freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar


کاوشگران موفق به کشف ردپای یک دایناسور غول‌پیکر در مغولستان شدند.

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از ای‌بی‌سی نیوز؛ دانشگاه علوم "اوکایاما"ی ژاپن با انتشار مقاله‌ای اعلام کرد کاوشگران موفق به کشف فسیل ردپای یک دایناسور غول‌پیکر گیاهخوار شده‌اند که 106 سانتیمتر طول و 77 سانتیمتر عرض دارد. عمر این رد پاهای کشف شده 70 تا 90 میلیون سال تخمین زده می‌شود و احتمالا به نوعی دایناسور که تایتاناسوری بوده و در آسیای مرکزی می زیسته تعلق داشته است. 
کشف ردپای بزرگترین دایناسور تاریخ در مغولستان+ تصاویر

تعداد کمی از این ردپاها با گل و لای و شن پر شده و بسیار سخت شده‌اند. این ردپاها، ماه اوت (مرداد) سال جاری بوسیله دیرینه شناسی مغول در صحرای گبی مغولستان کشف شده است. بزرگی این ردپا در نوع خود کم‌نظیر و احتمالا متعلق به بزرگترین دایناسور تاریخ  است.

"شینوبو ایشیگکی،" محقق دانشگاه اوکایاما و یکی از اعضای تیم دیرینه شناسی مغولی-ژاپنی در گبی، اظهار داشت: این رد پا، یکی از بزرگترین ردپاهای شناخته شده در جهان است.

دیرینه شناسان در مراکش و فرانسه هم ردپاهای بزرگی کشف کرده‌اند، ایشیگکی با اشاره به اکتشافات گذشته گفت: با این حال، ردپایی که در مغولستان کشف شده، به خوبی حفظ شده و دارای سه علامت پنجه واضح است.

کشف ردپای بزرگترین دایناسور تاریخ در مغولستان+ تصاویر

دیرینه شناسان از سال 1957 همزمان با کشف ردپاهایی در بیابان سرد و خشک مغولستان ، به دنبال شکار ردپاهای دیناسورها در این ناحیه هستند. ایشیگکی و همکارانش در سال 2009 گزارش دادند صحرای گبی، چیزی مانند رگه مادر ردپاهای فسیل شده است. دانشمندان در سالهای 1995 و 2008 بیش از 20 هزار فسیل متعلق به انواع گونه‌های دایناسور را در این منطقه یافته‌اند.

اگر چه دیرینه شناسان فسیل تایتاناسورها را در هر قاره ای، از جمله آنتارکتیا (شمالگان) کشف کرده‌اند؛ اما ماهیت تایتاناسور هنوز در هاله ای از رمز و راز باقی مانده است. این دایناسور به گروهی از دایناسورهای چهارپا و گیاه خوارِ گردن دراز تعلق داشته است.

این ردپای تایتاناسور موردی خاص محسوب می‌شود  زیرا تاکنون ردپایی به این بزرگی در این منطقه کشف نشده بود. محققان بر اساس لایه‌های زمین شناسی سنگ‌های اطراف، حدس می‌زنند، این ردپا متعلق به دوره کرتاسه بالایی باشد که حدود 70 میلیون تا 90 میلیون سال قدمت دارد.

همه تایتاناسورها در دوره کرتاسه زندگی می‌کردند، و همه آنها جانورانی عظیم الجثه بودند. دریدنوتوس، زمانی در سال 2014 کشف و به عنوان یکی از بزرگترین دایناسورها، در نظر گرفته شد. این دایناسور احتمالا 80 تن وزن داشته است. در میان تایتاناسورهای دیگر، می‌توان به آرژانتیناسور اشاره کرد که احتمالا 70 تن وزن داشته است.

دیرینه شناسان معتقدند مالک این رد پا دایناسوری به طول 30 متر و ارتفاع 20 متر بوده است. 

