freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar


 در کشور هند در شهر آگرا نزدیکی بنای مشهور تاج محل، بنای ارزشمند دیگری به نام قلعه یا ارگ آگرا یا قلعه قرمز آگرا واقع شده است که قدمت آن به قرن شانزدهم می‌رسد. با کجارو همراه باشید تا با این کاخ با شکوه آشنا شوید.

درباره شهر آگرا

آگره

آگرا (انگلیسی: Agra، هندی: आगरा) سومین شهر بزرگ در ایالت اوتار پرادش در کشور هندوستان است. این شهر درکنار رودخانه یامونا (جمنا) قرار گرفته و از دهلی پایتخت هند، با ماشین تنها دو ساعت و نیم، با قطار ۴ ساعت و با هواپیما ۳۰ دقیقه فاصله دارد.

آگره

نام آگرا به شکل «آگرابانا» نخستین بار در کتاب حماسی ماهابهاراتا آمده و معناشناسان آن را «پردیس» یا «بهشت» معرفی کرده‌اند. در قرن‌های ۱۶ یا ۱۷ میلادی آگرا به راستی تمثالی از پردیس در روی زمین شده بود. آگرا در زمان حکومت اکبر، جهانگیر و شاه جهان اهمیت زیادی یافت. این شهر پایتخت حکومت اکبر، پادشاه بزرگ امپراتوری مغولی هند یا گورکانیان بوده و در آن زمان تبدیل به مرکز هنر، فرهنگ، تجارت و یادگیری کشور پهناور هندوستان شد. از این رو در گذشته این شهر را اکبرآباد می‌نامیدند.

اکبر شاه هندو

مقاله‌های مرتبط:

آگرا در سده ۱۶ میلادی توسط سکندر لودهی (سلطان دهلی از دودمان لودهی متوفی به سال ۱۵۱۷) کشف شد. سپس بابر موسس سلسله امپراتوری مغولی هند برای مدتی در آگرا ماند و ساخت باغ‌هایی چهار گوش به سبک باغ‌های ایرانی را در آنجا مرسوم کرد. اکبر در این شهر قلعه آگرا را ساخت و جهانگیر آن را با کاخ‌ها و باغ‌های بسیار زیبا مزین کرد. همچنین شاه جهان با ساخت تاج محل شهرت جهانی برای این شهر به ارمغان آورد. هم اکنون این شهر از مراکز گردشگری هند به شمار می‌رود.

آگره

آگرا با نام «اکبرآباد» پایتخت شاهانی چون اکبر، جهانگیر و شاه‌جهان بوده که زبان مادری‌شان فارسی بود و در گسترش زبان فارسی در شبه‌قاره هند کوشیدند و کامیار بودند. نخستین باغ معروف به «باغ‌های پارسی» در کرانه رود یامونا در همین شهر شکل گرفت و سازنده آن شاه بابر بود. نام خاص این باغ ایرانی آرام باغ است.

آگره

اکبرشاه، نوه بابر، قلعه لعل را ساخت و آگرا را به مرکز هنری، بازرگانی و مذهبی تبدیل کرد. شهرک فاتح پورسیکری در حومه آگرا هم از میراث اکبر است. باغ‌های سبز و انبوه قلعه سرخ بازمانده از جهانگیر، پسر اکبر مغول است و اما شاه‌ جهان با علاقه‌ای که به هنر معماری داشت، به آگرا و هندوستان ساختمانی را تقدیم کرد که همین حالا هم درخشان‌ترین نگین تاج سر هند محسوب می‌شود. شاه‌جهان پایتخت‌اش را به دهلی منتقل کرد؛ اما پسرش اورنگ‌زیب دوباره به اکبرآباد برگشت و پدرش را به زندان قلعه سرخ انداخت. بعد از مدتی، سال ۱۶۵۳، پایتخت اورنگ زیب،  شهر اورنگ‌آباد در فلات دکان دچار تزلزل شد و تا پایه‌های امپراتوری بابری یا مغول هند به لرزه افتاد، اکبرآباد تحت نفوذ قوم‌های مارات‌ها و جاث واقع شد و آگرا نام گرفت و از سال ۱۸۰۳ میلادی تسلیم امپراتوری بریتانیا شد.

