freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar


کد خبر: ۳۲۷۱۴۰

۲۴۳  بازدید

ماهنامه دنیای سلامت: فرورفتگی ناخن پا در انگشت یا اونیکو کریپتوز (onychocryphotosis)، بیش از همه شست پا را درگیر می کند. عوامل آناتومیک و رفتاری بسیاری در فرورفتگی ناخن به داخل انگشت دخیل هستند که از آن جمله می توان به کوتاه کردن نامناسب ناخن، تروماهای مکرر یا ناغافل، استعداد ژنتیکی، تعریق بیش از حد و بهداشت نامناسب پا اشاره کرد.

رویکرد درمانی محافظه کارانه عبارتند از غوطه ور کردن پا در مخلوط آب گرم و صابون، کارگذاری نوار پنبه ای یا نخ دندان زیر لبه ناخن فرو رفته و استفاده از آتل شیاری (gutter splinting) با یا بدون کارگذاری ناخن آکریلیک، رویکردهای جراحی عبارتند از کشیدن ناکامل ناخن یا برداشت کامل ناخن با یا بدون فنولیزاسیون (phonolizition).

روش های دیگر عبارتند از سوزاندن ماتریکس ناخن با کمک الکتروکوتر، رادیوفرکوئنسی و لیزر دی اکسید کربن. مصرف آنتی بیوتیک خوراکی قبل یا بعد از فنولیزاسیون، پیامد را بهبود نمی بخشد. کشیدن ناکامل ناخن و به دنبال آن استفاده از فنولیزاسیون یا برداشت ماتریکس ناخن، به یک میزان در درمان موثر است. کشیدن ناکامل ناخن همراه با فنولیزاسیون، در مقایسه با برداشت جراحی ناخن بدون فنولیزاسیون در پیشگیری از عود علامت دارد بیماری اثربخش تر است اما با افزایش مختصری در عفونت پس از عمل همراه است.

حدود 20 درصد از بیمارانی که به علت مشکلات پا به پزشکان خانواده مراجعه می کنند دچار فرورفتگی ناخن پا به داخل انگشت یا اونیکو کریپتوز هستند. فرورفتگی ناخن زمانی رخ می دهد که پوست اطراف ناخن توسط صفحه ناخن کنار آن سوراخ می شو و به دنبال آن آبشاری از فرایندهای حضور جسم خارجی، التهاب، عفونت و فرایندهای ترمیمی به راه می افتد. در نهایت ممکن است در انگشت مبتلا ضایعه ای دردناک، مترشحه و بدبو (بیش از همه در ناخن شست پا)، همراه با هیپروتروفی بافت نرم اطراف صفحه ناخن ایجاد شود.

ناخن در گوشت فرورفته

علل و عوامل خطر
براساس تجارب بالینی، فرورفتگی ناخن پا به علت دید نامناسب یا ابزار نامناسب، یک خار ایجاد می شود که محکم به بافت های اطراف ناخن اتصال می یابد و با رشد صفحه ناخن اتصال می یابد و با رشد صفحه ناخن به سمت دیستال بیشتر به عمق نفوذ می کند. فشاری که حین راه رفتن، پوشیدن کفش و چاقی (در صورت وجود) وارد می شود سبب نفوذ بیشتر خار شده و شرایط را بدتر می کند. عوامل خطر مستعدکننده برای فرورفتگی ناخن پا مشتمل بر مکانیسم های آناتومیک و رفتاری هستند.

برخی از صاحب نظران عقیده دارند که در ناخن های نازکتر و صاف تر و نیز ناخن های دارای چین ناخن پهن تر، خطر فرورفتگی ناخن بیشتر است، اما این مساله هنوز به اثبات نرسیده است. در یک مطالعه مورد شاهدی که در آن 46 بیمار حضور داشت، تفاوتی در شکل آناتومیک ناخن پا در بیماران مبتلا به فرورفتگی ناخن و افراد غیرمبتلا مشاهده نشد.

ضربات مکرر (مثلا دویدن، شوت کردن) یا ترومای ناآگاهانه ای که به انگشت شست پار وارد می شود، ممکن است از عوامل آغازگر باشند. بدون این که شواهد مستحکمی وجود داشته باشد، تصور می شود استعداد ژنتیکی و سابقه خانوادگی، تعریق بیش از حد و بهداشت نامناسب پا احتمال فرورفتگی ناخن را افزایش می دهند. دیابت، چاقی و اختلالات تیرویید، قلب و کلیه که می توانند سبب ادم اندام تحتانی شوند نیز ممکن است این احتمال را افزایش دهند.

