freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar


کد خبر: ۳۹۹۴۲۷

۹۹  بازدید

هفته نامه همشهری سرنخ - جلال الدین شمسایی: برای دیدن کلکسیونی از ماهی های عجیب و غریب باید زحمت یک مسافرت را به خودتان بدهید و به تونل آکواریوم اصفهان بروید. یک تونل شش کیلومتری، آن هم در عمق شش متری زمین! دور تا دور تونل با آکواریوم هایی پوشانده شده که در آن ها، همه مدل ماهی ای وجود دارد. زادگاه شان هم زیاد فرق نمی کند. از هر قاره، اقیانوس، دریا، دریاچه و رودخانه معروفی که فکرش را بکنید یک نمونه ماهی اینجا می بینید.

نکته شگفت انگیزتر این مجموعه این است که شما می توانید با پستانک و شیشه شیر و یا با دست به ماهی ها غذا بدهید و اوقات لذتبخشی در کنار بهترین گونه های ماهی های جهان داشته باشید. حالا اگر دلتان می خواهد در مورد تونل آکواریوم اصفهان و ماهی های عجیب و غریب آن بیشتر بدانید خواندن این گزارش را از دست ندهید.


شگفت انگیزترین ماهی های جهان در نصف جهان!
برای دیدن 350 گونه از زیباترین و نادرترین ماهی های پنج قاره جهان نیازی نیست به دور دنیا سفر کنید. فقط کافی است نوک دماغتان را بگیرید و به مجموعه آکواریوم بزرگ اصفهان بروید. جایی که بیش از پنج هزار موجود زنده دریایی را در خود جای داده است. یک تونل عریض و طویل که کناره ها و سقف آن برخلاف تونل های معمولی با شیشه های آکواریوم پوشیده شده است، طوری که با چند ساعت قدم زدن در این تونل آکواریوم، می توانید زیباترین و کمیاب ترین گونه های دریایی را ببینید و بودن در فضای اقیانوس و عمق 35 متری آن را تجربه کنید.


اولین و بزرگ ترین تونل آکواریوم کشور تونل آکوریوم اصفهان 33 آکواریوم پنج تا 10 متری را در خود جای داده است. یعنی شما با بازدید از این مجموعه می توانید حضور در عمق 35 متری بزرگ ترین اقیانس های جهان را تجربه کنید.

«در 33 آکواریوم این تونل، گونه های مختلف آّبزیان، ماهی های آب های شور و شیرین و ستاره های دریایی از پنج قاره مختلف جهان در معرض دید عموم قرار دارند. آکواریوم های تماتیک، سیلندر آکواریوم یا آکواریوم های استوانه ای و آکواریوم های لمسی نمونه هایی از آکواریوم هایی است که ما در این مجموعه از آن استفاده کرده ایم.»


این حرف ها را مهدی تقی پور، مدیر روابط عمومی مجموعه آکواریوم بزرگ اصفهان به ما می زند و در ادامه می گوید: «هرکدام از این آکواریوم ها متناسب با نوع، اندازه، خوراک، محیط زندگی و... ماهی ها تنظیم شده است. مثلا آکواریوم های تماتیک با ابعاد چهار در 10 متر اقیانوس مناطق دیگر را تمیثل می کند و یا آکواریوم های لمسی یک برش واقعی از رودخانه آمازون در آمریکای جنوبی است و برخی از ماهی های موجود در رودخانه آمازون مثل گربه ماهی دم قرمز (ردتیل)، پاکو، اسکار، بوفالو و سفره ماهی آب شیرین را در خود جای داده است.»

شگفت انگیزترین ماهی های جهان در نصف جهان!
البته این فقط نمونه ای از ماهی هایی است که شما در آکواریوم های این مجموعه مشاهده می کنید. ماهی های رودخانه ای آسیا، ماهی های رودخانه های استرالیا، کلون فیش، دلقک ماهی ها، آنتن ماهی، خفاش ماهی و... از دیگر گونه هایی هستند که در این مجموعه نگهداری می شوند.

