freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar

به مناسبت روز ملی روستا؛
روستاهای بانه تا رسیدن به توسعه‌ پایدار راه درازی در پیش دارند
سرویس کردستان- روستاهای شهرستان بانه با وجود برخورداری از منابع غنی، آب و هوای معتدل، پوشش گیاهی متنوع و جنگل های بکر و زیبا متاسفانه تا رسیدن به توسعه پایدار راه درازی در پیش دارند.

به گزارش خبرنگار کرد پرس، توجه به توسعه روستاها با توجه به جایگاه، اهمیت و نقش جامعه روستایی و مسائل و مشکلاتی که این جامعه با آن مواجه است و همچنین با توجه به شرایط کنونی کشور ضروری است.

چنانچه به اقتصاد کشاورزی، گردشگری، فرهنگ و هنر در روستاها توجه شود، بخش زیادی از مشکلات اقتصادی کشور  حل خواهد شد توجه به ظرفیت های موجود در روستاها نقش بسیار زیادی در توسعه و رونق اقتصادی کشور بویژه در بخش گردشگری و تولید خواهد داشت.

ضروری است، ظرفیت های هر روستا با توجه به موقعیت جغرافیای و محیطی شناسایی شود و بسترهای تولید و توسعه روستا موازی با ظرفیت های موجود مورد توجه قرار گیرد و روستا از حالت رکود خارج و فعال شود تا در آنجا تولید و توسعه به شکل بهتری انجام شود و بسیاری از نیازها در داخل تامین شود.

اهمیت و لزوم توجه به روستاها ناشی از نقش غیرقابل انکار آنها در توسعه و رشد اقتصادی و فرهنگی یک کشور است.

 به گفته کارشناسان، بسیاری از کشورها به خصوص کشورهای در حال توسعه، اهمیت جوامع روستایی خود را به حدی جدی گرفته‌ اند که بیش از 80 درصد آنها درآمد خود را بر مبنای توسعه و توجه به تولیدات کشاورزی و دامی پایه‌ گذاری کرده‌اند.

در کشور ما با وجود پیشرفت در زمینه‌های مختلف، هنوز در روستاها با مسائل و چالش‌های متعددی مواجه هستیم متاسفانه هنوز چالش روستایی و شهری در کشور ما حل نشده است.

با وجودی که مدت‌ها از بحث توسعه یافتگی روستاها در کشور می‌گذرد اما هنوز روستاها با مشکلاتی چون فقر، اشتغال، بهداشت، مسکن، مدرسه، تلفن ثابت و اینترنت, راه و آب و مسائل دیگر مواجه هستند.

طبق آمار سال 90 شهرستان بانه با جمعیت بیش از 132 هزار نفر حدود 45 هزار نفر معادل 32 درصد آن در روستاها ساکن هستند اما با وجود توسعه شهر بانه از لحاظ اقتصادی، تجاری و گردشگری روستاهای آن همچنان تا رسیدن به توسعه پایدار فاصله زیادی دارند.

تجاری بودن و طبیعت بکر و زیبای شهر بانه ظرفیت خوبی را برای گردشگر پذیر شدن روستاها فراهم کرده است که با احداث کمپ های گردشگری، مناسب سازی جاده ها و تامین امکانات رفاهی می توان ظرفیت گردشگر پذیر بودن بسیاری از روستاها را فراهم کرد.

یکی از مهمترین مشکلاتی که روستاهای دورافتاده شهرستان بانه با آن دست به گربیان است نبود جاده‌ مناسب روستایی است،مناسب سازی جاده ها زمینه توسعه یافتگی روستا ها را فراهم می کند.

احداث راه‌ دسترسی آسان روستاییان به شهرها زمینه و بستر توسعه را در روستاها فراهم می‌آورد اما متاسفانه آن گونه که شایسته است در شهرستان بانه به این مهم توجه نشده است.

 در شهر بانه بیش از 600 کیلومتر راه روستایی وجود دارد که از این میزان حدود 180 کیلومتر آسفالت شده و بقیه جاده های روستایی این شهرستان خاکی است که در فصل های سرد سال تردد در آنها امکان پذیر نیست..

 کوخ نشینی شکل دیگری از روستا نشینی در بانه است که تعداد 2یا 3 خانوار در یک روستا زندگی می کنند که بیشتر در بخش آرمرده و نمشیر رواج دارد متاسفانه امروزه با توجه به کمبود امکانات این نوع از روستا نشینی در حال فراموشی است.

در بسیاری از روستاها ظرفیت های گردشگری توسط بخش خصوصی فراهم شده اما به دلیل اینکه راه های آن نامناسب است همچنان ناشناخته مانده است نمونه عینی آن روستاهای مجسه و نجنه در بخش مرکزی است که توسط بخش خصوصی امکانات مناسب

برای گردشگران فراهم شده اما به دلیل نامناسب بودن جاده ها این روستاها رونق چندانی ندارند.

وجود مشکلات زیاد در روستاها سبب شده تا روز به روز بر مهاجرت روستاییان اضافه شود و همچنین حاشیه‌ نشینی در شهر بانه و به دنبال آن مشکلات زیادی را به وجود آورده است.

روستاهای شهرستان بانه علاوه بر دارا بودن زمینه تولیدات کشاورزی، به دلیل داشتن آب و هوای مناسب و وجود جنگل‌های زیبا می‌توانند به قطب گردشگری منطقه تبدیل شوند که با کمترین توجه این مهم امکان‌پذیر خواهد بود.

