freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar


سنت و آیین هایی که به فراموشی سپرده شده اند
سرویس کرمانشاه- «سنت و آیین هایی که به فراموشی سپرده شده اند» عنوان گزارشی است که در اولین شماره هفته نامه محلی میلکان به چاپ رسیده است

 یکی از افتخاراتی که مردم کرمانشاه از دیرباز به آن بالیده اند، پذیرایی از زائران اباعبدالله الحسین (ع) است، کرمانشاه دروازه کربلا است از همین رو در ایام محرم نیز حال و هوای این استان متفاوت از سایر استان های کشور می شود.
مراسم عزاداری اهل بیت پیامبر از قرون سوم و چهارم هجری قمری در اکثر مناطق استان کرمانشاه برگزار می شده است.
از همان روز اول محرم، تمام شهر سیاه پوش فرزند نبی خدا می شود و آیین ها و رسوم عزاداری در شهرها و روستاهای استان بر پا می گردد.
تعزیه یکی از قدیمی ترین آیین های عزادارای ماه محرم در استان کرمانشاه است، این آیین بیشتر در تکایا و با حضور گسترده مردم برگزار می شد، تعزیه بازخوانی وقایع عاشورا در راستای آگاهی یافتن مردم از حوادث این روز است.
در هنگام برگزاری آیین تعزیه در تکایا، زنان در طبقه های بالایی تکیه و در قسمتی که مشرف بر برگزاری این آیین باشد مستقر می شدند اما امروزه حضور زنان به مراسم زنجیرزنی در خیابان و میان مردان کشیده شده است.
اهمیت وجود تکایا برای برگزاری مراسم عزاداری و تعزیه تا جایی بوده است که واقفین بسیاری در استان املاک خود را در این راه وقف نموده اند، یک نمونه از تکایای استان که از زمان قاجار به عنوان محلی برای انجام مراسم تعزیه و عزاداری شناخته شده بود تکیه معاون الملک یا تکیه مرحوم معین الرعایا است.
بر روی کاشی های این تکیه می توان نقوش آیین های عزاداری و تعزیه خوانی را دید که حاکی از توجه مردم به آن بوده است.
علاوه بر تکیه معاون الملک، تکیه سید محمد رحیم، تکیه عبدالله خان بیگلربیگی، تکیه علی پاشا ایلخانی کلهر و تکیه حاج عباس اربابی از دیگر تکایای معروف شهر کرمانشاه بودند که عاشقان امام حسین (ع) در ایام محرم در آنجا گرد می آمدند.
سبزه میدان کرمانشاه نیز از اصلی ترین مراکز برگزاری تعزیه در روز عاشورا بود که با حضور حکمران محلی وقت این مراسم برپا می شد.
در زمان حکومت پهلوی اول رضا میرپنج و به علت آنچه که وی آن را خرافه می پنداشت تعزیه ممنوع اعلام و تعطیل شد، وی رسمی را برجای گذاشت که تا امروز نیز ادامه یافته است و آن راه اندازی هیات های عزاداری بود.
امروز در استان کرمانشاه تعزیه با چنین قدمت و رونقی بسیار کمرنگ شده است.
یکی دیگر از رسوم مردمان این استان در ایام محرم برپایی نوای چمری بود نوایی که به مرور دارد جای خود را به سنج های بیگانه می دهد، نوای چمری در آیین های عزاداری از رسوم کهن مردم استان است که در طی سالیان اخیر به دلیل بی توجهی جایش را به سنج می دهد که رسوم مردم جنوب کشور است، نوای چمری، بیشتر در مرگ جوانان از دست رفته نواخته می شد که در کنار آن نیز 'موور' حضوری پررنگ داشت.
موور که مرثیه به زبان کردی است اشعاری در بزرگداشت امام حسین و همراهان وی در صحرای کربلا بود که همراه با چمری و شیون زنان اجرا می شد.
