freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar


playstation 4 pro

قبلا به‌طور ‌مفصل‌ جنبه‌های مختلف رونمایی سونی از پلی‌استیشن 4 پرو، نسخه‌ی قدرتمندتر پلی‌استیشن 4 را بررسی کردیم، اما یکی از بزرگ‌ترین مسائلی که صحبت درباره‌ی آن یک مقاله‌ی جداگانه می‌طلبید، سوالی بود که بسیاری از تحلیلگران درست بعد از به اتمام رسیدن «نشست پلی‌استیشن» از خود می‌پرسیدند: آیا سونی واقعا پلی‌استیشن 4 پرو را به رقابت با پلی‌استیشن VR فرستاد؟ جهتِ یادآوری باید بدانید که پلی‌استیشن 4 پرو درست چند هفته بعد از عرضه‌ی هدست واقعیت مجازی سونی وارد بازار می‌شود. این بدین معناست که در فصل تعطیلات میلادی امسال دو سخت‌افزار ویدیو گیمی بزرگ عرضه می‌شوند. اگرچه به‌شخصه به پلی‌استیشن 4 پرو باور ندارم، اما این‌طور که می‌گویند این سخت‌افزارها می‌خواهند حوزه‌ی بازی‌های کنسولی را وارد مسیر تازه‌ای کنند و البته اگر می‌خواهید به بهترین شکل ممکن وارد این «مسیر تازه» شوید، باید برای خرید هرکدام از این محصولات ۴۰۰ دلار پیاده شوید (البته این رقم در بازار ایران بسیار وحشتناک‌تر از این حرف‌هاست!). رقمی که برای اکثر مردم امکان‌پذیر نیست.

مقالات مرتبط

خب، در نگاه اول این اتفاق تازه‌ای نیست. بالاخره بارها دیده‌ایم که سونی و مایکروسافت کنسول‌های جدیدشان را در یک دوره‌ی زمانی نزدیک به هم عرضه می‌کردند. اما فرق دفعات پیش با این‌بار این است که حالا «متاسفانه» هر دوی این دستگاه‌ها توسط سونی ساخته و عرضه می‌شوند. چرا «متاسفانه»؟ به خاطر اینکه برخی از تحلیلگران صنعت باور دارند که شاید سونی با عرضه‌ی این دو دستگاه در نزدیکی هم اشتباه بزرگی مرتکب شده است. چون شاید یکی از این دستگاه‌ها به موفقیت بزرگی برسد، اما دیگری ممکن است کارش به جاهای باریکی کشیده شود. زمانی تحلیلگران پیش‌بینی می‌کردند که پلی‌استیشن پرو و پلی‌استیشن VR مکمل یکدیگر خواهند بود و این باعث می‌شد که سونی هر دو را با هم به فروش برساند، اما همان‌طور که در مقاله‌ی قبلی هم توضیح دادم، سونی نمی‌تواند به ۴۰ میلیون دارنده‌ی پلی‌استیشن 4 بگویید، برای استفاده از VR به یک کنسول جدید نیاز دارید.

این درحالی بود که سونی در نشست اخیر پلی‌استیشن هم به‌طور غیرمستقیم طوری صحبت کرد که هیچ شکی در این موضوع باقی نگذاشت. در حالی که تمام کنفرانس به توضیح قابلیت‌های پرو اختصاص داده شده بود، پلی‌استیشن VR کاملا غایب بود. درست برعکس کنفرانس E3 که پلی‌استیشن نئو در حد یک شایعه حضور داشت و این VR بود که در مرکز بحث سونی قرار داشت. در نشست پلی‌استیشن، سونی به‌طرز معناداری فقط روی ویژگی‌های استفاده از وضوح تصویر 4K و قابلیت HDR تمرکز کرده بود. خب، می‌دانید چه چیزی از 4K و HDR استفاده نمی‌کند؟ هدست واقعیت‌ مجازی که روی سرتان قرار می‌دهید. همان هدستی که تلویزیون‌تان را از عمل بازی کردن حذف می‌کند.