«در سیلندر آکواریوم ها، خانواده دلقک ماهی ها، انواع مارماهی های مورن و ماهی کوپی باله بلند زندگی می کنند. به طور کلی این ماهی ها براساس طبع و نوع محیطی که باید در آن زندگی کنند دسته بندی شده اند. 100 قطعه از این آبزیان جزو خطرناک ترین، نادرترین و عجیب ترین گونه از ماهی ها هستند و حتی قرار است شش کوسه هم به مجموعه مان اضافه کنیم.»

ماهی های تک همسر!


بدون شک اسب های دریایی یکی از شگفت انگیزترین گونه از ماهی هایی هستند که تا به حال مشاهده کرده اید. می پرسید چرا؟ آقای تقی پور جواب این سوالتان را این طور می دهد. «اسب دریایی از جهاتی با ماهی های دیگر تفاوت دارد. در این گونه، نوع ماده مانند دیگر ماهی ها تخم نمی ریزد و آنها را به حال خود رها نمی کند بلکه تخم ها را درون کیسه ای در بدن اسب دریایی نر می گذارد تا جنس نر تا هنگام خروج نوزاد از این تخم ها محافظت کند.»


طول مدت حاملگی اسب دریای معمولا بین دو تا سه هفته متغیر است و در این مدت، این جنس نر است که کار محافظت از تخم های ماهی را بر عهده دارد. «اسب های دریایی از خانواده سوزن ماهیان هستند و در آب های معتدل زندگی می کنند. طزر شنا کردن این ماهی ها هم کمی خاص تر از بقیه ماهی هاست. اسب های دریای قد بلند و غیرمعمول دارند و سرشان هم به شکل اسب است.برای همین به سمت بالا شنا می کنند.»

شگفت انگیزترین ماهی های جهان در نصف جهان!
البته این ماهی ها به ساکن بودن در یک نقطه هم معروف هستند. «اسب های دریایی می تواند مدت زمان زیادی را بدون حرکت باقی بمانند. یعنی با گیر دادن دم چسبیده خود بین مرجان ها و جلبک های دریایی می ایستند و درواقع این حرکتشان نوعی استتار در مقابل دشمن است. بدن اسب دریایی از صفحات کوچک استخوانی پوشیده شده و نوعی اسکلت خارجی دارد.»

خصوصیات منحصر به فرد اسب های دریایی به همین جا ختم نمی شود. تک همسری یکی دیگر از خصوصیات غیرعادی این گونه از ماهی های آّب های معتدل است که هنوز هم محققان برای چرایی این مسئله به جوابی نرسیده اند. «معمولا ماهی ها برای تخم ریزی و تولید مثل با انواع ماهی های ماده و همنوع خودشان جفت می شوند اما اسب  های دریایی در این زمینه نادر هستند و تنها گونه از ماهی های تک همسر بر روی کره زمین به شمار می روند.»

غذا دادن به ماهی ها با شیشه شیر و پستانک!


ماهی کوی یا کپور ژاپنی از کشور ژاپن به آکواریوم اصفهان آمده است. نکته جالب توجه این گونه از ماهی ها این است که شما می توانید دقیقا مثل یک نوزاد با استفاده از شیشه شیر و پستانک به این ماهی ها غذا بدهید. «غذا دادن به این ماهی توسط شیشه شیر و پستانک در آکواریوم اصفهان وجود دارد و تمامی بازدیدکنندگان می توانند به راحتی این کار را انجام دهند و لذت این کار را ببرند.»


البته به این نکته هم باید دقت کنید که رفتار این ماهی ها دقیقا مثل یک نوزاد و بسیار حساس است. برای همین باید خیلی با احتیاط کار غذا دادن شان را انجام دهید. «کوی ها در محیط های صخره ای زندگی می کنند و انواع تزیینی و رنگارنگ دارند. این ماهی ها به قدری زیبا هستند که به آنها «کپور زربفت» هم می گویند.» کوی ها در تمام دنیا طرفداران زیادی دارند و نماد عشق و دوستی خوانده می شوند.

شگفت انگیزترین ماهی های جهان در نصف جهان!
ماهی هایی که گله ای زندگی می کنند


«ماهی پاکو ماهی ای صلح جو است که معمولا به ماهی های کوچک تر از خودش آسیب نمی زند. این ماهی ها گیاهخوار هستند و در دمای 22 تا 28 درجه زندگی می کنند. اندازه پاکوها به 110 سانتی متر هم می رسد.»