کاخ آگرا 

کاخ آگره

این قلعه مستحکم از سنگ ماسه سرخ رنگ با دیوارهایی به طول ۲/۵ کیلومتر، شهر سلطنتی امپراتوری مغولی هند یا گورکانیان را در خود جای داده است. اکبر شاه (امپراتور گورکانی) علاقه زیادی به سنگ ماسه سرخ داشت و برای عمارت‌های این بنا از این سنگ استفاده کرد به همین دلیل امروزه به آن قلعه سرخ یا ارگ سرخ آگرا نیز گفته می‌شود که نباید با قلعه سرخ در دهلی اشتباه گرفت.

قلعه سرخ دهلی نو

قلعه سرخ در دهلی 

این قلعه تاریخی که با مسجد و قصرهای زیبا و مجلل ساخته شده از سال ۱۹۸۳ در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. قلعه آگرا در ۵/۲ کیلومتری شمال غربی دیگر بنای تاریخی مشهور هند، تاج محل قرار دارد.

تاج محل

تاج محل در شهر آگرا

این قلعه تاریخی با مسجد و قصرهای زیبا و مجلل‌اش شکوه معماری اسلامی ایرانی رو نشان می‌دهد. ساخت این کاخ از زمان اکبر شاه شروع شد و تا زمان شاه جهان ادامه یافت. اکبر شاه – پدر بزرگ شاه جهان - سه همسر داشت (مسیحی، مسلمان و هندو) که از هیچ یک متاسفانه فرزند پسری نداشت  تا بالاخره از همسر هندویش پسردار شد. وقتی پدر شاه جهان به دنیا آمد، پدر همسر اکبر شاه، به پاس به دنیا آمدن نوه پسر جامی پر از سکه به داماد و دخترش هدیه کرد. بعدها شاه جهان نوه اکبر شاه در درون قلعه، کاخ‌هایی برای اقامت خود و همسرانش از جمله سوگلی‌اش (ممتاز بانو) ساخت. ملکه ممتاز در این قصر از دنیا رفت و این کاخ در واقع محل زندگی شاه جهان و خانواده‌اش بود. قلعه دارای چهار دروازه است که دورتادور آن خندق‌های عمیقی وجود دارد.

کاخ آگره

پسر شاه جهان اورنگ زیپ، شاه جهان را در ۸ سال آخر عمرش در این قلعه زندانی کرده بود که با توجه به زیبایی و بزرگی این قلعه، مجازات چندان سخت‌گیرانه‌ای محسوب نمی‌شد. بر اساس شایعات تاریخی، شاه‌جهان درون برج معصومان درگذشت که برجی با ایوانی مرمرین و مشرف به تاج محل است. این قلعه توسط اکبر و جهانگیر و شاه‌جهان کامل شد. این قلعه محل سکونت جهانگیر بوده است. حیاط این قلعه بسیار دیدنی مشرف به خوابگاه و ناهار خوری بود. در وسط حیاط دیگر قصر تابستانی شاه بود. طراحی قلعه سرخ آگرا همانند تاج محل بود. در قسمتی که شاه‌جهان زندانی بوده یک مسجد کوچک به نام مینا مسجد که کوچکترین مسجد دنیا است که محل عبادت شاه‌جهان بوده است.

کاخ آگره

کاخ شاه‌جهان و خانوادش بود. در ابتدای کاخ جامی بزرگ که بیشتر اندازه یک حوض بود وجود داشت. این کاخ هم داستانی دارد: "بابر Baber" اولین پادشاه مغول‌ها بود که قصد داشت اسلام رو به هند بیاورد اما از دنیا رفت و نتوانست به هند بیاید، بعد از آن "همایون Homaun" بود که اول به ایران رفت و در دربار صفویه خواندن و نوشتن فارسی یاد گرفتند و به هند آمد و در دهلی حکومتش را راه انداخت. بعد از همایون، اکبرشاه، بعد جهانگیر شاه و بعد از او شاه جهان و در آخر هم ارینزیپ (orienzip) پسر شاه جهان به ترتیب حکومت را در دست گرفتند. ساخت این کاخ از زمان اکبر شاه شروع شد و تا زمان شاه‌جهان تموم شد. (حدودا ۹ سال)

کاخ آگره

معماری کاخ آگرا

کاخ آگرا از نظر تاریخ معماری واجد ارزش بسیاری است، چرا که برخی از جالب‌ترین آمیزه‌های معماری هندو و معماری اسلامی- ایرانی را می‌توان در آن مشاهده کرد. در واقع بسیاری از تزئینات و کاشی‌کاری‌های عمارت‌های قلعه آگرا کاملا منطبق با اصول معماری اسلامی- ایرانی ساخته شده‌اند، اما روی آن‌ها به جای خطوط اسلیمی و خطاطی، اژدها و فیل و پرندگان نقش شده‌اند.

