freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar

کردپرس گزارش می دهد؛
فاضلاب کرمانشاه، مگاپروژه ای که فراموش شده است
سرویس کرمانشاه- مدیریت منابع آب و فاضلاب در جهان امروز بسیار حائز اهمیت است عنصری محدود و ضروری برای ادامه حیات بشر و رشد و توسعه هر جامعه ای، آب است.

به گزارش خبرخبرگزاری کردپرس، آنچه در کشورهای پیشرفته امروزی می بینیم مدیریت صحیح آب و مصرف آب می باشد. به نحوی که با بهره وری صحیح و روند استفاده از چرخه مصرفی آب، چندین بار آب را تصفیه می کنند و در بخش هایی همچون آب شرب شهری و در مراتب بعدی در بخش تامین آب کشاورزی و صنعت مورد استفاده قرار می دهند. چنان منابع آب و بسترهای آب را با دقت و هوشیاری مورد مدیریت و مطالعه قرار می دهند که گویی نقش اول داکترین برنامه های کشورشان را مدیریت آب، ایفا می کند.

اما در استان کرمانشاه، از این نظر با بزرگترین چالش دنیا مواجه هستیم، از یک طرف دلخوش به همجواری با دومین استان پر بارش نزولات آسمانی کردستان مرتفع هستیم و از طرفی دیگر با بحران حفر حدود 17 هزار چاه آب، مجاز و غیر مجاز روبه رو هستیم.

معضل بسیار بزرگتر که در ردیف ابر مگاپروژه های جهان قرار دارد روند نابسامان فاضلاب کلانشهر کرمانشاه است. نه فقط خود شهر کرمانشاه بلکه این معضل دامنگیر شهرستان های استان نیز گردیده است.

فاضلابی که برنامه های زیر ساخت آن برای استان، به 50 دهه پیش بر می گردد حال آنکه میزان گسترش بافت شهری و رشد جمعیت شهری قریب به یک میلیون نفری آن،کنترل شبکه فاضلاب شهری را دچار مشکل کرده است حتی، تا تهدید سلامت غذایی و فراتر از آن سلامت آب شرب شهری و بروز انواع بیماری های مرتبط با آلودگی آب پیش رفته است.

استانی که در برنامه های توسعه خود رشد صنعت را در پیش دارد و به بخش کشاورزی خود که در واقع قطب کشاورزی ایران است امیدوار گشته در سر سودای توسعه مناطق گرمسیری را دارد.

و از نظری دیگر با آثار متنوع گردشگری در خاک تمدن خیزش امید به اشتغالزایی و درآمد زایی غیر نفتی بسته است، اینکه با بزرگترین مشکل دفع فاضلاب شهری مواجه می باشد که زنگ خطری برای اقتصاد خرد و کلان این استان است و از طرفی دیگر محیط زیست و سلامت مردم در خطری جدی واقع گردیده است.

بر این اساس به کنکاشی در خصوص فاضلاب شهری استان پرداخته ایم و نظرات و راهکارهای مسئولان دستگاه های مرتبط را مورد بررسی قرار داده ایم.

دست خط وزیر نیرو تا اعتبار بیش از 400 میلیاردی

معاون عمرانی استاندار کرمانشاه، شبکه نابسامان فاضلاب کرمانشاه را مسئله بسیارمهمی در ایجاد مشکلات زیست محیطی و سلامت مردم می داند و می گوید: در حال حاضر دو رودخانه زنده استان کرمانشاه، آبشوران و قره سو به دلیل دفع فاضلاب شهری، تبدیل به کانال فاضلاب شده است، حل و ساماندهی این مسئله را چند سالی است که پیگیری می کنیم.

