freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar


وقتی که پسر جین گکنباخ در دهه ۹۰ میلادی با نینتندوی خود بازی می‌کرد، جین نگران می‌شد. او گمان می‌کرد که گذراندن ساعت‌ها پای بازی و زمان گذاشتن در دنیای خیالی باعث می‌شود ذهن پسرش آسیب ببیند.

این نگرانی در بین والدین کم و بیش شایع است. اما گکنباخ، به عنوان یک روانشانس در دانشگاه مک ایوان، این سوال را به آزمایش گذاشت.

بعد از ساعت‌ها بازی کردن با پوکمون گو، امکان دارد بخواهید سگ کنار خیابان را به عنوان یکی از کاراکترهای بازی بگیرید. به چنین لحظه‌های کوتاهی که افراد دنیای مجازی و واقعیت را گم می‌کنند، پدیده انتقال بازی گفته می‌شود و معمولا بین بازی‌کننده‌ها شایع است. گکنباخ در این زمینه می‌گوید: «مغز شما کمی تا قسمتی ضعیف است، حداقل وقتی که پای واقعیت در میان باشد.»

این پدیده فقط مختص زمان بیداری نیست. در زمان خواب دیدن و اوقاتی که بین خواب و بیداری وجود دارند هم امکان وقوع این پدیده دور از ذهن نیست. آنجلیکا گورتاری، دانشجوی فوق‌دکترا در دانشگاه لییِژ در این رابطه می‌گوید: «گیمرها معمولا صحنه‌هایی از بازی جلوی چشمشان ظاهر می‌شود یا امکان دارد دستانشان حرکات غیر ارادی انجام دهد گویی که در حال بازی کردن هستند.» دیگر پژوهشگران وقوع چنین پدیده‌هایی در بازی‌کنندگان بازی‌هایی همچون World of Warcraft و Tetris مشاهده کرده‌اند.

بر طبق پژوهش‌های گکنباخ بازی‌کنندگان حرفه‌ای معمولا کنترل بیشتری بر خواب‌دیدن‌های خود دارند و حتی زمانی که خواب می‌بینند کمی تا قسمتی از رویا دیدن خود مطلع هستند. پژوهشگران اصطلاح روشن بینی را در این مواقع استفاده می‌کنند. این نشان می‌دهد که گذراندن زمان در دنیاهای خیالی باعث می‌شود بازی‌کنندگان یاد بگیرند که مشابه با مناظر بازی، رویا ببینند.

در پژوهش‌های اخیر، او سوالاتی در همین زمینه اما در مبحث واقعیت مجازی مطرح کرده است. تکنولوژی که از دنیای بازی‌ها گسترده‌تر است و برای آن انواع و اقسام اپلیکیشن در حیطه‌های گسترده‌ای وجود دارد. تولید کنندگان عمده در این زمینه با توجه به پیش‌بینی‌ها حدس می‌زنند که ابتدا در سال ۲۰۱۵ و سپس ۲۰۱۶ تقاضا برای چنین تکنولوژی بسیار همه‌گیر خواهد شد. بعد از اقدام فیسبوک برای خرید آکیولس ریفت، اچ تی سی و سونی هم پلتفرم‌های خود را در این زمینه روانه بازار کردند.

این گجت‌ها به دلیل موقتی بودن جذاب هستند. هر وقت از آن خسته شدید می‌توانید از سر بر دارید و به راحتی به دنیای واقعی باز می‌گردید. اما گکنباخ گمان می‌کند که با بازی‌های واقعیت مجازی این پدیده موقتی موجب آسیب مغزی خواهد شد.

در تحقیقی که او در ماه ژوئن صورت داد، شرکت کنندگان ابتدا یک بازی مسابقه ماشین را به مدت ۱۵ دقیقه بازی می‌کردند و سپس از آن‌ها خواسته می‌شد خوابی را که شب قبل دیده بودند، توصیف کنند. نصف کسانی که این بازی را انجام دادند خوابشان را نسبت به افرادی که بازی نکرده بودند، با وضوح بالاتری توصیف کردند. این اختلاف وقتی که از دو گروه خواسته شد در هفته آینده خواب خود را توضیح دهند، از بین رفت.

