freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar


به گزارش ایسنا، دکتر «سیروس احمدی نوحدانی» اتکا و وابستگی کشور به تنگه هرمز جهت صادرات و واردات را یکی از تنگناهای توسعه کشور عنوان و اظهار کرد: بنادری که درون خلیج فارس قرار دارند هم اکنون ظرفیت­های لازم برای پیوند کامل ایران به اقتصاد جهانی را ندارند. بسیاری از کشتی­‌های پهن پیکر و کشتی­‌های کانتینربر جدید با نسل 4 فراوری‌های جدید دریایی، توانایی عبور از تنگه هرمز را ندارند و به نوعی می­‌توان گفت که بنادر ما از آب‌های اقیانوسی جدا افتاده است.

وی افزود: اگر می­‌خواهیم اقتصاد رو به رشدی داشته باشیم، باید بتوانیم برای صادرات و واردات مزیت اقتصادی و زمانی ایجاد کنیم. برای این کار نیازمند وجود بنادری هستیم که مستقیما به آب های آزاد راه داشته و توانایی پذیرش کشتی­‌های پهن پیکر و کشتی­‌های کانتینری و نسل 4 را داشته باشند که این ظرفیت در سواحل مکران به گونه‌ای ممتاز و بی نظیر وجود دارد.

احمدی با بیان اینکه کشور ایران از دیرباز یک قدرت بری و خشکی پایه بوده است گفت:  ایرانیان حتی زمانهایی که به جهان گشایی می­پرداختند چه در زمان هخامنشیان و چه در سلسله‌های دیگر، همیشه مسیر زمین را در پیش می­‌گرفتند و هرجا نیروهای ایرانی به دریا می­‌ر­سیدند همانجا متوقف می­‌شدند و عملا ایرانیان از پتانسیل‌های دریا کمتر استفاده کرده‌اند.

وی تأکید کرد: در قرن حاضر که بیش از 83 درصد از مبادلات جهانی از طریق حمل و نقل اقیانوسی انجام می­‌شود کشورهایی که خشکی پایه هستند در تبادلات بین المللی خود دارای مشکل می­‌شوند. اینها اگر به آب‌های اقیانوسی بین المللی مرتبط نباشند هزینه‌های واردات و صادرات‌شان به شدت افزایش پیدا می­‌کند.

دبیر اجرایی همایش ملی فراوری پتانسیل های ژئوپلیتیکی توسعه در کرانه های اقیانوسی جنوب شرق ایران افزود: در نوار ساحلی جنوب شرق کشور باید بندرهای استراتژیکی ساخته شود و زیرساختهای لازم فراهم گردد تا ما بتوانیم یک خط کشتیرانی بین المللی را وارد کنیم. با این کار سواحل مکران، محور واردات- صادرات در کل منطقه می­‌شود.

وی ادامه داد: پاکستان و افغانستان، کشوهایcis، کشورهای آسیای مرکزی و حتی قفقاز تقاضادارند که بتوانند از این امکان برای صادرات و واردات کالاهای خود استفاده کنند. در واقع با این عمل یک درآمد ترانزیتی فوق العاده زیاد و دائمی برای ایران در منطقه به وجود می­‌آید.

احمدی با تأکید بر اینکه تداوم بی توجهی به سواحل و استفاده از دریا سبب عقب ماندن ایران از رقابت‌های اقتصادی منطقه‌ای می‌شود، تأکید کرد: هم اکنون کشورهای همسایه ما روی گسترش بنادر و ارتباطات اقیانوسی خود به شدت کار می­‌کنند. پاکستان به همراه چین سرمایه گذاری‌های گسترده‌ای را انجام می­‌دهد و همینطور امارات و عمان و اگر آنها در این زمینه موفق شوند آن زمان ما وابسته به آن کشورها خواهیم شد.

احمدی با اشاره به برگزاری همایش ملی فرآوری پتانسیل‌های ژئوپلیتیکی توسعه در کرانه‌های اقیانوسی جنوب شرق ایران گفت: پژوهشگاه شاخص پژوه با مشارکت قطب علمی جغرافیای سیاسی دانشگاه تربیت مدرس با برگزاری این همایش ملی درصدد است ضمن جریان سازی و معطوف کردن نگاه مسئولان اجرایی کشور به این منطقه، با خرد جمعی جامعه علمی و دانشگاهی، راهکارهای علمی و اجرایی را برای بهره برداری موثر از قابلیت‌های ژئوپلیتیکی توسعه در کرانه‌های اقیانوسی جنوب شرق ایران ارائه دهد.

عضو قطب جغرافیای سیاسی دانشگاه تربیت مدرس با تأکید بر اینکه چابهار، استراتژیک ترین منطقه اقیانوس هند است افزود: ما در کل اقیانوس هند ساحلی به خوبی سواحل چابهار نداریم زیرا ما در چابهار سواحلی داریم که در خور هستند و به اصطلاح مناطقی داریم که هم عمق زیادی دارند هم ساحل غیر مضرس دارند که برای پهلوگیری کشتی­های پهن پیکرو حتی زیردریایی­‌ها مناسب هستند. این منطقه قابلیت این را دارد که با ساخت اسکله‌ها و بنادر، بزرگترین کشتی‌هایی‌هایی که در آبهای بین المللی تردد می­‌کنند را پذیرش کنند.

احمدی  با بیان اینکه روسیه که پهناورترین کشور دنیاست از این مزیت طبیعی محروم است، گفت: کشوری مانند روسیه با اینکه سواحل خیلی زیادی هم دارد اما یک تنگنای ژئوپلیتیکی دارد و آن این است که بندر خوبی ندارد، تمام سواحل روسیه در سیبری و شرق، همگی سواحل مضرس و در واقع صخره ای هستند و جز دو یا سه بندر در روسیه سایر بنادر، استراتژیک نیستند و نمی­‌توانند به خوبی از این بنادر برای مقاصد خود استفاده کنند.

