freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar


به گزارش خبرگزاری" دی اسپورت": پاموکِ‌ بزرگ؛ استانبول، شهرش و زادگاهش را این‌گونه توصیف می‌کند، اگرچه این تنها تصویری کوتاه از زندگی 40‌ساله نویسنده بزرگ ترک، در استانبول است، اما درکی صحیح و تصویری دقیق از استانبول است. استانبول، و در ابعاد بزرگ‌تر ترکیه، در سده‌ اخیر، تاریخ پرفراز و نشیبی را طی کرد، آنها از عمق مذهب، تا ورای سکولاریزه شدن رفتند و برگشتند؛ ترکیه همین است، همین رفتن‌ها و برگشتن‌ها! درست مثل اعتدال و توسعه‌ای که بعد از سال‌ها در ترکیه‌ سکولار شده با اقبال مردم روی کار آمد و رفته‌رفته همین اقبال هم رو به افول گذاشت. پیوند ترک‌ها با اعتدال و توسعه، اگرچه به مو رسید،‌ اما پاره نشد، مثل همین کودتای آخری که اگرچه در نطفه خفه شد، اما دوباره نشان داد، ترکیه یعنی همین، یعنی رفتن و برگشتن.

 

پیشرفت

در دنیایی که همیشه در حال تغییر است، هیچ‌چیز استثنا نیست، روزهایی که ایرانی‌ها برای پیشرفت در فوتبال، راهی آلمان و اسپانیا و ایتالیا می‌شدند خیلی زود گذشت، همه چیز تغییر کرد، درست مثل مقصد پیشرفت فوتبالیست‌های ایرانی! ترکیه؛ مقصد همیشه‌ گردشگران ایرانی، امثال میزبان ایرانی‌هایی بود که این‌بار نه‌برای تفریح که برای پیشرفت به آنجا رفته بودند. پیشرفت کلیدواژه نقل‌وانتقالات این فصل بود، طارمی و رضاییان، به‌بهانه‌ پیشرفت و نه‌‌برای تفریح به‌ترکیه رفتند، اما اقامتشان به‌اندازه‌ای نبود که حتی یک دل سیر ایاصوفیه‌ و میدان تقسیم را ببینند و یک غروب زیبا را با خیال راحت در بندر استانبول تماشا کنند. وقتی اولین گلوله‌ها از گلوی تفنگ‌های ارتش ترکیه شلیک شد و درست همان زمانی که تانک‌ها جای ماشین‌های لوکس را در آنکارا، استانبول و آنتالیا گرفتند، توریست‌های ایرانی همه به‌این فکر افتادند که مگر همین تاق‌بستان و تخت‌جمشید و پرسپولیس چه ایرادی داشت؟ ایرانی‌هایی که برای پیشرفت به ترکیه رفتند در نهایت ثابت کردند ترکیه یعنی رفتن و برگشتن، مثل طارمی، مثل رضاییان، دیر و زود دارد، اما سوخت و سوزی در کار نیست.

 

اردوغان، گولن، کودتا

اینکه کودتای واقعی باشد یا کودتای نمایشی؛ اینکه تسویه حساب‌های شخصی اردوغان با گولن باشد یا اینکه گولن واقعا می‌خواسته کودتا کند، به هر کسی مربوط باشد، به آن هوادارانی که با اتوبوس و مینی‌بوس و مترو، با پرچم‌های آبی یا قرمز، خود را از سکوهای آزادی بالا می‌کشد تا شاید در نهایت وقتی داور سوت پایان 90 دقیقه را می‌کشد، در تمام مسیر بازگشتش به‌خانه تصاویر درخشش ستاره‌های مورد علاقه‌اش را مرور کند، هیچ ارتباطی ندارد. هوادار فوتبال، فقط به فوتبال فکر می‌کند، نه‌‌چیزی کم‌تر و نه‌چیزی بیشتر. وقتی شهباززاده هم به‌ترکیه رفت، رنجی که به هواداران پرسپولیس رفته بود، چند روز بعد به دل استقلالی‌ها نشست. شماره دهی که آبی‌ها برایش سنگ‌تمام گذاشته بودند، پایش را در یک‌ کفش کرد و با همان کلیدواژه نامانوس پیشرفت، سوار یکی از همان هواپیماهایی شد که طارمی و رضاییان پیشتر مسافرش بودند. شهباز آبی‌ها، جایگاه ویژه در ترکیب و در دل استقلالی‌ها را با سکونشینی در ترکیه عوض کرد. برای شهباززاده چه فرقی داشت بازی‌های آلانیااسپور را از تلویزیونی در داخل ترکیه تماشا کند، یا از ماهواره‌ای در تهران! او برای تماشای پیشرفت به ترکیه رفت، اما پسرفت را با تمام وجودش لمس کرد.