playstation 4 pro VR

سونی شاید به‌طور گذرا به این موضوع اشاره کرده باشد که تجربه‌ی واقعیت مجازی بر روی پلی‌استیشن 4 پرو بهتر است، اما باز همان‌طور که در مقاله‌ی قبلی توضیح دادم، اگر فاصله‌ی کیفی VR بر روی پلی‌استیشن 4 و پرو خیلی زیاد باشد، باز دوباره آنها با مشکل بزرگی روبه‌رو می‌شوند. بنابراین پلی‌استیشن VR باید بر روی پلی‌استیشن 4‌های معمولی قادر به عرضه‌ی تجربه‌ی استانداردی که سونی قولش را داده بود باشد و این یعنی خرید پلی‌استیشن 4 پرو برای کمی کیفیت بیشتر، خرج کردن ۴۰۰ دلار دیگر را توجیه نمی‌کند. تازه حتی اگر کیفیت پلی‌استیشن VR بر روی پرو خیلی بهتر باشد، باز قیمت خرید این دو دستگاه آن‌قدر بالا می‌‌رود که کمتر کسی می‌تواند هر دوی آنها را تهیه کند و اکثرا باید یکی را فدای دیگری کنند.

برخی از تحلیلگران صنعت باور دارند که شاید سونی با عرضه‌ی این دو دستگاه در نزدیکی هم اشتباه بزرگی مرتکب شده است

بله، مطمئنا طرفداران دوآتیشه‌ی سونی و کسانی که دستشان در جیبشان می‌رود وجود دارند که بدون مشکل ۸۰۰ دلار برای خرید VR و پرو خرج می‌کنند و شاید سونی به فکر باندلی بیافتد که قیمت را تا ۷۰۰ یا ۷۵۰ دلار هم پایین بیاورد (هرچند معلوم نیست چنین باندل مهمی چرا تاکنون معرفی نشده است!)، اما اکثر مصرف‌کنندگان با توجه به قیمت آنها مجبورند فقط یکی را انتخاب کنند. درست همان‌طور که وقتی پلی‌استیشن 4 و ایکس‌باکس وان عرضه شد، اکثر مردم توانایی خرید هر دو را نداشتند و این موضوع برای بسیاری تا به امروز هم ادامه داشته است. بله، شاید مقایسه‌ی کاملا درستی نباشد، اما هنوز با شرایط یکسانی طرفیم: انتخاب یکی از بین دو دستگاه ۴۰۰ دلاری. در حالی که نینتندو NX برای بهار امسال و ایکس‌باکس اسکورپیو برای عرضه در سال بعد برنامه‌ریزی شده‌اند، سونی برای فروختن این دو دستگاه با خودش در افتاده است و مسئله این است که آنها آن‌طور که باید و شاید طرفداران را برای خرید هر دو تشویق نکرده‌اند.

البته شاید باید گزینه‌ی «هیچکدام» را هم در نظر بگیریم. برخی از تحلیلگران فکر می‌کنند سونی تاکنون کار خوبی در زمینه‌ی نشان دادن ویژگی‌های این دو سیستم انجام نداده است. چنین چیزی درباره‌ی پلی‌استیشن 4 پرو واضح است. رونمایی از پرو فقط به سردرگمی منجر شد و متقاعد کردن کسی بدون تلویزیون 4K برای خرید این کنسول کار بسیار سختی خواهد بود. حتی مطمئن نیستم کسانی که تلویزیون 4K دارند هم آن‌قدرها برای عوض کردن کنسول‌شان هیجان‌زده شده باشند. هم‌اکنون تنها دلیلی که برای خرید پرو داریم، این است که این کنسول «ممکن است» در آینده نقش مهمی ایفا کند؛ آینده‌ای که ممکن است با عدم به فروش رفتن کافی پرو به واقعیت تبدیل نشود.

