freepay, Freepay, freepay.ir, فری پی, درگاه پرداخت
تبلیغات
فال, فال های وتار, فال وتار, faal, fal, wtaar, faal wtaar


موضع گیری احزاب ترکیه در خصوص عملیات موصل
سرویس ترکیه- رهبری حزب جمهوری خواه خلق از ابتدا مخالف هر گونه مداخله نظامی در خاک سوریه و عراق ولی در داخل حزب نمایندگانی حضور دارند که خواهان مداخله نظامی ترکیه در عملیات موصل بوده و حتی به لایحه عراق – سوریه نیز رای مثبت داده اند.

عملیات پاکسازی موصل از اشغال تروریست های داعشی مدتی است که با حساسیت و تنش زیادی دنبال می شود و یکی از مهمترین تحولات اخیر در منطقه به حساب می آید. حضور کشورهای مختلف منطقه ای و جهانی در عراق، وجود گروه های مسلح گوناگون در این کشور، مباحث قومیتی و مداخلات کشورهای منطقه و قدرتهای جهانی در مسائل داخلی عراق این عملیات را بیش از پیش پیچیده کرده است. در راستای این مسئله یکی از کشورهایی که به دشواری های این عملیات می افزاید ترکیه است. ترکیه که از ابتدا میل دخالت در شرایط کنونی عراق را داشت از زمانی که به بهانه آموزش و تجهیز نیروهای مخالف داعش در منطقه بعشیقه در شمال عراق پایگاه نظامی تاسیس کرد این مداخلات را افزایش داده و علی رغم تمام مخالفت هایی که این روزها در خصوص حضور ارتش این کشور در عملیات موصل مطرح شده است باز خواستار ایفای نقش در این عملیات است. ترکیه در این هفته در پارلمان لایحه ای را به تصویب رساند که تا سال 2016 به دولت این اجازه را می دهد که هر زمانی نیاز دانست مداخله نظامی در خاک دو کشور سوریه و ترکیه را بدون اخذ نظر مجلس عملی کند. تصویب این لایحه یکی از مهمترین سیاست های منطقه ای دولت ترکیه به حساب می آمد. ترکیه این روزها با مطرح کردن نگرانی های مختلف از جمله تغییر در بافت جمعیتی موصل، و به بهانه احتمال درگیری های قومیتی بعد از پاکسازی موصل از عناصر داعشی و تقویت گروه های شیعه در این منطقه خواستار ایفای نقشی فعال در این عملیات است. ولی این مسئله علی رغم مخالفت های بین المللی و منطقه ای مخالفت های داخلی در این کشور را نیز به همراه داشته است به طوری که دو حزب اپوزیسیون اصلی این کشور (رهبری حزب جمهوری خواه خلق و حزب دموکراتیک خلق ها) با مداخله نظامی ترکیه در خاک عراق و حضور در عملیات موصل مخالفت می کنند.

موضع احزاب اپوزیسیون ترکیه در خصوص عملیات موصل

حزب جمهوری خواه خلق ترکیه (CHP): حزب جمهوری خواه خلق از ابتدا مخالف هر گونه مداخله نظامی در خاک سوریه و عراق بوده است حتی کمال قلیچدار اوغلو، رئیس حزب بارها به دلیل مداخلات نظامی ترکیه در خاک سوریه و عراق دولت را به باد انتقاد گرفته است. ولی در داخل حزب جمهوری خواه خلق نمایندگانی حضور دارند که خواهان مداخله نظامی ترکیه در عملیات موصل بوده و حتی به لایحه عراق – سوریه نیز رای مثبت داده اند. به طور مثال می توان به سخنان اوزترک ییلماز، سرکنسول سابق ترکیه در موصل و نماینده حزب جمهوری خواه خلق در پارلمان این کشور اشاره کرد که در صحن علنی مجلس گفت: «ترکیه نباید در برابر عملیات موصل منفعل بماند. این کشور باید روابط خود با عراق را هر چند سخت، حفظ کرده و موقعیت خود در این کشور را نگه دارد». حتی با نگاه به آراء منفی که در پارلمان ترکیه به لایحه عراق – سوریه داده شده یعنی 98 رای منفی، با در نظر گرفتن 59 نماینده حزب دموکراتیک خلق ها که همگی به این لایحه رای منفی داده اند و با حضور 121 نماینده از حزب جمهوری خواه خلق ترکیه در پارلمان این کشور متوجه خواهیم شد که درصد بالایی از اعضای این حزب علی رغم سیاست کلی رهبری حزب به  این لایحه رأی مثبت داده اند.

حزب دموکراتیک خلق ها: تنها حزبی که به طول کامل و قاطعانه با حضور نیروهای نظامی ترکیه در عملیات موصل مخالفت کرده است حزب دموکراتیک خلق ها است. ادریس بالوکن، رئیس فراکسیون حزب دموکراتیک خلق ها در پارلمان ترکیه با شرم آور خواندن قانون اجازه مداخله نظامی ترکیه در خاک کشورهای همسایه این سیاست ترکیه را در راستای گفتمان جنگی حزب عدالت و توسعه معرفی کرده و با هر گونه مشارکت ارتش این کشور در عملیات موصل مخالفت کرده است.