تقی پور می گوید پاکوهایی که قرمزی شکم شان بیشتر و همچنین باله های پشت شان نوک تیزتر باشد نر هستند و به این صورت جنسیت شان تشخیص داده می شود. «این ماهی ها باید به صورت گله ای زندگی کنند و فقط به صورت گروهی نگهداری می شوند. پاکوها از تنهایی ترس و وحشت بسیاری دارند.

حتی ماهی های بالغ به راحتی دچار ترس و وحشت می شوند و عادت به فرار ناگهانی و کوبیدن خود به شیشه دارند که انجام این کار توسط یک ماهی 80 سانتی متری واقعا یک فاجعه در پی خواهدداشت. برای همین است که این ماهی ها را به صورت گروهی نگه می داریم تا مشکلی پیش نیاید.»

جراح ماهی لب ماتیکی پزشک متخصص!


یکی دیگر از ماهی های شگفت انگیزی که در تونل آکواریوم اصفهان به چشم می خورد جراح ماهی ناسو یا همان جراح ماهی لب ماتیکی است. این ماهی ها، مرجان ها را تست می کنند تا ببینند این مرجان ها قابل زندگی هستند یا خیر.

درواقع می توان گفت که جراح ماهی های ناسو پزشک متخصص مرجان ها به شمار می روند. «این دسته از ماهیان انتخاب خوبی برای کنترل رشد جلبک ها در آکواریوم هستند. همچنین مرجان هایی که دیگر قابل زندگی نیستند را شناسایی و از محیط زندگی شان بیرون می کنند تا دچار بیماری های پوستی و حساسیتی نشوند. چرا که جراح ماهی ها نسبت به این بیماری ها حساس هستند و خیلی زود از پا در می آیند.


جراح ماهی ها دارای بدنی خاکستری تا قهوه ای رنگ، دوکی شکل و کشیده هستند. یک نوار زرد زیبا هم از بالای سر ماهی تا اطراف لب ها ادامه پیدا می کند. باله دمی این ماهی با خطوط افقی سیاه و سفید پوشیده شده و در انتهای آنها یک خط عمودی زرد رنگ زیبا وجود دارد که از انتهای باله دمی به سمت بیرون با دو رشته دراز و باریک گسترش پیدا کرده است. «رنگ نارنجی لب های این مایه، زیبایی خاصی به آن بخشیده و به همین دلیل به آن ناسوی لب ماتیکی هم می گویند.»

شگفت انگیزترین ماهی های جهان در نصف جهان!
تقی پور می گوید استفاده از نام جراح برای این خانواده در حقیقت به دلیل وجود یک تیغه در انتهای بدن و بر روی ساقه دمی است که از ستون فقرات ماهی منشا می گیرد و حاوی سمی است که می تواند بر روی شکارچیان کوچک تاثیر فلج کننده ای داشته باشد اما در انسان فقط باعث درد می شود.


«این تیغ در یک شیار در زیر پوست ماهی قرار گرفته که ماهی می تواند در هنگام خطر آن را گسترش داده و از آن برای دفاع از خودش استفاده کند. این تیغه به وسیله ماهیچه هایی به ستون فقرات ماهی متصل شده و زمانی که باز می شود بسیار شبیه به تیغ جراحی است.»
تقی پور دیگر ویژگی عجیب جراح ماهی ها را این طور برایمان توضیح می دهد.

«جراح ماهی های ناسو با توجه به شرایط  روحی ای که دارند می توانند رنگ خودشان را تغییر دهند. مثلا زمانی که این ماهی ها در معرض استرس شدید قرار بگیرند پشت صخره ها مخفی می شوند، رنگ شان به رنگ مشکی تغییر می کند و لکه هایی خاکستری رنگ روی بدنشان نمایان می شود.»

