freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar


روز دوشنبه 13 مهرماه، سه روز پس از آغاز رای‌گیری و در پی شمارش آرا، نتایج قطعی انتخابات سومین دوره ریاست جمهوری اعلام شد كه براساس آن، از مجموع 16 میلیون و 847 هزار و 717 رای ماخوذه، "آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای" با كسب 16 میلیون و 8 هزار و 579 رای، یعنی معادل 95 درصد كل آراء به عنوان سومین رئیس‌جمهور ایران انتخاب شدند.

به گزارش حوزه احزاب و تشکل‌های گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ روز یكشنبه 22 شهریورماه 1360، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، امام جمعه تهران، نماینده مجلس شورای اسلامی و نماینده امام خمینی(ره) در شورای عالی دفاع درحالی برای انتخابات ریاست جمهوری سوم نام‌نویسی كردند كه دو رئیس‌جمهور قبلی موفق به اتمام دوره خود نشده بودند؛ یكی (بنی‌صدر) با رای عدم كفایت سیاسی از سوی مجلس مواجه شده و در پوشش زنانه از كشور گریخته بود و دیگری (شهید محمدعلی رجایی) با بمب‌گذاری عامل سازمان منافقین، مظلومانه به شهادت رسیده بود؛ برای اولین بار بود كه یك روحانی، كاندیدای ریاست جمهوری می‌شد.

علاوه بر ایشان سه نفر دیگر نیز كاندیدای انتخابات شدند كه عبارت بودند از: "علی‌اكبر پرورش" نماینده وقت اصفهان در مجلس شورای اسلامی، "سیدرضا زواره‌ای" معاون پیشین وزارت كشور و "حسن غفوری‌فرد" وزیر نیروی دولت دوم.

*** استقبال مردم از كاندیداتوری آیت‌الله خامنه‌ای ***

سومین دوره انتخابات ریاست جمهوری در شرایطی در روز دهم مهرماه 1360 برگزار شد كه فضای سیاسی كشور با گذشت بیش از سه ماه از عزل "ابوالحسن بنی‌صدر"، اولین رئیس‌‌جمهور ایران و شهادت "محمدعلی رجایی" دومین رئیس‌جمهور ایران به حالت عادی بازنگشته بود. علاوه بر این، تداوم جنگ تحمیلی نیز مزید بر علت شده بود تا اوضاع سیاسی ایران در آستانه انتخابات دور سوم ریاست‌جمهوری متشنج‌تر از دو دوره قبل به نظر بیاید.

علاوه بر این، جریان‌های معاند با نظام مقدس جمهوری اسلامی نیز به دنبال آن بودند تا با شیوه‌های مختلف مردم را از شركت در انتخابات بازدارند. در این بین سازمان منافقین می‌كوشید تا با ایجاد فضای رعب و وحشت، مانع از حضور مردم در پای صندوق‌های رای شود. ترور شهید "هاشمی‌نژاد" در آستانه انتخابات و نیز عملیات‌های تروریستی منافقین در نقاط مختلف كشور نمونه‌ای از این دست اقدامات بود. در چنین شرایطی "امام خمینی(ره)" به اهداف منافقین پی برده و در پیامی خطاب به ملت ایران فرمودند: «این شرارت‌ها برای آن است كه شما را از رفتن پای صندوق‌ها بترسانند.»

با روشنگری‌های حضرت امام(ره) و آگاهی مردم، توطئه‌های دشمنان نقش بر آب شد اما یك عامل سومی نیز در این بین وجود داشت كه باعث كشیده شدن مردم به سمت صندوق‌های رای می‌شد و آن كاندیداتوری شخصیتی چون "آیت‌الله خامنه‌ای" بود.