از لحاظ تئوریک، حرکت سونی عالی به نظر می‌رسد. فکرش را کنید اگر مصرف‌کنندگان به سمت هر دو سیستم هجوم می‌آوردند

در رابطه با پلی‌استیشن VR اما با یک دوگانگی روبه‌رو هستیم. از یک طرف در طول یک سال گذشته هدست‌های واقعیت مجازی چندان با علاقه و شور و شوق روبه‌رو نشده‌اند. انگار نه انگار اچ‌تی‌سی وایو و آکیولس ریفت ماه‌هاست که عرضه‌ شده‌اند، اما به‌شخصه ندیده‌ام هیچکدام از آنها به جز یک نقد و بررسی اولیه به «ترند» سایت‌ها و مطبوعات تبدیل شوند. بله، این دو دستگاه مطمئنا بین خریدارانِ تقریبا محدودشان پرطرفدار باقی می‌مانند، اما فعلا که واقعیت مجازی با عرضه‌ی این دو به جریان اصلی راه پیدا نکرده است. خیلی‌ها فکر می‌کنند این موضوع به این دلیل است که بسیاری منتظر پلی‌استیشن VR هستند. که این دستگاه قادر است با استفاده از ۴۰ میلیون دارنده‌ی پلی‌استیشن 4 بالاخره واقعیت مجازی را به نقل و نبات بحث‌های تکنولوژیک روز تبدیل کند.

از طرف دیگر اما ممکن است چنین اتفاقی نیافتد و پلی‌استیشن VR هم به جمع دوتای قبلی بپیوندد. چون با اینکه بازی‌های زیادی بر روی پلی‌استیشن VR جالب به نظر می‌رسند، اما اکثر آنها یا مینی‌گیم هستند یا به ندرت فعالیت‌های تعاملی به حساب می‌آیند و ممکن است توده‌ی اصلی دارندگان پلی‌استیشن که به دنبال بازی کردن «ندای وظیفه» در یک فضای واقعیت مجازی هستند را ناامید کنند. این درحالی است که اگر یادتان باشد کینکت ایکس‌باکس هم چنین وضعیتی داشت. دستگاهی که اکثر بازی‌هایش به جای یک تجربه‌ی کامل، فعالیت‌های محدود و پراکنده بودند. اما همان عنصر جدید «قرار گرفتن به جای کنترلر» باعث شد تا خیلی‌ها برای خرید آن دست در جیبشان کنند. اما بعدا دیدیم که پس از فروکش کردن این شوق اولیه، ناامیدی جای آن را گرفت. به‌طوری که حالا کینکت به‌طور کامل به پس ذهن مایکروسافت و مردم منتقل شده است.

خب، برخی فکر می‌کنند پلی‌استیشن VR هم می‌تواند چنین وضعیتی داشته باشد. دستگاه برای مدتی به خاطر ویژگی منحصربه‌فردی که ارائه می‌کند روی بورس قرار بگیرد و بعد فراموش شود. یا شاید هم مردم از کینکت درس گرفته باشند و همان روز اول برای خرید VR صف نکشند و روی خریدشان و تجربه‌‌ای که ارائه می‌کند فکر کنند و منتظر بمانند تا ببینند VR چگونه مورد استقبال قرار می‌گیرد. روی هم رفته به این نتیجه می‌رسیم که پلی‌استیشن VR هم از لحاظ فروش در شرایط فوق‌العاده مطمئنی به سر نمی‌برد. اما بگذارید از بحث اصلی‌مان دور نشویم. بحث اصلی این است که ما فرض می‌کنیم هر دوی پلی‌استیشن 4 پرو و پلی‌استیشن VR ارزش خریدن را دارند و حتما بسیاری از شما هم چنین عقیده‌ای دارید، مسئله این است که سونی با عرضه‌ی نزدیک آنها با یکدیگر، این دو دستگاه باارزش را به رقابت با یکدیگر فرستاده است. مثلا اگر امکان داشت سونی می‌توانست پلی‌استیشن VR را اوایل امسال عرضه کند تا از این طریق چند ماهی بین انتشار آن و پرو فاصله بیاندازد و آنها را از یک رقابت مستقیم نجات دهد. در عوض هم‌اکنون کسانی که طرفدار سرسخت واقعیت مجازی هستند، ممکن است تاکنون وایو یا ریفت را خریده باشند و منتظر پلی‌استیشن VR نباشند و کنسول‌بازهایی هم که تاکنون برای VR صبر کرده بودند، ناگهان پس از آشنا شدن با پلی‌استیشنی قدرتمندتر برای خرید آن وسوسه شده باشند. بنابراین اگر آنها فقط ۴۰۰ دلار بودجه داشته باشند، VR جای خودش را به دستگاه دیگری می‌دهد.

