freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar


امضای قرارداد جدید نفتی میان اقلیم کردستان و بغداد با وساطت نماینده ویژه اوباما
سرویس جهان – دیپلمات ها، مقامات سیاسی و دست اندرکاران امور نفت می گویند که نماینده ی آمریکا در ائتلاف ضد داعش با دیپلماسی پیغام و پسغام واسطه ی انعقاد قراردادی نفتی بین عراق و منطقه ی کردستان این کشور شد؛ قراردادی که اهمیتی حیاتی در پیشبرد برنامه ها برای نبرد موصل دارد که نقطه ی اوج جنگ با داعش در عراق است.

به گزارش کردپرس، این منابع گفتند که قرارداد تقسیم درآمدهای نفتی که در ماه آگوست امضا شد، برای واداشتن دولت مرکزی و اقیم کردستان به همکاری در زمینه ی برنامه ریزی حمله به موصل، پایگاه اصلی داعش در عراق اهمیت حیاتی داشت. نیروهای پیشمرگ کُرد قرار است که ظرف ماه جاری موصل را از سه طرف به محاصره درآورند.

برت مک گورک، نماینده ویژه باراک اوباما در ائتلاف ضدداعش از نیمه ی اول آوریل بارها از اربیل پایتخت کردستان عراق به بغداد و بالعکس سفر کرد و همین رفت و آمدها منجر به دیدار مسعود بارزانی رهبر حکومت اقلیم کردستان و فلاح فیاض مشاور امنیت ملی عراق در 19 ژوئن در اربیل شد.

یک منبع بلندپایه ی نزدیک به کردها گفت که بارزانی " با مک گرک دیدار کرد و به او گفت:"موصل از عهده ی ما خارج است. ما نیاز داریم که نفت و درآمدها به ما بازپس داده شود". اگر مک گرک نبود، این قرارداد هرگز اتفاق نمی افتاد."

میدان های نفتی عمده ی شمال عراق در منطقه ی کردستان واقع شده اند اما دعوا بر سر اینکه چه کسی از درآمدهای صادرات نفت این میدان ها سود ببرد، به منازعه ای طولانی، پیچیده و احساسی تبدیل شده است.

اوایل سال 2014 بغداد بودجه ی حکومت اقلیم کردستان را قطع کرد و حکومت اقلیم کردستان مستقلاً دست به صادرات نفت از طریق خط لوله ای زد که تا بندر جیهان ترکیه کشیده شده است.

در ماه مارس همان سال شرکت دولتی نفت شمال عراق نگذاشت که نفت خام استخراج شده در میدان های محل فعالیتش در کرکوک به خط لوله ی مذکور برسد اما میدان های نفتی کرکوک از دو سال پیش که داعش یک سوم خاک عراق را اشغال کرد و نیروهای امنیتی عراق از هم فروپاشید، تحت کنترل حکومت اقلیم کردستان قرار گرفته است.

این اقدام دولت مرکزی درآمدهای نفتی کردها را حدود یک چهارم تقلیل داد و در گرماگرم بهای پایین نفت و جنگ با جهادی ها، بحران بودجه را در اربیل وخیم تر کرد.

عراق و حامی آن یعنی ائتلاف به رهبری آمریکا برای بازپس گیری موصل از جهادی های شدیداً افراطی و تضعیف خلافت خودخوانده شان روی همکاری کردها حساب باز کرده اند.

شکست داعش یکی از اهداف اصلی سیاست خارجی واشنگتن طی دوره ی دوم ریاست جمهوری باراک اوباما بوده است که ماه ژانویه به پایان می رسد.

ماه آگوست پیشرفت هایی در قرارداد به جریان انداختن دوباره ی نفت کرکوک حاصل شد. در این زمان اظهارات عمومی نشان می دهد که مک گورک یازدهم آگوست در بغداد با حیدر عبادی نخست وزیر عراق و دو روز بعد در اریبل دوباره با بارزانی و فیاض دیدار کرده است.

بنا به گفته منابع حاضر در اربیل، مقامات حکومت اقلیم کردستان به مک گورک و بغداد گفتند که از ماه مارس به این سو یک میلیارد دلار درآمد نفتی از دست شان رفته است زیرا میدان کرکوک روزانه حدود 150000 بشکه را به زیر زمین پس می فرستاد به جای آنکه با دیگر تولیدات نفت کردها که حدود 450000 بشکه در روز می شد، از طریق ترکیه به بازارهای جهانی صادر شود.

همین امر تمام طرف ها را بر آن داشت که به توافقی نهایی برسند که به دنبال دیدار 29 آگوست عبادی، مک گورک و بارزانی در بغداد اعلام شد.

لابی گری گسترده

طبق این توافق بالغ بر 150000 بشکه در روز از طریق بندر جیهان صادر می شود که درآمدهای ناشی از آن به شکل مساوی بین حکومت اقلیم کردستان و بغداد تقسیم می شود.