این که چه نوع تایتاناسوری این ردپا را بر جای گذاشته به درستی مشخص نشده؛ اما صحرای گبی، بستر غنی فسیلی است، شاید این شن‌ها، سرنخ های بیشتری از این جانوران غول پیکر را در خود داشته باشند.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری باشگاه خبرنگاران ارسال به :
انتشار : چهارشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۹:۷ دیده شده : ۴۹بار نویسنده : admin

بزرگترین دایناسور جهان بزرگترين دايناسور جهان بزرگترین دایناسور دنیا بزرگترین دایناسور گوشتخوار جهان عکس بزرگترین دایناسور جهان نام بزرگترین دایناسور جهان بزرگترین دایناسور های جهان بزرگترین دایناسور بزرگترین دایناسور گوشتخوار بزرگترین دایناسورها بزرگترین دایناسورهای گوشتخوار بزرگترین دایناسور دریایی بزرگترین دایناسور تاریخ بزرگترین دایناسور گیاهخوار بزرگترین دایناسور گوشتخوار آمریکای شمالی بزرگترین دایناسور گوشتخوار تاریخ عکس بزرگترین دایناسور گوشتخوار عکس بزرگترین دایناسور دنیا بزرگترین دایناسورهای جهان عکس بزرگترین دایناسورها بزرگترین و کوچکترین دایناسورها بزرگترین دایناسور دریا بزرگترین دایناسور ماقبل تاریخ تاریخ در تصویر تاریخ در تصویر فیسبوک تاريخ در تصوير فيس بوك تاریخ تصویر سازی در ایران تاریخ تصویر سازی تصاویر تاریخ تاریخ تصویری تاریخ تصویری لرستان تاریخ تصویر سازی ایران صفحه تاریخ در تصویر تاریخ در ایران تاریخ ایران در یک نگاه تاریخ ایرانیان در این روز تاریخ ایران درقرون نخستین اسلامی تاریخ ایران در اسلام تاریخ ایران در صفویه تاریخ تشیع در ایران تاریخ عکاسی در ایران تاریخ ولنتاین در ایران تاریخ فراماسونری در ایران تاریخ دربی 95 تاریخ دربی تاریخ دربی 94-95 تاریخ دربی 93 تاریخ دربی 92 تاریخ دربی 93.94 تاریخ دربی 94 تاریخ دربی 79 تاریخ دربی برگشت تاریخ دربی 92-93 تاريخ در تصوير تاریخ در تصویر Facebook Facebook تاریخ در تصویر تاريخ دربي 93 تاريخ دربي استقلال و پرسپوليس 93 تاریخ بازی دربی 93-94 تاریخ برگزاری دربی 93 تاریخ دربی سال 93 تاریخ دربی تهران 93 تاریخ دقیق دربی 93 تاریخ دربی 92 برگشت تاریخ بازی دربی 92-93 تاریخ برگزاری دربی 92 تاریخ دربی دی 92 تاریخ دقیق دربی 92 تاریخ دربی شهریور 92 تاریخ دربی تهران 92 تاریخ بازی برگشت دربی 92 تاریخ در اکسل تاریخ در اکسل 2010 تاریخ شمسی در اکسل تاریخ فارسی در اکسل تبدیل تاریخ در اکسل درج تاریخ در اکسل توابع تاریخ در اکسل تفریق تاریخ در اکسل فرمول تاریخ در اکسل محاسبه تاریخ در اکسل تصاویر مغولستان تصاویر کشور مغولستان تصاویر پایتخت مغولستان تصاویر از مغولستان تصاویر شهرهای مغولستان تصاویر زیبا از مغولستان تصاویر از کشور مغولستان کشف ردپای بزرگترین دایناسور تاریخ در مغولستان+ تصاویر

دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۹۸۴۱
  • تعداد حاضران : ۲۲۶
  • آخرین بروزرسانی : ۴ ماه پيش
تبلیغات
آخرین جستجوها