از لحاظ تئوریک، حرکت سونی عالی به نظر می‌رسد. فکرش را کنید اگر مصرف‌کنندگان به سمت هر دو سیستم هجوم می‌آوردند. اما این اتفاق در صورتی می‌افتاد که سونی هم برای همه توضیح می‌داد که چرا باید هر دو را بخرند. ولی هم‌اکنون سونی تا این لحظه تلاشی برای فرستادن چنین پیامی نکرده است. ما کمتر از دو هفته با پلی‌استیشن VR و دو ماه با پلی‌استیشن 4 پرو فاصله نداریم، اما به نظر می‌رسد سونی تصمیمش را گرفته است و هیچ علاقه‌ای به جلوگیری از نبرد دستگا‌ه‌های خودش با یکدیگر ندارد. کسانی که به این تئوری اعتقاد ندارند اما باور دارند دقیقا به خاطر جلوگیری از همین اتفاق است که سونی زیاد روی پلی‌استیشن 4 پرو مانور نداده است. تا از این طریق رقیب جدی‌ای برای پلی‌استیشن VR درست نکند. پس، به نظر می‌رسد سونی از چنین موضوعی آگاه است. این درحالی است که پلی‌استیشن VR ویژگی‌های دارد که احتمال موفقیت آن را نسبت به پرو بیشتر می‌کند.

playstation 4 pro

اول از همه، پلی‌استیشن VR مثل پرو یک آپگرید معمولی نیست، بلکه تکنولوژی تازه‌ای است که روزنامه‌ها و مجله‌ها و سایت‌ها عاشق نوشتن و صحبت کردن درباره‌ی آن هستند. نه تنها مطبوعات تخصصی، بلکه بخش تکنولوژی مطبوعات عمومی. دوم اینکه پلی‌استیشن 4 حدود ۴۰ میلیون نفر دارنده دارد و پلی‌استیشن VR سود بسیاری از آنها خواهد برد. این یعنی حتی اگر بخش کوچکی از این ۴۰ میلیون نفر، پولشان را خرج VR کنند، باز هدست واقعیت مجازی سونی، صدها هزار دستگاه خواهد فروخت. این در حالی است که سونی پخش‌کننده‌ی پلی‌استیشن VR خواهد بود. برخلاف آکیولس و وایو، سونی علاوه‌بر اینکه نام شناخته‌شده‌تری است، بلکه شبکه‌ی پخش گسترده‌تری نیز دارد. خلاصه اینکه به نظر می‌رسد در رقابت پرو و VR، این هدست واقعیت مجازی سونی است که شانس بیشتری برای موفقیت دارد. بعد تازه حتی اگر هم پلی‌استیشن VR در حد انتظارها ظاهر نشود، تقصیر عرضه‌ی همزمانش با پرو نیست. بلکه یا تقصیر بازی‌های زمان عرضه‌ی نه‌چندان بزرگش است یا اینکه کلا مردم علاقه‌ای به واقعیت مجازی ندارند. هرچند فکر می‌کنم با توجه به استقبالی که منتقدان تاکنون از دموهای واقعیت مجازی کرده‌اند، هر اتفاقی هم بیافتد عرضه‌ی پلی‌استیشن VR با توجه به قدرت تبلیغاتی سونی و دسترسی آسان‌تر و سرراست‌تر آن نسبت به دیگر گزینه‌ها می‌تواند به جرقه‌زننده‌ی واقعی انقلاب واقعیت مجازی تبدیل شود. اما اینکه آتش این انقلاب ادامه‌دار خواهد بود، فعلا قابل‌پیش‌بینی نیست.