این توافق همچنین مانع از شدت گرفتن اختلافات در درون کردستان شد. مقامات محلی که از شهر سلیمانیه، کرکوک را اداره می کنند، خواهان آن بودند که به جای ترکیه نفت را به ایران بار بزنند اما دولت های اربیل، بغداد و واشنگتن با این خواسته مخالفت کردند.

یک دیپلمات بلندپایه ی غربی در بغداد گفت که این موفقیت چشمگیر در آغاز گفت وگوهای جداگانه  راجع به آرایش نیروها برای حمله به موصل و مرزهای داخلی محل مناقشه ی دولت مرکزی عراق و حکومت اقلیم کردستان نقش داشت.

این دیپلمات که ترجیح داد نامش فاش نشود، در مورد مذاکرات پس پرده گفت:"سنگ ریزه را از دستگاه بیرون بکشید و آن را روغن کاری کنید ... و بعد می بینید که آنها می توانند گفت وگوهای بعدی را راجع به اینکه [در میدان نبرد] چه کسی کجا قرار بگیرد، داشته باشند."

دیپلمات های بلندپایه ی غربی به رویترز گفتند که کردها از زمان امضای قرارداد نفت کرکوک در پس پرده قول داده اند که پیشمرگ ها را کاملاً خارج از موصل نگه دارند و در همان حال به عراقی ها اجازه دهند که از منطقه ای که در حال حاضر در دست پیشمرگ هاست برای آماده سازی نیروها برای حمله استفاده کنند که این خود باعث تسریع نقشه ی جنگ می شود.

به نظر می رسد که حالا ارتش عراق برای حمله به موصل در اواخر اکتبر آماده باشد؛ چیزی که تا همین چند ماه پیش ناممکن به نظر می رسید. بارزانی، رئیس اقلیم کردستان هفته ی گذشته برای اولین بار طی سه سال گذشته به بغداد سفر کرد که نشانه ای از بهبود روابط است.

مک گورک که تحصیلاتش در زمینه ی وکالت بوده، از زمانی که تهاجم به رهبری آمریکا در سال 2003 صدام حسین را سرنگون کرد، درگیر برخی از پردردسرترین منازعات عراق بوده است. او به عنوان مشاور مقامات به آماده کردن پیش نویس قانون اساسی موقت کمک کرد و بر انتقال قانونی قدرت به دولت موقت عراق نظارت داشت.

او علناً از "سرریز" نیروهای آمریکایی به عراق دفاع کرد و این اقدامی بود که جلوگیری از خشونت های فرقه ای در عراق طی سال های اوج آن یعنی 2007-2006 تا حدی به آن نسبت داده می شود. او در میانه ی سال 2014 که داعش یک سوم خاک عراق را اشغال کرد، نقشی اساسی در به سر کار آوردن عبادی برای مقابله با خطر داعش ایفا کرد.

مک گورک که دسترسی به او برای جویا شدن نظرش ممکن نشد، سال گذشته را به آمد و شد مدام به دور دنیا گذرانده است تا خط مشی کابینه ی اوباما برای شکست جهادی ها را به مرحله ی اجرا درآورد که شامل حفظ یکپارچگی عراقی است که به باور برخی ناظران بیش از هر زمان دیگری از هم گسیخته و چندتکه است.

یک خانم سخن گوی سفارت آمریکا در بغداد که از او در مورد قرارداد نفت سؤال شد، گفت:"از نظر ما تمام افتخار این قرارداد را باید به حساب دولت عراق گذاشت."

تونی بلینکن، قائم مقام وزیر امور خارجه ی آمریکا زمانی که طی سفر ماه اخیرش به بغداد در این باره از او سؤال شد، گفت که "تلاش های صورت گرفته در هفته های اخیر باعث دلگرمی او شده است." او پس از آن به اربیل سفر کرد.

یک سخن گوی عبادی گفت که آمریکا و جامعه ی جهانی "نقشی انکارناپذیر" در تشویق بغداد و اربیل به گفت وگو در مورد صادرات نفت کرکوک ایفا کردند و همین گفت وگوها باعث ایجاد اعتماد بین طرفین شد و به پیشبرد مسائل دیگر کمک کرد. یک سخن گوی حکومت اقلیم کردستان به درخواست های ما برای اظهار نظر در مورد موضوع پاسخ نگفت.