واقعیت مجازی 6

گکنباخ می‌گوید: «این مطالعات یک نکته را اثبات می‌کند. وقتی که واقعیت بیداری کسی را تغییر دهید، حافظه آن‌ها تغییر می‌کند. هرچقدر فکر کنید که در یک واقعیت هستید، حافظه شما از واقعیت‌های دیگر تغییر خواهد کرد.

در پژوهش دیگری که توسط گکنباخ صورت گرفت او به این نتیجه رسید که هرچه استفاده از واقعیت مجازی بیشتر شود، رویاها در هنگام خواب واضح‌تر خواهند بود. شرکت کنندگان توضیح می‌دادند که بعد از استفاده زیاد از این تکنولوژی خواب‌های بسیار واضح‌تری می‌دیدیند. یکی از شرکت کنندگان می‌گوید: «به نظر می‌رسد حالا من کنترل بیشتری بر خواب دیدن‌های خودم دارد و احساس می‌کنم که در هنگام خواب از رویا بودن این صحنه‌ها آگاهی دارم.»

بسیاری از مناظر واقعیت افزوده حالت‌های سورئالی دارند که در زندگی واقعی چنین تجربه‌هایی برای بیشتر افراد ممکن نیست. مانند پرواز کردن، غواصی در عمق زیاد و…

رویاها هم کم و بیش چنین مکانیزمی دارند، به همین دلیل بعضی محققان بر این باور هستند که ابزار واقعیت مجازی باعث می‌شوند که کاربران در مواجهه با موقعیت‌های غیر واقعی، کنترل بیشتری بر آن داشته باشند. مارتین درسلر، روانشانس در دانشگاه ردباوند هلند در این زمینه می‌گوید: «یکی از استراتژی‌ها در زمینه دیدن رویاهای شفاف‌تر این است که افراد بیشتر درگیر تفکرات مربوط به رویای خود شوند. پس این مطلب که درگیر شدن در واقعیت مجازی باعث شفاف شدن رویاها می‌شود چندان موضوع دور از ذهنی نیست.»

تعداد زیادی از روانشناسان بر این باور هستند که مغز رویابین به نوعی به عنوان موتور واقعیت مجازی کار می‌کند. به این صورت که انواع مدل‌های مختلف در زندگی را ثبت می‌کند تا رویابین‌ها راحت‌تر بتوانند با مشکلات دست و پنجه نرم کنند.

پاتریک مک‌نامارا، متخصص نوروسایکولوژی در دانشگاه بوستون در این زمینه می‌گوید: «دستگاه واقعیت مجازی یک ابزار شبیه‌سازی است، همانند مغز. با استفاده از ابزار واقعیت مجازی مغر در حالتی شبیه خواب عمیق فرو می‌رود. به همین دلیل در اثر استفاده از این گونه ابزارها مغر راحت‌تر می‌تواند رویاهای خود را به یاد آورد.»

در حالی‌که هنوز این تکنولوژی به صورت پیشرفته قیمت زیادی دارد و چندان همه گیر نشده است اما تجربه‌ای مانند پوکمون گو نشان داد که چنین تکنولوژی می‌تواند تاثیر عمیقی بر جامعه داشته باشد. اپلیکشین‌هایی که دنیای واقعی با مجازی را‌ ترکیب می‌کند در کل شاید کمتر جذاب باشد، اما مغز را بیشتر درگیر خود خواهد کرد. وقتی که با بازی آکیولس ریفت سرگرم هستیم، اتفاقات فقط در دنیای خیالی رخ می‌دهند. اما در هنگام بازی با پوکمون گو اتفاقات دقیقا در خیابان رخ خواهند داد.

برنامه آینده گکنباخ بررسی و مطالعه بازی‌های محبوب است. در حالی‌که او فکر می‌کند واقعیت مجازی آینده گسترده‌ای پیش رو دارد اما همچنین او به نکرانی‌هایی که این تکنولوژی ایجاد می‌کند هم آگاه است.