منبع : برترین ها ارسال به :
انتشار : چهارشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۵ - ۹:۵۶:۴۴ دیده شده : ۹۱بار نویسنده : admin

شگفت انگیزترین کیک های عروسی شگفت انگیزترین کیک های عروسی جهان شگفت انگیزترین کیک های عروسی جم لایف شگفت انگیزترین کیک های عروسی دنیا شگفت انگیزترین کیک های عروسی در جم لایف شگفت انگیزترین کیک های عروسی وتولد شگفت انگیزترین کیک های عروسی در ایران شگفت انگيزترين كيك هاي عروسي عکس شگفت انگیزترین کیک های عروسی برنامه شگفت انگیزترین کیک های عروسی شگفت انگیزترین عجایب دنیا شگفت انگیزترین عجایب جهان شگفت انگیزترین عکسها شگفت انگیزترین عکسهای دنیا شگفت انگیزترین عکسهای جهان شگفت انگیزترین عکسهای طبیعت شگفت انگیزترین عکسهای عروسی شگفت انگیزترین مکان های دنیا شگفت انگیزترین مکان های جهان شگفت انگیزترین و زیباترین مکان های دنیا شگفت انگیزترین ها شگفت انگیزترین های دنیا شگفت انگیزترین های جهان مستند شگفت انگیزترین ها شگفت انگیزترین کیک های تولد شگفت انگیزترین کیک ها شگفت انگیزترین کیک های دنیا عکس شگفت انگیزترین کیک های تولد شگفت انگیزترین کیک عروسی شگفت انگیزترین کیک عروسی دنیا شگفت انگیزترین کیکهای عروسی شگفت انگيزترين كيك عروسي دانلود شگفت انگیزترین کیک های عروسی شگفت انگیزترین کیک های جهان شگفت انگيزترين كيك ها شگفت انگیزترین عکس دنیا شگفت انگیزترین تصاویر دنیا عکس شگفت انگیزترین کیک های دنیا شگفت انگيزترين کيک هاي عروسي تصاوير شگفت انگيزترين كيك هاي عروسي عکس شگفت انگیزترین کیک های جهان ماهی های آکواریومی آب شیرین ماهی های آکواریومی آب شیرین گیاه خوار ماهی های آکواریومی آب شیرین گوشتخوار ماهی های زینتی آب شیرین ماهی های زینتی آب شیرین گیاه خوار زیباترین ماهی های آکواریومی آب شیرین انواع ماهی های آکواریومی آب شیرین گوشتخوار انواع ماهی های آکواریومی آب شیرین گیاه خوار معرفی ماهی های آکواریومی آب شیرین تصاویر ماهی های آکواریومی آب شیرین ماهی های دریای خزر ماهي هاي درياي خزر ماهی های دریای خزر و خلیج فارس ماهی های دریای خزر+عکس ماهی های دریای خزر و عمان ماهی های دریا خزر ماهی های دریای مازندران نام ماهی های دریای خزر اسامی ماهی های دریای خزر اسم ماهی های دریای خزر ماهی های حلال ماهي هاي حلال گوشت ماهی های حلال گوشت ماهی های حلال و حرام ماهی های حلال جنوب ليست ماهي هاي حلال انواع ماهی های حلال اسامی ماهی های حلال گوشت اسامی ماهی های حلال نام ماهی های حلال ماهی های زینتی ماهی های زینتی اکواریوم ماهی های زینتی گوشتخوار ماهی های زینتی خلیج فارس ماهی های زینتی گیاه خوار ماهی های زینتی آب شور ماهی های زینتی محلات ماهی های زینتی دریای خزر ماهی های آکواریومی گوشتخوار ماهی های آکواریومی آب شور ماهی های گیاهخوار آکواریومی ماهی های آکواریومی زنده زا ماهی های آکواریومی زیبا ماهی های آکواریومی چیست ماهی های آکواریومی ماکرو ماهی های دریای کابل ماهی های حرام ماهي هاي حرام ماه های حرام ماه های حرام کدامند ماه هاي حرام قمري ماه های حرام سال قمری ماه های حرام کدام است ماه های حرام برای دیه ماه هاي حرام سال ماه های حرام قمری کدامند ماهی های زیبا ماهی های زیبای دنیا ماهی های زیبای جهان ماهی های زیبای اکواریوم ماهیهای زیبای اقیانوس ماهی های زیبا و عجیب ماهی