«مجتبی نیک کردار» با اشاره به داشتن دست خط وزیر نیرو، مبنی بررسیدگی به فاضلاب کرمانشاه و دراولویت بودن برنامه های وزارت نیرو برای گرفتن وام ،می افزاید: این مسئله بودجه کلان بیش از 400 میلیارد تومانی می خواهد و پیگیرهایی انجام شده است تا اعتبارات لازم را در قالب وام از بانک توسعه اسلامی یا بانک جهانی استفاده کنیم در خصوص ساخت و احداث تصفیه خانه ها؛ نیز نیازاست سرمایه گذار بیاید و اجرای تصفیه خانه را تفکیک کند در مقابل آب پساب تصفیه خانه را به سرمایه گذار، واگذار کنیم.

نیک کردار، ضمن بیان بررسی و پیگیری راه های مختلف برای تصفیه خانه فاضلاب استان، ادامه می دهد: بدنبال احداث تصفیه خانه فاز دوم و سوم هستیم که تمام فاضلاب استان را به این تصفیه خانه ها هدایت کرده و از طرفی دیگر تلاش می کنیم در برنامه ششم توسعه حتما فاضلاب از آبشوران برداشته شود.

قره سو تابوت تاریخ سنگ و آب کرمانشاه

وی،با توجه به خشکسالی هایی که سبب خشکی نهر آبشوران شده است و نیز وجود لوله های فاضلاب در طی مسیر این رود می افزاید: آبشوران دیگر آب ندارد قبلا به اسم نهر آبشوران معروف بوده است ولی الان دیگر آب ندارد و فقط تبدیل به کانالی برای دفع فاضلاب شهری شده است.

معاون استاندار، با توضیح بر اینکه به دنبال ساماندهی رودخانه ایی آبشوران و جلوگیری از ورود فاضلاب به رودخانه هستیم ادامه می دهد: هر دو طرف رودخانه باید دو لوله فاضلاب برای اتصال به شبکه فاضلاب قرار بگیرد و فاضلابی وارد بستر رودخانه نشود.

وی، در خصوص دفع فاضلاب و چگونگی جریان یافتن این فاضلاب ها به رودخانه های استان تا مسیر رودخانه بزرگ قره سو، توضیح می دهد: چشم بشیر نهر آبی است که آب دریاچه تاق بستان به آن می ریزد و در طول مسیر چم بشیرهیچ فاضلابی نیست و نهایتا آب روشن و زلال این رود به قره سو وارد می شود و همچنین شبکه فاضلاب شمال شهر توسط لوله به پایین دست و حوالی کمربند شرقی و به قره سو می ریزد. نهر آبشوران نیز اکنون تبدیل به کانال فاضلاب شهری گردیده است و نهایتا به قره سو می ریزد از طرفی فاضلاب روانسر نیز به قره سو سرریز می شود.

فاضلاب تهدیدی برای سلامت مردم کرمانشاه

معاون سیاسی امنیتی استانداری کرمانشاه ، با توجه به در خطر بودن سلامت مردم با وجود وضع کنونی فاضلاب استان، در ادامه می گوید: در حال حاضر تصفیه خانه استان جوابگوی یک سوم جمعیت است در حالی که علاوه بر ورود فاضلاب به دو رودخانه قره سو و آبشوران و ایجاد مناظر زشت شهری و بحث سلامت روانی، سلامت افراد جامعه از نظر انواع بیماری های گوناگون در ارتباط با آلودگی آب تهدید می شود از طرفی معضلات کشت کشاورزی با آب آلوده نیز مزید بر علت گشته است.

«ابراهیم شاه حسینی»، دو عامل مکمل هم، یعنی نیاز به اعتبارات و مدیریت شبکه فاضلاب شهری را مطرح می کند و می افزاید: طرح جامعه فاضلاب استان را به چند فاز کوچکتر و در قالب چند کمیته و کارگروه تخصصی با نظر کارشناسان و کارگروه اجرایی باید مورد بررسی قراردهیم و راهکارهای نوین و زمان دار را با در نظر گرفتن برنامه زمان بندی شده کوتاه مدت،میان مدت و بلند مدت مورد بررسی قرار داد.