این عوامل باعث شد تا میزان مشاركت در این دوره نسبت به دو دوره گذشته بسیار بیشتر شود، به طوری كه روزنامه "جمهوری اسلامی" فردای روز انتخابات درباره حضور مردم پای صندوق‌های رای نوشت: «استقبال طبقات مختلف مردم همیشه در صحنه تهران از انتخابات به حدی بود كه پس از گشایش حوزه‌ها یعنی از ساعت 7  بامداد، صف‌های طولانی مردم مشتاق برای شركت در انتخابات تشكیل شد. مردم حق‌جوی و انقلابی تهران در حالی كه دسته‌دسته برای شركت در مراسم بزرگداشت عالم مجاهد "شهید هاشمی‌نژاد" و چهار سردار رشید اسلام، "شهید فلاحی"، "شهید نامجو"، "شهید فكوری" و برادر "شهید كلاهدوز" عازم دانشگاه تهران بودند، در جلوی درب دانشگاه برای شركت در انتخابات صف‌های طولانی تشكیل داده و در حالی كه طول این صف‌ها به بیش از 500 متر می‌رسید با نظم و آرامش خاصی رای خود را به صندوق انداختند. یك مقام در فرمانداری تهران در ساعت 7 و 45  دقیقه بامداد دیروز در یك تماس تلفنی گفت كه مدت اخذ آرا طبق تصمیمات اتخاذ شده قبلی بایستی در 10 ساعت به پایان برسد ولی احتمال دارد به علت استقبال بیش از حد مردم این مدت افزایش یابد...»

آمار آرای مردم به تفكیك استان‌ها نشان می‌دهد كه در انتخابات 10 مهر 60 نسبت به دو دوره قبل، درصد مشاركت در استان‌های كشور به طور چشمگیری افزایش یافته است. به عنوان مثال درصد مشاركت در تهران 12 درصد، در آذربایجان شرقی 14 درصد، در هرمزگان 11 درصد و در سیستان و بلوچستان 16 درصد نسبت به دوره دوم انتخابات ریاست جمهوری رشد داشت.

براساس آماری كه "محمدحسین سرورالدین" معاون سیاسی وقت وزارت كشور در روز 13 مهر 60 ارائه داد ، در تهران حضرت آیت‌الله خامنه‌ای از مجموع 2286333 رای، 2079951 رای یعنی 90  درصد كل آراء را به خود اختصاص داد.

به منظور پی بردن به میزان استقبال مردم از سومین دوره انتخابات ریاست جمهوری، آمار مشاركت در كل كشور در این دوره را با دو دوره قبل مقایسه می‌كنیم:

دوره اول: 

- تاریخ برگزاری: 5 بهمن 1358

- رئیس‌جمهور منتخب: ابوالحسن بنی صدر با 10 میلیون و 753 هزار و 752 رای (75 درصد آراء)

- درصد مشاركت: 67 درصد

دوره دوم:

- تاریخ برگزاری: 2 مرداد 1360

- رئیس‌جمهور منتخب: محمدعلی رجایی با 12 میلیون و 770 هزار و 50 رای (87 درصد آراء)

- درصد مشاركت: 64 درصد

دوره سوم:

- تاریخ برگزاری: 10 مهر 1360

- رئیس‌جمهور منتخب: حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با 16008579  رای  (95 درصد آراء)

- درصد مشاركت: 74.2 درصد

نمودار زیر درصد مشاركت در  سه دوره ریاست جمهوری و درصد آرای رئیس‌جمهور منتخب در این سه دوره را نشان می‌دهد.