حزب حرکت ملی ترکیه: ملی گراهای ترکیه به رهبری دولت باغچلی بعد از آن که در داخل حزب دست به تصفیه گسترده ای زده و بسیاری از بزرگان این حزب از جمله مرال آکشنر و اوکتای ورال که از مخالفان جدی دولت باغچلی به حساب می آمدند را بیرون گذاشت؛ روز به روز به دولت و حزب عدالت و توسعه نزدیک تر شده و این روزها به عنوان تایید گر سیاست های حکومتی ترکیه به حساب می آید. رئیس حزب ملی گرای ترکیه با حمایت کامل از سیاست های حکومت این کشور از تصفیه های بعد از کودتای 15 جولای 2016 گرفته تا افزایش فشارها در مناطق کردنشین، توقیف تلویزیون ها و رسانه های کردی، حمایت از عملیات های سپر فرات و دخالت در خاک عراق در واقع ایده های ملی گرایانه حکومت را تایید می کند. این مسئله را از طرف دیگر می توان همسویی اهداف نیز نام برد. حکومت ترکیه در این روزها بیش از هر چیز دیگری با سیاست های خود رضایت ملی گراهای ترکیه را به خود جلب کرده است. (حربه ای که با آن توانست در انتخابات 1 نوامبر نیز پیروز شود).

ارتش ترکیه: قبل از بررسی نگاه ارتش ترکیه به عملیات موصل باید به این مسئله توجه کرد که ارتش ترکیه به ارتش قبل و بعد از کودتا تقسیم شده است. قبل از کودتای نافرجام 15 جولای در ترکیه اگرچه در داخل ارتش بعضا صداهای مخالفی در خصوص مداخله نظامی در خاک کشورها شنیده می شود ولی بعد از کودتا و تصفیه های کلانی که در داخل نیروهای مسلح ترکیه صورت گرفت اکنون ارتش ترکیه به طور کامل تحت امر دولت این کشور قرار گرفته است. در واقع ژنرال هولوسی آکار، فرمانده نیروهای مسلح ترکیه ابتکار عمل در ارتش را از دست داد و کلیت ارتش اجرا کننده دستورات رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه به حساب می آید.

 

کد مطلب: 115594  |  تاريخ: ۱۳۹۵/۷/۱۷  |  ساعت: ۰ : ۰

منبع : کردپرس ارسال به :
انتشار : شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۵ - ۰:۶:۴۱ دیده شده : ۱۶۸بار نویسنده : admin

موضع گیری موضع گیری به انگلیسی موضع گیری ایران دربرابر داعش موضع گیری سیاسی موضع گیری احمدی نژاد موضع گیری علی مطهری موضع گیری خاتمی موضع گیری عربستان موضع گیری یعنی چه موضع گیری وحید خراسانی موضع گیری ایران در مقابل داعش موضع گیری های علی مطهری موضع گیری ایران علیه عربستان احزاب ترکیه احزاب ترکیه ویکی پدیا احزاب انتخابات ترکیه احزاب تركيه احزاب در ترکیه احزاب کرد ترکیه احزاب اسلامی ترکیه لیست احزاب ترکیه احزاب کردستان ترکیه احزاب کردی ترکیه احزاب تركيا احزاب سياسي تركيه احزاب در تركيه احزاب کرد در ترکیه احزاب موجود در ترکیه احزاب فعال در ترکیه احزاب اسلامی در ترکیه احزاب حاکم در ترکیه احزاب سیاسی کرد در ترکیه احزاب سیاسی کرد ترکیه در خصوص در خصوص امام رضا در خصوص Fatf در خصوص عید قربان در خصوص کودتای ترکیه در خصوص امام زمان در خصوص پروستات در خصوص حجامت در خصوص شب قدر در خصوص حضرت معصومه در مورد امام رضا شعر آهنگ در مورد امام رضا شعر در مورد امام رضا علیه السلام پیامک در مورد امام رضا کلیپ در مورد امام رضا در مورد عید قربان در مورد عيد قربان درباره عید قربان در باره عيد قربان در رابطه با عید قربان در مورد عید قربان Sms در مورد عید قربان شعر شعر در خصوص عید قربان متن زیبا در خصوص عید قربان در مورد امام زمان در مورد امام زمان عج در مورد امام زمان شعر در مورد امام زمان ع در مورد امام زمان اس ام اس در مورد امام زمان تحقیق آهنگ در مورد امام زمان کلیپ در مورد امام زمان انشا در مورد امام زمان در مورد پروستات در مورد پروستات مردان در مورد حجامت در مورد حجامت سر در مورد شب قدر درباره شب قدر شعر در خصوص شب قدر حدیث در خصوص شب قدر احادیث در خصوص شب قدر جملات در خصوص شب قدر شعر در مورد شب قدر متن در مورد شب قدر حدیث در مورد شب قدر در مورد حضرت معصومه حدیث در مورد حضرت معصومه احادیث در مورد حضرت معصومه سرود در مورد حضرت معصومه حديث در مورد حضرت معصومه روایات در مورد حضرت معصومه احادیثی در مورد حضرت معصومه عمليات موصل عمليات موصل 2014 عمليات موصل داعش عمليات موصل اليوم عمليات موصل الاخيره عمليات موصل جديد عمليات داعش في موصل عملية موصل اليوم عمليات تحرير موصل عمليات ثوار موصل عملیات موصل عملیات آزادسازی موصل عملیات داعش در موصل عمليات داعش جديد في موصل عمليات داعش في الموصل عمليات داعش في الموصل يوتيوب عمليات داعش في الموصل 2014 عمليات داعش في الموصل عين الجحش عمليات داعش في الموصل فيديو عمليات داعش في الموصل 2015 فيديو عمليات داعش في الموصل عمليات داعش موصل عمليات داعش بالموصل موضع گیری احزاب ترکیه در خصوص عملیات موصل

دیدگاه شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سایت نمایش داده خواهد شد
آخرین مطالب
تبلیغات
آمار وتار
  • تعداد مطالب : ۱۳۹۳۱۱
  • تعداد نظرات : ۸۳۶۶
  • تعداد حاضران : ۱۸۹
  • آخرین بروزرسانی : ۳ ماه پيش
تبلیغات
آخرین جستجوها