freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar


"محافظان روستا" نیرویی برای مقابله با پ.ک.ک؟
سرویس جهان - برای مسافرانی که به جنوب شرقی ترکیه می روند، دیدن مردانی در لباس یونیفرم و مسلح به تفنگ های کلاشنیکوف در مناطق روستایی امری طبیعی است. آنها در عملیات نیروهای امنیتی شرکت می کنند، از امکانات دولتی محافظت می کنند و با حزب کارگران کردستان (پ ک ک) درگیر می شوند، اما آنها نه پلیس اند و نه سرباز. به آنها "محافظان روستا" می گویند.

برخی از آنها به صورت تمام وقت شاغل هستند. و برخی دیگر دارای قرارداد های کوتاه مدت می باشند. سیستم محافظ روستا بر اساس قانون مصوب سال 1924 است که در سال 1985 ، یعنی زمانی که پ ک ک حملاتش را آغاز کرد به روز شده و اجرایی شد.

تشکیل این نیروی شبه نظامی از همان ابتدا بحث برانگیز بود. پ ک ک و هواداران آن، همچون اکثر کردها، محافظین را به خیانت متهم کردند و دولت را به تحریک برای خونریزی میان کردها متهم نمودند. دولت اعلام کرد: این واقعیت است که به یک سیستم محافظ نیاز است نشان دهنده این امر است که اکثر کردها با پ ک ک مخالف اند. این جر و بحث شدید هرگز متوقف نشد. پ ک ک خواستار لغو این سیستم و محاکمه کسانی شد که آن را ایجاد کرده اند. این خواسته ها چندان باعث ترس روستاییان نشد. آنها بیشتر نگران آینده خود بودند. سوال انها این بود که در صورت حل مسئله کردها چه بر سر آنها خواهد آمد.

مخالفان آنها مدعی بودند که محافظین روستا باعث تغییر بافت اجتماعی منطقه می شوند. گزارش سال 2013 مرکز تحقیقاتSurec  با عنوان "محافظان موقت روستا و فرایند صلح" اعلام کرد: "اگر چه سیستم محافظین روستا به عنوان عنصری از سیاست امنیتی دولت تاسیس شد، کسانی که به این سیستم پیوستند از اسلحه هایشان برای دست یابی به منافع شخصی خود استفاده کردند. از آنجا که آنها از حمایت نیروهای امنیتی دولت برخوردار بودند، می توانستند خود را به عنوان قدرت اساسی روستاها و منطقه خود تحمیل کنند."

هنگامی که برخی از محافظین روستا با حمایت برخی مقامات دولتی از موقعیت خود برای دستیابی به منافع شخصی استفاده کردند رویکرد عمومی نسبت به محافظین روستا روز به روز بدتر شد. روز به روز این ذهنیت بیشتر تقویت شد که محافظین روستا نه یک نیروی امنیتی بلکه ابزار نفوذ و قدرت هستند؛ به ویژه پس از آنکه مشخص شد که آنها در امور غیر قانونی نیز دخالت داشته اند. گزارش Surec وضعیت را به طور خلاصه اینگونه تشریح کرد: "بر اساس (آمارهای) وزارت کشور، 4804 محافظ روستا به اتهام ارتکاب به جرم بین سال های 1985 و 2003 محاکمه شدند. از این تعداد، 2376 محافظ به اتهام انجام جرایم متفاوت متهم شدند، در حالی که 2375 محافظ به کمک به پ ک ک و همدستی با آن متهم شدند. "

در سال های اخیر سیستم محافظین روستا به آرامی رو به زوال بوده است اما بار دیگر در جولای 2015، زمانی که میان ترکیه و پ ک ک درگیری های گسترده ای روز داد، این سیستم احیا شد. از آن زمان تاکنون پ ک ک به دنبال محافظین روستاست و بسیاری از آنها را کشته است. آخرین حادثه روز 27 ماه سپتامبر در استان حکاری روی داد. در این درگیری پ.ک.ک سه نفر از محافظین را کشته و دو نفر دیگر از آنها را زخمی کرد. در زمان انجام این حمله محافظین در حال نگهبانی از تجهیزات ساخت و ساز یک بزرگراه بودند.

در نشست اخیر سلیمان سویلو وزیر کشور با روسای محافظین روستای 22 استان، تصمیم گرفته شد تا این سیستم به روز رسانی و تقویت شود. این گروه تصمیم گرفت بخش ویژه ای برای رسیدگی به مشکلات محافظین روستا در وزارت کشور تشکیل شود، و "تیم های ویژه" مسلح با سلاح های سنگین تشکیل شود تا به همراه سربازان دست به عملیات بزنند.

