freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar


دو روایت درباره‌ی دلیل ساخته شدن «ایالت آزاد جونز» وجود دارد. می‌گویند یک روز سران استودیوی یونیورسال مشغول صحبت بودند. اولی: «پسر، "۱۲ سال بردگی" رو دیدی؟ عجب فیلم خشن و خفنی بود!» دومی: «و البته موفق!». اولی: «آره راست می‌گی. ببین یه فکر بکر کردم. بیا یه فیلم برده‌داری بسازیم و چهارتا اسکار به جیب بزنیم». دومی: «حله. خب، بریم حقوق‌مون رو بگیریم». در روایت دوم می‌گویند یکی از سران استودیو از بچگی به متیو مک‌کانهی حسودی می‌کرده است و مخصوصا در این اواخر که به رنسانس مک‌کانهی مشهور است، از شدت تنفر به دنبال نقشه‌ای برای خراب کردن او بوده است. بنابراین به‌طرز «لکس لوثر»واری توطئه می‌کند تا به صورت مخفیانه مک‌کانهی را به این پروژه‌ جذب کند و به دوستانش و دنیا ثابت کند که انسان می‌تواند حتی در هنگام تماشای کسی مثل مک‌کانهی هم خوابش ببرد. واقعا نقشه‌ی شیطانی بزرگی است! و در کمال ناباوری باید بگویم این فرد در این کار موفق شده است.

خیلی خب، دقیقا معلوم نیست این روایات حقیقت دارند یا نه، اما اهمیت ندارد. همیشه به ما گفته‌اند که واقعیت یک حکایت مهم نیست، بلکه نکته‌ی اخلاقی آن اهمیت دارد. نکته‌ی اخلاقی این دو روایت هم این است که «ایالت آزاد جونز» یکی از همان فیلم‌هایی براساس داستان واقعی است که هیچ ویژگی منحصربه‌فردی ندارند و بله، متاسفانه این فیلم چنان روایت ساکن و خسته‌کننده‌ای دارد که حتی کاریزما و هنرنمایی پرکشش متیو مک‌کانهی که تنها نکته‌ی خوب فیلم هم است نمی‌تواند جلوی شما را از احساس خواب‌آلودگی بگیرد. «ایالت آزاد جونز» یکی از موردانتظارترین فیلم‌های ۲۰۱۶ بود. از تصاویر و تریلرهای فیلم به نظر می‌رسید با یک داستان زندگینامه‌ای قوی و پروداکشن بزرگی که می‌تواند پای آن را به نامزدهای فصل جوایز باز کند، طرف هستیم، اما خیلی طول نمی‌کشد تا به این نتیجه برسید که از این خبرها نیست.

«ایالت آزاد جونز» مشکلی دارد که پاشنه‌ی آشیل فیلم‌های زندگینامه‌ای است. وقتی فیلمی مثل این قرار است به دوره و موضوع نخ‌نماشده‌ای مثل جنگ داخلی و برد‌ه‌داری بپردازد باید چیز تازه‌ای برای گفتن داشته باشد یا ما را از زاویه‌ای به سوژه‌اش نزدیک کند که نمونه‌اش را قبلا ندیده باشیم. چون تعداد فیلم‌های اقتباسی از روی این دوره و زمانه آن‌قدر زیاد است که روایت خالی آن نمی‌تواند تماشاگر را شگفت‌زده کند، اما انگار سازندگان این مسئله‌ی مهم را کاملا از پروسه‌ی نگارش سناریو حذف کرده‌اند. «ایالت آزاد جونز» همان چیزهایی را که بارها و بارها دیده‌اید و می‌دانید به‌شکل بسیار غیرخلاقانه و بی‌مهارتی بازسازی کرده است.