مردم قوم کرد بر طبق آیین خود در عزاداری ها سر و شانه خود را به گل آغشته می کردند، این آیین که در گذشته ها بسیار رواج داشت طی چند سال تا حدودی فراموش شد اما از چندین سال قبل دوباره در عزادارای ها مورد توجه مردم خصوصا جوانان واقع شده است.
زیارتگاه ها با توجه به تقدسشان از دیرباز در هنگام عزادارای ها مورد توجه واقع شده اند و هنوز هم بدین شکل باقی مانده است.
راه رفتن مسافتی با پاهای برهنه به یاد اسیران بازمانده از واقعه کربلا، برافراشتن پرچم های رنگارنگ آذین بسته به یاد علمهای برافراشته دشت کربلا در میان مجالس، پخش غذاهای نذری در میان مردم و ذبح قربانی از دیگر آئین ها و رسوم مردم استان کرمانشاه در عزادارای های سید الشهدا در محرم است.
آتش زده خیمه یکی از آداب و رسوم مردم سیستان و بلوچستان در عزاداری های امام حسین (ع) است که امروزه در اکثر مناطق کشور به صورت گسترده رواج یافته و استان کرمانشاه نیز از آن جمله است.
علی اکبر هدایت، مداح پیشکسوت مسجد آل آقای کرمانشاه در رابطه با آداب و رسوم کهن مردم کرمانشاه در عزاداری های امام حسین (ع) به خبرنگار میلکان گفت: در کرمانشاه قدیم در عزاداری ها بیشتر مردم سینه زنی می کردند و زنجیر زنی باب نبود اما اکنون بیشتر جوانان در عزاداری ها به زنجیر زنی می پردازند.
وی با انتقاد از حضور کمرنگ مداحان و پیشکسوتان در هیئات مذهبی، اظهار داشت: در گذشته برگزاری آیین های مذهبی و علی الخصوص عزاداری امام حسین (ع) همراه با آداب و رسوم خاصی بود که با گذشت زمان و کمرنگ شدن حضور مداحان و پیشکسوتان این عزاداری ها شکل دیگری به خود گرفته است.
هدایت ضمن تشریح شیوه سینه زنی مردم در گذشته در خصوص برگزاری تعزیه نیز تصریح داشت: در کرمانشاه 40 سال قبل تعزیه در عزاداری ها بسیار مهم بود اما اکنون با بی توجهی مواجه شده و از طرفی دیگر کیفیت آن نیز مانند گذشته نیست.
وی با تاکید بر اینکه نوحه های کردی هنوز هم طرفداران بسیاری دارد، بیان داشت: متاسفانه نسل جوان در مراسمات عزاداری بیشتر نوحه های خود را به زبان فارسی می خوانند.
اردشیر کشاورز تاریخ نگار مطرح کرمانشاهی نیز در خصوص پیشینه عزاداری های اباعبدالله الحسین (ع) در گفت و گو با خبرنگار میلکان با اشاره به اینکه در کلیت امر زیرساخت های برگزاری آئین های سوگواری ماه محرم در سراسر کشور یکسان است، افزود: در مناطقی که نزدیک زیارتگاه ها و اماکن مقدس است از دیر هنگام بعضی از افزوده ها و ضمائم خاص ملحق گردیده است.
وی ادامه داد: واقعه عاشورا در سال 61 هجری به وقوع پیوست اما تا سال 351 هجری هیچ نوع عزاداری و سوگواری به واسطه ممانعت و جبر حاکمیتی انجام نمی شد تا سرانجام در قرن چهارم هجری امیر معزالدوله دیلمی از سلسله امیران آل بویه که شیعه ایرانی بود بر بغداد مسلط شد و دستور داد براساس پاره ای از آیین های سوگواری ایران قبل از اسلام، عزاداری امام حسین (ع) در بغداد برگزار شود، به همین دلیل بغداد سیاه پوش شد، مغازه ها تعطیل شدند و دسته های عزاداری به گردش درآمدند.
کشاورز اضافه کرد: شاه اسماعیل صفوی در سال 907 هجری به عزاداری های امام حسین (ع) توجه ویژه نشان داد و حسینیه ها و تکایا را به عنوان محل های برگزاری آیین های عزاداری برپا کرد.
وی در پایان،  برگزاری تعزیه در تکایا و حسینیه ها، نوای چمری، شیون زنان و سینه زنی را از اصلی ترین آداب و رسوم مردم کرمانشاه در ایام محرم دانست.