آیت‌الله خامنه‌ای ركورددار آراء مردمی در انتخابات ریاست جمهوری 

نمودار میله‌ای درصد مشاركت و درصد آرای رئیس‌جمهور منتخب در سه دوره اول ریاست‌جمهوری

پیش از اینكه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در انتخابات ثبت نام كنند، مردم خواستار حضور ایشان در این انتخابات بودند؛ به‌طوری كه خود ایشان نیز، "خواست مردم" را یكی از انگیزه‌های خود برای شركت در انتخابات ریاست جمهوری عنوان كرده و فرمودند: «وقتی از حادثه ترور دو ماه پیش جان سالم به در بردم احساس كردم كه خدای بزرگ مرا برای انجام رسالت‌های سنگین خود حفظ كرده است؛ همان وقت آرزو كردم كه باقیمانده این عمر بازیافته را در میدان‌های دشوار و سخت خرج كنم. دیگر اینكه خواست مردم بود كه با شعارهایشان این خدمتگزار را برای خدمت فراخواندند و علاوه بر این زبدگان و كارگردانان كشور نیز اصرار ورزیدند و من در خود این توانایی را یافتم.»[4] این صحبت‌های حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بازگو كننده اقبال عمومی به كاندیداتوری ایشان است.

*** حمایت گروه‌ها و سازمان‌های مختلف از آیت‌الله خامنه‌ای***

به دنبال اعلام كاندیداتوری آیت‌الله خامنه‌ای برای انتخابات ریاست جمهوری و سپس تائید آن از سوی شورای نگهبان، سازمان‌ها، انجمن‌ها و گروه‌های خط امام به طور یكپارچه از كاندیداتوری ایشان حمایت كردند.

آیت‌الله خامنه‌ای ركورددار آراء مردمی در انتخابات ریاست جمهوری

حمایت یكپارچه خط امام از كاندیداتوری حضرت آیت الله خامنه ای- روزنامه جمهوری اسلامی- 1 مهر 1360

از این بین می‌توان به جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، روحانیت مبارز، مجاهدین انقلاب اسلامی، حزب جمهوری اسلامی، سازمان فجر اسلام، انجمن اسلامی معلمان، جامعه انجمن‌های اسلامی بازاریان، انجمن‌های اسلامی نیروی هوایی و ... اشاره كرد.

*** واكنش شخصیت‌های سیاسی و نظامی به كاندیداتوری آیت‌الله خامنه‌ای ***

شخصیت‌های سیاسی و نظامی نیز در واكنش به كاندیداتوری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در انتخابات ریاست جمهوری سوم به حمایت از ایشان پرداخته و "سید علی خامنه‌ای" را بهترین گزینه برای ریاست جمهوری ایران دانستند. هرچند در اینجا مجال پرداختن به اظهارات همه شخصیت‌ها نیست اما در این قسمت به حمایت برخی از آنان از كاندیداتوری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای می‌پردازیم.

"هاشمی رفسنجانی" رئیس وقت مجلس٬ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای را شایسته‌ترین فرد برای ریاست‌جمهوری دانست و گفت: «من آقای خامنه‌ای را انتخاب می‌كنم برای اینكه ایشان را شایسته‌ترین می‌دانم... جامعه را خیلی خوب می‌شناسد، خطوط جامعه را خیلی خوب می‌شناسد... در رابطه با كشورهای خارجی و شخصیت‌های خارجی، پای اعتبار جمهوری اسلامی حرف می‌زند.»

"علی صیاد شیرازی" هم در استقبال از كاندیداتوری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای گفت: «من به آقای خامنه‌ای رای می‌دهم برای اینكه ایشان بهترین بیان كننده درس رزم و مبارزه از دیدگاه مكتب مقدس اسلام است؛ ایشان با بینش مكتبی سیاسی،  ولایتی، قدرت مقابله با تمامی مشكلات و موانع انقلاب اسلامی را خواهد داشت. ایشان با قدرت شناخت انسان‌های خادم و خائن در به كار بردن نیروهای مكتبی و لایق به جای نیروهای غیرمكتبی و نالایق نقش موثری ایفا خواهند كرد. ایشان هم از صحنه جنگ و تركیب مقدس جبهه سپاه اسلام، ارتشی، پاسدار و نیروهای بسیج و سایر رزمندگان اسلام آگاهی دارند و هم بر بافت تكامل یافته نظام جمهوری اسلامی واقفند. آیت‌الله خامنه‌ای در طول مبارزاتش علیه طاغوت قبل از انقلاب، زندان‌هایش، تبعیدهایش، شكنجه‌هایش ثبات خود را در عشق عمیقش به اسلام ثابت كرده است و او مرد محراب است و هم در طول تاریخ كوتاه انقلاب با پذیرش مسئولیت‌های سنگین اجتماعی و سیاسی ثابت كرده است كه مقلد صادق و نمونه برای امام امت و خدمتگزاری فداكار و ایثارگر برای اسلام و لایق و كاردان برای پذیرش بار گران مسئولیت‌های انقلاب اسلامی ایران است.»