 

ترکیه یعنی رفتن و برگشتن

اینکه در ترکیه کدام حزب حاکم باشد و چند درصد از کرسی‌ها مجلس در اختیار فلان حزب و یا بهمان دسته باشد، برای گردشگران اهمیتی نداشت، اما حالا همه چیز فرق کرده، وقتی در ترکیه بحران‌زده، به گردشگران ایرانی با چاقو حمله می‌کنند، همه چیز ناگهان مهم می‌شود. اینکه چند روز پیش چند سارق ترک، به دو شهروند ایرانی در استانبول حمله ‌می‌کنند و با ضرب چاقو یکی را می‌کشند باعث می‌شود تا همه دوباره نگران عزیزانشان در ترکیه شوند. حالا سفارت جمهوری اسلامی ایران در ترکیه بیانیه‌ای صادر کرده که جان‌مطلبش این است که اگر کار مهمی در ترکیه ندارید، به اینجا نیایید! شاید روی صحبت این بیانیه با شهباززاده هم باشد؛ برای کسی که در ایران کارهای مهمی برای انجام داشت، کارهایی که بی‌اهمیت‌ترین آنها بدون‌شک از تماشای باخت‌های خسته‌کننده آلانیااسپور از تلویزیون هتل، مهم‌تر است.

با همه این تفاصیل، شاید شهباززاده هم برگردد تا دوباره ثابت کند، ترکیه یعنی رفتن و برگشتن! بی‌خیال پیشرفت، دوباره با همان پیراهن شماره ده و غلت‌زدن روی چمن سبز آزادی!

*رضا خانکی


منبع : دی اسپورت ارسال به :
انتشار : سه شنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۵ - ۱۶:۲۲:۳۱ دیده شده : ۴۳بار نویسنده : admin

ها به بهترین ها بهمنی ها بهایی ها بهترین ها در زمین بهمني ها بهشتی ها بهترین ها برای اندروید بهایی ها چه کسانی هستند بهاریه ها بهترین های داریوش بهترین های عارف بهترین های سیاوش قمیشی بهترین هارد اکسترنال بهترین های بهترین ها بهترین های اندروید بهترین های داریوش اقبالی بهترین های شاهین نجفی بهترین های همخوانی بهمنی های فیس بوک بهمنی های خاص بهمنی های معروف بهمنی ها چه خصوصیاتی دارن بهمنی ها عکس بهمنی ها فیس بوک بهمنی ها چگونه اند؟ هانی بهمنی بهایی های همدان بهایی های کثیف بهایی های ترکیه بهایی های ایران بهایی ها کیستند بهایی های معروف ایران بهایی ها چه می پرستند بهایی های معروف بهترین ها در زمین.url بهترین ها در زمین Aio Pc بهترین شرکت ها در زمینه شبکه بهترین کتاب ها در زمینه موفقیت بهترین کتاب ها در زمینه مدیریت بهترین کتاب ها در زمینه عرفان بهترین کتاب ها در زمینه روانشناسی بهترین کتاب ها در زمینه ازدواج بهترین کتاب ها در زمینه فروش هاوار بهمنی بهشتی ها چهار نشانه دارند بهشتی ها چت بهشتي ها بهشتی ها دادیم بهشتی ها چت روم هادی بهشتی هانی بهشتی هانیه بهشتی کافه بهشتیها بهترین ها برای اندروید 4 بهترین بازی ها برای اندروید بهترین تم ها برای اندروید بهترین برنامه ها برای اندروید 4 بهترین فیلترشکن ها برای اندروید بهترین بازی ها برای اندروید 4 بهترین ویجت ها برای اندروید بهترین مارکت ها برای اندروید بهترین اپلیکیشن ها برای اندروید بهاریه های پرویز دوایی بهاریه های شاعران فارسی بهاریه های زیبا بهاریه های شاعران معاصر بهاریه های معروف بهاریه های مولانا بهاریه های معاصر بهاریه های عاشقانه بهاريه هاي شعر فارسي دلیل اینکه آرومم امید لمس دستاته دلیل اینکه آرومم دلیل اینکه آرومم امید دليل اينكه آرومم اميد لمس دستاته دلیل اینکه آرومم امید لمس دستاته دانلود آهنگ دلیل اینکه آرومم دانلود آهنگ دلیل اینکه آرومم احسان خواجه امیری دلیل اینکه آرومم اين دليل خيانة الزوجة في الصورة اين دليل خيانة الزوجة این است دلیل تنهایی ما شاید این است دلیل تنهایی ما این هبوط بی دلیل دلیل این همه گرانی چیست علت این همه گرانی چیست دلیل این همه زلزله چیست علت این همه زلزله چیست به این دلیل به انگلیسی این است دلیل طالع مسعودم خودت دلیل این علاقه بودی عبید بازمی گردد دلیل این خوبی که نیست ستاره آبی ها به این دلیل بازمی گردد

دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۱۰۰۱۰
  • تعداد حاضران : ۱۵۶
  • آخرین بروزرسانی : ۴ ماه پيش
تبلیغات
آخرین جستجوها