زیا سوزن، رئیس محافظین روزتا در منطقه آناتولی و کنفدراسیون خانواده شهدا، بزرگترین انجمن حرفه ای محافظین روستا از این تصمیم گیری استقبال کردند.

سوزن به المانیتور گفت: "کسانی که ما در حال جنگ با آنها هستیم سلاح های سنگین پیشرفته در اختیار دارند. محافظین ما تلاش می کنند تا با 100 گلوله و یک کلاشینکف از خود دفاع کنند. بایستی سلاح ها و لباس محافظین به روز شوند. ما به دلیل این کمبود ها در حال از دست دادن افراد زیادی هستیم. سیستم محافظین حیاتی است. اگر می خواهیم (سیستم محافظین روستا) ادامه داشته باشد در آن صورت بایستی با پرسنل و حقوق اجتماعی، سلاح و تجهیزات مناسب از آن پشتیبانی شود ".

به گفته سوزن، امروز به دلیل وجود محافظین منطقه تحت کنترل پ ک ک نیست.

وی گفت: "سربازان ارتش و پلیس برای دوره های کوتاه می آیند و می روند. با این حال، محافظین ما گاهی اوقات در همان محله زندگی می کنند حتی در برخی ساختمان در کنار شبه نظامیان پ ک ک هستند. بسیاری از محافظین ما در طول فرایند صلح ترور شدند. در روستاهایی که هیچ محافظی در آن وجود ندارد، نیروهای پ ک ک آزادانه رفت و آمد می کنند اما آنها نمی توانند به روستاهایی وارد شوند که محافظین روستا در آنجا حضور دارند. اگر ما این سیستم را نداشتیم، 25 سال پیش شرق و جنوب شرقی ترکیه را تسلیم پ ک ک و عوامل آن کرده بودیم."

سوزن گفت محافظین واقعا نگران آینده خود نیستند. "هنگامی که کار پ ک ک تمام شود دولت با استخدام ما در بخش خدمات عمومی گذار ما به جامعه را تضمین خواهد کرد."

مسعود یگن، استاد جامعه شناسی دانشگاه شهیر استانبول، بر این باور است که سیستم محافظ روستا نقشی در حل مسئله کردها ندارد. یگن گفت تصمیم برای تقویت و ارتقای این سیستم به این دلیل گرفته شد که دولت نتوانست جایگزینی برای آن بیابد.

یگن به المانیتور گفت: "سیستم محافظین هیچ نقشی در حل مسئله کردها نداشته است. ما تجربه سال های 1990 را فراموش نکرده ایم. محافظین روستا نمی توانند به خشونت پ ک ک خاتمه دهند. این (سیستم محافظین روستا) یک ابزار است و به دلیل مشکلات اجتماعی ای که ایجاد می کند نبایستی آن را بکار برد. این سیستم در هر جایی که حاضر شد باعث مختل کردن روابط اجتماعی شد و مشکلات متعددی را به بار آورد. از نظر جامعه شناختی ، این سیستم به جز تامین حقوق و دستمزد منظم برای برخی مردم نمی تواند تاثیر مثبتی به همرا داشته باشد."

یگن معتقد است بسیاری از محافظین داوطلبین واقعی نیستند و به نظر وی آنها نقشی فعال در درگیری ها ندارند. او همچنین هشدار داد: "هنگامی که مسئله کردها حل شود، بایستی یک بررسی جدی در مورد محافظین صورت گیرد. افرادی که در حال حاضر درآمدی ثابت و مطمئن دارند ممکن است در صورت از دست دادن این درآمد مشکلات اجتماعی جدیدی را به وجود آورند. یکی از جنبه های مشکل این است که این سیستم برخی از مردم را قادر می سازد تا از اقتدار دولت سوء استفاده کرده و اراده خود را بر دیگران دیکته کنند. اگر راه حلی پیدا نشود، حتی در صورت ایجاد یک راه حل کلی درگیری ها همچنان ادامه پیدا کند. نه تنها دیدی سیاسی نسبت به این درگیری ها وجود خواهد داشت بلکه درگیری ها شخصی نیز خواهد بود. این وضعیت مشکل ساز خواهد بود. "

امروز 47510 محافظ روستایی به طور موقت و 21800 محافظ به صورت دائم در استخدام دولت هستند. دولت قصد دارد تعداد محافظین موقت را به 50000 نفر افزایش دهد.

یک روستایی که میان شهر های لیجه و هازرو زندگی می کند تجربه خود در ارتباط با محافظین را این گونه برای المانیتور بیان کرد: "ما هزاران هکتار زمین در اینجا داریم. ما با مرد دیگری بر سر زمین درگیری داریم. آن مرد به محافظین روستا پیوست و در حال حاضر ما نمی توانیم مسئله زمینمان را پی گیری کنیم. "

حس مشترک در منطقه این است که اگر چه ممکن است محافظین گاهی اوقات به دلیل آشنایی با منطقه به نیروهای امنیتی کمک کنند، تا زمانی که این محافظین تحت کنترل قرار نگیرند در سال های آینده نیز مشکلاتی را برای کردها ایجاد خواهند نمود.