"حجت‌الاسلام عبدالكریم هاشمی‌نژاد" كه در 7 مهرماه 1360 یعنی سه روز قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری توسط منافقین ترور شد، چندی پیش از شهادتش، درمورد شایستگی آیت‌الله خامنه‌ای گفت: «امام درباره آقای خامنه‌ای فرمودند "من آقای خامنه‌ای را بزرگ كرده‌ام" پس من به كسی رای می‌دهم كه امام شایستگی علمی و عملی او را گواهی داده‌اند.»

"سید اسدالله لاجوردی"، دادستان وقت انقلاب اسلامی نیز در حمایت از آیت‌الله خامنه‌ای گفت: «من قطعا به آقای خامنه‌ای رای خواهم داد؛ ایشان فردی است مكتبی و فردی است كه اسلام را به درستی شناخته است. فردی است كه می‌تواند انقلاب اسلامی ما را صادر كند... ایشان یكی ازبهترین شاگردان مكتب امام صادق(ع) و رهروان حضرت امام خمینی است... آقای خامنه‌ای می‌تواند مصداق اكمل كسی باشد كه سیاست "نه شرقی نه غربی" را پیاده كند و باز از ویژگی‌های ایشان این است كه آدمی است قاطع و سازش‌ناپذیر... مقام و موقعیت هیچگاه نتوانسته تاكنون كوچكترین تغییری در رویه ایشان به وجود بیاورد.»

"آیت‌الله دستغیب"، امام جمعه شیراز نیز با تاكید بر اصلح بودن حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در حمایت از ایشان گفت: «بنده اگر حیاتی باشد حتما رای خواهم داد بلاشك به حجت‌الاسلام آقای سیدعلی خامنه‌ای؛ ایشان از چهره‌های مباركی است كه گمان نمی‌كنم سابقه درخشان مبارزاتی ایشان برای كسی نهفته باشد... از تمام شرایط مقام ریاست جمهوری كه در قانون اساسی ذكر شده به حمدالله در ایشان مجتمع است.»

"سید رضا زواره‌ای" كه خود یكی از كاندیداهای ریاست جمهوری بود نیز به شایستگی رقیب انتخاباتی خود اعتراف كرده و اعلام می‌كند كه «به‌عنوان یك مسلمان، از جهات كلی "حجت‌الاسلام خامنه‌ای" را نسبت به خود اصلح دانسته و ایشان را برای احراز مسئولیت ریاست جمهوری اولی می‌دانم. برادرمان خامنه‌ای، انسانی محقق، اسلام‌شناس، مدیر و مدبر است و شایستگی خود را در قبال مسئولیت‌هایشان در امور مختلف ‌پس از انقلاب به اثبات رسانیده‌اند.»

"غفوری‌فرد" یكی دیگر از نامزدهای ریاست جمهوری نیز آیت‌الله خامنه‌ای را شایسته‌ترین فرد دانست و گفت: «ما همه به حجت‌الاسلام خامنه‌ای رای خواهیم داد.»

آنچه در فوق آمد نشانگر اقبال عمومی به كاندیداتوری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بود و نشان می‌داد كه مردم ایران كاملا به شایستگی ایشان آگاهی داشته و مطمئن بودند كه مدیریت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در كنار امام(ره) می‌تواند در آن شرایط دشوار كشور را هدایت كند.

