freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar


به گزارش ایسنا، آیت‌الله سیدعباس قائم‌مقامی حسینی، در شب چهارم محرم‌الحرام به تبیین معارف اهل بیت (ع) تحت عنوان "از اسلام نبوی تا اسلام اموی، ملاک ها و معیارها" پرداخت و گفت: نقطه اصلاح و افساد انسان عدم شناخت ملاک‌ها و معیارهای خانواده وحی است اما ملاک و معیار  کجا به کار انسان می‌آید؟ پاسخ این است که در جایی که انسان در برابر دوگانه‌ها و چندگانه‌ها قرار می‌گیرد و باید درست‌ترین را انتخاب کند.
وی نهضت امام حسین (ع) را همچون آیات محکم و متشابه قرآن دانست و در توضیح این مفهوم گفت: حرکت و نهضت حضرت مثل آیات محکم و متشابه قرآن است که تا آیات محکم شناخته نشوند و معنا و مفهوم آنها به درستی درک نشود، نمی‌توان درک درستی از مفاهیم کل آیات قرآن داشت. برخی روایات ذکر شده از امام بر برخی دیگر شمولیت دارند. مثلا وقتی حضرت می‌گوید «انما خرجت لطلب الاصلاح امت جدی» یعنی عامل اصلی حرکت حضرت، اصلاح ملاک‌ها و معیارهای دین‌داری است که توسط بنی‌امیه تحریف شده است.
رییس آکادمی اسلامی آلمان سپس به تبیین معیارهای شناخت صلاح از غیرصلاح پرداخت و خاطرنشان کرد: صلاح از جمله مفاهیمی است که با کلمه ضد خودش شناخته می‌شود. مقابل صلاح، فساد قرار دارد. فساد از مفاهیم کلیدی قرآن است. این واژه با باریک‌بینی‌های خاصی در قرآن به کار رفته است. فساد یعنی خارج شدن هر پدیده و موجودی از حالت نرمال و اندازه و ظرفیت مطلوبش. در قرآن به ظرفیت مطلوب، قدر گفته می‌شود. کم یا زیاد ظرفیت مطلوب موجب فساد پدیده می‌شود. به میزانی که از ظرفیت مطلوب پدیده افراط یا تفریط شود، پدیده کارکرد نامطلوب پیدا می‌کند. پس هر پدیده‌ای ظرفیت مطلوبی دارد که اگر از آن ظرفیت خارج شود فساد رخ می‌دهد. مثلا دارو که شفابخش است وقتی فاسد می‌شود موجب هلاک بیمار می‌شود.
رییس سابق مرکز اسلامی هامبورگ ادامه داد: اباعبدالله(ع) در روایت مذکور می‌فرماید، دین هم یکی از پدیده‌هاست که ظرفیت مطلوب خودش را دارد. این ظرفیت مطلوب وقتی کارکرد اصلی خودش را دارد که در حالت اولیه‌ای که توسط پروردگار آفریده شده، مورد استفاده قرار گیرد در غیر این‌صورت به ضد خودش تبدیل می‌شود.
آیت‌الله قائم مقامی حسینی افزود: فساد حالت عارضی داشته و توسط انسان‌ها تولید می‌شود. به بیان دیگر، این انسان‌ها هستند که پدیده‌ها را از حالت اصلی و طبیعت خود خارج می‌کنند. البته این سخن به معنای نفی خلاقیت انسان در شکوفایی آفرینش نیست. به بیان دیگر، هر پدیده‌ای در راستای طبیعت و ذات آفرینش باید دچار خلاقیت انسان شود. به بیان روشن‌تر خلاقیت انسان باید در راستای کشف و توسعه قوانین هستی به کار برود نه در جهت تخریب طبیعت و پدیده‌ها.
وی سپس به تبیین معنای واژه فساد پرداخت و افزود: فساد در دین یعنی خارج شدن دین از حالت اصلی و اولیه‌اش. برای انسان هیچ فسادی به اندازه فساد در دین ضرر ندارد. ظرفیت بی‌بدیل دین وقتی دچار فساد  می‌شود تمام ظرفیت و کمال مطلوبش تبدیل به عکس می‌شود. بدتر از آن فساد در دین به راحتی قابل تشخیص نیست. فساد در دین به گونه‌ای اتفاق می‌افتد که دین در یک جا کارکرد اصلی‌اش را دارد اما در جایی دیگر به ضد خودش تبدیل می‌شود.
رییس آکادمی اسلامی آلمان سپس به تبیین معنای دو واژه «ملاک» و «معیار» پرداخت و خاطرنشان کرد: «ملاک» عامل تعریف‌کننده یک پدیده است. مثلا عناصر پدید آورنده آب هیدروژن و اکسیژن هستند. بدین ترتیب انسان از نظر ذهنی پی به معنای آب می‌برد اما مشخص نیست که در حیطه معیارها، همان مفهومی مقصود باشد که در قالب ملاک قرار می‌گیرد. تنها راهی که انسان را به شناخت ملاک راهنمایی می‌کند فقط و فقط معیار است.
رییس سابق مرکز اسلامی هامبورگ در توضیح منظورش، با قرائت و شرح روایتی از امام صادق (ع)، گفت: بنی‌امیه مردم را آزاد گذاشته بودند که درباره جنبه‌های تعریفی و ملاکی ایمان بحث کنند و سخن بگویند اما اجازه نمی‌دادند که شرک تعریف شود. چرا؟ چون وقتی مفهوم مخالف واژه ایمان مشخص می‌شد، معیار ایمان و کفر دست مردم می‌آمد و متوجه کفر بنی‌امیه می‌شدند. بنی‌امیه با این ترفند مانع داوری درست مردم درباره ایمان و کفر می‌شدند.