او می‌گوید: «ما با واقعیت افراد بازی می‌کنیم، این کار چه نتیجه‌ای به دنبال دارد؟»

منبع : Zoomit ارسال به :
انتشار : جمعه ۱۶ مهر ۱۳۹۵ - ۲۲:۹:۳۶ دیده شده : ۱۱۸بار نویسنده : admin

رویای بابل براتیگان در رویای بابل براتیگان دانلود کتاب در رویای بابل براتیگان رویای با تو بودن رویای با تو بودن را نمی توان نوشت رویای با تو بودن عمر گل لاله رویای با تو بودن رمان رویای با تو بودن از عاطفه رویای با تو بودن عاطفه آهنگ رویای با تو بودن رویایی با تو بودن رمان روياي با تو بودن دانلود رمان رویای با تو بودن رویای بارانی رویای بارانی من رویای بارانی روزبه نعمت الهی رویای بارانی روزبه نعمت اللهی رویای بارانی میثم رویای بارانی یسنا رویای بارانی دانلود متن آهنگ رویای بارانی روياي باراني رویایی بارانی باغ رویاها لواسان باغ رویاها اصفهان باغ رویاها سامان احتشامی باغ رویاهای سفید باغ رویاها تخفیفان باغ رویاهای من وتو باغ رویاها رستوران باغ رویاها نت برگ باغ روياها رستوران باغ رویاها در لواسان باغ رویاهای لواسان باغ روياهاي لواسان رستوران باغ رویاها لواسان رستوران باغ روياها لواسان باغ رویاها در لواسان رستوران باغ رویاهای لواسان رویای باران روياي با تو بودن رویای باغ در نیمه شب رویای باغ در نیمه شب تابستان سریال رویای باغ در نیمه شب دانلود رویای باغ در نیمه شب دانلود سریال رویای باغ در نیمه شب دانلود فیلم رویای باغ در نیمه شب کتاب رویای باغ در نیمه شب خرید سریال رویای باغ در نیمه شب باغ روياها لواسان رستوران باغ روياها رویای باغ سپید دانلود کتاب رویای باغ سپید باغ رویای سپید جاجرود کتاب رویای باغ سپید دانلود رویای باغ سپید دانلود رمان رویای باغ سپید واقعیت مجازی واقعیت مجازی چیست؟ واقعیت مجازی سامسونگ واقعیت مجازی اندروید واقعیت مجازی در ایران واقعیت مجازی گوگل واقعیت مجازی برای کامپیوتر واقعیت مجازی در پزشکی واقعیت مجازی مقاله واقعیت مجازی سونی واقعيت مجازي چيست هدست واقعیت مجازی چیست دستگاه واقعیت مجازی چیست عینک واقعیت مجازی چیست منظور از واقعیت مجازی چیست هدست واقعیت مجازی سامسونگ عینک واقعیت مجازی سامسونگ دوربین واقعیت مجازی سامسونگ خرید هدست واقعیت مجازی سامسونگ خرید عینک واقعیت مجازی سامسونگ قیمت هدست واقعیت مجازی سامسونگ فروش هدست واقعیت مجازی سامسونگ برنامه واقعیت مجازی اندروید واقعیت مجازی برای اندروید نرم افزار واقعیت مجازی اندروید بازی واقعیت مجازی اندروید دانلود واقعیت مجازی اندروید دانلود بازی واقعیت مجازی اندروید دانلود برنامه واقعیت مجازی اندروید دانلود نرم افزار واقعیت مجازی اندروید بازی واقعیت مجازی برای اندروید هدست واقعیت مجازی در ایران کاربرد واقعیت مجازی در ایران واقعیت مجازی ایرانی خرید هدست واقعیت مجازی در ایران قیمت هدست واقعیت مجازی در ایران فروش هدست واقعیت مجازی در ایران عینک واقعیت مجازی گوگل هدست واقعیت مجازی گوگل خرید عینک واقعیت مجازی گوگل ساخت عینک واقعیت مجازی گوگل خرید واقعیت مجازی گوگل واقعیت مجازی مقوایی گوگل ساخت هدست واقعیت مجازی گوگل آموزش ساخت هدست واقعیت مجازی گوگل واقعیت مجازی در کامپیوتر هدست واقعیت مجازی برای کامپیوتر کاربردهای واقعیت مجازی در پزشکی کاربرد واقعیت مجازی در پزشکی واقعیت مجازی در مهندسی پزشکی واقعیت مجازی پزشکی هدست واقعیت مجازی سونی عینک واقعیت مجازی سونی خرید هدست واقعیت مجازی سونی باغ رویاها کنترل کردن رویاها با واقعیت مجازی

دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۹۷۱۴
  • تعداد حاضران : ۱۷۵
  • آخرین بروزرسانی : ۴ ماه پيش
تبلیغات
آخرین جستجوها