وی ادامه داد: این کشورها برای فعالیت و حضور در منطقه جنوب شرق آسیا و اقیانوس هند، نیاز به مناطق استراتژیک دارند که کشتی­‌های بزرگ و اقتصادی‌شان بتواند پهلو بگیرد در حالی که منطقه چابهار و کل منطقه سواحل مکران این ظرفیت را از لحاظ مورفولوژیکی و طبیعی دارا است.

احمدی با تبیین ضرورت ورود جامعه علمی کشور به حل برخی از مشکلات کشور افزود: وقتی ما می­خواهیم  یک حرکت بزرگ را در بخشی از کشور انجام دهیم و سرمایه گذاری های کلانی را انجام دهیم، نیاز به مطالعات وسیع و گسترده‌ای داریم و این مطالعات وسیع و گسترده را هیچ مقامی صالح­‌تر از دانشگاه‌ها نمی توانند انجام دهند.

احمدی در پایان خاطرنشان کرد: بر همین اساس پژوهشگاه شاخص پژوه با مشارکت قطب علمی جغرافیای سیاسی دانشگاه تربیت مدرس در نظر دارد همایش ملی فرآوری فرصت‌های ژئوپلیتیکی توسعه در کرانه‌های اقیانوسی جنوب شرق کشور را در تاریخ 27 و 28 مهرماه در تالار غدیر وزارت کشور برگزار نماید.

انتهای پیام

منبع : ایسنا ارسال به :
انتشار : جمعه ۱۶ مهر ۱۳۹۵ - ۱۴:۵۸:۵۳ دیده شده : ۶۹بار نویسنده : admin

سواحل مکران سواحل مکران کجاست سواحل مکران Wiki سواحل مکران اقتدار دریایی سواحل مکران چیست سواحل مکران یعنی چه توسعه سواحل مکران نقشه سواحل مکران اهمیت سواحل مکران همایش توسعه سواحل مکران توسعه اقتصادی سواحل مکران همایش ملی توسعه سواحل مکران کارگروه توسعه سواحل مکران طرح توسعه سواحل مکران دومین همایش توسعه سواحل مکران اولین همایش توسعه سواحل مکران اولین همایش ملی توسعه سواحل مکران مزیت راهبردی مزیت راهبردی و فناوری اطلاعات برای توسعه رزق دعا برای توسعه رزق دعا برای توسعه رزق و روزی ذکر برای توسعه رزق دعایی برای توسعه رزق ورزش برای توسعه و صلح آموزش برای توسعه پایدار آموزش توسعه پایدار کتاب آموزش برای توسعه پایدار دهه آموزش برای توسعه پایدار جزوه آموزش برای توسعه پایدار آموزش توسعه پایدار محیط زیست دانلود کتاب آموزش برای توسعه پایدار اجلاس جهانی آموزش برای توسعه پایدار نمونه سوالات آموزش برای توسعه پایدار اسکن کتاب آموزش برای توسعه پایدار دعا توسعه رزق دعای توسعه رزق دعای توسعه رزق وروزی وادای قرض دعاء لتوسعة رزق دعا جهت توسعه رزق از امام جواد دعای توسعه رزق و روزی تئاتر برای توسعه سیاستهایی برای توسعه وسازماندهی تولید مثال برای توسعه بازار مثال برای استراتژی توسعه بازار مثال استراتژی توسعه بازار بیمه توسعه برای موتور سیکلت بیمه موتورسیکلت توسعه قیمت بیمه توسعه موتور سیکلت قیمت بیمه توسعه برای موتور سیکلت نرخ بیمه توسعه موتور سیکلت پیشنهادات برای توسعه گردشگری پیشنهاد برای توسعه گردشگری کشور استرالیا کشور استرالیا برای زندگی کشور استرالیا- اخبار پناهندگی کشور استرالیا مناطق دیدنی كشور استرالیا کشور استرالیا ویکی پدیا کشور استرالیا سیدنی کشور استرالیا به انگلیسی کشور استرالیا کجاست کشور استرالیا تصاویر کشور استونی کشور استونی مناطق دیدنی نقشه کشور استونی کد کشور استونی مشخصات کشور استونی پایتخت کشور استونی زبان کشور استونی تصاویر کشور استونی معرفی کشور استونی جمعیت کشور استونی کشور استانبول كشور استانبول کشور ترکیه استانبول کد کشور استانبول كشور تركيه استانبول کشور ترکیه،شهر استانبول كد كشور استانبول عکس های کشور استانبول کد تلفن کشور استانبول کشورهای استانبول کشور استریا كشور آستريا کشور استعمار پیر پایتخت کشور پیر استعمار کشور استقلال كشور استقلال کشورهای استقلال یافته شوروی کشورهای استقلال یافته از شوروی کشورهای استقلال یافته کشورهای استقلال یافته شوروی سابق استقلال کشور کردستان کشورهای استقلال یافته از یوگسلاوی استقلال کشور بحرین استقلال کشور عراق استخدامی کشوری استخدامی کشور استخدامی کشوری 94 استخدامی کشور94 استخدامی کشور93 استخدامی کشوری 93 استخدامی کشور در سال 93 استخدامی کشور سال 93 استخدامی کشور سال 94 استخدامی کشور در سال 92 قابلیت‌های ژئوپلیتیکی سواحل مکران مزیتی راهبردی برای توسعه کشور است

دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۹۷۶۵
  • تعداد حاضران : ۲۰۶
  • آخرین بروزرسانی : ۴ ماه پيش
تبلیغات
آخرین جستجوها