غفلت 40 ساله از فاضلاب کرمانشاه

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان کرمانشاه، نیز با آگاهی نسبت به آلودگی رودخانه های آبشوران و قره سو و همچنین وجود آلاینده ها، می گوید: بیشترین آلاینده ها فاضلاب شهری و انسانی است که نیاز به اعتبارات کلان برای ساماندهی فاضلاب کرمانشاه مسئله ای مهم است که در جلسات مختلف مورد بررسی قرار داده ایم.

«غلامحسین کاظمی» قدمت زیر ساخت های فاضلاب شهر کرمانشاه را مربوط به 40 تا 50 دهه گذشته بیان می کند و این مسئله را علت مشکل امروز دفع فاضلاب شهر و نابودی رودخانه های زنده استان عنوان کرده و می افزاید: شبکه فاضلاب شهری کرمانشاه ناقص است به دلیل گسترده گی و توسعه شهر کرمانشاه و نبود توسعه متوازن خدمات شهری و بهداشتی فاضلاب های استان به رودخانه ها سریز می شود و نهایتا به رودخانه بزرگ قره سو می ریزد رودخانه ای که از جنوب تا شمال شهر گسترده است.

سرپوشیده کردن راه کار مناسبی نیست

کاظمی، گرچه معتقد به حفظ محیط زیست و ارزشمندی رودخانه های زنده و حفظ این رودخانه ها است ولی سر پوشیده کردن رودخانه زنده آبشوران و قره سو را یک راه حل کوتاه مدت می داند و معتقد است برای برنامه بلند مدت، حفظ و زنده کردن قره سو باید راهکارهایی بهتر همچون افزایش و تجهیز شبکه فاضلاب و تصفیه خانه ها را در دست اقدام قرار داد.

وی، با علم به خودپالایی رودخانه ها در عرصه چرخه طبیعی، رودخانه قره سو را به علت آلودگی بیش از حد و خشکسالی های پی در پی فاقد خودپالایی می داند و ادامه می دهد: برای زنده نگه داشتن این رودخانه باید آب در رودخانه جریان یابد در برنامه ای، قرار بود شاخه ای از آب سد داریان به این رودخانه انتقال یاید و جریان آب رودخانه مستمر شود تا خودپالایی رودخانه قدرت یابد.

این مسئول محیط زیست استان، از پیگیری های مستمر این اداره و مسئولان دیگر در خصوص رفع مشکل فاضلاب استان و معضل آلودگی قره سو چنین می گوید: پیگیرهای فراوانی انجام شده است و در تمام جلسات این مشکل را گوشزد کرده ایم اما مسئله مهم نبود اعتبارات است.

تکراربیماری و اپیدمی های مزمن با وجود فاضلاب

رییس وقت دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، بنابر حیطه کاری و همچنین واقف بودن به بحث آلودگی های فاضلاب کرمانشاه و تاثیر آن بر سلامت جامعه می گوید: بحث مهم دفع غیر بهداشتی فاضلاب شهر کرمانشاه را به دو دسته بسیار مهم فاضلاب عام و فاضلاب خاص باید تفکیک کرد.

«حسین کریم» با اشاره به مشکلات عدیده دفع فاضلاب عام در کل استان این کار را نیاز به یک ساماندهی و برنامه می داند و می افزاید: بحث فاضلاب و ساماندهی آن یک هزینه بسیار بزرگ ملی می خواهد و کار بس بزرگی است اما در صورت نبود رسیدگی و حل نشدن این معضل، فاضلاب می تواند تبدیل به یک فاجعه بسیار بزرگ برای سلامتی جامعه گردد یک نمونه آن در دهه 70 به دلیل ورود آب آلوده به آب شرب شهری آمار مبتلا به هپاتیت ( ای ) در بین مادران باردار بسیار بالا بود و مرگ و میر بسیار بالای مادران باردار آن دهه را شاهد بودیم. گر چه بعد آن بحث آلودگی آب شرب کنترل شد اما در دراز مدت این اتفاق قابل تکرار است.