اگر فیلمی مثل «۱۲ سال بردگی» به چنین موفقیت و درجه‌ای از شوکه‌کنندگی می‌رسد، به خاطر این است که نویسنده و کارگردان از روایت اتفاقات تاریخی قابل‌پیش‌بینی دست می‌کشند و ما را به نزدیک‌ترین و شخصی‌ترین لحظات زندگی و درد و رنج‌های کاراکترهایشان می‌برند: از حلق‌آویز شدن برای مدت‌ها از درخت تا سُر خوردن یک قطره اشک بر روی گونه. سینما این قدرت را به ما می‌دهد تا از طریق درام به داستان‌های خشک تاریخی انرژی و زندگی ببخشیم و داستانی بزرگ را با جزییات روایت کنیم و کاری کنیم که کتاب‌های تاریخ از انجام آن عاجزند: قرار دادن هرچه بهتر مخاطب در شرایط زندگی یک دوره‌ی تاریخی.

‌ وقتی فیلمی مثل این قرار است به دوره و موضوع نخ‌نماشده‌ای مثل جنگ داخلی و برد‌ه‌داری بپردازد باید چیز تازه‌ای برای گفتن داشته باشد

«ایالت آزاد جونز» شخصیت تاریخی شگفت‌انگیزی را در قلب داستانش دارد، اما مشکلی که باعث می‌شود این شخصیت در فیلم به آدم به‌یادماندنی و جذابی تبدیل نشود، این است که خبری از آن جزییات خلاقانه‌ی شخصیت‌پردازی و پیچش‌های غیرمنتظره‌ای که فیلمی در این ژانر شدیدا به آن نیاز دارد نیست. در نتیجه فیلم به جای یک سینمای درگیرکننده، مثل روخوانی انشای یک دانش آموز دبستانی است که حتی آن را از زاویه‌ی دید خودش ننوشته و حاصل کپی-پیستِ مسئول کافی‌نت محله از ویکیپدیای عزیز است. بنابراین سوژ‌ه‌ی فیلم هرگز به یک تجربه‌ی احساسی و تصویری پرجنب و جوش که استحقاقش را دارد تبدیل نمی‌شود.

به راحتی می‌توان دید چه چیزی گری راسِ کارگردان را جذب این فیلم کرده بوده است. «ایالت آزاد جونز» درباره‌ی نیوتون نایت (متیو مک‌کانهی)، پرستار ارتش ایالات موئتلفه است که در دهه‌ی ۱۹۸۰ بی‌خیال جنگ می‌شود و به خانه بازمی‌گردد. اما از آنجایی که فراری‌ها را اعدام می‌کنند، او مجبور می‌شود از خانه هم فرار کند و به گروهی از برده‌های فراری بپیوندد. در ابتدا همه‌چیز به خوردن و خوابیدن در جنگل خلاصه شده است، اما او در ادامه گروهی را تشکیل می‌دهد و با هر دو طرف جنگ داخلی وارد مبارزه می‌شود و بخش زیادی از زمین‌های جنوب میسیسیپی را تصاحب می‌کند و آن را ایالت آزاد جونز می‌نامد. تمام اینها به خاطر این است که نایت دیگر از این همه جنگ و کشتار و عدم برابری خسته شده است، از تمام وجود حاضر به کشته شدن در راه رسیدن به آزادی است و می‌خواهد این روحیه را در همراهانش نیز زنده کند.

اگرچه گله‌های زیادی از گری راس دارم، اما او حداقل فیلم را کوبنده آغاز می‌کند. سکانس افتتاحیه‌‌، نمایش خشونت‌بار و خونینی از یکی از نبردهای مهم جنگ داخلی است که تماشاگران را از همان ابتدا با سوراخ بزرگی در صورتِ یک سرباز روبه‌رو می‌کند! کل این سکانس در ضبط جلوه‌ی بی‌رحم جنگ موفق است و نقش خوبی در زمینه‌چینی تصمیم‌گیری نایت برای ترک کردن ارتش بازی می‌کند. این شروع به حدی خوب است که انتظارات‌تان را از ادامه بالا می‌برد، اما متاسفانه بعد از این شروع، فیلم وارد ریتم خسته‌کننده و تکراری‌اش می‌شود و تا پایان در این وضعیت باقی می‌ماند. وضعیت وقتی بدتر می‌شود که فیلم شامل یک خط داستانی دیگر هم می‌شود که مربوط به نوه و نتیجه‌‌های نایت در ۸۵ سال بعد از خط زمانی اصلی است؛ داستانی که نه تنها سر و ته ندارد، بلکه روند کند فیلم را کندتر از حد معمول می‌کند و اگر کاملا از فیلم حذف می‌شد به جایی بر نمی‌خورد.