پولی که خرج خرید این دو دستگاه می‌شود در جیب سونی می‌رود. حالا می‌خواهد پلی‌استیشن 4 پرو باشد یا پلی‌استیشن VR

اما بگذارید به سوالی که مقاله را با آن شروع کردیم برگردیم: آیا تصمیم سونی برای عرضه‌ی همزمان پلی‌استیشن 4 پرو و پلی‌استیشن VR اشتباه است؟ خب، بحث من این نیست که سونی با این تصمیمش دو سیستم آینده‌اش را محکوم به شکست کرده است، بلکه حرفم این است که مطمئنا در این رقابت داخلی یکی از این دستگاه‌ها (پلی‌استیشن VR) به یک موفقیت عظیم تبدیل می‌شود، اما دیگری نه. هرچند سونی برای اینکه از نینتندو NX و اسکورپیو جلو بیافتد، چاره‌ای جز عرضه‌ی زودتر پرو نداشت. بنابراین شاید بتوان گفت سونی به سادگی چنین تصمیمی نگرفته است، بلکه راهی به جز این نداشته است. هرچند عده‌ای نیز در این میان فکر می‌کنند که سونی با دادن دو حق انتخاب برای تعطیلات امسال به مصرف‌کنندگان تصمیم فوق‌العاده‌ای گرفته است. چرا؟ چون پولی که خرج خرید این دو دستگاه می‌شود در جیب سونی می‌رود. حالا می‌خواهد پلی‌استیشن 4 پرو باشد یا پلی‌استیشن VR. بنابراین سونی یک‌جورهایی کاری کرده که همه‌ی طرفدارانش در ماه‌های پیش‌رو دلیلی برای دست کردن در جیب‌شان داشته باشند. این یعنی حتی کسانی که تاکنون علاقه‌ای به VR نداشته‌اند، ناگهان با یک پلی‌استیشن قدرتمندتر روبه‌رو می‌شوند و به فکر خرج کردن پس‌اندازشان می‌افتند. این‌طوری سونی یک معامله‌‌ی برد-برد برای خودش ترتیب داده است. اما تضمینی هم نیست که همه‌چیز این‌قدر تمیز از آب دربیاید. مثلا شاید علاقه‌ی بیشتر مردم به پلی‌استیشن 4 پرو و عدم استقبال کافی از VR باعث شود که پروژه‌ی اصلی سونی کارش را طوفانی آغاز نکند و این روی ادامه‌ی کارش تاثیر منفی بگذارد. بله، شرایط واقعا پیچیده‌ای است!

خیلی خب، شما چه فکر می‌کنید؟ آیا عرضه‌ی این دو دستگاه در کنار هم را به معنای شکست یکی از آنها می‌دانید یا فکر می‌کنید هر دو پتانسیل و مشتری لازم برای موفقیت را دارند؟

منبع : Zoomit ارسال به :
انتشار : چهارشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۵ - ۲۰:۱:۱۷ دیده شده : ۶۷بار نویسنده : admin