تصفیه پساب بیمارستان ها

کریم، ضمن اشاره به نوع دیگر فاضلاب، فاضلاب خاص توضیح می دهد: فاضلاب خاص همچون فاضلاب کارخانه ها، صنایع و پساب بیمارستان ها که از آلوده ترین و عفونی ترین فاضلاب ها هستند. همخ در رود قره سو جریان یافته است؛ در خصوص پساب بیمارستانی اقداماتی از جانب دانشگاه علوم پزشکی صورت گرفته که تصفیه پساب بیمارستان امام رضا را به پیمانکار داده ایم.

وی ادامه داد: بیمارستان ها باید به مکانی تبدیل شوند که پساب خود را تصفیه، و دوباره استفاده کنند و در خصوص بیمارستان امام رضا این پروژه ، را در دو نوبت به پیمانکار مشاور در تهران داده ایم این پیمانکار هنوز کار را تمام نکرده است و در صورت موفقیت یک الگو برای سایر بیمارستان ها خواهد شد.

آزمایش ها آلودگی چندبرابر را در فاضلاب قره سو نشان داده است

یک کارشناس غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی درباره تهیدی بهداشت غذایی با فاضلاب شهری، می گوید: کرمانشاه تنها کلانشهری است که فاضلابش به این شیوه دفع می شود شهری با جمعیت حدود یک میلیون نفر با وجود دو رودخانه زنده و همچنین وجود 22 روستا در حاشیه رودخانه قره سو ، همیشه در خصوص بهداشت غذا و جامعه، دانشگاه علوم پزشکی به دلیل وجود معضل فاضلاب، مشکل داشته است.

«امیر کرمی» ضمن هشدار به تهدید فاضلاب برای امنیت غذایی و کشت هایی که از طریق فاضلاب قره سو آبیاری می شوند؛ می افزاید: فاضلاب سرشار از آلاینده های خاص و مواد مضر است که ده ها کیلومتر محیط زیست را آلوده می کند از جمله وجود نیترات که جذب مواد کشاورزی می شود مصرف بیش از حد آن سبب بیماری سرطان خواهد شد طبق آزمایشها در خصوص آلودگی این رودخانه، نشان از وجود چند برابر غلظت نیترات در محصولات آبیاری شده با این رودخانه بوده است.

کشاورزی و آبیاری با فاضلاب

کرمی، با اشاره به تاریخچه کشاورزی با رودخانه قره سو ادامه می دهد: سال 84 بیش از 820 هکتار زمین کشاورزی با فاضلاب آبیاری می شد گرچه با کاهش هر ساله این آمار، اکنون گفته می شود 30 هکتار زمین کشاورزی وجود دارد که کشت خود را با فاضلاب قره سو آبیاری می کنند؛ اما در برخی از جاها با لوله کشی در مسافت های طولانی و قرار دادن پمپ آب هنوز هم منبع آبیاری کشاورزی آنها، رودخانه آلوده قره سو است.

شبکه فاضلاب استان دغدغه اصلی مسئولان

معاون بهره برداری شرکت آب و فاضلاب شهری کرمانشاه، با توجه به جوابگو نبودن تصفیه خانه فاضلاب کرمانشاه نسبت به وسعت و جمعیت استان می گوید: شهر کرمانشاه 970 کیلومتر شبکه فاضلاب مدرن داریم، 400 کیلومتر این شبکه باقیمانده که برای ساماندهی آن و ایجاد سه تصفیه خانه فاضلاب به چهار صد میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم.

اکبری، ساماندهی شبکه فاضلاب را از جمله دغدغه اصلی مسئولان شرکت آبفا می داند و ادامه می دهد: در تمام جلسات سفرهای هیات دولت به استان در سال های اخیر و همچنین امسال، مسئله فاضلاب کرمانشاه را مطرح کرده ایم. در صوتی که تا کنون تنها 90 میلیارد تومان اعتبار برای این امر تخصیص یافته است.