منبع: هفته نامه محلی میلکان

کد مطلب: 115509  |  تاريخ: ۱۳۹۵/۷/۱۵  |  ساعت: ۱۷ : ۴۱

منبع : کردپرس ارسال به :
انتشار : پنجشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۵ - ۱۷:۴۹:۲۸ دیده شده : ۱۱۴بار نویسنده : admin

سنت و مدرنیته سنت و مدرنیته زیباکلام Pdf سنت و مدرنیته زیباکلام سنت و مدرنیته در ایران سنت و مدرنیته در معماری سنت و مدرنیته چیست؟ سنت و مدرنیته در ژاپن سنت و مدرنیته زیباکلام دانلود سنت و مدرنیته دکتر هلاکویی سنت و مدرنیته Pdf سنت و سکولاریسم سنت و سکولاریسم Pdf سنت و سکولاریسم دانلود سنت و سکولاریسم ملکیان سنت و سکولاریسم محمد مجتهد شبستری سنّت و سکولاريسم کتاب سنت و سکولاریسم دانلود کتاب سنت و سکولاریسم دانلود رایگان کتاب سنت و سکولاریسم کتاب سنت و مدرنیته زیباکلام سنت و مدرنیته صادق زیبا کلام دانلود کتاب سنت و مدرنیته زیباکلام خلاصه کتاب سنت و مدرنیته زیباکلام دانلود رایگان کتاب سنت و مدرنیته صادق زیباکلام سنت وینسنت سنت وینسنت موسیقیدان سنت وینسنت و گرنادنیس سنت وینسنت و گرادین سنت وینسنت گرانادیس سنت وینسنت و گرنادینس سنت وینسنت وگرنادین سنت وینسنت و لائوس سنت وینسنت کجاست سنت وینسنت ویکی پدیا تقابل سنت و مدرنیته در ایران چالش سنت و مدرنیته در ایران تعارض سنت و مدرنیته در ایران رویارویی سنت و مدرنیته در ایران معاصر سنت مدرنیته ایران تقابل سنت و مدرنیته در معماری معاصر ایران تعارض سنت و مدرنیته در عرصه توسعه اجتماعی در ایران سنت و تجدد سنت و تجدد در ایران کتاب سنت و تجدد جدال سنت و تجدد سنت تجدد سنت تجدد پساتجدد سنت و تجدد چیست سنت و تجدد در معماری سنت و تجدد ادونیس سنت و تجدد در هنر سنت و دلار رابطه سنت و دلار تفاوت سنت و دلار قیمت سنت و دلار سنت و مدرنیسم سنت و مدرنیسم در موسیقی ایران سنت و مدرنیسم در معماری سنت و مدرنیسم در ایران کتاب سنت و مدرنیسم زیباکلام تقابل سنت و مدرنیسم تفاوت سنت و مدرنیسم کتاب سنت و مدرنیسم دانلود کتاب سنت و مدرنیسم زیباکلام سنت گرایی و مدرنیسم که به انگلیسی در صورتی که به انگلیسی از وقتی که به انگلیسی همانطور که به انگلیسی معنی که به انگلیسی که به زبان انگلیسی طوری که به انگلیسی وقتی که به انگلیسی در حالیکه به انگلیسی از آنجایی که به انگلیسی کشورهایی که به زبان انگلیسی صحبت می کنند کشورهای که به زبان انگلیسی صحبت می کنند آیا میدانید که به زبان انگلیسی که به اینگلیسی که بهم بگه عزیزم که به مژگان شکند قلب همه صف شکنان که به مژگان شکند قلب همه كه به مژگان شكند خسرو شیرین دهنان که به مژگان شکند که به مژگان شکند که به عربی کلمه که به عربی که به انگیلیسی که به طبع آن که به دیدنت فقیرم نظری کن ای توانگر که به دیدنت فقیرم که به خوابم ماهی آمد شب پیشین که به خوابم ماهی آمد بازی هک شده اندروید بازی هک شده اندروید Clash Of Clans بازی هک شده اندروید Fort Conquer بازی هک شده اندروید Road Riot بازیهای هک شده اندروید دانلود بازی هک شده اندروید بازی هک شده برای اندروید بازی هک شده ی اندروید دانلود بازی هک شده اندروید Clash Of Clans دانلود بازی هک شده اندروید Road Riot سایجیک کرک شده اندروید سایجیک کرک شده اندروید 14 دانلود برنامه سایجیک کرک شده برای اندروید Sygic کرک شده اندروید دانلود سایجیک کرک شده اندروید دانلود Sygic کرک شده اندروید Sygic کرک شده برای اندروید برنامه سایجیک کرک شده برای اندروید دانلود رایگان سایجیک کرک شده برای اندروید سایجیک کرک شده برای اندروید سنت و آیین هایی که به فراموشی سپرده شده اند

دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۹۷۲۷
  • تعداد حاضران : ۲۰۳
  • آخرین بروزرسانی : ۴ ماه پيش
تبلیغات
آخرین جستجوها