌توانید مثل کد به توابع داخلی آن کلاس دسترسی داشته باشید.

$this->myzoomit->some_function();

ارث‌بری از کتابخانه‌های پیش‌فرض فریم‌ورک

گاهی نیاز پیدا می‌کنید تا قابلیت‌های مورد نظر خود را به کتابخانه‌هایی که به صورت پیش‌فرض در فریم‌ورک Codeigniter وجود دارند اضافه کنید. بدین منظور می‌توانید کتابخانه‌ی جدیدی ایجاد کرده و از کلاس مورد نظر خود ارث‌بری کنید تا علاوه بر متدهای پیش‌فرض‌ آن کلاس، بتوانید متدهای جدیدی را برای کتابخانه‌ی مورد نظر تعریف کنید. بدین منظور باید در انتهای نام کلاس جدید خود از یکی از کلاس‌های پیش‌فرض فریم‌ورک ارث‌بری کنید.

- به مثال زیر توجه کنید. ما در اینجا قصد داریم کتابخانه‌ی جدیدی ایجاد کنیم که از کتابخانه‌ی Email ارث‌بری می‌کند.

Class MY_Email extends CI_Email { 
}

در مثال بالا کلاس MY_Email از کلاس ایمیل پیش‌فرض فریم‌ورک مورد بحث یعنی CI_Email ارث‌بری کرده است. این کتابخانه را می‌توان مثل سایر کتابخانه‌ها در فریم‌ورک Codeigniter بارگذاری کرد. نام فایل‌ مثال بالا نیز My_Email.php خواهد بود.

جایگزینی کتابخانه‌ی جدید با کتابخانه‌ی پیش‌فرض

گاهی اوقات نیز شرایطی پیش می‌آید که نیاز پیدا می‌کنید تا از کتابخانه‌‌های پیش‌فرض به روشی غیر از روش اصلی ارائه شده توسط فریم‌ورک بهره ببرید و در واقع باید روش مخصوص خود را جایگزین کنید. این کار با جایگزینی کتابخانه‌ی جدید با کتابخانه‌های پیش‌فرض امکان‌پذیر خواهد بود. بدین منظور باید کلاس جدیدی ایجاد کرده و نام آن را دقیقا مشابه نام کتابخانه‌ی پیش‌فرض مورد نظر تعیین کنید. به عنوان مثال اگر قصد دارید کلاس جدیدی را با کلاس Email جایگزین کنید، در این شرایط باید از کد زیر استفاده کنید. سپس باید این کد را در فایلی به نام Email.php ذخیره کرده و نام کلاس را نیز CI_Email تعیین کنید.

Email.php

Class CI_Email { 
}

در این جلسه شما به طور کامل با کتابخانه‌های فریم‌ورک Codeigniter آشنا شدید. در جلسات آینده با سایر اجزای مهم این فریم‌ورک به طور کامل آشنا خواهید شد.

لطفا نظرات و سوالات خود را نیز در بخش دیدگاه‌ها با زومیت و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

منبع : Zoomit ارسال به :
انتشار : یکشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۵ - ۱۶:۱۴:۴ دیده شده : ۱۰۹بار نویسنده : admin