‌ تقریبا اکثر صحنه‌های مهم فیلم به سخنرانی کلیشه‌ای و خسته‌کننده‌ی نیوتون نایت خلاصه شده است

وقتی با فیلمی طرفیم که کلی‌گویی می‌کند و داستانش را «انشا»وار روایت می‌کند، نباید انتظار شخصیت‌پردازی خاصی را بکشید. حتی کاراکترهایی مثل ریچل، همسر آینده‌ی نایت و موسی، یکی از دوستان و افراد مهم دار و دسته‌ی نایت هیچ‌وقت به‌طور جداگانه مورد پردازش قرار نمی‌گیرند و با تمام حضور پررنگی که در زندگی نایت دارند، همیشه در پس‌زمینه قرار دارند. تمرکز اصلی فیلم بر روی نمایش شهامت و شرافت نایت است و فیلم هیچ توجه‌ای به درد و رنج برده‌ها نمی‌کند. مثلا وقتی نایت هدیه‌ای به ریچل می‌دهد یا از دیدن اعدام یکی از دوستان سیاه‌پوستش گریه می‌کند، کارکرد این صحنه‌ها بیشتر از چیز دیگری، فرصتی برای نمایش احساسات نایت است.

یا مثلا اگرچه نایت رهبری گروه شورشی‌ای را برعهده دارد که هر لحظه با مرگ دست و پنجه نرم می‌کنند، اما فیلم طوری این موضوع را به تصویر می‌کشد که انگار هیچ خطری آنها را تهدید نمی‌کند. در نتیجه تصمیم سخت نایت برای ایستادگی در برابر این نابرابری‌ها و ظلم‌ها خیلی ساده و معمولی احساس می‌شود. بله، هر از گاهی ما طی مونتاژهایی می‌بینیم که گروه‌های نژادپرستی خانه‌ها را آتش می‌زنند و برده‌های فراری را قتل‌عام می‌کنند، اما خب، این روایت جسته و گریخته نمی‌تواند حس همدلی و وحشت‌ مخاطب را برانگیزد. اینجا اما به یکی از بزرگ‌ترین مشکلات فیلم می‌رسیم که اسباب خنده‌ی تماشاگران را فراهم کرده است. آن هم این است که در این فیلم بیشتر از هر چیز دیگری «سخنرانی» وجود دارد. بله، سخنرانی! تقریبا اکثر صحنه‌های مهم فیلم به سخنرانی کلیشه‌ای و خسته‌کننده‌ی نایت خلاصه شده است که در جریان آنها یا او درباره‌ی کرامت‌های انسانی مدیحه‌سرایی می‌کند یا نقشه‌ی حمله‌ی بعدی‌شان را توضیح می‌دهد. این در حالی است که فیلم مشکل جدی تدوین دارد و شاید بیش از ۳۰ دقیقه طولانی است. ضعف کشنده‌ای که واقعا فقط از یک فیلمساز آماتور انتظار می‌رود.

«ایالت آزاد جونز» بیشتر از تلاشی برای روایت اصولی یک داستان، شبیه پشت سر هم قرار دادن صحنه‌های پراکنده‌ای است که اتصالی بین آنها وجود ندارد. بیش از یک ساعت تا شروع شدن فیلم طول می‌کشد و تازه بعد از آن هم چیزی تغییر نمی‌کند و کاملا معلوم است که در حال تلف کردن وقت‌مان هستیم و این قصه به مقصد رضایت‌بخشی ختم نمی‌شود. چنین اتفاقی هم می‌افتد. در پرده‌ی آخر، فیلم رسما به جاده‌ خاکی می‌زند و از درامی بی‌حال تبدیل به مستند کوتاهی که چندین دوره‌ی تاریخی را در چند تصویر و دو خط متن خلاصه می‌کند تبدیل می‌شود. متیو مک‌کانهی مثل همیشه کارش را به خوبی انجام می‌دهد، اما فیلم آن‌قدر به درازا کشیده می‌شود که حتی او هم نمی‌تواند جلوی نگاه کردن آدم به ساعتش را بگیرد. تازه، مک‌کانهی بدون سیگار به چه دردی می‌خورد! پس، همان بهتر که این فیلم را فراموش کنیم.