آیت‌الله خامنه‌ای ركورددار آراء مردمی در انتخابات ریاست جمهوری

آرای سومین رئیس جمهور ركورد انتخابات قبلی را شكست- كیهان- 12 مهر 1360

روز دوشنبه 13 مهرماه، سه روز پس از آغاز رای‌گیری و در پی شمارش آرا، نتایج قطعی انتخابات سومین دوره ریاست جمهوری اعلام شد كه براساس آن، از مجموع 16 میلیون و 847 هزار و 717 رای ماخوذه، "آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای" با كسب 16 میلیون و 8 هزار و 579 رای، یعنی معادل 95 درصد كل آراء به عنوان سومین رئیس‌جمهور ایران انتخاب شدند.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری باشگاه خبرنگاران ارسال به :
انتشار : سه شنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۵ - ۱۳:۵۷:۵۷ دیده شده : ۶۲بار نویسنده : admin

آیت الله خامنه ای آیت الله خامنه ای سایت آیت الله خامنه ای در بیمارستان آیت الله خامنه ایی آیت الله خامنه ای متولد ایت الله خامنه ای چند فرزند دارد آیت الله خامنه ای Facebook آیت الله خامنه ای فیس بوک آیت الله خامنه ای در فیس بوک آیت الله خامنه ای و امام زمان سایت آیتالله خامنهای حضرت آیتالله خامنهای مردمی در حل جدول مردمی در جدول معنی مردمی در جدول درخواستهای مردمی از رئیس جمهور درخواست مردمی رئیس جمهور درخواست مردمی از رئیس جمهور درخواست های مردمی ریاست جمهوری درخواست مردمی ریاست جمهوری درخواستهای مردمی ریاست جمهوری درخواستهای مردمی از ریاست جمهوری درخواست مردمی از ریاست جمهوری درخواست های مردمی از ریاست جمهوری مشارکت مردمی در آموزش و پرورش مشارکت مردم در آموزش و پرورش مشارکت های مردمی در آموزش و پرورش راهکارهای مشارکت مردم در آموزش و پرورش مشارکت مردمی آموزش و پرورش مشارکتهای مردمی آموزش و پرورش فارس مشارکتهای مردمی آموزش و پرورش تبریز مشارکتهای مردمی اموزش و پرورش استان فارس راههای جلب مشارکت مردمی در آموزش و پرورش مشارکتهای مردمی وزارت آموزش و پرورش مشارکت مردمی در شهرسازی مشارکت مردمی در برنامه ریزی شهری مشارکت مردمی در منابع طبیعی مشارکت مردم در منابع طبیعی مشارکت مردم در حفظ منابع طبیعی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا چگونه برگزار می شود؟ انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ۲۰۰۸ انتخابات ریاست جمهوری آمریکا 2012 انتخابات ریاست جمهوری آمریکا 2008 انتخابات ریاست جمهوری آمریکا 2004 انتخابات ریاست جمهوری آمریکا 2000 انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ویکی پدیا هزینه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا انتخابات رئیس جمهوری آمریکا انتخابات ریاست جمهوری 96 انتخابات ریاست جمهوری سال 96 انتخابات ریاست جمهوری ایران 96 نامزد های انتخابات ریاست جمهوری 96 تاریخ انتخابات ریاست جمهوری 96 پیش بینی انتخابات ریاست جمهوری 96 انتخابات ریاست جمهوری انتخابات ریاست جمهوری 88 انتخابات ریاست جمهوری 92 انتخابات ریاست جمهوری روسیه انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ انتخابات ریاست جمهوری اتریش انتخابات ریاست جمهوری فرانسه 2017 انتخابات رياست جمهوري 88 انتخابات ریاست جمهوری 88 ایران نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری 88 خبرهای انتخابات ریاست جمهوری یازدهم اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال 88 انتخابات ریاست جمهوری یازدهم انتخابات رياست جمهوري يازدهم آمار انتخابات ریاست جمهوری 88 نتایج انتخابات ریاست جمهوری 88 به تفکیک استان انتخابات ریاست جمهوری 92 ویکی میزان شرکت در انتخابات ریاست جمهوری 92 نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری 92 نظرسنجی انتخابات ریاست جمهوری 92 نتايج انتخابات رياست جمهوري 92 زمان انتخابات ریاست جمهوری 92 نامزد انتخابات ریاست جمهوری 92 نتایج انتخابات ریاست جمهوری 92 به تفکیک استان آرا انتخابات ریاست جمهوری 92 انتخابات ریاست جمهوری روسیه 2012 نحوه انتخابات ریاست جمهوری روسیه نحوه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری روسیه انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ جمهوری چک جمهوری چک اقامت جمهوري چک جمهوری چک مهاجرت جمهوری چک ویزا جمهوری چک اسلواکی جمهوری چک سفارت تهران جمهوری چک شهر پراگ جمهوری چکسلواکی جمهوری چک ویکی جمهوری سکوت جمهوری سکوت Republic Of Silence جمهوری سکوت وب سایت جمهوری سکوت پناهندگی جمهوری سکوت اسد بودا جمهوري سکوت جمهوری سکوت افغانستان جمهوری سکوت برای تاریخ جمهوری سکوت اتش افروز جمهوری سکوت علی امیری جمهوری آذربایجان جمهوری آذربایجان جنوبی جمهوری آذربایجان مناطق دیدنی جمهوری آذربایجان+نقشه جمهوری آذربایجان شمالی جمهوری آذربایجان و ایران جمهوری آذربایجان و ارمنستان جمهوری آذربایجان ویکی جمهوري آذربایجان جمهوری آذربایجان و اسرائیل جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی ایران روزنامه جمهوری اسلامی ایران خبر جمهوری اسلامی ایران هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران لوگو جمهوری اسلامی ایران وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران شبکه سه جمهوری اسلامی ایران صداوسیما ارتش جمهوری اسلامی ایران پست جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی جمهوری اسلامی نابود باید گردد جمهوری اسلامی ترکیه جمهوری اسلامی افغانستان جمهوری اسلامی خبرگزاری جمهوری اسلامی خبر جمهوری دومینیکن جمهوری دومینیکن+ویزا جمهوری دومینیکن جمعیت جمهوری دومینیکن در کجاست جمهوری دومینیکن ویکی جمهوري دومينيکن تور جمهوری دومینیکن اقامت جمهوری دومینیکن سفارت جمهوری دومینیکن در تهران ویزای جمهوری دومینیکن جمهوری ایرلند جمهوری خواه جمهوری خواهان ایران جمهوریخواه یعنی چه؟ جمهوری خواهان ملی ایران جمهوری خواهان دمکرات و لائیک جمهوريخواهان ايران جمهوری خواهان لائیک جمهوری خواهی جمهوری خواه امریکا جمهوری خواهی چیست جمهوری خراسان خبرگزاری جمهوری خراسان جنوبی جمهوری اسلامی خراسان خبرگزاری جمهوری خراسان شمالی خبرگزاری جمهوری خراسان رضوی جمهوری اسلامی خراسان جنوبی جمهوری مهاباد جمهوری مهاباد ویکی جمهوری مهاباد ویکی پدیا جمهوری کردستان در مهاباد دانلود کتاب جمهوری مهاباد کردستان و جمهوری مهاباد در مورد جمهوری مهاباد پرچم جمهوری مهاباد حکومت جمهوری مهاباد عکسهای جمهوری مهاباد آیت‌الله خامنه‌ای ركورددار آراء مردمی در انتخابات ریاست جمهوری

دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۹۹۲۶
  • تعداد حاضران : ۱۵۱
  • آخرین بروزرسانی : ۴ ماه پيش
تبلیغات
آخرین جستجوها