در دوران نوجوانی، پا بیشتر عرق می کند که سبب نرم شدن پوست و ناخن ها شده، شکافدار شدن آن را تسهیل می کند. این امر سبب تشکیل خار ناخن (اسپیکول) می گردد که می تواند وارد پوست اطراف ناخن شود. در افراد مسن، تشکیل اسپیکول ممن است به یک مشکل مزمن تبدیل شود زیرا در این افراد به علت کاهش تحرک و اختلال دید، توانایی مراقبت از ناخن ها کاهش می یابد. علاوه بر این فرآیند طبیعی سالخوردگی سبب ضخیم شدن ناخن ها شده، کوتاه کردن آنها را دشوار می سازد و احتمال ایجاد فشار بر پوست اطراف صفحه ناخن افزایش می یابد و اغلب سبب فرورفتگی ناخن، درد و عفونت می گردد.

ناخن در گوشت فرورفته

تظاهرات بالینی
فرورفتگی ناخن به سه گروه دسته بندی می شود: خفیف، متوسط و شدید. موارد خفیف با تورم چنین ناخن، قرمزی (اریتم)، ادم و درد حین فشار دادن مشخص می شود، موارد متوسط با افزایش تورم، ترشح سروزی- چرکی، عفونت و زخم چین ناخن همراه است. شدیدترین موارد رشد ناخن پا به داخل با التهاب مزمن و گرانولاسیون و همچنین هیپرتروفی شدید چین تظاهر می کند.

درمان

اندیکاسیون های درمان فرورفتگی ناخن عبارت است ا درد یا عفونت شدید؛ انیکوگریپوز (بدشکل شدن یا انحنا یافتن ناخن)؛ یا پارونیشی (التهاب چین ناخن) مزمن و مکرر، کنتراندیکاسیون های درمان جراحی عبارتند از حساسیت به بی حس کننده های موضعی (مثلا لیدوکایین [زایلوکایین]، بوپیواکایین [مارکایین])، استعداد به خونریزی شناخته شده یا بارداری (در صورت مصرف فنل). گزینه های مختلفی برای درمان محافظه کارانه و جراحی وجود دارد که باید به بیمار پیشنهادشده و خطرات، منافع، درمان های جایگزین و ترجیح بیمار در نظر گرفته شود.

درمان محافظه کارانه

هرچند کارآزمایی بالینی که ارزش این درمان را به اثبات برساند وجود ندارد، درمان محافظه کارانه در بیماران مبتلا به بیماری خفیف تا متوسط که درد شدید، قرمزی قابل توجه یا ترشح چرکی از اطراف لبه ناخن ندارند، رویکردی منطقی است. درمان محافظه کارانه هزینه اثربخش است و از انجام جراحی کوچک و نیز درد و از کارافتادگی کوتاه مدت متعاقب آن جلوگیری می کند.

یک روش درمانی محافظه کارانه، غوطه ورسازی انگشت و پای مبتلا در آب گرم و صابون به مدت 10- 20 دقیقه است. صاحب نظران توصیه می کنند پس از هر بار غوطه ورسازی، پماد آنتی بیوتیک موضعی (مثل پلیمیکسین/ نئومایسین) یا کرم یا پماد استروییدی با قدرت متوسط تا بالا، چند بار در روز و به مدت چند روز روی نواحی مبتلا استعمال شود تا بهبودی حاصل گردد. همچنین می توان با استفاده از یک بلندکننده ناخن یا کورت کوچک، نوعی نوار پنبه ای را زیر لبه ناخن قرار داد و اگر این نار افتاد، می توان مجددا این روش را تکرار کرد.

ناخن در گوشت فرورفته

یک مجموعه موارد بالینی بدون شاهد نشان داده است که با استفاده از این نوارهای پنبه ای، 79 بهبود علامتی طی 24 هفته پیگیری بیماران حاصل شده است. شواهدی وجود ندارد که نشان دهد کارگذاری نوار پنبه ای زیر لبه ناخن فرورفته، با خطر ورود باکتری های یا افزایش بالقوه خطر عفونت 8همراه است. همچنین کارگذاری نخ دندان به طور مایل زیر گوشه ناخن فرورفته نیز در موارد خفیف تا متوسط موثر بوده، با درد خفیف (و یا عدم وجود درد) و عدم عفونت ثانویه همراه است و تقریبا باعث خلاصی فوری از درد و توانایی بازگشت به فعالیت ای روزمره می گردد.

یک رویکرد درمانی محافظه کارانه دیگر استفاده از آتل شیاردار است (مثلا یک لوله استریل که برای انفوزینون داخل وریدی استفاده می شود را از یک سمت از بالا تا پایین شکاف داده و یک انتهای آن به صورت زاویه دار می برند تا ورود آن تسهیل شود) که می تواند با کمک چسب نواری با یک رزین آکریلیک با قابلیت تغییر شکل نظیر سیانواکریلات به لبه ناخن متصل شود. همچنین می توان از ناخن های مصنوعی آکریلیک با طراحی اختصاصی در بیماران دچار فرورفتگی ناخن که بافت گرانولاسیون ندارند استفاده کرد.