آیت‌الله قائم مقامی حسینی تصریح کرد: در شرایطی که معیاری وجود نداشته باشد انسان به سرعت فریب می‌خورد. در چنین شرایطی ممکن است عمری دین‌ورزی کند اما به معنای واقعی، دین‌دار نباشد. خصوصیت فساد دین این است که فهم آن به راحتی قابل درک نیست. غرق دین‌داری هستیم اما دریغ از اینکه ذره‌ای از معیارهای دین‌داری در انسان وجود داشته باشد. نتیجه این می‌شود که اباعبدالله فرمود، ما و بنی‌امیه با یکدیگر در اصل خدا با هم خصومت و اختلاف داریم این در حالی که بود  بنی‌امیه بسیاری از آداب دین را عمل می‌کردند.
وی در پایان تاکید کرد: نمی‌شود قید دین را زد و بدون دین زندگی کرد چرا که انسان به غایت و کمال، جز از راه دین‌داری دست پیدا نمی‌کند اما با دین آفت‌زده چه باید کرد؟ تنها راه، شناخت معیارها برای پیدا کردن ایمان، ایمنی و مصونیت از آفات و گزندهای دین فاسدشده است. تمام کارکرد و حرکت ائمه(ع) به‌ویژه امام حسین (ع) تفهیم همین حقیقت به انسان‌هاست. اگر مَدرس اهل بیت از دست برود معیارها از دست می‌رود.
انتهای پیام

منبع : ایسنا ارسال به :
انتشار : پنجشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۵ - ۰:۵۸:۳ دیده شده : ۱۹۴بار نویسنده : admin