منبع : Zoomit ارسال به :
انتشار : سه شنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۵ - ۰:۴:۶ دیده شده : ۳۷۴بار نویسنده : admin

نقد فیلم نقد فیلم ماهی و گربه نقد فیلم کوچه بی نام نقد فیلم پنج تا پنج نقد فیلم ملبورن نقد فیلم لانتوری نقد فیلم بارکد نقد فیلم من نقد فیلم دختر نقد فیلم ساکن طبقه وسط نقد فیلم ماهی و گربه شهرام مکری نقد فیلم ماهی و گربه سعید عقیقی نقد فیلم ماهی وگربه مجید اسلامی نقد فیلم ماهی و گربه ایمان فانی نقد فيلم ماهی و گربه نقد فیلم ماهی و گربه مسعود فراستی بررسی فیلم ماهی و گربه نقد فیلم سینمایی ماهی و گربه نقد بررسی فیلم ماهی و گربه نقد فیلم کوچه بی نام فراستی نقد فيلم كوچه بي نام نقد فیلم پنج تا پنج تارا اوتادی نقد فيلم پنج تا پنج نقد فیلم ملبورن فراستی نقد فیلم ملبورن نیما جاویدی نقد فيلم سينمايي ملبورن نقد فیلم سینمایی ملبورن نقد های فیلم ملبورن نقد و بررسی فیلم ملبورن نقد فیلم لانتوری فراستی نقد فیلم بارکد فراستی نقد فیلم من سالوادور نیستم نقد فیلم من سهیل بیرقی نقد فیلم من پیش از تو نقد فیلم من دیگو مارادونا هستم نقد فیلم من همسرش هستم نقد فیلم من مادر هستم نقد فيلم من مادر هستم نقد فیلم من و زیبا نقد فيلم من ديگو مارادونا هستم نقد فیلم دختر دانمارکی نقد فیلم دختر رضا میرکریمی نقد فيلم دختر گمشده نقد فیلم دختری با روبان زرد نقد فیلم دختری با خالکوبی اژدها نقد فیلم دختر میلیون دلاری نقد فیلم دختری با گوشواره های مروارید نقد فیلم دختری با کفشهای کتانی نقد فیلم دختر از هم گسیخته نقد فیلم ساکن طبقه وسط فراستی نقد فیلم ساکن طبقه وسط شهاب حسینی نقد فيلم ساکن طبقه وسط نقد فیلم ساکن طبقه وسط از شهاب حسینی بررسی فیلم ساکن طبقه وسط نقد فیلم ساکن طبقه ی وسط نقد فیلم سینمایی ساکن طبقه وسط نقد و بررسی فیلم ساکن طبقه وسط نقد و بررسي فيلم ساكن طبقه وسط Free State Of Jones Free State Of Jones Review Free State Of Jones Trailer Free State Of Jones Movie Free State Of Jones Cast Free State Of Jones Imdb Free State Of Jones Showtimes Free State Of Jones Full Movie Free State Of Jones Book Free State Of Jones Rating Free State Of Jones Review Imdb Free State Of Jones Review Ign Free State Of Jones Review Ebert Free State Of Jones Review New Yorker Free State Of Jones Review Guardian Free State Of Jones Review Nyt Free State Of Jones Reviews 2016 Free State Of Jones Review Ew Free State Of Jones Review Rolling Stone Free State Of Jones Trailer Song Free State Of Jones Trailer Music Free State Of Jones Trailer 2 Free State Of Jones Trailer Youtube Free State Of Jones Trailer Imdb Free State Of Jones Trailer Rotten Tomatoes Free State Of Jones Trailer Download Free State Of Jones Trailer Song Name Free State Of Jones Trailer Subtitulado Free State Free State Stars Free State Movie Free State Of Jones Movie Times Free State Of Jones Movie Trailer Free State Of Jones Movie Review Free State Of Jones Movie Online Free State Of Jones Movie Download Free State Of Jones Movie Poster Free State Of Jones Movie Rating Free State Of Jones Movie Showtimes Free State Of Jones Movie Location Free State Stars Fc Free State Stars News Free State Stars Players Free State Stars Squad Free State Stars Coach Free State Stars Fc Contact Details Free State Stars Players 2016 Free State Stars Academy Free State Stars New Coach Free State Of Jones Cast And Crew Free State Of Jones Cast Members Free State Of Jones