ایا تصمیم به بارداری دارید ایا تصمیم به باردار شدن دارید مقاله آیا تصمیم به بارداری دارید؟ سونی برای کدام کشور است گوشی سونی برای کدام کشور است سونی مال کدام کشور است سونی محصول کدام کشور است سونی اکسپریا ساخت کدام کشور است سونی اریکسون محصول کدام کشور است سونی اریکسون ساخت کدام کشور است سونی اریکسون برای کدام کشور است کمپانی سونی برای کدام کشور است مارک سونی برای کدام کشور است لانچر سونی برای اندروید دانلود لانچر سونی برای اندروید لانچر سونی Z برای اندروید دانلود لانچر سونی برای اندروید 4 لانچر سونی Z3 برای اندروید دانلود لانچر سونی اکسپریا برای اندروید دانلود لانچر سونی اکسپریا زد برای اندروید لانچر سونی اریکسون برای اندروید لانچر سونی Z1 برای اندروید لانچر گوشی های سونی برای اندروید تم سونی برای اندروید دانلود تم سونی برای اندروید تم گوشی سونی برای اندروید تم سونی اریکسون برای اندروید تم سونی اندروید تم گوشی های سونی برای اندروید تم سونی اریکسون اندروید تم سونی زد اندروید دانلود تم سونی اکسپریا برای اندروید دانلود تم سونی زد برای اندروید کیبورد سونی برای اندروید دانلود کیبورد سونی برای اندروید کیبورد گوشی سونی برای اندروید کیبورد سونی اندروید دانلود کیبورد سونی اکسپریا برای اندروید دانلود برنامه کیبورد سونی برای اندروید دانلود کیبورد گوشی سونی برای اندروید دانلود کیبورد فارسی سونی برای اندروید دانلود کیبورد سونی اریکسون برای اندروید بازی سونی برای اندروید بازیهای سونی برای اندروید دانلود بازی سونی برای اندروید بازی سونی 1 برای اندروید بازی تیکن سونی برای اندروید بازی سونی 2 برای اندروید بازی سونی اندروید دانلود بازیهای سونی برای اندروید بازیهای سونی اندروید بازی فوتبال 98 سونی برای اندروید بازی سونی برای کامپیوتر دانلود بازی اویل سونی برای کامپیوتر بازیهای سونی برای کامپیوتر دانلود بازی سونی برای کامپیوتر بازی سونی 1 برای کامپیوتر بازی سونی 2 برای کامپیوتر بازی تیکن سونی برای کامپیوتر مبدل بازی سونی برای کامپیوتر دانلود بازیهای سونی برای کامپیوتر بازیهای سونی 1 برای کامپیوتر لنز سونی برای گوشی لنز دوربین سونی برای گوشی قیمت لنز سونی برای گوشی لنز های سونی برای گوشی قیمت لنز دوربین سونی برای گوشی خرید لنز سونی برای گوشی لنز جدید سونی برای گوشی لنز برای گوشیهای سونی لنز دوربین برای گوشی سونی Z لنز دوربین برای گوشی های سونی گالری سونی برای اندروید دانلود گالری سونی برای اندروید برنامه گالری سونی برای اندروید دانلود برنامه گالری سونی برای اندروید گالری سونی اندروید نرم افزار گالری سونی برای اندروید دانلود نرم افزار گالری سونی برای اندروید لنز سونی برای موبایل قیمت لنز سونی برای موبایل خرید لنز سونی برای موبایل لنز سونی موبایل لنز دوربین برای موبایل سونی لنز های سونی برای موبایل خرید لنز دوربین سونی برای موبایل پلی استیشن 4 پلی استیشن 4 کپی خور پلی استیشن 4 نئو پلی استیشن 4.5 پلی استیشن 4 دست دوم پلی استیشن 4 اسلیم پلی استیشن 4 قیمت در ایران پلی استیشن 4 جدید پلی استیشن 4 یا Xbox One پلی استیشن 4 هک شد پلی استیشن 5 پلی استیشن 5 کی میاد پلي استيشن 5 پلی استیشن 5 سونی عکس پلی استیشن 5 پلی استیشن 3 500 گیگ خرید پلی استیشن 5 پلی استیشن 3 500 Gb مشخصات پلی استیشن 5 تاریخ عرضه پلی استیشن 5 پلی استیشن پلی استیشن 3 پلی استیشن 2 پلی استیشن Vr پلی استیشن ۴ پلی استیشن وی ار پلی استیشن 3 قیمت پلی استیشن 3 کپی