ملاک ها و معیارهای انتخاب همسر ملاک ها و معیارهای ازدواج ملاکها و معیارهای گزینش همسر ملاکها و معیارهای انتخاب همسر معیارهای دینداری استخدام در نهضت سواد آموزی استخدام در نهضت سواد آموزی 93 استخدام در نهضت سواد آموزی سال 92 استخدام در نهضت سواد آموزی سال 93 استخدام در نهضت سواد آموزي شرایط استخدام در نهضت سواد آموزی استخدام نهضت سوادآموزی استخدام نهضت سواد آموزی 93 استخدام نهضت سواد آموزی 92 استخدام نهضت سواد آموزی تهران مسلمانان در نهضت آزادی هندوستان کتاب مسلمانان در نهضت آزادی هندوستان نقش مسلمانان در نهضت آزادی هندوستان دانلود کتاب مسلمانان در نهضت آزادی هندوستان دانلود مسلمانان در نهضت آزادی هندوستان استخدام در نهضت سواد آموزي سال 92 استخدام آموزشياران نهضت سوادآموزي تاملی در نهضت عاشورا رسول جعفریان تاملی در نهضت عاشورا دانلود کتاب تاملی در نهضت عاشورا کتاب تاملی در نهضت عاشورا دانلود کتاب تاملی در نهضت عاشورا Pdf نویسنده کتاب تاملی در نهضت عاشورا تاملی بر نهضت عاشورا کار در نهضت سواد آموزی تدریس در نهضت سواد آموزی شرایط تدریس در نهضت سواد آموزی روش تدریس نهضت سواد اموزی تدریس نهضت سواد اموزی چگونگی تدریس در نهضت سواد آموزی نحوه تدریس در نهضت سواد آموزی تدریس در نهضت سوادآموزی شرایط تدریس در نهضت سوادآموزی تدریس نهضت سوادآموزی بصیرت در نهضت حسینی استخدامی نهضت سواد آموزی 93 استخدام نهضت سواد آموزی سال 93 شرایط استخدام در نهضت سواد آموزی سال 93 استخدامی نهضت سواد آموزی سال 93 استخدام آموزشیاران نهضت سواد آموزی سال 93 عضویت در نهضت آزادی امام حسین(ع) امام حسین ع امام حسین علیه السلام امام حسين عليه السلام امام حسین عکس امام حسین ع ویکیپدیا امام حسین علیه سلام امام حسین علی اصغر امام حسین عکس با کیفیت امام حسین عکس متحرک امام حسین ع شعر الامام حسين عليه السلام الامام الحسين عليه السلام فيس بوك الامام الحسين عليه السلام شعر الامام الحسين عليه السلام يوتيوب الامام الحسين عليه السلام دعاء الامام الحسين عليه السلام فلم شبكه امام حسين عليه السلام زيارت امام حسين عليه السلام زندگينامه امام حسين عليه السلام امام حسین عکس حرم امام حسین عکس مذهبی امام حسین ع عکس شهادت امام حسین عکس ولادت امام حسین عکس تولد امام حسین عکس اسب امام حسین عکس امام حسين عليه سلام امام حسین علیه السلام فرمودند امام حسین علیه السلام می فرمایند امام حسین علیه السلام ویکی پدیا امام حسین علیه السلام شعر امام حسین علیه السلام حدیث امام حسین علیه السلام ویکی امام حسین و علی اصغر فرزند امام حسین علی اصغر عکس امام حسین علی اصغر نقاشی امام حسین و علی اصغر فیلم امام حسین و علی اصغر عکس امام حسین با علی اصغر تصاویر امام حسین و علی اصغر حرم امام حسین عکس با کیفیت عکس امام حسین با کیفیت بالا عکس امام حسین با کیفیت Hd عکس گنبد امام حسین با کیفیت بالا عکس ضریح امام حسین با کیفیت دانلود عکس امام حسین با کیفیت عکس های امام حسین با کیفیت عکس ضریح جدید امام حسین با کیفیت عکس از حرم امام حسین با کیفیت بالا ولادت امام حسین عکس متحرک عکس حرم امام حسین متحرک عکس گنبد امام حسین متحرک عکس متحرک امام حسین ع تدریس در نهضت سواد اموزی ملاک‌ها و معیارهای دین‌داری در نهضت امام حسین(ع)

دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۱۲۱۹۷
  • تعداد حاضران : ۱۹۷
  • آخرین بروزرسانی : ۵ ماه پيش
تبلیغات
آخرین جستجوها