کاخ آگره

دیوارهای قلعه بلند و به رنگ قرمز است، قصرها نیز از دو رنگ سفید و قرمز ساخته شده (طبقه پایین قصر از سنگ های قرمز رنگ و طبقه بالای آن از سنگ مرمر سفید است.) در این قصر حتی بخشی برای باغ وحش حیوانات مخصوص پادشاه اختصاص یافته بود. کاخ تابستانه پادشاه و تخت تابستانی آن که تماما از سنگ مرمر است هم برای خود داستانی داشت، این تخت مشرف به حیاطی سرسبزی است که ظاهرا آنجا در قدیم مکانی برای برپایی بازاری مخصوص زنان اشراف و بزرگان (مانند سه شنبه بازار) بود و شاه هنگامی که بر روی تخت می‌نشست از  بالا زنان قصر را مشاهده می‌کرد و به این صورت در همین جا بود که شاه‌جهان برای اولین بار ممتاز بانو رو در قصر می‌بیند و عاشق او می‌شود و با او ازدواج می‌کند. (ممتاز از اشراف ایرانی بود و عمه ممتازبانو، همسر محبوب جهانگیر شاه، پدر شاه جهان بود.) ولی از آنجا که ساخت این کاخ‌ها و آرامگاه ممتاز بانو (تاج محل) بسیار پرهزینه بود، پسر شاه جهان (اورنگ زیپپ) پدرش رو به بهانه دیوانگی بر کنار و در این قصر زندانی می‌کند. نکته جالبش این است که در این قصر پنجره‌ای وجود دارد که از آن تاج محل قابل رویت است. 

کاخ آگره

این قلعه در کنار رود «یامونا» قرار دارد و به شکل یک هشت ضلعی نامنظم و که به وسیله دیواری از سنگ‌های قرمز رنگ محصور شده است که طول آن ۵/۲ کیلومتر و ارتفاع آن از ۱۶ تا ۳۳ متر متغیر است. همچنین اطراف دیوارها خندقی وجود دارد که به رودخانه یامونا متصل است.

کاخ آگره

در سرتاسر این قلعه می‌توان نشانه‌هایی از معماری پس از اسلام که با ظرافت خاصی به وسیله سنگ‌های سرخ ساخته شده را مشاهده کرد.

کاخ آگره

بدون شک این قلعه را می‌توان یکی از آثار معماری دوران اسلامی در هنر محسوب کرد.

کاخ آگره

این منطقه شامل تعداد زیادی کاخ افسانه‌ای، از جمله کاخ جهانگیر و خاص محل که توسط شاه‌جهان ساخته شده است و شامل سرسرای تماشاگران مانند دیوان خاص و دو مسجد بسیار زیبا می‌شود.

کاخ آگره

 خاص محل

مراکز تاریخی دیگر در آگرا

از دیگر مراکز تاریخی و دیدنی منطقه آگرا می‌توان آرامگاه اعتمادالدوله که ملکه نور جهان برای پدر خود که صدراعظم دربار جهانگیر بود ساخت، مسجد جامع آگرا، چینی کا روضه، باغ رام، سوامی باغ صمد، آرامگاه مریم یکی از زنان اکبر و باغ مهتاب را نام برد.

 اگر سری به هند زدید، حتما شهر زیبای آگرا را برای بازدید در نظر داشته باشید که جاذبه‌های بسیاری دارد.

منبع : Zoomit ارسال به :
انتشار : سه شنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۰:۴۶ دیده شده : ۷۹بار نویسنده : admin