وی، می افزاید: علاوه بر تصفیه خانه کنونی استان کرمانشاه به سه تصفیه خانه دیگر با ظرفیت های 60 تا 74 هزار متر مکعبی نیاز داریم در حالی که آب تصفیه شده تصفیه خانه کنونی هم بدون استفاده به رودخانه قره سو جاری می شود.

معاون بهره برداری شرکت آب و فاضلاب شهری کرمانشاه، خشکسالی را هم عاملی مزید بر علت تجمع و افزایش سطح فاضلاب قره سو و آبشوران دانست و اظهارمی کند: در صورت بودن اعتبار، عملیات و طرح های مطالعاتی ساماندهی شبکه فاضلاب پیشرفت خواهد داشت.

جالب است بدانیم با وجود این جلسات و دغدغه های مردم و مسئولان استانی در خصوص معضل فاضلاب، در جهان امروز کنترل شبکه فاضلاب و تصفیه آب برای استفاده چندین باره آب شرب و استفاده در صنایع و کشاورزی به یک علم مهم تبدیل گشته است که هم قابلیت اشتغالزایی و هم درآمدزایی با در نظر گرفتن عنصر محدود آب و مدیرت آب را در بر دارد. امری که با استفاده از کارآفرینی و تکنولوژی حتی با طرح های خرد و اعتبارهایی کمتر از اعتبار گفته شده در متن گزارش قابل اجرا شدن است.

گزارش: شهره امیری

کد مطلب: 115535  |  تاريخ: ۱۳۹۵/۷/۱۵  |  ساعت: ۱۸ : ۰

منبع : کردپرس ارسال به :
انتشار : پنجشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۵ - ۱۸:۶:۲۰ دیده شده : ۸۹بار نویسنده : admin