یک ناخن پلاستیکی صاف زیر ناخن بیمار قرار داده می شود و با نوارچسب در محل خود تثبیت می گردد. سپس آکریلیک با قابلیت تغییر شکل روی ناخن قرار داده می شود و در نهایت به شکل ناخن درآورده می شود تا بخشی یا تمام سطح ناخن را بپوشاند. دوره درمان معادل با زمانی است که برای رشد ناخن طبیعی تا پوشاندن نوک انگشت لازم است که تقریبا دو هفته تا سه ماه طول می کشد.

درمان جراحی

پزشکان خانواده می توانند پس از آموزش مناسب، فرورفتگی ناخن را بدون ارجاع به متخصصان پا درمان کنند. شایع ترین روش درمان فرورفتگی ناخن و عفونی شدن آن، کشیدن ناکامل بخشی از لبه کناری ناخن و به دنبال آن برداشت شیمیایی ماتریکس (ماتریسکتومی) با استفاده از فنول 80- 88 (فنولیزاسیون) است.

ناخن در گوشت فرورفته

آنتی بیوتیک کمکی
عفونت های چین طرفی ناخن بیش از همه از استافیلوکوک اورئوس و با شیوع کمتر گونه های گرم منفی (نظیر پسودومونا) و استرپتوکوک ناشی می شوند. هرچند از آنتی بیوتیک های خوراکی قبل و بعد از فنولیزاسیون به طور گسترده استفاده می شود، مصرف آنها فقط بر پایه تجربه بوده و شواهدی از کارآزمایی های بالینی در دست نیست. مطالعات متعدد نشان داده است زمانی که بخش فرورفته ناخن پا برداشته شده و ماتریسکتومی انجام شده است، بدون نیاز به درمان آنتی بیوتیکی عفونت موضعی برطرف می شود. یک کارآزمایی شاهددار تصادفی شده شامل 54 بیمار نشان داده است که در گروه تحت درمان با ترکیب آنتی بیوتیک و فنولیزاسیون، تفاوت معنی داری در زمان بهبودی با گروه تحت درمان با فنولیزاسیون به تنهایی وجود ندارد (طی دو تا سه هفته).

درمان اولیه با آنتی بیوتیک خوراکی قبل از درمان جراحی سبب کاهش زمان بهبودی نمی شود و ممکن است در موارد متوسط تا شدید سبب به تاخیرانداختن ماتریسکتومی  شود که خود در نهایت می تواند زمان بهبودی بالینی را طولانی کند. اگر درمان محافظه کارانه مدنظر قرار ندارد، پزشک باید از درمان آنتی بیوتیکی خودداری کرده و ماتریسکتومی را سریع تر انجام دهد.

منبع : برترین ها ارسال به :
انتشار : چهارشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۵ - ۹:۱۵:۱۰ دیده شده : ۲۷۸بار نویسنده : admin