خور پلی استیشن 3 قیمت روز پلي استيشن 3 پلی استیشن 3 دست دوم پلی استیشن 3 یا ایکس باکس پلی استیشن 3 اسلیم پلی استیشن 3 کارکرده پلی استیشن 3 سوپراسلیم پلی استیشن 2 قیمت پلي استيشن 2 پلی استیشن 2 دست دوم پلی استیشن 2 کارکرده پلی استیشن 2 برای اندروید پلی استیشن 2 بازی پلي استيشن 2 قيمت پلی استیشن 2 دست دوم فروشی پلی استیشن 2 اندروید پلی استیشن 4 کپی خور شد پلي استيشن 4 كپي خور پلی استیشن 4 کپی خور می شود پلی استیشن 4 کپی خور شده پلی استیشن 4 کپی خور است؟ قیمت پلی استیشن 4 کپی خور خرید پلی استیشن 4 کپی خور آیا پلی استیشن 4 کپی خور می شود پلی استیشن 4 کی کپی خور می شود پلی استیشن ۴ نئو پلی استیشن ۴ کپی خور پلی استیشن ۴ هک شد پلی استیشن ۴ بازی پلی استیشن 4 در بازار ایران پلی استیشن 4 در ایران پلی استیشن 4 کی میاد پروترال 4 پروترال 4 چیست کپسول پروترال 4 داروی پروترال 4 عوارض کپسول پروترال 4 پروترال 4 درصد خواص کپسول پروترال 4 عوارض پروترال 4 پروتئین 4 کیلویی قیمت پروتئین 4 کیلویی پروتئین وی 4 کیلویی کربو پروتئین 4 کیلویی قیمت پروتئین وی 4 کیلویی کربو پروتئین الیمپ 4 کیلویی پروژه 4 طبقه فولادی پروژه متره ساختمان 4 طبقه فولادی پروژه سازه فولادی 4 طبقه پروژه سازه های فولادی 4 طبقه پروژه بارگذاری ساختمان فولادی 4 طبقه دانلود پروژه فولادی 4 طبقه پروژه 4 طبقه بتنی پروژه متره 4 طبقه بتنی پروژه ساختمان 4 طبقه بتنی پروژه بارگذاری ساختمان 4 طبقه بتنی پروژه متره و برآورد ساختمان 4 طبقه بتنی دانلود پروژه متره ساختمان 4 طبقه بتنی دانلود پروژه 4 طبقه بتنی دانلود پروژه بارگذاری ساختمان 4 طبقه بتنی پروژه سازه بتنی 4 طبقه پروژه متره ساختمان بتنی 4 طبقه 4 ساختار پروتئین سرفیس پرو 4 سرفیس پرو 4 قیمت مایکروسافت سرفیس پرو 4 معرفی سرفیس پرو 4 تبلت مایکروسافت سرفیس پرو 4 تاریخ معرفی سرفیس پرو 4 مشخصات سرفیس پرو 4 تبلت سرفیس پرو 4 زمان عرضه سرفیس پرو 4 زمان معرفی سرفیس پرو 4 کپسول پروترال 4 0 داروی پروترال 4 درصد کپسول پروترال 4/0 قرص پروترال 4 اموزش پرورش 4 تبریز آموزش و پرورش 4 تبریز اموزش پرورش تبریز ناحیه 4 آموزش پرورش ناحيه 4 تبريز آموزش و پرورش تبریزناحیه 4 اموزش و پرورش منطقه 4 تبریز اموزش پرورش ناحیه ی 4 تبریز سایت اموزش پرورش ناحیه 4 تبریز آموزش و پرورش منطقه 4 تبریز اداره آموزش وپرورش ناحیه 4 تبریز دزد و پلیس 15 سریال دزد و پلیس 15 دزد و پلیس قسمت 15 سریال دزد و پلیس قسمت 15 دانلود سریال دزد و پلیس قسمت 15 دانلود قسمت 15 دزد و پلیس دانلود فیلم دزد و پلیس قسمت 15 دزد و پلیس 20 دزد و پلیس قسمت 20 سریال دزد و پلیس قسمت 20 دانلود سریال دزد و پلیس قسمت 20 دانلود دزد و پلیس قسمت 20 پلیس و امنیت اجتماعی پلیس و امنیت اجتماعی+pdf پلیس امنیت اجتماعی پليس امنيت اجتماعي مقاله پلیس و امنیت اجتماعی خدمات پلیس و امنیت اجتماعی پلیس امنیت اجتماعی ناجا پلیس و مردم پلیس و مردم داری پلیس مردمی رابطه پلیس و مردم تعامل پلیس و مردم مقاله در مورد پلیس و مردم پلیس و پیشگیری از جرم همایش پلیس و پیشگیری از جرم پلیس و سیاست پیشگیری از جرم پلیس پیشگیری از جرم همایش ملی پلیس و پیشگیری از جرم پلیس و پیشگیری اجتماعی از جرم امنيت انساني، پليس و پيشگيري از جرم پلیس سیاست پیشگیری از جرم کتاب پلیس و سیاست پیشگیری از جرم پلین و احمد پلین و احمد در روزی روزگاری ازدواج پلین و احمد عکس عروسی پلین و احمد عکس پلین و احمد عروسی پلین و احمد عکسهای پلین و احمد