فاضلاب کرمانشاه فاضلاب کرمانشاه به کجا میریزد آب فاضلاب کرمانشاه آب و فاضلاب کرمانشاه تصفیه خانه فاضلاب کرمانشاه شرکت آب فاضلاب کرمانشاه تصفیه فاضلاب کرمانشاه فاضلاب شهر کرمانشاه اداره آب فاضلاب کرمانشاه فاضلاب شهر کرمانشاه به کجا میریزد آب فاضلاب استان کرمانشاه آب و فاضلاب روستایی کرمانشاه آب و فاضلاب شهری کرمانشاه استخدام آب و فاضلاب کرمانشاه سایت آب و فاضلاب کرمانشاه استخدام آب و فاضلاب کرمانشاه 93 اختلاس آب و فاضلاب کرمانشاه شرکت آب و فاضلاب کرمانشاه سازمان آب و فاضلاب کرمانشاه تصفیه خانه فاضلاب شهر کرمانشاه تصفیه خانه فاضلاب استان کرمانشاه شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه شرکت آب وفاضلاب روستایی کرمانشاه شركت اب و فاضلاب كرمانشاه شرکت آب وفاضلاب شهری کرمانشاه سایت شرکت آب و فاضلاب کرمانشاه استخدام شرکت آب و فاضلاب کرمانشاه شرکت آب و فاضلاب روستایی استان کرمانشاه استخدامی شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه شبکه فاضلاب شهر کرمانشاه آب و فاضلاب شهر کرمانشاه شرکت آب و فاضلاب شهر کرمانشاه اداره آب و فاضلاب کرمانشاه شرکت اب و فاضلاب کرمانشاه اداره آب و فاضلاب استان کرمانشاه استخدام اداره آب و فاضلاب کرمانشاه اداره آب وفاضلاب روستایی کرمانشاه سکوت نکردم که فراموشت کنم که یاران فراموش کردند عشق كه ياران فراموش كردند عشق چنان خشکسالی شد اندر دمشق که یاران فراموش کردند عشق وقتایی که فراموش نمیشن مخواسته که فراموشت کنم ولی نبو متن مخواسته که فراموشت کنم دانلود آهنگ مخواسته که فراموشت کنم ولی نبو دانلود اهنگ رضا صادقی مخواسته که فراموشت کنم مخواسته که فراموشت کنم بگذار که فراموش کنم خوشحالم که فراموشت کردم یه عمره که فراموشت نکردم يه عمره كه فراموشت نكردم دانلود آهنگ یه عمره که فراموشت نکردم دانلود یه عمره که فراموشت نکردم آهنگ یک عمره که فراموشت نکردم دانلود آهنگ یه عمره که فراموشت نکردم از مهدی یراحی دانلود اهنگ یه عمره که فراموشت نکردم مهدی یراحی متن اهنگ یه عمره که فراموشت نکردم یه عمره که فراموشت نکردم منو بخاطرت میاری یا نه چیکار کنم که فراموشش کنم چکار کنم که فراموشش کنم کن فراموشم که رفتم بعد از این کن فراموشم که رفتم بعد از اين كن فراموشم كه رفتم دانلود بعد از این کن فراموشم که رفتم شده است به انگلیسی دریا شده است خواهر من هم برادرش دریا شده است خواهر و من برادرش دريا شده است خواهر و من هم برادرش دریا شده است خواهرو من هم برادرش دریا شده است خواهر و دریا شده است خواهر و من عاشقت شده است عاشقت شده است فاضل نظری عاشقت شده است - گروه ويرگول عاشقت شده است ویرگول یک شهر عاشقت شده است باهربهانه وهوسی عاشقت شده است متوقف شده است اندروید برنامه متوقف شده است اندروید پردازش متوقف شده است اندروید ارور برنامه متوقف شده است اندروید متاسفانه برنامه متوقف شده است اندروید متاسفانه متوقف شده است در اندروید پیغام متاسفانه متوقف شده است در اندروید ارور اندروید متوقف شده است صفحه کلید اندروید متوقف شده است پیغام متاسفانه تنظیمات متوقف شده است در اندروید بازیکنان جذب شده استقلال بازیکنان جذب شده استقلال 95 بازیکنان جذب شده استقلال 93 بازیکنان جذب شده استقلال در نیم فصل بازیکنان جذب شده استقلال برای نیم فصل دوم بازیکنان جذب شده استقلال در نیم فصل دوم اسامی بازیکنان جذب شده استقلال بازیکنان جذب شده به استقلال بازیکنان جذب شده ی استقلال بازیکنان جدید جذب شده استقلال لاین فیلتر شده است آیا برنامه لاین فیلتر شده است چرا لاین فیلتر شده است برنامه لاین فیلتر شده است؟ مخاطبین متوقف شده است مخاطبین متوقف شده است یعنی چه متاسفانه مخاطبین متوقف شده است پیغام مخاطبین متوقف شده است ارور مخاطبین متوقف شده است مشکل مخاطبین متوقف شده است خطای مخاطبین متوقف شده است پیغام متاسفانه مخاطبین متوقف شده است قرآن تحریف شده است آیا قرآن تحریف شده است؟ ايا قران تحريف شده است چرا قران تحریف شده است آیا قرآن کریم تحریف شده است؟ اینترنت متوقف شده است اینترنت متوقف شده است یعنی چه اینترنت متوقف شده است اندروید خطای اینترنت متوقف شده است ارور اینترنت متوقف شده است پیغام اینترنت متوقف شده است در گوشی حل مشکل اینترنت متوقف شده است رفع مشکل اینترنت متوقف شده است حجم استفاده شده اینترنت مخابرات مشاهده حجم استفاده شده اینترنت مخابرات اطلاع از حجم استفاده شده اینترنت مخابرات دیدن حجم استفاده شده اینترنت مخابرات حجم استفاده شده از اینترنت مخابرات دریا شده است خواهر فاضلاب کرمانشاه، مگاپروژه ای که فراموش شده است

دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۷۹۸۸
  • تعداد حاضران : ۱۷۰
  • آخرین بروزرسانی : ۳ ماه پيش
تبلیغات
آخرین جستجوها