freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar


تلسکوپ هابل ۲۶ سال است که در فضا شناور است و در طول این مدت هزاران تصویر خارق‌العاده و الهام بخش از گوشه و کنار جهان هستی ثبت کرده‌است.

براساس گزارش ساینس الرت، بیشتر ما با تصاویر رنگی که هابل ثبت کرده‌است آشنایی داریم، تصاویری که سحابی‌های دورافتاده و کهکشان‌های عجیب و غریب را نمایش می‌دهند. اما یکی از مهمترین تصاویری که تاکنون در علم نجوم ثبت شده نیز در سال 1995، درحدود 21 سال پیش توسط هابل گرفته شده‌است و بسیاری از افراد شاید حتی یکبار نیز آن را ندیده باشند.

دوربین میدان عمیق هابل در سال 1995 تصاویر رنگی و جذابی ثبت نمی‌کرد، اما توانست برای اولین‌بار تصویری از کل تاریخ جهان هستی را ثبت کند. در این تصویر به جز چند ستاره نزدیک، بیشتر نقاط درخشانی که دیده می‌شوند در واقع یک کهکشان کاملند که برخی از آنها .212 میلیارد سال سن دارند، به بیانی دیگر نوری که در زمان ثبت این تصویر به هابل رسیده‌است، از چند میلیارد سال پس از بیگ‌بنگ متصاعد شده‌است.

تا پیش از این تصویر از هابل تنها برای بررسی و مطالعه اجرامی خاص در فضا استفاده می شد، اما در سال‌های 1993 تا 1998 که مدیریت پروژه هابل به عهده رابرت ویلیامز بود، وی تصمیم گرفت از تلسکوپ برای انجام کاری متفاوت استفاده کند و به جای تمرکز روی اجرام عجیب و غریب، روی هیچ پدیده خاصی متمرکز نشود.

در ابتدا آنها نمی‌دانستند درحال نگاه‌کردن به چه چیز هستند، اما امیدوار بودند با نگاه‌کردن به تکه‌ای تاریک از فضا شاید بتوانند طول موج نوری گذشته‌های جهان هستی را که تاکنون مشاهده نشده‌بود، دریافت کنند. در آن زمان انجام چنین کاری ریسکی بزرگ به شمار می‌رفت، زیرا ناسا به اندازه‌ای توان مالی نداشت تا اشتباه دیگری،‌مشابه ارسال هابل به فضا با ْآینه‌ای معیوب را تاب بیاورد، اشتباهی که منجر به کدر شدن تصاویر هابل به مدت سه سال شد و برای مدتها ناسا و تیم هابل را در معرض انتقاد و تمسخر شدید قرار داد.

اما ویلیامز بدون توجه به افرادی که با طرح او مخالفت می‌کردند، تصمیم گرفت این "تصویر از هیچ‌چیز" را ثبت کند. به این شکل برای اولین‌بار هابل روی تکه‌ای تاریک از آسمان شمالی متمرکز شد و پس از چند روز تصویری از کل تاریخ جهان هستی ثبت شد و در کنار آن تکنیکی کاملا جدید برای مطالعات اخترشناسی معرفی شد.

علاوه بر این، ثبت این عکس توانست شیوه اشتراک‌گذاری داده‌ها در میان دانشمندان را برای همیشه متحول سازد. این تکنیک تصویربرداری به محققان اجازه داد تا تاریخ شکل‌گیری ستاره‌ها را در طول تکامل جهان مطالعه کنند و در عین حال ثابت کرد کهکشان‌ها در مراحل اولیه تکامل خود کوچکتر بوده و شکلی غیرمتعارف دارند.

اما یکی از مهمترین تحولاتی که این تصویر و پروژه میدان عمیق (Deep Field) ایجاد کرد، تحول در فرهنگ اخترشناسی بود. به گفته ویلیامز،‌تا پیش از این رسم براین بود که اخترشناسان تمامی یافته‌های خود را پیش از آنکه به صورت کامل تجزیه و تحلیل نمی‌کردند،‌با دیگران به اشتراک نمی‌گذاشتند. اما ویلیامز و همکارانش یافته‌های جدید خود را بلافاصله در جامعه علمی آن زمان منتشر کردند و همین اقدام زمینه تغییر رویکرد دانشمندان نسبت به انتشار و به اشتراک‌گذاری داده‌های علمی را فراهم آورد.