پلین احمد پلیس و امنیت پلیس اطلاعات و امنیت ایران پلیس امنیت و اطلاعات پلیس امنیت و اطلاعات ناجا پلیس اطلاعات وامنیت تهران پلیس اطلاعات وامنیت عمومی ناجا پلیس اطلاعات وامنیت عمومی نیروی انتظامی نمایشگاه پلیس و امنیت پلیس اطلاعات و امنیت تهران بزرگ پلین و هاکان پلین و هاکان در روزی روزگاری پلين و هاكان عروسی پلین و هاکان ازدواج پلین و هاکان عکس های پلین و هاکان پلید و چرکین پلی و ایزو پلی یورتان و ایزوسیانات مواد پلی و ایزو پلی ال و ایزوسیانات قیمت پلی و ایزو خرید پلی و ایزو ایزوسیانات و پلی یورتان پلی اورتان و ایزو پلی ایزوبوتیلن پلی ایزوپرن Playstation Vr Playstation Vr Games Playstation Vr Price Playstation Vr Worlds Playstation Vr Review Playstation Vr Demo Playstation Vr Pre Order Playstation Vr Bundle Playstation Vr Launch Bundle Playstation Vr Launch Titles Playstation Vr Release Date Playstation Vr Release Date Canada Playstation Vr Release Date Uk Playstation Vr Release Date Nz Playstation Vr Release Date India Playstation Vr Release Date Games Playstation Vr Release Date Europe Playstation Vr Release Date Japan Playstation Vr Release Date Australia Playstation Vr Release Date Singapore Playstation Vr Headset Release Date Australia Playstation Vr Headset Release Date Playstation 4 Virtual Reality Headset Release Date Playstation Vr Headset Price Playstation Vr Headset Price In India Ps Vr Headset Price Playstation Virtual Reality Headset Price Playstation 4 Vr Headset Price Playstation Vr Glasses Playstation Vr Glasses Price Playstation Vr Glasses Wearers Playstation Virtual Reality Glasses Playstation Vr Goggles Playstation 3 Vr Glasses Playstation Vr Goggles Price Playstation Vr Price In India Playstation Vr Price Canada Playstation Vr Price In Pakistan Playstation Vr Price Uk Playstation Vr Price South Africa Playstation Vr Price Philippines Playstation Vr Price Malaysia Playstation Vr Price Gamestop Playstation Vr Price Australia Playstation Vr Morpheus Playstation Vr Project Morpheus Playstation 4 Morpheus Vr Playstation Versus Xbox Playstation Versus Xbox 360 Playstation Versus Xbox Sales Playstation Versus Xbox Versus Wii Playstation Versus Xbox Review Playstation Versus Xbox 1 Playstation Versus Xbox Games Playstation Vs Xbox Exclusives Playstation Vs Xbox Controller Playstation Vs Xbox 2014 Playstation 4 Vr Headset Project Morpheus Playstation 4 Vr Headset Project Morpheus. Playstation Project Morpheus Vr Headset Editors' Impressions اشتباه استراتژیک حماس اشتباه استاندارد اشتباه استراتژیک وزیر کشور اشتباه استراتژیک اشتباه استراتژیک فورد اشتباه استراتژیک عربستان اشتباه استلا جبران اشتباه استلا اشتباه استیون هاوکینگ استاتوس اشتباه کردم استاتوس اشتباه استاتوس درمورد اشتباه استاتوس قضاوت اشتباه اشتباهات استفاده از کاندوم اشتباهات در استفاده از کاندوم اشتباه داور استرالیایی آیا تصمیم سونی برای عرضه همزمان پلی استیشن 4‌ پرو و پلی استیشن VR اشتباه است؟

دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۹۹۴۲
  • تعداد حاضران : ۲۱۲
  • آخرین بروزرسانی : ۴ ماه پيش
تبلیغات
آخرین جستجوها