منبع: رویترز

ترجمه: خبرگزاری کردپرس-سرویس جهان

 

لینک ورود به کانال رسمی تلگرام کردپرس؛

کد مطلب: 115329  |  تاريخ: ۱۳۹۵/۷/۱۳  |  ساعت: ۱۰ : ۳۶

منبع : کردپرس ارسال به :
انتشار : سه شنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۷:۳۵ دیده شده : ۷۳بار نویسنده : admin

امضای قرارداد سایپا و سیتروئن امضای قرارداد کی روش امضا قرارداد کی روش امضای قرارداد الجزایر امضای قرارداد 1975 الجزایر تعبیر خواب امضای قرارداد تعبیر خواب امضا قرارداد کردستان و کرد دانلود کتاب کردستان و کرد كردستان ويكيبيديا كردستان - ويكيبيديا، الموسوعة الحرة ويكيبيديا كردستان العراق كردي ويكيبيديا كردستان سوريا ويكيبيديا اقليم كردستان ويكيبيديا علم كردستان ويكيبيديا دولة كردستان ويكيبيديا كردستان الحمراء ويكيبيديا تاريخ كردستان ويكيبيديا كردستان واسرائيل علم كردستان واسرائيل كردستان العراق واسرائيل علاقة اقليم كردستان واسرائيل اقليم كردستان واسرائيل کردستان و داعش كردستان و داعش کردستان عراق و داعش اخبار کردستان و داعش کردستان ایران و داعش كردستان عراق و داعش اقلیم کردستان و داعش کردستان سوریه و داعش کردستان داعش كردستان داعش كردستان وداعش كردي وداعش كردستان العراق وداعش اخبار كردستان وداعش اقليم كردستان وداعش حرب كردستان وداعش اخر اخبار كردستان وداعش كردستان عراق وداعش کردستان وب کردستان وبلاگ وبلاگ کردستان من وبريت كردستان وبلاگ کردستان عراق وبدا كردستان وبلاگ كردستان وبلاگهای کردستان وبلاک کردستان های وب کردستان کردستان ویکی پدیا پارت آزادی کردستان ویکی پدیا كردستان ويكي پديا کردستان ترکیه ویکی پدیا کردستان ایران ویکی پدیا کردستان عراق ویکی پدیا کردستان سوریه ویکی پدیا کردستان در ویکی پدیا دانشگاه کردستان ویکی پدیا کردستان بزرگ ویکی پدیا کردستان و اسرائیل كردستان و اسرائيل کردستان عراق و اسرائیل کردستان اسرائیل روابط اقلیم کردستان و اسرائیل كردستان والجنس كردستان ويكي كردستان ويكيبديا بغداد بارتي بغداد بارتي 2015 بغداد بارتي فيس بوك بغداد بارتي فيس حفلة بغداد بارتي عنوان بغداد بارتي موقع بغداد بارتي حفلات بغداد بارتي ديسكو بغداد بارتي برنامج بغداد بارتي بغداد بالانجليزي بغداد بالانجليزية بغداد لا تتألمي بالانجليزي وصف بغداد بالانجليزي مناطق بغداد بالانجليزي انشاء عن بغداد بالانجليزي تعبير عن بغداد بالانجليزي وصف مدينة بغداد بالانجليزي كيف تكتب بغداد بالانجليزي تقرير عن بغداد بالانجليزي بغداد باركور بغداد باركور 2013 باركور بغداد 2014 بغداد باناسونيك بغداد باناسونيك مصر مؤسسة بغداد باناسونيك مؤسسة بغداد باناسونيك بالاسكندرية فروع بغداد باناسونيك بغداد وكيل باناسونيك مركز بغداد باناسونيك بغداد للتجارة ناشيونال باناسونيك موقع باناسونيك بغداد موقع مؤسسة بغداد باناسونيك بغداد بالسبعينات بغداد السبعينات بغداد السبعينات هاشم شفيق بغداد السبعينات فيس بوك بغداد السبعينات Pdf بغداد باب المعظم جامعة بغداد باب المعظم جامعة بغداد باب المعظم كلية التربية جامعة بغداد باب المعظم كلية اللغات الكلية التقنية بغداد باب المعظم المعهد الطبي بغداد باب المعظم كلية التقنية بغداد باب المعظم الكلية التقنية الادارية بغداد باب المعظم فيس بوك جامعة بغداد باب المعظم خارطة بغداد باب المعظم بغداد باب الشيخ بغداد بالصور بغداد اليوم بالصور بغداد القديمة بالصور بغداد ايام زمان بالصور اجمل مناطق بغداد بالصور حبة بغداد بالصور جامعة بغداد بالصور مناطق بغداد بالصور خارطة بغداد بالصور الايمو في بغداد بالصور بغداد بالستينات بغداد الستينات ماشین ویژه اوباما محافظان ویژه اوباما امضای قرارداد جدید نفتی میان اقلیم کردستان و بغداد با وساطت نماینده ویژه اوباما

دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۸۲۸۱
  • تعداد حاضران : ۲۵۰
  • آخرین بروزرسانی : ۳ ماه پيش
تبلیغات
آخرین جستجوها