Cast List Free State Of Jones Casting Director Free State Of Jones Cast Extras Caballero Casting Free State Of Jones Free State Of Jones Imdb Parents Guide Free State Of Jones Imdb Trivia Free State Of Jones Showtimes Toronto Free State Of Jones Showtimes San Antonio Free State Of Jones Showtimes Calgary Free State Of Jones Showtimes San Diego Free State Of Jones Showtimes Dc Free State Of Jones Showtimes Ottawa Free State Of Jones Showtimes Montreal Free State Of Jones Showtimes Austin Tx Free State Of Jones Showtimes Cineplex Free State Movie Review Free State Movie Trailer Free State Movie 2016 Free State Movie South Africa Free State Movie Download Free State Movie Times Free State Movie Poster Free State Movie Length Free State Movie Wiki Of Jones Of Jones Victoria Tx Jones Of New York Jones Of New York Dresses Jones Of New York Plus Size Jones Of New York Jeans Jones Of New York Suits Jones Of New York Pants Jones Of New York Coats Jones Of Login Of Jones Victoria Texas Jones Of New York Blouses Jones Of New York Outlet Jones Of New York Tops Jones Of New York Shorts Jones Of New York Dresses Outlet Jones Of New York Dresses Plus Size Jones Of New York Dresses At Dillards Jones Of New York Dresses Sale Jones Of New York Dresses Macy Jones Of New York Dresses Rn54050 Jones Of New York Dresses Petite Jones Of New York Dresses Clearance Jones Of New York Dresses Lord And Taylor Jones Of New York Plus Size Dresses Jones Of New York Plus Size Pants Jones Of New York Plus Size Tops Jones Of New York Plus Size Jeans Jones Of New York Plus Size Clothing Jones Of New York Plus Size Shorts Jones Of New York Plus Size Blouses Jones Of New York Plus Size Outlet Jones Of New York Jeans Lexington Straight Jones Of New York Jeans Plus Size Jones Of New York Jeans Soho Ankle Jones Of New York Jeans Sutton Straight Jones Of New York Jeans Gramercy Curvy Jones Of New York Jeans Park Avenue Curvy Jones Of New York Jeans Petite Jones Of New York Jeans Battery Park Ankle Jones Of New York Jeans Sutton Jones Of New York Suits Plus Sizes Jones Of New York Suits Review Jones Of New York Suits Petite Jones Of New York Suit Separates Jones Of New York Suit Pants Jones Of New York Bathing Suits Jones Of New York Men's Suits Review Jones Of New York Mens Suits Athletic Fit Jones Of New York Velour Suits Jones Of New York Pants Suits Jones Of New York Pants Petites Jones Of New York Pants Tall Jones Of New York Pants Platinum Jones Of New York Signature Pants Jones Of New York Corduroy Pants Jones Of New York Capri Pants Jones Of New York Sport Pants Jones Of New York Linen Pants Jones Of New York Coats Faux Fur Jones Of New York Coats With Hood Jones Of New York Wool Coats Jones Of New York Down Coats Jones Of New York Puffer Coats Jones Of New York Trench Coats Jones Of New York Men's Coats Macy's Jones Of New York Coats Jones Of New York Long Coats Jones Of Login 2016 Jones Of Login 2015 Jones Login Travel Jones Login Coaches Day Trips نقد فیلم Free State of Jones - ایالت آزاد جونز

دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۱۲۱۶۲
  • تعداد حاضران : ۱۶۰
  • آخرین بروزرسانی : ۵ ماه پيش
تبلیغات
آخرین جستجوها