تصویری که علم نجوم را متحول کرد

منبع : کانون فرهنگی آموزش قلم چی ارسال به :
انتشار : سه شنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۵ - ۱۴:۵۴:۱۲ دیده شده : ۴۳بار نویسنده : admin

تصویری که از روبرو باشد تصویری که نوزاد میبیند تصویری که فیسبوک را لرزاند تصویری که تمام تصویرهاست تصویری که دیگر تکرار نمیشود تصویری که دیده نمی شود تصویر کهکشان تصویر کهکشان راه شیری تصویر کهکشان ها تصویر کهکشان آندرومدا تصویر کهکشانی تصاویر کهکشان تصاویر کهکشانها تصاویر کهکشانی تصاویر کهکشان با کیفیت تصوير كهكشان راه شيري تصاویر کهکشان راه شیری از روی زمین تصویر متحرک کهکشان راه شیری تصویری از کهکشان راه شیری تصاویر زیبای کهکشان راه شیری عکس های کهکشان راه شیری عکس از کهکشان راه شیری دانلود عکس کهکشان راه شیری عکس متحرک کهکشان راه شیری تصویر کهکشانها عکس کهکشان آندرومدا علم نجوم علم نجوم وستاره شناسی علم نجوم در جدول علم نجوم در قرآن علم نجوم کی شرعی حیثیت علم نجوم چیست علم نجوم و پیشگویی علم نجوم و طالع بینی علم نجوم شناسی علم نجوم در ایران باستان علم نجوم ستاره شناسی علم نجوم در حل جدول علوم نجوم در قرآن علم نجوم و قرآن علم نجوم چيست علوم نجوم چیست علم نجوم در پیشگویی علم نجوم و اختر شناسی رسیور خود را متحول کنید چگونه خود را متحول کنیم چگونه زندگی خود را متحول کنیم چگونه زندگي خود را متحول كنيم چگونه سازمان خود را متحول کنیم چگونه زندگیم را متحول کنم زندگی خود را متحول کنید کیفیت زندگی خود را متحول کنید اندروید خود را متحول کنید گوشی خود را متحول کنید کردپرس کردپرس نسخه موبایل کردپرس پیرانشهر کردپرس موبایل کردپرس کوبانی کردپرس مهاباد کردپرس عبدالله کاردانی کردپرس نیوز کردپرس کامیاران کردپرس کرمانشاه کرد موزیک کرد موزیک جدید کرد موزیک 7 کرد موزیکال کرد موزیک محسن لرستانی کرد موزیک دانلود کرد موزیک سایت کرد نیوز کرد فرات نیوز کرد پرس نیوز کردستان و کرد نیوز کرد پا کرد پاتوق کرد پاتق كرد پاتوق چت کرد پاوه پارم کرد پادشاهان کرد پان کرد پارسه كرد پادشاهان کرد ایران کرد مدیا کردتودی کردتودی کردستان سایت کردتودی کرد صدا كرد صدا کرد صدا دات کام صدای کرد سایت کرد صدا کی صدا کرد منو مرجان کی صدا کرد منو كي صدا كرد منو مرجان سایت جدید کرد صدا کی صدا کرد منو مرجان دانلود پاتوق کرد زبانان پاتوق کرد ها چت سایت کرد پاتوق کرد چت کرد چت روم کرد چت بانه کرد چتا بانه کرد چت کرمانشاه کرد چتا کرد چتت کرد چت بوکان کرد چت مهاباد کرد چت سنندج کرد کرمانشاه کرد کرمانشاهی عروسی کرد کرمانشاه كرد كرمانشاه کرمانشاه کرد یا فارس کرمانشاه کرد هستند کرد موزیک کرمانشاه چینی کرد کرمانشاه اسب کرد کرمانشاه خوانندگان کرد کرمانشاه تصویری که علم نجوم را متحول کرد

دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۹۸۶۲
  • تعداد حاضران : ۱۳۳
  • آخرین بروزرسانی : ۴ ماه پيش
تبلیغات
آخرین جستجوها