هندوانه در بارداری هندوانه در بارداري خاصیت هندوانه در بارداری تاثیر هندوانه در بارداری مضرات هندوانه در بارداری آب هندوانه در بارداری تخمه هندوانه در بارداری عوارض هندوانه در بارداری هندوانه در دیابت بارداری ویار هندوانه در بارداری هندسه در معماری ایرانی هندسه در معماری هندسه در معماری اسلامی هندسه در معماری ایران هندسه در معماری مدرن هندسه در معماری+pdf هندسه در معماری سنتی هندسه در معماری مساجد هندسه در معماری چیست هندسه در معماری اسلامی Pdf هندوانه در خواب هندوانه در خواب ديدن هندوانه در خواب دیدن هندوانه در خواب تعبیر هندوانه در خواب چه تعبیری دارد هندوانه در خواب به چه معناست هندوانه در خواب چیست هندوانه در خواب نشانه چیست دیدن هندوانه در خواب چیست هندوانه خواب هندان در کوزی گونی بیوگرافی هندان در کوزی گونی عکس هندان در کوزی گونی عکسهای هندان در کوزی گونی هندان کوزی گونی بیوگرافی هندان در سریال کوزی گونی بیوگرافی هندان خانم در کوزی گونی هندان در سریال کوزی گونی هندان خانم در کوزی گونی عاقبت هندان در کوزی گونی نقش هندسه در معماری اسلامی کاربرد هندسه در معماری اسلامی پاورپوینت هندسه در معماری اسلامی هندسه مقدس در معماری اسلامی مقاله هندسه در معماری اسلامی هندسه معماری اسلامی نقوش هندسی در معماری اسلامی اشکال هندسی در معماری اسلامی ويار هندوانه در بارداري خاصيت هندوانه در بارداري هندوانه در دوران بارداري هندوانه بارداري خواص هندوانه در دوران بارداري مصرف هندوانه در دوران بارداري هندسه در طبیعت هندسه در طبیعت و معماری هندسه در طبیعت معماری هندسه در طبيعت کاربرد هندسه در طبیعت هندسه فراکتال در طبیعت پاورپوینت هندسه در طبیعت هندسه طبیعت هندسه در پدیده های طبیعت هندسه منظم در طبیعت هندسه در معماری ایرانی اسلامی هندسه فراکتال در معماری ایرانی هندسه در معماری ایران باستان کاربرد هندسه در معماری ایرانی هندسه مقدس در معماری ایرانی هندسه معماری ایرانی هندسه و تناسبات در معماری ایرانی هندسه فراکتال در معماری ایران تعبير ديدن هندوانه در خواب تعبير ديدن هندوانه در خواب چيست ديدن هندوانه سبز در خواب دیدن هندوانه در خواب چه تعبیری دارد تعبیر دیدن هندوانه در خواب دیدن هندوانه قرمز در خواب هندوانه به خواب دیدن دیدن هندوانه در خواب ابن سیرین دیدن هندوانه در خواب به چه معناست دیدن خوردن هندوانه در خواب دیدن باغ هندوانه در خواب قلعه ای در آسمان کارتون قلعه ای در آسمان دانلود قلعه ای در آسمان کتاب قلعه ای در آسمان دانلود انیمیشن قلعه ای در آسمان دانلود انیمیشن قلعه ای در آسمان دوبله فارسی دانلود کارتون قلعه ای در آسمان دانلود آهنگ قلعه ای در آسمان دانلود لاپوتا قلعه ای در آسمان دانلود کارتون قلعه ای در آسمان دوبله فارسی قلعه ایزدخواست قلعه ایزدخواست آباده قلعه ایزدخواست فارس قلعه ايزدخواست قلعه باستانی ایزدخواست قلعه تاریخی ایزدخواست قلعه ی ایزدخواست قلعه ایرج قلعه ایرج ورامین قلعه ایرج کجاست قلعه ایرج ادرس قلعه ايرج قلعه ايرج ورامين عکس قلعه ایرج قدمت قلعه ایرج تاریخچه قلعه ایرج ورامین قلعه ایرج در ورامین قلعه ای نزدیک زابل قلعه اي نزديك زابل نام قلعه ای نزدیک زابل قلعه ای در شهر اراک قلعه ای در جنوب غربی ماکو قلعه ای در جنوب غرب ماکو نام قلعه ای در