توجه به مباحث فرهنگی و هنری در روستاها هم از اهمیت بسزایی برخوردار است و ایجاد کتابخانه‌های روستایی، برگزاری دوره‌های آموزشی برای کودکان، نوجوانان و جوانان، آموزش حفظ محیط زیست، برپایی نمایشگاه های صنایع دستی و تولیدات بومی و محلی، برگزاری مسابقات بومی محلی خاص مناطق روستایی ، جشنواره ها و همایش‌هایی متناسب با فرهنگ روستاهای منطقه از جمله اقداماتی است که به بهبود وضعیت فرهنگی و هنری روستاها کمک می‌کند.

شهرستان بانه به لحاظ منابع طبیعی و معدنی بسیارغنی است اما در  صنعت و معدن رشد چندانی نکرده است در صورت توجه به آن، برای بسیاری از اقشار جامعه  اشتغال پایدار ایجاد می کند و مهاجرت روستاییان  را کاهش و حاشیه‌نشینی در شهر بانه به حداقل می رسد و همچنین وابستگی به مرزها نیز کاهش می یابد.

مشکلاتی چون فرسایش خاک، تغییر کاربری اراضی و تخریب منابع طبیعی، مشکلات ارتباطی، عدم درسترسی آسان به اینترنت، عدم احداث تاسیسات فاضلاب و وجود فاضلاب های روباز روستایی به همراه مشکلات ناشی از کمبود آب و آلودگی منابع آبهای موجود از جمله مواردی هستند که اکثر روستاهای شهرستان بانه با آن دست به گریبانند.

در هر حال، اگر تعادل میان شهر و روستا در توسعه آنها و ارتقاء سطح زندگی مردم برقرار نشود مشکلات زیادی به وجود می آید، توجه به توسعه روستاها موجب توسعه شهری می‌ شود و از بار مشکلات شهرها می‌ کاهد.

یادداشت از زینب طلائی

کد مطلب: 115488  |  تاريخ: ۱۳۹۵/۷/۱۵  |  ساعت: ۹ : ۵۱

منبع : کردپرس ارسال به :
انتشار : پنجشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۵ - ۹:۵۵:۱۶ دیده شده : ۱۹۸بار نویسنده : admin

روستاهای بانه روستای بانه روستای بانه زیر روستاهای شهرستان بانه روستاهای اطراف بانه نام روستاهای بانه روستاهای مرزی بانه جمعیت روستاهای بانه روستای بانه وره روستای بانهلان روستاي بانه وره روستای شهینان بانه روستای کوچر بانه بانه روستای ساوان بانه روستای شوی اسامی روستاهای شهرستان بانه روستای شوی شهرستان بانه لیست روستاهای شهرستان بانه تعداد روستاهای شهرستان بانه روستای ساوان شهرستان بانه اسامی روستاهای بانه روستای مرزی بانه تا رسیدنت دلم شور میزنه تا رسیدن به همه چی رسیدی تا رسیدن ها برای رسیدن تا به کبریا دویدن تا رسیدن رفتن تا رسیدن وبلاگ تا رسیدن تا کربلا رسیدن یک یاحسین دیگر تا کربلا رسیدن ای لشکر حسینی تا کربلا رسیدن تا مقصدی بدون رسیدن چند قدمی تا رسیدن به سوی توسعه فرهنگ دینی به سوی توسعه فرهنگ دینی در جامعه ایران توسعه به مثابه آزادی توسعه به مثابه آزادی آمارتیاسن کتاب توسعه به مثابه آزادی کتاب توسعه به مثابه آزادی آمارتیاسن دانلود کتاب توسعه به مثابه آزادی خلاصه کتاب توسعه به مثابه آزادی نقد کتاب توسعه به مثابه آزادی دانلود توسعه به مثابه آزادی خرید کتاب توسعه به مثابه آزادی دانلود رایگان کتاب توسعه به مثابه آزادی توسعه به چه معناست توسعه پایدار به چه معناست توسعه انسانی به چه معناست توسعه منابع انسانی به چه معناست توسعه به انگلیسی توسعه به انگليسي توسعه پایدار به انگلیسی طرح توسعه به انگلیسی توسعه یافته به انگلیسی کشورهای درحال توسعه به انگلیسی در حال توسعه به انگلیسی کشورهای توسعه یافته به انگلیسی توسعه اقتصادی به انگلیسی معنی توسعه به انگلیسی چکیده کتاب توسعه به مثابه آزادی راهکارهای دستیابی به توسعه پایدار راهکارهای دستیابی به توسعه پایدار شهری مرکز راهکارهای دستیابی به توسعه پایدار مرکز راهکارهای دستیابی به توسعه پایدار کشور مركز راهكارهاي دستيابي به توسعه پايدار اولین کنفرانس ملی راهکارهای دستیابی به توسعه پایدار اولین کنفرانس ملی راهکارهاي دستیابی به توسعه پایدار راههای دستیابی به توسعه پایدار راهکارهای رسیدن به توسعه پایدار راههای رسیدن به توسعه پایدار مباحث مربوط به توسعه مقاله راجع به توسعه اقتصادی توسعه پایدار راهکارها و چالشها همایش توسعه پایدار راهکارها و چالش ها کنفرانس بین المللی توسعه پایدار راهکارها و چالشها شرکت پایدار راه و تونل توسعه پایدار راه آهن درمان درازی صورت استخوان درازی در پا استخوان درازی در پا چه نام دارد استخوان درازی در پا در حل جدول استخوان درازی در پا جدول استخوان درازی پا راه درازی در پیشه دست درازی در اتوبوس درمان درازی سر نوزاد درمان درازی چانه درمان درازی قد درمان درازی گوش درمان درازی گردن درمان درازی روده روستاهای بانه تا رسیدن به توسعه‌ پایدار راه درازی در پیش دارند

دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۱۲۲۰۳
  • تعداد حاضران : ۱۴۴
  • آخرین بروزرسانی : ۵ ماه پيش
تبلیغات
آخرین جستجوها