های زیبای گیاه خوار ماهی های زیبای آب شیرین ماهي هاي زيبا عکس ماهی های زیبا ماهی های شمال ماهی های شمال و جنوب ایران ماهي هاي شمال ايران ماهی های شمال کشور ماهی های شمال و جنوب ماهی های شمالی از ماهی های شمال نام ماهی های شمال ماهی های دریای شمال انواع ماهي هاي شمال ماهی های خلیج فارس ماهي هاي خليج فارس ماهی های خلیج فارس و دریای عمان ماهي هاي خليج فارس و درياي عمان ماهی های خلیج فارس و دریای خزر ماهی های خلیج فارس عکس ماهی های دریای خلیج فارس ماهی های تزئینی خلیج فارس ماهی های خوراکی خلیج فارس جهان درپوست گردو جهان درپوست گردو Pdf جهان درپوست گردو دانلود جهان درپوست گردو هاوکینگ دانلود جهان درپوست گردو جهان در پوست گردو Download دنیا در پوست گردو کتاب جهان درپوست گردو+pdf كتاب جهان درپوست گردو دانلود کتاب جهان درپوست گردو جهان در نبرد گلها جهان در سال 2050 جهان در سال 2050 میلادی فیلم جهان در سال 2050 جمعیت جهان در سال 2050 کتاب جهان در سال 2050 اقتصاد جهان در سال 2050 جهان سال 2050 دانلود کتاب جهان در سال 2050 ابرقدرت های جهان در سال 2050 دانلود مستند جهان در سال 2050 جهان در سریال گوزل جهان در سال 3000 جهان در سال 3000 به روایت تصویر جهان در سال 3000 میلادی دنیا در سال 3000 جمعیت جهان در سال 3000 جهان دریا جهان دریا زمین دریاهای جهان جهان دريا کشتیرانی جهان دریا زمین محمود جهان دریا کشتیرانی جهان دریا شرکت جهان دریا زمین شرکت جهان دریا خدری جهان دریا جهان در پوست گردو Pdf دانلود Pdf جهان درپوست گردو دانلود کتاب جهان درپوست گردو Pdf دانلود کتاب Pdf جهان در پوست گردو نوشته استیون هاوکینگ دانلود فایل Pdf کتاب جهان در پوست گردو جهان در آستانه ظهور جهان در آستانه ظهور تنکابنی جهان در آستانه ظهور امام زمان کتاب جهان در آستانه ظهور تحولات جهان در آستانه ظهور ایا جهان در استانه ظهور است دانلود کتاب جهان در آستانه ظهور دانلود کتاب جهان در آستانه ظهور تنکابنی دنیا در آستانه ظهور جهان در آستانه ی ظهور جهان در آستانه بعثت جهان در استانه بعثت پیامبر جهان در آستانه بعثت Ppt جهان در استانه ی بعثت وضعیت جهان در آستانه بعثت جهان در آینده جهان آینده جهان در صدسال آینده جهان در 50 سال آینده نصف جهان نصف جهان اصفهان نصف جهان مناقصه نصف جهان فی تعریف الاصفهان نصف جهان پیشگامان نصف جهان مناقصات نصف جهان شعر پیشگامان نصف جهان سامانه مشتریان اصفهان نصف جهان صادق هدایت ورزشگاه نصف جهان پیشگامان نصف جهان اصفهان مهمانپذیر نصف جهان اصفهان تالار نصف جهان اصفهان ورزشگاه نصف جهان اصفهان سایت پیشگامان نصف جهان اصفهان سایت روزنامه نصف جهان اصفهان اینترنت پیشگامان نصف جهان اصفهان شرکت پیشگامان نصف جهان اصفهان روزنامه نصف جهان مناقصه کتاب نصف جهان فی تعریف الاصفهان پیشگامان نصف جهان Adsl پیشگامان نصف جهان امور مشترکین اصفهان نصف جهان شعر شعراصفهان نصف جهان اصفهان نصف جهان صادق هدایت Pdf دانلود کتاب اصفهان نصف جهان صادق هدایت اصفهان نصف جهان از صادق هدایت عکس ورزشگاه نصف جهان اخرین وضعیت ورزشگاه نصف جهان ماهی های آکواریومی شگفت انگیزترین ماهی های جهان در نصف جهان!

دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۹۸۹۵
  • تعداد حاضران : ۲۰۵
  • آخرین بروزرسانی : ۴ ماه پيش
تبلیغات
آخرین جستجوها