جنوب غربی ماکو قلعه ایرانشهر قلعه ناصری ایرانشهر قلعه ناصریه ایرانشهر قلعه ناصری در ایرانشهر قلعه ناصری شهرستان ایرانشهر قلعه بمپور ایرانشهر قلعه ی ایرانشهر قلعه بمپور در ایرانشهر قلعه چهل دختر ایرانشهر قلعه ای در اراک نام قلعه ای در شهر اراک قلعه ای بین قزوین وگیلان قلعه ای بین قزوین گیلان قلعه ای در تگزاس نام قلعه ای در تگزاس با شکوه با شکوه در جدول با شکوه به انگلیسی با شکوه و مجلل با شکوه ترین مجالس عروسی با شکوه ترین عروسی در ایران با شکوه ترین عروسی با شکوه ترین عروسی ایرانی با شکوه ترین عروسی ایران با شکوه ترین عروسی ها با شکوه ترین عروسی دنیا با شکوه ترین عروسی در خوزستان باشکوه ترین عروسی های دنیا با شکوه ترین عروسی جهان با شکوه ترین عروسی های جهان باشکوه ترین عروسی های ایران عکس های از با شکوه ترین عروسی دنیا رنگ مو رنگ مو نسکافه ای رنگ موی عسلی رنگ مو دودی رنگ مو زیتونی رنگ موی کاراملی رنگ موی فندقی رنگ موی دودی رنگ مو شکلاتی رنگ موی تنباکویی رنگ مو نسکافه ای بدون دکلره رنگ مو نسکافه ای دودی رنگ مو نسکافه ای تیره رنگ مو نسکافه ای عسلی رنگ مو نسکافه ای روشن بدون دکلره رنگ مو نسکافه ای براق رنگ مو نسکافه ای شکلاتی رنگ مو نسکافه ای با دکلره رنگ مو نسکافه ای متوسط رنگ موی عسلی شکلاتی رنگ موی عسلی تیره رنگ موی عسلی نسکافه ای رنگ موی عسلی زیتونی رنگ موی عسلی طلایی رنگ موی عسلی تیره بدون دکلره رنگ موی عسلی متوسط رنگ موی عسلی دودی بدون دکلره رنگ موی عسلی مسی رنگ مو دودی نقره ای رنگ مو دودی زیتونی رنگ مو دودی بدون دکلره رنگ مو دودی طلایی رنگ مو دودی تیره رنگ مو دودی روشن رنگ مو دودی شکلاتی رنگ مو دودی نسکافه ای رنگ مو دودی شماره 4 رنگ مو زیتونی روشن رنگ مو زیتونی تیره رنگ مو زیتونی بدون دکلره رنگ مو زیتونی عسلی رنگ مو زیتونی دودی عکس رنگ مو زیتونی طلایی رنگ مو زیتونی روشن بدون دکلره رنگ مو زیتونی دودی تیره رنگ مو زیتونی متوسط رنگ موی کاراملی روشن رنگ موی کاراملی تیره رنگ موی کاراملی بدون دکلره رنگ موی کاراملی دودی رنگ موی کاراملی چه رنگی است رنگ موی کاراملی کنفی رنگ موی کاراملی شکلاتی رنگ موی کاراملی عسلی رنگ موی کاراملی نسکافه ای رنگ موی فندقی تیره رنگ موی فندقی شکلاتی رنگ موی فندقی روشن بدون دکلره رنگ موی فندقی ایگورا رنگ موی فندقی متوسط رنگ موی فندقی با هایلایت رنگ موی فندقی ریتون رنگ موی فندقی ترکیبی رنگ موی فندقی بدون دکلره رنگ بژ رنگ بژ به انگلیسی رنگ بژ چه رنگي است رنگ بژ روشن رنگ بژ تنباکویی رنگ بژ مو رنگ بژ تیره رنگ بژ طلایی رنگ بژ چیست؟ رنگ بژ متالیک رنگ موی دودی بدون دکلره رنگ موی دودی خاکستری رنگ موی دودی روشن بدون دکلره رنگ موی دودی طلایی رنگ موی دودی عسلی رنگ موی دودی نسکافه ای رنگ موی دودی زیتونی تیره رنگ موی دودی شکلاتی رنگ موی دودی قهوه ای رنگ مو شکلاتی تیره رنگ مو شکلاتی دودی رنگ مو شکلاتی نسکافه ای رنگ مو شکلاتی شاه بلوطی رنگ مو شکلاتی متوسط رنگ مو شکلاتی فرمول رنگ مو شکلاتی مسی رنگ مو شکلاتی بدون دکلره رنگ مو شکلاتی فندقی کاخ آگرا در هند، قلعه ای با شکوه و سرخ رنگ

دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۹۹۴۲
  • تعداد حاضران : ۱۷۳
  • آخرین بروزرسانی : ۴ ماه پيش
دیگران می خوانند
تبلیغات
آخرین جستجوها