آموزش Codeigniter آموزش Codeigniter از پایه آموزش Codeigniter فارسی آموزش تصویری Codeigniter دانلود آموزش Codeigniter کتاب آموزش Codeigniter آموزش کامل Codeigniter فیلم آموزش Codeigniter آموزش نصب Codeigniter آموزش فریم ورک Codeigniter دانلود آموزش تصویری Codeigniter دانلود فیلم آموزش Codeigniter دانلود کتاب آموزش Codeigniter دانلود فیلم آموزشی Codeigniter دانلود فیلم آموزش Php Codeigniter Framework کتاب آموزشی Codeigniter کتاب آموزش فریم ورک Codeigniter آموزش فارسی بسیار کامل Codeigniter آموزش کامل فریم ورک Codeigniter فیلم آموزشی Codeigniter فیلم آموزش فریم ورک Codeigniter جلسه اول خواستگاری جلسه اول خواستگاری چه باید گفت جلسه اول خواستگاری چه بگوییم؟ جلسه اول خواستگاری دهنوی جلسه اول خواستگاری چه بپرسیم جلسه اول خواستگاری دکتر فرهنگ جلسه اول خواستگاری چی بگم جلسه اول خواستگاری چی بپرسیم جلسه اول خواستگاری سوالات جلسه اول خواستگاري جلسه خواستگاری جلسه خواستگاری رسمی جلسه خواستگاری دروازه بان جلسه خواستگاری دکتر فرهنگ جلسه خواستگاری + سوالات جلسه خواستگاری موفق جلسه خواستگاری+سوال جلسات خواستگاری جلسه خواستگاري جلسات خواستگاری دکتر فرهنگ جلسه دوم خواستگاری جلسه دوم خواستگاری چه بگوییم؟ جلسه دوم خواستگاری دهنوی جلسه دوم خواستگاری چی ببریم جلسه دوم خواستگاري جلسه سوم خواستگاری جلسه سوم خواستگاری دهنوی سوالات جلسه دوم خواستگاری سوالات جلسه دوم خواستگاری دهنوی سوالات جلسه دوم خواستگاری دکتر فرهنگ جلسه هیات دولت جلسه هيات دولت امروز جلسه هیات دولت دیروز جلسه هیات دولت با استانداران جلسه هيات دولت جلسه هیات دولت چهارشنبه جلسه هیات دولت روحانی جلسه هیات دولت یازدهم جلسه هیات دولت یکشنبه جدیدترین جلسه هیات دولت جلسة وناسه جلسة وناسه 2016 جلسه وناسه راشد جلسه وناسه حاتم العراقي وقصي جلسه وناسه حلا الترك ومشاعل جلسة وناسه طني ورور جلسة وناسه راشد الماجد جلسة وناسه حلا الترك جلسة وناسه رابح صقر جلسة وناسه جميله طني ورور جلسه امروز مجلس جلسه امروز مجلس برای رای اعتماد جلسه امروز مجلس خبرگان جلسه امروز مجلس عراق جلسه امروز مجلس مطهری جلسات امروز مجلس جلسه علنی امروز مجلس جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی نتیجه جلسه امروز مجلس گزارش جلسه امروز مجلس جلسه هیئت دولت جلسه هیئت دولت امروز جلسه هیئت دولت روز یکشنبه جلسه هيئت دولت امروز جلسه هیئت دولت دیروز جلسه هیئت دولت در مشهد جلسه هیئت دولت یکشنبه جلسه هیئت دولت در امروز جلسه هیئت دولت یازدهم جلسه هیئت دولت روحانی در جلسه اول خواستگاری چه بگوییم در جلسه دوم خواستگاری چه بگوییم در جلسه اول خواستگاری چه بگویم جلسه اول خواستگاری چه بگویم جلسة عود جلسة عود اعوفك جلسة عود يمني جلسة عود طرب جلسة عود يمنيه جلسة عود خالد عبدالرحمن جلسه عود حزينه جلسه عود خاصه جلسه عود مسكين يا قلبي جلسة عود نجران جلسه اول آشنایی جلسه اول آشنایی با دختر جلسه اول آشنایی برای ازدواج جلسه اول آشنایی دختر و پسر جلسه اول آشنایی چه بگوییم؟ جلسه اول آشنایی خواستگاری جلسه اول آشنایی ازدواج جلسه اول آشنایی خانواده ها جلسه اول آشنايي جلسه اول آشنايي+ازدواج کتابخانه هفتم کتابخانه اریا هفتم دانلود کتابخانه هفتم کتابخانه الکترونیک هفتم کتابخانه شهدای هفتم تیر کتابخانه الکترونیکی اریا هفتم کتابخانه الکترونیک آریا هفتم کتابخانه الکترونیکی پایه هفتم کتابخانه الکتریکی پایه هفتم کتابخانه اریا پایه هفتم دانلود کتابخانه اریا هفتم دانلود کتابخانه الکترونیک آریا هفتم دانلود کتابخانه الکترونیکی آریا هفتم دانلود کتابخانه الکترونیکی آریا کلاس هفتم دانلود کتابخانه الکترونیکی هفتم دانلود کتابخانه الکترونیک هفتم دانلود کتابخانه الکترونیکی پایه هفتم دانلود کتابخانه آریا پایه هفتم دانلود کتابخانه الکترونیک پایه هفتم ها حبيبي ها حبيبي كلمات ها حبيبي Mp3 ها حبيبي كاظم الساهر Mp3 ها حبيبي يوسي شوعا ها حبيبي شهد وكاظم ها حبيبي كلمات كاظم الساهر ها حبيبي كلمات Mp3 ها حبيبي كلمات اغنية ها حبيبي كلمات نزار قباني ها حبيبي كلمات الاغنيه ها يا حبيبي كلمات الو ها حبيبي كلمات كاظم الساهر ها حبيبي كلمات الاغنية كاظم ساهر ها حبيبي كلمات ها يمه ها يمه كلمات ها يمة Mp3 ها يمه زوجتيني ها يمه هايوم ها يمه وها يوم ها يمه حسين الطيب Mp3 ها يمه تحميل ها يمه حسين ها يمه الولد ها خوتي ها ها خوتي ها هوسات ها خوتي ها حسام الرسام ها خوتي ها تحشيش ها خوتي هاه معني ها خوتي ها ها خوتي ها اعراس ها خوتي ها حسام ها خوتي ها Mp3 ها خوتي ها حسام الرسام Mp3 ها ها ها ها ها هاريز ها ها هاريز العاب خالي هاها ها ها ها خالي Mp3 ها ها ها يمه ها ها ها يم الولد ها ها ها نستشهد لو لا عمي هاها چكمه ها ها ها أنا ذا ها أنا ذا حمود الخضر ها أنا ذا خلصت من الهوى ها انا ذا بدون موسيقى ها انا ذا بسام شمص ها انا ذا ارسلني ها انا ذا صانع امرا جديدا ها انا ذا لحمود الخضر ها أنا ذا Mp3 ها انت ذا ها صوت الملائكة ها صوت الملائكة كلمات ترنيمة قدوس ها صوت الملائكة ترنيمة هالصوت الملائكة Mp3 ها يا حميد يمه ها Translate ها يمه Mp3 تحميل ها يمه Mp3 Download اغنية ها يمة Mp3 حسين الطيب ها يمه Mp3 تحميل اغنية ها يمة Mp3 ها يمه ها يوم Mp3 حسن الطيب ها يمة Mp3 ها يمه ولج يمه Mp3 اغنية حسين الطيب ها يمه Mp3 جلسه وناسه جلسه عود آموزش Codeigniter - جلسه هفتم: کتابخانه ها

دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
 • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
 • تعداد نظرات : ۹۷۱۴
 • تعداد حاضران : ۱۹۴
 • آخرین بروزرسانی : ۴ ماه پيش
دیگران می خوانند
تبلیغات
آخرین جستجوها