منبع: المانیتور

ترجمه: خبرگزاری کردپرس- سرویس جهان

 

لینک ورود به کانال رسمی تلگرام کردپرس؛

کد مطلب: 115252  |  تاريخ: ۱۳۹۵/۷/۱۱  |  ساعت: ۲۲ : ۴۵

منبع : کردپرس ارسال به :
انتشار : یکشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۵ - ۲۲:۵۶:۲ دیده شده : ۲۱۱بار نویسنده : admin

نیرو برای عسلویه نیرو عسلویه نیرو برای پخش تراکت مقابله با افسردگی مقابله با افسردگی شدید مقابله با افسردگی پس از زایمان مقابله با افسردگی بعد از طلاق مقابله با افسردگی بارداری مقابله با افسردگی بعد از زایمان مقابله با افسردگی حاد مقابله با افسردگی در بارداری مقابله با افسردگی و استرس مقابله با افسردگی پیش از قاعدگی مقابله با پارازیت مقابله با پارازیت شدید مقابله با پارازیت جدید مقابله با پارازیت ماهواره در ایران مقابله با پارازیت ماهواره ها مقابله با پارازیت هاتبرد مقابله با پارازیت های ماهواره ای طرز مقابله با پارازیت مقابله با پارازيت ماهواره راه مقابله با پارازیت مقابله با استرس مقابله با استرس امتحان مقابله با استرس کنکور مقابله با استرس صحبت در جمع مقابله با استرس قبل از امتحان مقابله با استرس شغلی مقابله با استرس در بارداری مقابله با استرس شب امتحان مقابله با استرس رانندگی مقابله با استرس شدید مقابله با ترس مقابله با ترس کودکان مقابله با ترس از رانندگی مقابله با ترس از جن مقابله با ترس و اضطراب مقابله با ترس در کودکان مقابله با ترس کودک مقابله با ترس از مرگ مقابله با ترس در دعوا مقابله با ترس از بیماری مقابله با پشه مقابله با پشه کوره مقابله با پشه خاکی مقابله با پشه ها مقابله با پشه توالت مقابله با پشه در منزل مقابله با پشه زدگی مقابله با پشه سالک مقابله با پشه در فصل گرما مقابله با پشه در خانه مقابله با مورچه مقابله با مورچه ها مقابله با مورچه بالدار مقابله با مورچه خانگی مقابله با مورچه پردار مقابله با مورچه زرد راهای مقابله با مورچه راههای مقابله با مورچه در خانه روش مقابله با مورچه راه مقابله با مورچه ها مقابله با اضطراب مقابله با اضطراب امتحان مقابله با اضطراب و استرس مقابله با اضطراب اجتماعی مقابله با اضطراب کنکور مقابله با اضطراب شدید مقابله با اضطراب و تپش قلب مقابله با اضطراب در ورزش راههای مقابله با اضطراب راههای مقابله با اضطراب امتحان مقابله با افکار منفی مبارزه با افکار منفی مقابله با افكار منفي راههای مقابله با افکار منفی مبارزه با افكار منفي راه مقابله با افکار منفی روشهای مقابله با افکار منفی راهکارهای مقابله با افکار منفی روش مقابله با افکار منفی راهای مقابله با افکار منفی مقابله با عقرب مقابله با عقرب گزیدگی راههای مقابله با عقرب روش مقابله با عقرب راههای مقابله با عقرب در خانه مقابله با نیش عقرب روشهای مقابله با عقرب راههاي مقابله با عقرب سم مقابله با عقرب راهای مقابله با عقرب مقابله با هک وای فای راه مقابله با هک وای فای راههای مقابله با هک وای فای مقابله با هک شدن وای فای روش مقابله با هک وای فای نرم افزار مقابله با هک وای فای پ ک ک در ارومیه پ ک ک کیست پ ک ک چیست گروه پ ک ک چیست پ ک ک در ایران پ ك ك در ايران پ ک ک ایران پ ک ک و ایران گروه پ ک ک در ایران پ ک ک و داعش پ ک ک داعش پ ک ک در مقابل داعش جنگ داعش و پ ک ک درگیری پ ک ک و داعش پ ک ک با داعش "محافظان روستا" نیرویی برای مقابله با پ.ک.ک؟

دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۱۰۰۲۶
  • تعداد حاضران : ۲۱۱
  • آخرین بروزرسانی : ۴ ماه پيش
تبلیغات
آخرین جستجوها