درمان ناخنک چشم درمان ناخنک چشم با عسل درمان ناخنك چشم درمان ناخنک چشم در طب سنتی درمان ناخنک چشم با طب سنتی درمان ناخنک چشمی درمان ناخنک چشم با گیاهان دارویی درمان ناخنک چشم با لیزر درمان ناخنک چشم چیست درمان ناخنک چشم با گل همیشه بهار درمان ناخن در گوشت پا درمان رفتن ناخن در گوشت پا درمان فرورفتگی ناخن در گوشت پا درمان ناخن فرورفته در گوشت پا درمان ناخن گوشت پا درمان سنتی فرورفتگی ناخن در گوشت پا درمان خانگی فرورفتگی ناخن در گوشت پا درمان ناخن داخل گوشت پا درمان ناخن تو گوشت پا راه درمان رفتن ناخن در گوشت پا درمان ناخن شکننده درمان ناخن های شکننده درمان شکنندگي ناخن درمان شکنندگی ناخن در طب سنتی درمان شکنندگی ناخن دست درمان شکنندگی ناخنها درمان ناخن خشک و شکننده روش درمان ناخن های شکننده درمان گیاهی ناخن های شکننده درمان ناخنهاي شكننده درمان ناخن قارچی درمان ناخن قارچي درمان عفونت قارچی ناخن درمان عفونت قارچی ناخن پا درمان عفونت قارچی ناخن دست درمان بیماری قارچی ناخن درمان عفونتهای قارچی ناخن درمان بیماریهای قارچی ناخن درمان ناخنهای قارچی درمان قارچهای ناخن درمان ناخن جویدن کودکان درمان ناخن جویدن درمان ناخن جویدن در بزرگسالان درمان ناخن جویدن کودک درمان ناخن جویدن بچه ها درمان ناخن جویدن در کودکان درمان ناخن جویدن بزرگسالان درمان ناخن جویدن در نوجوانان درمان ناخن جویدن در بزرگسالی درمان ناخن جویدن بچه درمان ناخن جویدن کودکان چیست درمان ناخن جويدن كودكان روش درمان ناخن جویدن کودکان درمان ناخن جويدن در كودكان درمان ناخن خوردن در کودکان علل و درمان ناخن جویدن در کودکان راه های درمان ناخن جویدن در کودکان روشهای درمان ناخن جویدن کودکان درمان ناخن درمان ناخنک درمان ناخن خوردن در بزرگسالان درمان ناخن جويدن در نوجوانان درمان ناخن جویدن در بزرگسال راههای درمان ناخن جویدن در بزرگسالان درمان ناخنک پا گوشت در خواب گوشت در خواب چیست تعبير گوشت در خواب گوشت خام در خواب گوشت پخته در خواب گوشت قرمز در خواب گوشت مرغ در خواب خریدن گوشت در خواب گوشت قربانی در خواب گوشت سگ در خواب گوشت در فر گوشت در فریزر استيك گوشت در فر پیراشکی گوشت در فر رولت گوشت در فر پخت گوشت در فر ماندگاری گوشت در فریزر استیک گوشت در فر گوشت پخته در فریزر کباب گوشت در فر گوشت در شیشه تهیه عصاره گوشت در شیشه پختن گوشت در شیشه پخت گوشت در شیشه گوشت شیشه ای روش پخت گوشت در شیشه روش پختن گوشت در شیشه عصاره گوشت در شیشه جوشاندن گوشت در شیشه آب گوشت در شیشه گوشت در بارداری گوشت خوک در بارداری گوشت شتر در بارداری گوشت بوقلمون در بارداری خوردن گوشت در بارداری گوشت قرمز در بارداری مصرف گوشت در بارداری گوشت بلدرچین در بارداری گوشت شترمرغ در بارداری گوشت کبوتر در بارداری گوشت در قرآن گوشت حلال در قرآن خوردن گوشت در قرآن گوشت خوک در قرآن گوشت های حرام در قرآن خوردن گوشت خوک در قرآن حرمت گوشت خوک در قرآن گوشت سگ در قرآن آیات گوشت در قرآن گوشت قرآن گوشت خواری در قرآن نگهداری گوشت در فریزر گذاشتن گوشت در فریزر گوشت فریزر تغییر رنگ گوشت در فریزر مدت ماندگاری گوشت در فریزر طرز نگهداری گوشت در فریزر زمان ماندگاری گوشت در فریزر گوشت در طب سنتی گوشت بوقلمون در طب سنتی گوشت شترمرغ در طب سنتی گوشت مرغ در طب سنتی گوشت گوساله در طب سنتی گوشت گاو در طب سنتی گوشت شتر طب سنتی گوشت شترمرغ طب سنتی خواص گوشت بوقلمون در طب سنتی خواص گوشت شتر در طب سنتی گوشت در یخچال نگهداری گوشت تازه در یخچال نگهداری گوشت در یخچال ماندگاری گوشت در یخچال گوشت پخته در یخچال مدت نگهداری گوشت در یخچال مدت ماندگاری گوشت در یخچال زمان نگهداری گوشت در یخچال شرایط نگهداری گوشت در یخچال طرز نگهداری گوشت در یخچال گوشت در اسلام گوشت گاو در اسلام خوردن گوشت در اسلام گوشت خوک در اسلام گوشت اسب در اسلام گوشت خرگوش در اسلام مصرف گوشت در اسلام گوشت شتر در اسلام گوشتخواری در اسلام گوشت گراز در اسلام اسکار فرورفته درمان اسکار فرورفته آینه فرو رفته آینه فرورفته و برآمده اينه فرورفته آینه فرو رفته چیست آینه های فرورفته آینه ی فرو رفته ویژگی آینه فرورفته اینه های فرورفته و برآمده کاربرد اینه فرو رفته تحقیق درباره آینه فرورفته ناخن فرورفته در گوشت پا ناخن فرورفته ناخن فرورفته درگوشت درمان ناخن فرورفته در گوشت درمان ناخن فرورفته جراحی ناخن فرورفته در گوشت درمان ناخن فرورفته پا ناخن های فرورفته چشم فرورفته آرایش چشم فرورفته درمان ناخن در گوشت فرورفته

دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۱۲۲۰۲
  • تعداد حاضران : ۲۲۴
  • آخرین بروزرسانی : ۵ ماه پيش
تبلیغات
آخرین جستجوها